Спеціальні потреби

Актуально

Російський винищувач над Чорним морем переслідував та пошкодив безпілотник США 

Американський безпілотник MQ-9 Reaper на авіабазі в Естонії, 1 липня 2020 р. REUTERS/Janis Laizans

Два російські винищувачі СУ-27 переслідували американський безпілотник MQ-9 Reaper і згодом один з них зіткнувся з дроном у міжнародному повітряному просторі над Чорним морем. Про це з посиланням на Командування військ США у Європі повідомив кореспондент Голосу Америки з питань національної безпеки Джеф Селдін у Твіттері.

Винищувач пошкодив гвинт безпілотника, що змусило американські війська збити дрон MQ-9 у міжнародні води.

За інформацією американських військових, два російські літаки Су-27 відстежували американський безпілотник спостереження, коли він летів над Чорним морем. Перед зіткненням один з літаків навмисне пролетів попереду безпілотника і кілька разів скидав на нього пальне.

“Наш апарат MQ-9 виконував звичайні операції в міжнародному повітряному просторі, коли він був перехоплений і збитий російським літаком, що призвело до катастрофи та повної втрати MQ-9”, - заявив командувач ВПС США у Європі та Африці генерал Джеймс Б. Геккер у повідомленні Командування військ США у Європі. - «Насправді цей небезпечний і непрофесійний вчинок росіян ледь не спричинив катастрофу обох літаків».

У заяві також йдеться, що цей інцидент «демонструє брак компетентності» з боку росіян, крім того, що “він небезпечний і непрофесійний», і “є частиною моделі небезпечної поведінки російських пілотів під час взаємодії з літаками союзників США”.

Генерал Геккер заявив, що США і літаки союзників продовжуватимуть працювати в міжнародному повітряному просторі, й закликають росіян поводитися професійно та безпечно.

Тим часом у Пентагоні повідомили, що внаслідок зіткнення міг постраждати й російський літак.

"Ми продовжуємо оцінювати, що саме сталося, але, виходячи з дій російських пілотів, вже зрозуміло, що це було небезпечно і непрофесійно. Я думаю, що дії говорять самі за себе. Ми побачили винищувач, який скинув пальне перед цим безпілотником, а потім підійшов до нього так близько, що пошкодив пропелер MQ9. За нашими оцінками, це також, ймовірно, завдало певної шкоди російському літаку. Наскільки нам відомо, російський літак приземлився, я не буду вдаватися в деталі того, де він це зробив. Але знову ж таки, це лише демонструє різноманітні непрофесійні і небезпечні дії пілотів", - заявив Пет Райдер, речник міністерства оборони США.

Російський винищувач уразив американський безпілотник - коментар Пентагону. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00
Ці агресивні дії російського екіпажу небезпечні та можуть призвести до прорахунків і ненавмисної ескалації.
Європейське командування військ США

Видання The Guardian цитує заяву військових США про те, що “ці агресивні дії російського екіпажу небезпечні та можуть призвести до прорахунків і ненавмисної ескалації”.

США регулярно здійснюють польоти літаків у Європі як у суверенному, так і в міжнародному повітряному просторі, відповідно до міжнародного права та зі схвалення приймаючих країн – для зміцнення колективної європейської оборони та безпеки» та підтримки національних цілей Альянсу, партнерів і США. Про це говорив координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі під час брифінгу у Білому домі у вівторок, 14 березня.

“Сполучені Штати продовжуватимуть здійснювати польоти над Чорним морем, і їм не завадить перехоплення Росією безпілотника в міжнародному повітряному просторі. Якщо повідомлення полягає в тому, що вони хочуть стримувати або відмовити нас від польотів і операцій [над міжнародними водами], тоді це повідомлення зазнає невдачі, тому що цього не станеться”, - заявив Джон Кірбі.

Він також наголосив, що Чорне море не належить жодній нації. “Ми продовжуватимемо робити те, що потрібно, для інтересів нашої національної безпеки в цій частині світу”, - додав Кірбі.

За словами Кірбі, президент США Джо Байден був поінформований у про інцидент між американським безпілотником і російським літаком над Чорним морем, вранці йому про це повідомив радник з національної безпеки Джейк Салліван.

Кірбі також наголосив, що війська США не зобов'язані попереджати росіян про польоти над міжнародними водами.

“Не було жодних причин активувати лінії розбіжності з Росією чи іншим чином повідомляти Москву перед польотом над Чорним морем”, - сказав він. - “Нам не потрібно проходити якусь реєстрацію з росіянами, перш ніж літати в міжнародному повітряному просторі».

Речник Пентагону пояснив, що перехоплення літаків не є рідкістю, і чимало з них вважаються безпечними та професійними.

"Однак у цьому конкретному випадку вони [російські літаки] зіткнулися з літальним апаратом, пошкодивши пропелер, і по суті - поставивши його в ситуацію, коли він був непридатним для польоту та некерований, тому ми його вимушено посадили", - зазначив ​Пет Райдер, речник Пентагону.

У Державному департаменті США інцидент назвали "нахабним порушенням міжнародного права".

На інцидент відреагувало міністерство оборони Росії. За їхніми даними, американський безпілотник надто різко маневрував і летів із вимкненими транспондерами, порушуючи межі зони використання повітряного простору.

"Після виявлення дрона у повітря були підняті винищувачі. Внаслідок різкого маневрування безпілотник США перейшов у некерований політ із втратою висоти та зіткнувся з водною поверхнею", - так описує інцидент міноборони Росії, повідомляють російські ЗМІ.

Всі новини дня

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Більше

XS
SM
MD
LG