Спеціальні потреби

Актуально

Саймон Островський: Кремль та сепаратисти мають різні погляди на майбутнє Донбасу

Саймон Островський: ставлення до України на захоплених територіях погіршується
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:30 0:00

Саймон Островський - американський журналіст російського походження, автор безлічі репортажів з України . У квітні 2014 побував у полоні проросійських сепаратистів. Він постійно відвідує окуповані території. Нещодавно Саймон побував в студії Голосу Америки, де спілкувався з Тетяною Ворожко.

Саймон Островський записав для телеканалу Vise News інтерв'ю з сотнями жителів підконтрольних терористам територій. За його словами, ставлення до України погіршується.

«Ті люди, які готові говорити відкрито, кажуть, що їх не влаштовує українська влада, і вони вважають, що Україна почала цю війну. Але треба розуміти, що Схід України, це не те місце, де можна безпечно говорити все, що забажаєш. І тому, можливо, є багато людей, які не погоджуються з такою позицією, але для них небезпечно про це говорити журналісту. Хоча ми зустріли в селі Широкине одну хоробру стареньку, яка не те що нам, журналістам, сказала, що хоче, щоб сепаратисти звідти пішли. Вона це сказала Басуріну Едуарду, який є спікером так званих збройних сил ДНР».

А ще більше людей, розповідає Саймон, виїхали на територію України або в Росію.

«Багатьом людям там вже немає чого робити, тому що економіка не працює. Частково це через війну. Частково це через політику центральної влади України, яка запровадила економічну блокаду проти регіонів під контролем сепаратистів. Тому там важко вижити. Там дуже важко. Магазини напівпорожні. Багато з них зачиняються. Дуже багато людей харчуються виключно подачками, які привозять міжнародні організації, той же Ахметов зі своїм фондом, щось завозиться комерсантами і із Росії, і з України».

Немає чогось об'єднуючого

За спостереженнями журналіста, більшість тих, хто бере в руки зброю, люди з радикальним поглядами, але далеко не всі.

«Найдивніше, що немає чогось об'єднуючого. Дуже багато людей ультраліві. Інші - ультраправі. Треті хочуть піти в якісь язичницькі слов'янські корені. І вважають, що це правильно. А четверті, православна армія і за Христа воюють. Єдине, що їх об'єднує це їх радикалізм і готовність взяти в руки зброю. І мені здається, багато хто знаходить для себе різні приводи, щоб це зробити. Але основне бажання тут взяти в руки зброю. Якщо б її не було, її і не брали б. Є і інші, які воюють на Донбасі. Це ті, кому платять, щоб вони там були, професійні найманці. Є і регулярні війська російської армії, яким наказали туди прийти. Вони там знаходяться не за власною волею. Ну і не проти своєї волі. Просто виконують наказ».

Островський каже, що на підконтрольних бойовикам територіях усе тримається у суворій таємниці і важко визначити хто є хто.

«Я, можливо, спілкувався з людьми з російської армії, але я цього не знаю, тому що найбільше, що тобі скаже людина там, це те, що він з Росії і те, що він волонтер. Природно, що він тобі не скаже, що йому платять. Очевидно, що він не скаже, що він кадровий офіцер і на службі в РФ, тому що всі знають, що ця інформація заборонена, про неї не можна говорити, правила там дуже чіткі. Але ми знаємо, що російські солдати там є».

Кремль використовує їх в якості важеля

Хоча кадрових російських військових та сепаратистів об’єднує спільний ворог, настрої та цілі в них, на думку Островського, сильно відрізняються. Росія не бажає аби ці території стали незалежними чи увійшли до складу Росії. Кремль їх використовує в якості важеля для впливу на Україну і Захід, вважає журналіст.

«Коли Кремль щось не влаштовує, вони можуть підігріти ситуацію на Донбасі і змусити вже силою про щось домовлятися. Але мені здається, що насправді це не дуже ефективний геополітичний інструмент тому, що Росія втратила дуже багато впливу, який вона мала, через цей конфлікт в Україні насправді. Вона не бере участі у багатьох міжнародних організаціях. Наприклад, її вигнали з Великої вісімки. Мені здається, що ці дипломатичні та економічні важелі, які Росія мала, були більш ефективними, ніж ось цей новий, який є в Росії. Але тепер в Росії лишився тільки він. Тому, напевно, вони за нього будуть триматися».

Але місцевих сепаратистів не влаштовує роль важеля тиску та вони мають більш радикальні погляди, ніж в Кремлі.

Вони хочуть завоювати більше територій

«Вони дійсно хочуть продовження війни, вони хочуть завоювати більше територій. Вони хочуть повну незалежність», каже журналіст.

Саме бажанням місцевих лідерів самопроголошених республік бути гравцями, а не лише інструментом в цьому конфлікті, Саймон Островський пояснює тої факт, що йому та іншим західним журналістам вдається працювати та об’єктивно висвітлювати події на Донбасі.

«Російські журналісти там працюють, але для влади ДНР, ЛНР російські журналісти теж не підконтрольні їх точці зору, тому що федеральні ЗМІ тримають кремлівську лінію, яка більш стримана, ніж та радикальна позиція розширення територій, яку, в основному, поділяють повстанці. Де факто, Донецька та Луганська влада дозволяють кореспондентам відвідувати їх території і видають їм акредитацію. Донецька влада все-таки хоче, щоб їх голос був почутий. І тому навіть якщо їм не подобається те об'єктивне репортерство, які ми робимо, вони хочуть бути на порядку денному. І тому вони терплять західних журналістів».

Всі новини дня

Ексклюзив: Джон Кірбі про майбутнє американської військової допомоги. Інтерв'ю

Ексклюзив: Джон Кірбі про майбутнє американської військової допомоги. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:17 0:00

Сполучені Штати цього тижня схвалили черговий пакет військової допомоги Україні на суму 450 мільйонів доларів, в якому закладені, серед іншого, ще 4 системи HIMARS.

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Більше

XS
SM
MD
LG