Спеціальні потреби

Актуально

«Сила Світового конгресу українців, наших організацій у світі зростає. Це починає страшити Кремль» – президент СКУ

Павло Ґрод, президент Світового конгресу українців

«У Кремлі бояться свідомого українця, який проживає в Росії, бояться свідомого українця, який вважає людську гідність пріоритетом, щоб це почуття гідності не поширилось Росією»

Світовий конгрес українців – міжнародна неприбуткова організація, заснована в 1967 році, нині має свої представництва у понад 60 країнах світу і представляє інтереси понад 20 мільйонів українців-діаспорян у всьому світі. За більш ніж пів століття своєї діяльності СКУ здобув авторитет серед українців у світі насамперед своєю активною позицією у розбудові незалежної України, але також і у співпраці з іншими світовими організаціями. Аж тут, на 52-му році своєї праці СКУ рішенням Генеральної прокуратури Росії був визнаний «небажаною організацією». У заяві прокуратури вказано, що діяльність організації становить «загрозу основам конституційного ладу і безпеки Росії».​

Президент СКУ Павло Ґрод у відповідь заявляє, що очолювана ним організація не становить жодної загрози національній безпеці Росії​, а рішення російської прокуратури демонструє «репресивну політику Кремля, спрямовану на ліквідацію українських громадських організацій у Росії», та «побоювання президента Росії Володимира Путіна, що демократичні принципи, які сповідує український народ, призведуть до знищення його клептократичного режиму». ​

Сила СКУ, наших організацій у світі зростає... Це починає страшити Кремль

– ​Вплив української діаспори у світі зростає. У 2014 році в Росії зробили персоною нон ґрата мене, тоді я був головою Конгресу українців Канади. Сила СКУ, наших організацій у світі зростає. І з багатьох питань я можу навести приклади, як вона зростає. Але також і те, що ми об’єднуємо українські громади у світі, включно з Росією. Думаю, це починає страшити Кремль. Вони бачать, що ми будуємо сильні громади в світі, що їхні старання асимілювати українців у світі через їхню політику «русского мира» не спрацьовують. Вони бачать, що наші складові організації в Росії об’єднуються і співпрацюють з українством під парасолькою Світового конгресу українців. Ми бачили, що на нашому конгресі в Києві, який відбувся в листопаді минулого року, одна з найбільших делегацій, які приїхали на конгрес, була з Росії, і що найбільша українська діаспора якраз є в Росії. Тому в Кремлі бояться свідомого українця, який проживає в Росії, бояться свідомого українця, який вважає людську гідність пріоритетом, і щоб це почуття гідності не поширилось Росією.

– Чи можуть себе почувати захищеними українці в Росії після такої заяви про «небажану» діяльність СКУ?

– Знаєте, я розмовляв з провідниками нашої громади в Росії й учора, і сьогодні, відразу після цього рішення. Вони цим здивовані, вони не розуміють, чому якраз у ці дні це сталося. Є багато думок, чому це сталося якраз тепер. Мені найголовніше, щоб їхнє членство, відносини українців з конгресом, щоб їм це не становило особистої загрози. Ми не сподіваємось, що наші складові організації робитимуть якісь там протести чи проводитимуть антидержавні виступи. Для нас найголовніше – щоб залишалася свідома, культурно освічена українська громада в Росії.

Ми будемо проводити моніторинг питань прав людини в Росії, як ставляться там до української громади, ми будемо за тим слідкувати і будемо виносити це питання на міжнародний рівень

Але, дійсно, вони почуваються під загрозою. Вони стараються бути українцями, так і роблять, зводять там пам’ятники Шевченку, стараються організовувати рідні школи і танцювальні ансамблі, триматися українства. Але це все нелегко і непросто, тому дуже важливо, щоб ми, як світове українство, як українці в Україні, щоб ми співпрацювали і допомагали громадам в Росії, щоб їх якнайбільше підтримати. Ми будемо проводити моніторинг питань прав людини в Росії, як ставляться там до української громади, ми будемо за тим слідкувати і будемо виносити це питання на міжнародний рівень, щоб знали інші країни, наші друзі у світі. Можливо, будемо говорити про це і в Раді Європи. Тобто, ми будемо слідкувати і будемо захищати українців у всьому світі включно, зокрема, з Росією.

