Спеціальні потреби

Актуально

Україну називають героєм саміту у Вашингтоні

Україна стала героєм саміту з ядерної безпеки, який щойно завершився у Вашингтоні. Погодившись добровільно позбутися усіх запасів високозбагаченого урану, що може бути матеріалом для виробництва ядерної бомби, українське керівництво зробило чималу послугу американському президенту. Барак Обама зібрав в американській столиці лідерів 46 країн світу, щоб разом зробити світ безпечнішим від ядерної небезпеки. Крок України вважають його першою перемогою у цій справі і першим успіхом саміту загалом.

Кадри зустрічі Віктора Януковича з Бараком Обамою у Вашингтоні зараз розпочинають випуски новин на американських телеканалах. Після подій Помаранчевої революції, про Україну у США так багато ніколи не говорили, особливо у позитивному контексті.

Прес-секретар Білого дому Роберт Ґібс зазначив:

«Сьогодні Україна прийняла епохальне рішення - до 2012-го року позбутися свого запасу високозбагаченого урану».

Високозбагачений уран використовується в Україні у дослідницьких лабораторіях та у атомній енергетиці. Для роботи останніх достатньо і низько збагаченого урану. Віктор Янукович сказав:

«Я хочу наголосити, що Україна прийняла рішення долучитися до загально світової ініціативи з нерозповсюдження і переведе свої реактори з високозбагаченого урану на низькозбагачений уран і найближчим часом високозбагачений уран з України буде вивезений».

Вважається, що зараз Україна володіє третім за розміром у світі запасом високозбагаченого урану. Його достатньо, щоб виготовити кілька ядерних бомб. Саме за цим матеріалом, на думку американців, давно полюють різні терористичні організації. Деякі експерти вважають, що аль-Кайда, вже зараз спроможна побудувати ядерну бомбу, єдине, що їй бракує – ядерного матеріалу.

Віце-президент Джозеф Байден зазначив:

«Біля 25-ти кілограмів високозбагаченого урану - розміром менше ніж футбольний м‘яч - достатньо, щоб зруйнувати центр будь-якого міста у США і вбити сотні тисяч людей».

Одним із головних завдань саміту якраз і є забезпечити надійне зберігання ядерних матеріалів у країнах, які ними володіють. В Українських умовах це не просто зробити. З одного боку дехто, через спокусу великого заробітку, може спробувати продати уран зацікавленим сторонам, з іншого боку терористи самі можуть здійснити спробу викрасти бажаний для них матеріал.

Прес-секретар Білого дому Ґіббс сказав в інтерв’ю:

«Я був, тоді ще з сенатором Обамою, в Україні в 2005 році. Ми відвідали спеціальний об‘єкт, щось на зразок американського центру контролю за захворюваннями. Там в одній з кімнат, працівник центру дістав з холодильника набір пробірок з сибірською виразкою. Я думаю, що рівень захисту подібних матеріалів, які мають бути під надійною охороною, у 2005 році той об‘єкт не міг забезпечити

З 1993 року у світі зафіксовано 18 випадків крадіжки високозбагаченого урану. Адміністрація Барака Обами хоче, щоб подібне більше ніколи не повторилося.

Сполучені Штати обіцяють допомогти кожній країні безпечно вивезти з її території небезпечні ядерні матеріали. Два місяці тому американський спецзагін допоміг уряду Чилі вивезти майже 18 кілограм урану - весь запас країни з пошкоджених землетрусом дослідницьких реакторів».


Всі новини дня

Як українці можуть застосувати американські протирадіолокаційні ракети, розмірковують західні ЗМІ

Архівне фото: ракета ВМС США AGM-88 HARM на літаку F/A-18C Hornet jet

Про те, чи застосовує Україна американські протирадіолокаційні ракети, і як це може позначитись на ході війни, пишуть західні ЗМІ.

Наявність цих ракет в Україні підтвердили минулого тижня в Пентагоні.

“В нещодавні пакети військової допомоги ми включили певну кількість протирадіолокаційних ракет, які можуть бути випущені з українських літаків, і можуть мати вплив на російські радари та інші речі”, - заявив заступник міністра оборони США Колін Каль під час брифінгу для преси 8 серпня.

Також минулого тижня в соцмережах з'явились фото уламків таких ракет на контрольованих Росією об'єктах. Голос Америки не зміг незалежно підтвердити ці фото.

Видання The Hill повідомляє з посиланням на інформацію від українського пілота з позивним "Джус" про те, що нещодавно Україна використала протарадіолокаційні ракети, щоб придушити протиповітряну оборону Росії в рамках виконання комплексного завдання.

Раніше жодна з повітряних сил не могла інтегрувати амерканські високошвидкісні протирадіолокаційні ракети HARM з радянськими літаками, пише Forbes. Видання припускає, що українці змогли інтегрувати ракети HARM давнього зразка з наземними пусковими установками.

Forbes, а також українські новинні видання припустили, що запуски могли проводитись з румунських чи словацьких літаків Міг-29.

Видання The Drive пише, що використання таких ракет дає Україні важливу перевагу у бойових діях. Аналітики припускають, що Україна могла використовувати HARM на літаках навіть радянського зразка, застосовуючи дистанційний інтерфейс, який через зв'язок, подібний до Bluetooth, дозволив би обійти радянську систему управління.

Британське видання Telegraph зауважує, що експертів галузі шокували повідомлення про те, що Україні минулого місяця вдалось знешкодити російські установки С-300.

Тепер вони припускають, що це вдалось завдяки протирадіолокаційним ракетам і вказують, що ці ракети можуть відіграти важливу роль в контрнаступі на півдні України і, зокрема деокупації Херсону. Адже, вважають автори статті, для проведення масштабного наступу, Україна повинна буде отримати контроль над небом.

Естонія і Латвія оголосили про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм. Відео

Естонія і Латвія оголосили про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм. Це відбулось на тлі більшої настороженості європейців антизахідною китайською риторикою. Серед предметів розходжень між Європою та Китаєм зараз є російська війна в Україні.

Рушді підключили до апарата штучного дихання, він може втратити око – ЗМІ

Архівне фото: письменник Салман Рушді, 2018 рік

Письменника Салмана Рушді, на якого було здійснено напад у Нью-Йорку в п’ятницю, підключили до апарата штучної вентиляції легенів і, за інформацією його літературного агента, Рушді, ймовірно, втратить око.

На Салмана Рушді, відомого письменника та лауреата провідних світових літературних премій, чиї твори викликали погрози смерті, було здійснено напад у п’ятницю перед лекцією, яку він мав прочитати в Інституті Чатокуа в західній частині штату Нью-Йорк.

Нападник принаймні двічі вдарив 75-ти літнього письменника ножем на сцені, коли той готувався до виступу, повідомляє поліція штату.

Поліція також повідомила, що підозрюваного ідентифіковали як 24-річного Хаді Матара, який походить з Ферв’ю, штат Нью-Джерсі. Поліція співпрацює з ФБР і місцевою владою, щоб встановити мотив. У суботу нападнику пред’явили звинувачення у замаху на вбивство.

За словами поліції штату, підозрюваний вискочив на сцену та вдарив Рушді щонайменше один раз ножем у шию та щонайменше один раз у живіт.

Рушді доставили до лікарні на вертольоті. За інформацією телеканалу CNN, Рушді перебуває на апараті штучної вентиляції легень. Його літературний агент Ендрю Вайлі повідомив газеті New York Times, що письменник може втратити око, також у нього пошкоджені нерви в руці та поранена печінка.

Ставлення Салмана Рушді до делікатних політичних і релігійних тем перетворило його на суперечливу фігуру.

Після виходу в світ роману Рушді «Сатанинські вірші», книжку засудив як блюзнірську аятолла Рухолла Хомейні, лідер ісламської революції 1979 року в Ірані, який видав фетву на вбивство письменника. Рушді переховувався майже десять років, але останні роки жив відносно відкрито.

Рушді, народжений в Індії, став громадянином США в 2016 році і проживає в Нью-Йорку.

В інтерв’ю німецькому журналу Stern, записане два тижні тому і видане в суботу вже після нападу на Рушді, він говорив про те, що тепер живе «відносно нормальним життям».

Рушді сказав, що його турбують загрози демократії в Сполучених Штатах, такі як расизм, «ненависть до здобутків лібералізму» та те, що він називав «зачатками фашизму», які він вбачав у русі, що підтримував попереднього президента Дональда Трампа.

У матеріалі використана інформація CNN та Reuters.

Обшуки ФБР в маєтку колишнього президента Дональда Трампа у Флориді - реакція Конгресу США. Відео

В Сполучених Штатах цього тижня багато шуму наробили обшуки ФБР в маєтку колишнього президента Дональда Трампа у Флориді. Це стало чи не основною темою тижня, яка стосується внутрішньої політики США.

Законодавці США схвалили законопроект Байдена, покликаний знизити інфляцію

Байден сказав, що підпише законопроект наступного тижня.

У п’ятницю Палата представників США, де більшість має Демократична партія президента США Джо Байдена, схвалила «Закон про зниження інфляції», обсягом 430 мільярдів доларів. Очікується, що цей законодавчий пакет допоможе знизити ціни на ліки, що відпускаються за рецептом, та сприятиме скороченню внутрішніх викидів парникових газів.

Як кажуть оглядачі, це найбільший пакет заходів з подолання зміни клімату за історію США, який також забезпечує головну законодавчу перемогу президенту Джо Байдену перед проміжними виборами до Конгресу 8 листопада.

Законодавство дозволить системі медичного страхування Medicare домовитися про зниження цін на ліки для людей похилого віку, а також забезпечить, щоб корпорації та багаті американці сплачували необхідні податки.

Демократи кажуть, що це допоможе побороти інфляцію шляхом скорочення дефіциту федерального бюджету.

Палата представників проголосувала 220 проти 207, жоден республіканець не проголосував за ухвалення цього закону. Сенат схвалив проект закон тиждень тому після обговорення, що тривало 27-годин.

Після ухвалення законопроект був відправлений на підпис президенту.

Байден сказав, що підпише законопроект наступного тижня, а потім Білий дім проведе святкування 6 вересня на честь того, що, за його словами, було історичним законодавством.

«Ухваливши Закон про зниження інфляції, демократи Палати представників вирішили побудувати майбутнє, де кожен має шанси, а не лише ті, хто вже має силу», – написав Байден у своєму твіті.

У підготовці матеріалу була використана інформація АР та Reuters.

Більше

XS
SM
MD
LG