Спеціальні потреби

Актуально

Що перешкоджає НАТО надати Україні системи ППО після інциденту в Польщі? Думки оглядачів

Генерал у відставці Веслі Кларк: для країни розміром з Україну, знадобилися б «сотні систем Patriot», яких просто не існує.

Влучання ракет на території Польщі з летальними наслідками вимагає перегляду позиції НАТО щодо надання Україні систем протиповітряної оборони, про які давно просить Київ. Про це знову активніше говорять західні політики, оглядачі та експерти.

Від початку російського повномасштабного вторгнення в Україну Київ просив про те, щоб країни НАТО допомогли «закрити небо» над Україною, але західні партнери поки що утримувалися від цього, побоюючись ескалації конфлікту з Росією. На думку деяких політиків та експертів, зараз настав час переглянути цю позицію.

Відразу після інциденту міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс заявив, що НАТО може забезпечити протиповітряну оборону Польщі та «частини території України».

«Однією з можливостей була б угода між країнами-членами НАТО та Польщею про забезпечення додаткової протиповітряної оборони, в тому числі на частині території України», – написав він у Twitter у вівторок після повідомлень про вибухи в Польщі поблизу кордонів України.

Він сказав, що впевнений, що Латвія підтримає Польщу, якщо та захоче активувати Статтю 4 Статуту НАТО, що дає право країні- члену НАТО вимагати обговорення питань, які викликають занепокоєння, Північноатлантичною радою, яка є головним органом прийняття політичних рішень альянсу та консультацій з партнерами.

«У будь-якому випадку нам потрібно зміцнювати системи ППО біля кордонів НАТО. І ця оборона теж потрібна принаймні в західних частинах України!», – написав латвійський міністр у твіттері.

«Цей епізод є причиною для США надіслати Україні ракети великої дальності ATACMS» – WSJ

У четвер цю позицію підтримав редакційний коментар впливового ділового щоденника Wall Street Journal (WSJ). На тлі суперечливих повідомлень щодо того, чи ракета була російською, як про це польський та український уряди повідомляли на початку, чи належала українським силам ППО, як про це офіційні особи НАТО повідомили згодом, WSJ пише, що «на Польщу може здійснюватися тихий дипломатичний тиск», щоб вона не вимагала консультацій з Північноатлантичною радою, оскільки «західні чиновники хочуть уникнути розпалювання страху громадськості перед ширшим конфліктом».

Це було б сигналом Росії тримати війну подалі від кордонів НАТО
Wall Street Journal

Але, на думку американського щоденника, «якась реакція НАТО, окрім гучних зітхань полегшення, доречна, щоб Росія не подумала, що побічне враження у Польщі не є великою проблемою».

Редактори WSJ вважають, що настав час відповісти на прохання Києва та надати Україні ті ракети, які допоможуть їй захиститися від російських повітряних нападів.

«Цей епізод є причиною для США надіслати Україні ракети великої дальності ATACMS, про які Київ давно просив, а адміністрація Байдена не бажала постачати. Їх можна запускати з 20 систем HIMARS, які вже є в країні, і це дасть українській армії кращий доступ для ударів по російських складах боєприпасів, командних пунктах і районах підтримки. Це було б сигналом Росії тримати війну подалі від кордонів НАТО», – вважають автори редакційного коментаря WSJ.

Жодна країна не має 100% захисту системами ППО – генерал Кларк

Генерал у відставці Веслі Кларк, колишній Верховний головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі каже, що цілком можливо закрити небо не над цілою, а над західною частиною України, де не ведуться бойові дії, і жодні міжнародні правила не перешкоджають країнам НАТО це зробити.

«Це – не російський повітряний простір, а український. І ми віримо в міжнародний порядок, заснований на законах і праві, то якщо країна просить нас допомогти захистити її повітряний простір, то чому ми не можемо їй у цьому допомогти?» – сказав колишній генерал, виступаючи на дискусії Атлантичної ради, дослідницької організації у Вашингтоні.

Для цього потрібно проголосити, що на цій території України немає наземних бойових дій, і почати розгортання систем протиповітряної оборони. Але, як пояснює генерал, для країни розміром з Україну, знадобилися б «сотні систем Patriot», яких просто не існує.

Генерал Кларк каже, що всі країни захищають лише «цілі високої цінності». Тому, дрони, які можуть обходити радари ППО, мають такий великий успіх. Жодна країна не має 100% захисту від повітряних ударів.

«Систему протиповітряної оборони можна ущільнити, – каже генерал Кларк. – Але вона ніколи не може бути повною».

Як каже генерал, в НАТО є проблема з наявними резервами, «ракет Patriot, які б лежали десь на складах якої-небудь з країн НАТО».

Адміністарція США робить все належне, але їй бракує «візіонерського» підходу – Гербст

З іншого боку, переконаний Кларк, це є питання не лише військове, але і політичне, і якщо політичне рішення було б ухвалене, військове рішення можна було б знайти.

«Якщо питання полягає у тому, що ми шукаємо способу, як успішно скінчити цю війну в Україні якомога швидше, то ми могли б відправити пару систем Patriot в Україну з персоналом, який би також міг би знайтися, то можна було б забезпечити безпеку на більшій території, просунути всю логістику далі вперед. Але для цього потрібно, щоб хтось це проаналізував і сказав, чи військова перевага має пріоритет над політичними питаннями», – каже генерал Кларк.

Експерти Атлантичної ради, які обговорювали питання надання Україні систем протиповітряної оборони у середу після інциденту, вважають, що Білий дім продовжує діяти «максимально обережно» в цьому питанні і навряд чи змінить свій підхід після подій у Польщі.

На думку колишнього посла в Україні Джона Гербста, який нині очолює Євразійський центр Атлантичної ради, побоювання більшої ескалації може якраз і сприяти їй.

«Гадаю, що ми побачимо продовження цієї моделі поведінки. Наша відповідь на кризу є вагомою, вона дає те, що було потрібно, але вона не є візіонерською, і не є такою сильною, якою би могла бути. В результаті не лише вмирає більше українців, але і з’являється більший ризик ескалації, а економічні збитки, які відчувають не лише українці, але і весь світ, триватимуть довше», – вважає Гербст.

Саме на рішення посилити системи протиповітряної оборони України у результаті розслідування інциденту в Польщі, незалежно від його результатів, сподівається українська влада. Про це в інтерв`ю кореспондентці Української служби «Голосу Америки» Тетяні Ворожко сказав радник Офісу Президента України Михайло Подоляк.

«Ми очікуємо збільшення конкретної допомоги Україні системами ПРО і ПВО, незалежно від всіх інших політичних оцінок, саме після цієї ситуації. Ми хочемо закрити небо, в тому числі над західними регіонами України, а таким чином і над небом інших європейських країн, щоб російські ракети не могли залетіти ні частково, ні навіть теоретично будь-куди», - сказав він в інтерв`ю Скайпом в четвер, 17-го листопада.

Тиждень тому Сполучені Штати оголосили новий пакет оборонної допомоги США Україні, що включав ракети для систем HAWK, а також чотири американські системи ППО Avenger, оснащені ракетами STINGER.

«Ці системи протиповітряної оборони матимуть критичне значення для України, в час, коли Росія продовжує використовувати крилаті ракети та іранські дрони для нападів на критично важливу цивільну інфраструктуру», - заявив радник з національної безпеки Джейк Салліван.

Дивіться також:

Всі новини дня

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський запросив Ілона Маска в Україну - NYT

Засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск. 25 серпня 2022. REUTERS/Adrees Latif

Президент України Володимир Зеленський 30 листопада запросив американського мільярдера Ілона Маска відвідати Україну, щоб побачити збитки, завдані країні російськими військами, повідомляє видання The New York Times.

Такий візит міг би допомогти бізнесменові зрозуміти ситуацію, перш ніж робити заяви про неї, сказав Зеленський через відеозв’язок із The New York Times DealBook Summit.

«Якщо ви хочете зрозуміти, що тут зробила Росія, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її почав, і коли ми можемо її закінчити», – цитує Зеленського видання.

На початку жовтня американський мільярдер, засновник компанії SpaceX Ілон Маск у твітері написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Росії треба віддати Крим. При чому, за його словами, «Крим формально є частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)».

Ця заява викликала осуд українського суспільства. Після критики та реакції президента Володимира Зеленського Маск заявив, що і далі підтримує Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

У лютому Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

У вересні компанія Маска SpaceX заявила, що не може продовжити фінансування роботи терміналів і звернулася до оборонного відомства США з проханням узяти на себе ці витрати. Невдовзі після цього власник SpaceX Ілон Маск сказав, що Starlink продовжать роботу в Україні незалежно від того, чи Пентагон платитиме за це.

Росія може продовжувати війну в Україні протягом всієї зими - Білий дім

Фото: ЗСУ проводять постріл із системв "Буревій" в Донецькій області, на тлі продовження російських нападів проти України. 29 листопада 2022 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko 

Росія, ймовірно, продовжить свою війну в Україні принаймні протягом усієї зими, - таке припущення висловив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

"Росіяни не продемонстрували жодних ознак того, що вони збираються зупинити або сповільнити атаки на цивільну інфраструктуру, які вони здійснюють протягом останніх кількох тижнів. Фактично, всі ознаки, які ми бачимо, свідчать про те, що вони мають намір продовжувати це робити", - сказав Кірбі.

Він нагадав про оголошений напередодні новий пакет допомоги від США у 53 мільйони доларів на відновлення пошкодженої інфраструктури. "Ми можемо спробувати допомогти Україні, щоб світло було в якомога більшій кількості вікон протягом зими, але це буде викликом, тому що ми не думаємо, що росіяни зупиняться".

Крім того, у спілкуванні із журналістами Кірбі сказав, що США "цілковито підтримують міжнародну спільноту у притягненні Росії до відповідальності за воєнні злочини та жорстокості проти українського народу".

Раніше Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Коментуючи цю новину, речник генсека ООН Стефан Дюжаррик заявив: "Генеральному секретарю відомо, що на різних платформах ведуться дискусії щодо можливого створення міжнародного трибуналу щодо ситуації в Україні, зокрема, щодо питання злочину агресії. Будь-яке рішення про створення такого трибуналу, за участю або без участі Організації Об’єднаних Націй, залишається за державами-членами".

Напередодні голова парламентської фракції «Слуга народу», член комітету з питань нацбезпеки та оборони Давид Арахамія сказав, що у міжнародних партнерів України є певний супротив щодо створення трибуналу для покарання Росії. Для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна, за словами Арахамії, наразі намагається "увімкнути увесь спектр інструментів парламентської дипломатії", повідомляє Радіо Свобода.

У статті використані матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG