Спеціальні потреби

Російський винищувач над Чорним морем переслідував та пошкодив безпілотник США 


Американський безпілотник MQ-9 Reaper на авіабазі в Естонії, 1 липня 2020 р. REUTERS/Janis Laizans
Американський безпілотник MQ-9 Reaper на авіабазі в Естонії, 1 липня 2020 р. REUTERS/Janis Laizans

Два російські винищувачі СУ-27 переслідували американський безпілотник MQ-9 Reaper і згодом один з них зіткнувся з дроном у міжнародному повітряному просторі над Чорним морем. Про це з посиланням на Командування військ США у Європі повідомив кореспондент Голосу Америки з питань національної безпеки Джеф Селдін у Твіттері.

Винищувач пошкодив гвинт безпілотника, що змусило американські війська збити дрон MQ-9 у міжнародні води.

За інформацією американських військових, два російські літаки Су-27 відстежували американський безпілотник спостереження, коли він летів над Чорним морем. Перед зіткненням один з літаків навмисне пролетів попереду безпілотника і кілька разів скидав на нього пальне.

“Наш апарат MQ-9 виконував звичайні операції в міжнародному повітряному просторі, коли він був перехоплений і збитий російським літаком, що призвело до катастрофи та повної втрати MQ-9”, - заявив командувач ВПС США у Європі та Африці генерал Джеймс Б. Геккер у повідомленні Командування військ США у Європі. - «Насправді цей небезпечний і непрофесійний вчинок росіян ледь не спричинив катастрофу обох літаків».

У заяві також йдеться, що цей інцидент «демонструє брак компетентності» з боку росіян, крім того, що “він небезпечний і непрофесійний», і “є частиною моделі небезпечної поведінки російських пілотів під час взаємодії з літаками союзників США”.

Генерал Геккер заявив, що США і літаки союзників продовжуватимуть працювати в міжнародному повітряному просторі, й закликають росіян поводитися професійно та безпечно.

Тим часом у Пентагоні повідомили, що внаслідок зіткнення міг постраждати й російський літак.

"Ми продовжуємо оцінювати, що саме сталося, але, виходячи з дій російських пілотів, вже зрозуміло, що це було небезпечно і непрофесійно. Я думаю, що дії говорять самі за себе. Ми побачили винищувач, який скинув пальне перед цим безпілотником, а потім підійшов до нього так близько, що пошкодив пропелер MQ9. За нашими оцінками, це також, ймовірно, завдало певної шкоди російському літаку. Наскільки нам відомо, російський літак приземлився, я не буду вдаватися в деталі того, де він це зробив. Але знову ж таки, це лише демонструє різноманітні непрофесійні і небезпечні дії пілотів", - заявив Пет Райдер, речник міністерства оборони США.

Ці агресивні дії російського екіпажу небезпечні та можуть призвести до прорахунків і ненавмисної ескалації.
Європейське командування військ США

Видання The Guardian цитує заяву військових США про те, що “ці агресивні дії російського екіпажу небезпечні та можуть призвести до прорахунків і ненавмисної ескалації”.

США регулярно здійснюють польоти літаків у Європі як у суверенному, так і в міжнародному повітряному просторі, відповідно до міжнародного права та зі схвалення приймаючих країн – для зміцнення колективної європейської оборони та безпеки» та підтримки національних цілей Альянсу, партнерів і США. Про це говорив координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі під час брифінгу у Білому домі у вівторок, 14 березня.

“Сполучені Штати продовжуватимуть здійснювати польоти над Чорним морем, і їм не завадить перехоплення Росією безпілотника в міжнародному повітряному просторі. Якщо повідомлення полягає в тому, що вони хочуть стримувати або відмовити нас від польотів і операцій [над міжнародними водами], тоді це повідомлення зазнає невдачі, тому що цього не станеться”, - заявив Джон Кірбі.

Він також наголосив, що Чорне море не належить жодній нації. “Ми продовжуватимемо робити те, що потрібно, для інтересів нашої національної безпеки в цій частині світу”, - додав Кірбі.

За словами Кірбі, президент США Джо Байден був поінформований у про інцидент між американським безпілотником і російським літаком над Чорним морем, вранці йому про це повідомив радник з національної безпеки Джейк Салліван.

Кірбі також наголосив, що війська США не зобов'язані попереджати росіян про польоти над міжнародними водами.

“Не було жодних причин активувати лінії розбіжності з Росією чи іншим чином повідомляти Москву перед польотом над Чорним морем”, - сказав він. - “Нам не потрібно проходити якусь реєстрацію з росіянами, перш ніж літати в міжнародному повітряному просторі».

Речник Пентагону пояснив, що перехоплення літаків не є рідкістю, і чимало з них вважаються безпечними та професійними.

"Однак у цьому конкретному випадку вони [російські літаки] зіткнулися з літальним апаратом, пошкодивши пропелер, і по суті - поставивши його в ситуацію, коли він був непридатним для польоту та некерований, тому ми його вимушено посадили", - зазначив ​Пет Райдер, речник Пентагону.

У Державному департаменті США інцидент назвали "нахабним порушенням міжнародного права".

На інцидент відреагувало міністерство оборони Росії. За їхніми даними, американський безпілотник надто різко маневрував і летів із вимкненими транспондерами, порушуючи межі зони використання повітряного простору.

"Після виявлення дрона у повітря були підняті винищувачі. Внаслідок різкого маневрування безпілотник США перейшов у некерований політ із втратою висоти та зіткнувся з водною поверхнею", - так описує інцидент міноборони Росії, повідомляють російські ЗМІ.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

XS
SM
MD
LG