– А чи можна заяву Генеральної прокуратури Росії щодо «небажаної» діяльності СКУ віднести до ще однієї дії в так званій «гібридній війні» Росії проти України?

– Ми бачимо це на кожному рівні. В Росії вони найбільш ефективні, але ми бачимо це і в інших країнах, де вони стараються асимілювати українців. Це частина їхньої гібридної війни, це очевидно. Ми бачимо це на дезінформації, також яка сильна пропаганда ішла і в Росії, і в країнах, де вони мають великий вплив – чи це Казахстан, чи Білорусь, Азербайджан, в інших країнах намагалися переконати українців, що в Україні – це «хунта», це «нацисти» і так далі. Але всі це дуже добре розуміють, що це є просто брехня, дезінформація. Тому важливо, щоб ми, як світове українство, знайшли спосіб, як себе захищати від цієї гібридної війни, щоб ми об’єднувалися, щоб ми будували сильні свідомі громади, щоб ми виховували покоління свідомих українців усюди в світі, щоб вони могли захищати інтереси України. Чи то в Європі, чи в Південній чи Північній Америці, в Азії є великі громади українців, і треба їх захищати і розбудовувати, щоб ми мали потужну діаспору, яка буде захищати українські інтереси і протидіяти російській агресії.

Міністерство закордонних справ України висловило протест через рішення Генеральної прокуратури Росії визнати «небажаною» діяльність Світового конгресу українців.

А чи зі свого боку СКУ буде реагувати на цей крок Росії?

– Так, обов’язково. Ми готуємо нашу заяву, вона буде оприлюднена протягом наступних кількох годин. Але СКУ – це не канадська організація, вона лиш зареєстрована в Канаді, СКУ діє на світовому рівні, ми працюємо в понад 60 країнах світу, де є наші складові організації. Ми маємо свої представництва і в Києві, і в Брюсселі, і в Нью-Йорку, і в Торонто. Тобто, ми є світова організація. І ми будемо захищати інтереси України і українців у світі. Це включає також і співпрацю з владними структурами України, щоб ми могли розбудовувати сильну українську державу, яка є свідома, яка є українська, і тому ми співпрацюємо з Міністерством закордонних справ, з Адміністрацією президента, з міністерствами України. Ми будемо готувати заяву, і це заохотить нашу громаду, щоб більш активно протидіяти російській гібридній війні, це покаже українцям світу, що ми мусимо постійно бути готові обороняти себе і інтереси українців у світі.

Уже після запису інтерв'ю для Радіо Свобода Світовий конгрес українців оприлюднив свою заяву-відповідь на рішення російської прокуратури, а президент СКУ її озвучив: «Рішення генерального прокурора Росії про визнання СКУ «загрозою для національної безпеки Росії» й далі демонструє репресивну політику Російської Федерації, спрямовану на ліквідацію українських громадських організацій у Росії. Також цей крок демонструє побоювання президента Російської Федерації Володимира Путіна, що демократичні принципи, які сповідує український народ, призведуть до знищення його клептократичного режиму. Ні Світовий конгрес українців, ні його складові організації не становлять жодної загрози національній безпеці Росії. Ми стоїмо разом із миролюбним народом Росії, який хоче жити в країні, що поважає гідність свого народу. СКУ закликає режим Кремля вивести свої війська і спецслужби зі східної України і Кримського півострова та припинити військову агресію проти України».

Нещодавно СКУ виступив за невизнання російських паспортів, виданих українським громадянам у Криму та на територіях України, окупованих кремлівськими найманцями. Видача російських паспортів на території України є подальшим актом агресії проти України. “Ми вітаємо рішення уряду Канади не визнавати ці документи та закликаємо міжнародне співтовариство наслідувати його приклад, оскільки це є ще однією атакою на український суверенітет”, - повідомив Павло Ґрод.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: Студія Вашингтон. Чи готовий Зеленський до зустрічі з Путіним?

Студія Вашингтон. Чи готовий Зеленський до зустрічі з Путіним?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG