Спеціальні потреби

Актуально

«Сила Світового конгресу українців, наших організацій у світі зростає. Це починає страшити Кремль» – президент СКУ

Павло Ґрод, президент Світового конгресу українців

«У Кремлі бояться свідомого українця, який проживає в Росії, бояться свідомого українця, який вважає людську гідність пріоритетом, щоб це почуття гідності не поширилось Росією»

Світовий конгрес українців – міжнародна неприбуткова організація, заснована в 1967 році, нині має свої представництва у понад 60 країнах світу і представляє інтереси понад 20 мільйонів українців-діаспорян у всьому світі. За більш ніж пів століття своєї діяльності СКУ здобув авторитет серед українців у світі насамперед своєю активною позицією у розбудові незалежної України, але також і у співпраці з іншими світовими організаціями. Аж тут, на 52-му році своєї праці СКУ рішенням Генеральної прокуратури Росії був визнаний «небажаною організацією». У заяві прокуратури вказано, що діяльність організації становить «загрозу основам конституційного ладу і безпеки Росії».​

Президент СКУ Павло Ґрод у відповідь заявляє, що очолювана ним організація не становить жодної загрози національній безпеці Росії​, а рішення російської прокуратури демонструє «репресивну політику Кремля, спрямовану на ліквідацію українських громадських організацій у Росії», та «побоювання президента Росії Володимира Путіна, що демократичні принципи, які сповідує український народ, призведуть до знищення його клептократичного режиму». ​

Сила СКУ, наших організацій у світі зростає... Це починає страшити Кремль

– ​Вплив української діаспори у світі зростає. У 2014 році в Росії зробили персоною нон ґрата мене, тоді я був головою Конгресу українців Канади. Сила СКУ, наших організацій у світі зростає. І з багатьох питань я можу навести приклади, як вона зростає. Але також і те, що ми об’єднуємо українські громади у світі, включно з Росією. Думаю, це починає страшити Кремль. Вони бачать, що ми будуємо сильні громади в світі, що їхні старання асимілювати українців у світі через їхню політику «русского мира» не спрацьовують. Вони бачать, що наші складові організації в Росії об’єднуються і співпрацюють з українством під парасолькою Світового конгресу українців. Ми бачили, що на нашому конгресі в Києві, який відбувся в листопаді минулого року, одна з найбільших делегацій, які приїхали на конгрес, була з Росії, і що найбільша українська діаспора якраз є в Росії. Тому в Кремлі бояться свідомого українця, який проживає в Росії, бояться свідомого українця, який вважає людську гідність пріоритетом, і щоб це почуття гідності не поширилось Росією.

– Чи можуть себе почувати захищеними українці в Росії після такої заяви про «небажану» діяльність СКУ?

– Знаєте, я розмовляв з провідниками нашої громади в Росії й учора, і сьогодні, відразу після цього рішення. Вони цим здивовані, вони не розуміють, чому якраз у ці дні це сталося. Є багато думок, чому це сталося якраз тепер. Мені найголовніше, щоб їхнє членство, відносини українців з конгресом, щоб їм це не становило особистої загрози. Ми не сподіваємось, що наші складові організації робитимуть якісь там протести чи проводитимуть антидержавні виступи. Для нас найголовніше – щоб залишалася свідома, культурно освічена українська громада в Росії.

Ми будемо проводити моніторинг питань прав людини в Росії, як ставляться там до української громади, ми будемо за тим слідкувати і будемо виносити це питання на міжнародний рівень

Але, дійсно, вони почуваються під загрозою. Вони стараються бути українцями, так і роблять, зводять там пам’ятники Шевченку, стараються організовувати рідні школи і танцювальні ансамблі, триматися українства. Але це все нелегко і непросто, тому дуже важливо, щоб ми, як світове українство, як українці в Україні, щоб ми співпрацювали і допомагали громадам в Росії, щоб їх якнайбільше підтримати. Ми будемо проводити моніторинг питань прав людини в Росії, як ставляться там до української громади, ми будемо за тим слідкувати і будемо виносити це питання на міжнародний рівень, щоб знали інші країни, наші друзі у світі. Можливо, будемо говорити про це і в Раді Європи. Тобто, ми будемо слідкувати і будемо захищати українців у всьому світі включно, зокрема, з Росією.

– А чи можна заяву Генеральної прокуратури Росії щодо «небажаної» діяльності СКУ віднести до ще однієї дії в так званій «гібридній війні» Росії проти України?

– Ми бачимо це на кожному рівні. В Росії вони найбільш ефективні, але ми бачимо це і в інших країнах, де вони стараються асимілювати українців. Це частина їхньої гібридної війни, це очевидно. Ми бачимо це на дезінформації, також яка сильна пропаганда ішла і в Росії, і в країнах, де вони мають великий вплив – чи це Казахстан, чи Білорусь, Азербайджан, в інших країнах намагалися переконати українців, що в Україні – це «хунта», це «нацисти» і так далі. Але всі це дуже добре розуміють, що це є просто брехня, дезінформація. Тому важливо, щоб ми, як світове українство, знайшли спосіб, як себе захищати від цієї гібридної війни, щоб ми об’єднувалися, щоб ми будували сильні свідомі громади, щоб ми виховували покоління свідомих українців усюди в світі, щоб вони могли захищати інтереси України. Чи то в Європі, чи в Південній чи Північній Америці, в Азії є великі громади українців, і треба їх захищати і розбудовувати, щоб ми мали потужну діаспору, яка буде захищати українські інтереси і протидіяти російській агресії.

Міністерство закордонних справ України висловило протест через рішення Генеральної прокуратури Росії визнати «небажаною» діяльність Світового конгресу українців.

А чи зі свого боку СКУ буде реагувати на цей крок Росії?

– Так, обов’язково. Ми готуємо нашу заяву, вона буде оприлюднена протягом наступних кількох годин. Але СКУ – це не канадська організація, вона лиш зареєстрована в Канаді, СКУ діє на світовому рівні, ми працюємо в понад 60 країнах світу, де є наші складові організації. Ми маємо свої представництва і в Києві, і в Брюсселі, і в Нью-Йорку, і в Торонто. Тобто, ми є світова організація. І ми будемо захищати інтереси України і українців у світі. Це включає також і співпрацю з владними структурами України, щоб ми могли розбудовувати сильну українську державу, яка є свідома, яка є українська, і тому ми співпрацюємо з Міністерством закордонних справ, з Адміністрацією президента, з міністерствами України. Ми будемо готувати заяву, і це заохотить нашу громаду, щоб більш активно протидіяти російській гібридній війні, це покаже українцям світу, що ми мусимо постійно бути готові обороняти себе і інтереси українців у світі.

Уже після запису інтерв'ю для Радіо Свобода Світовий конгрес українців оприлюднив свою заяву-відповідь на рішення російської прокуратури, а президент СКУ її озвучив: «Рішення генерального прокурора Росії про визнання СКУ «загрозою для національної безпеки Росії» й далі демонструє репресивну політику Російської Федерації, спрямовану на ліквідацію українських громадських організацій у Росії. Також цей крок демонструє побоювання президента Російської Федерації Володимира Путіна, що демократичні принципи, які сповідує український народ, призведуть до знищення його клептократичного режиму. Ні Світовий конгрес українців, ні його складові організації не становлять жодної загрози національній безпеці Росії. Ми стоїмо разом із миролюбним народом Росії, який хоче жити в країні, що поважає гідність свого народу. СКУ закликає режим Кремля вивести свої війська і спецслужби зі східної України і Кримського півострова та припинити військову агресію проти України».

Нещодавно СКУ виступив за невизнання російських паспортів, виданих українським громадянам у Криму та на територіях України, окупованих кремлівськими найманцями. Видача російських паспортів на території України є подальшим актом агресії проти України. “Ми вітаємо рішення уряду Канади не визнавати ці документи та закликаємо міжнародне співтовариство наслідувати його приклад, оскільки це є ще однією атакою на український суверенітет”, - повідомив Павло Ґрод.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: Студія Вашингтон. Чи готовий Зеленський до зустрічі з Путіним?

Студія Вашингтон. Чи готовий Зеленський до зустрічі з Путіним?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

Всі новини дня

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео

Танки для української армії: які потрібні та хто їх може надати? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

"Танки - гучніші за слова" - з таким закликом надати Україні важче озброєння виступив у вересні міністр закордонних справ Литви Габріелус Ландсбергіс.

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву у відповідь на незаконні спроби Росії анексувати більше українських територій.

Україна рухається до досягнення своїх воєнних цілей - помічниця глави Пентагону

ЗСУ на Донеччині, 3 жовтня 2022. REUTERS/Zohra Bensemra

Селест Волландер, помічниця міністра оборони США з питань міжнародної безпеки, відзначила успіхи ЗСУ у Харківській і Донецькій областях, а також зусилля, які здійснюються на Херсонщині.

"Схоже, що Україна зараз на шляху до досягнення всіх трьох цих цілей", — сказала Волландер в інтерв'ю вашингтонському аналітичному центру. Вона відзначила "вражаючий успіх" українських військовиків на Харківщині й "деякі ключові стратегічні успіхи" на донецько-луганському напрямку, зокрема, у місті Лиман, що "суттєво" ускладнить систему постачання і пересування росіян.

Волландер додала, що у випадку, якщо ЗСУ вдасться відвоювати позиції на Херсонщині та знищити мости і переправи через Дніпро, якими РФ проводить поставки, "це стане значною поразкою для росіян, адже ще далі відкине абміції Росії захопити Одесу, що було однією із їхніх заявлених цілей раніше цього року".

На думку високопосадовиці, також це дасть українцям "значно кращі оборонні позиції", що "ймовірно, допоможе зменшити градус "гарячої стадії" війни взимку".

У своєму зверненні в неділю президент України Володимир Зеленський заявив, що "цього тижня у звітах [від ЗСУ - ред.] найбільшу частину займає перелік звільнених від ворога населених пунктів у межах нашої оборонної операції".

Успіхи української армії відзначає навіть міноборони РФ, що зазвичай наголошує на своїх перемогах, про це пише АР. "Переважаючими танковими підрозділами на напрямку Золота Балка (Херсонщина - ред.) й Олександрівка противник зміг вклинитись в глибину нашої оборони", - сказав речник російського міноборони.

Ключовим пунктом на Луганщині залишається місто Кремінна, "адже за ним у росіян немає ліній оборони [...] й це відкриє операційний простір для українців, щоб швидко просуватись аж до державного кордону з Росією", - цитує АР українського воєнного оглядача Олега Жданова.

Як вважають деякі американські оглядачі, поразка російських сил у Лимані свідчить, що президент Росії Володимир Путін, який "за повідомленнями, особисто контролює кожен крок російських командирів на місцях", депріоритизує утримання окупованої Луганщини на користь утримання областей на півдні України.

Тим часом, Reuters анонсує, що у вівторок американська влада повідомить про надання Україні 4 додаткових систем HIMARS у межах нового пакету допомоги у 625 мільйонів доларів.

У статті використано матеріали АР, "Радіо Свобода"

Дивіться також: Генсек НАТО про заявку України на пришвидшений вступ в Альянс

Генсек НАТО: «Ми підтримуємо право України обирати власний шлях». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

Працюємо, щоб повернути в Україну кримських татар, які втекли від російської мобілізації - Рустем Умєров

Рустем Умєров

Україна активно працює над тим, щоб повернути кримських татар, які виїхали в треті країни для уникнення російської мобілізації. Про це в інтервʼю українській службі "Голосу Америки" розповів голова Фонду державного майна України Рустем Умєров, який також активно долучений до переговорних процесів з Росією.

На його думку, Росія вирішила мобілізувати кримських татар не лише задля поповнення свого війська, а й для того, аби змусити їх покинути Крим, де татари продовжували ненасильницький спротив, попри російські репресії.

За словами Рустема Умєрова, Володимир Зеленський звернувся до кримських татар із пропозицією, яку підтримав Меджліс кримськотатарського народу.

“Перше - це будь-яким шляхом уникати мобілізації. Друге - виходити на протести. Третє - якщо їх таки мобілізували, передавати координати російських військ Збройним силам України. Зараз частина людей з Криму виїжджає в Казахстан, Грузію, Узбекистан, Азербайджан, Туреччину. Ми вже збудували координаційний центр щодо гуманітарної допомоги, і будемо повертати всіх цих людей в Україну для того, щоб продовжувати свою боротьбу”, - розповів "Голосу Америки" Рустем Умєров.

Він додав, що у багатьох людей, які виїхали з тимчасово окупованого Криму, є проблеми із документами. Зараз вони очікують за кордоном на потенційне рішення, яке уможливить їхнє повернення в Україну.

Ілон Маск обурив користувачів Твітер "мирними пропозиціями" щодо війни в Україні

Ілон Маск обурив значну частину твітер-користувачів, запропонувавши власне бачення, як має закінчитись війна в Україні.

3 жовтня американський мільярдер, засновник компаній Tesla, SpaceX та інших, написав у Твітері своє бачення "мирної угоди":

“Українсько-російський мир: провести ще одне голосування в анексованих регіонах під егодою ООН. Росія залишить (ці території - ред), якщо таким буде бажання мешканців. Крим формально стає частиною Росії, так як це було з 1783 року (до помилки Хрущова). Відновлене водопостачання в Крим. Україна лишається нейтральною”, - написав один з найбагатших бізнесменів США.

Під цим сценарієм Маск запропонував Твітер-користувачам проголосувати за його пропозицію: “так” або “ні”.

У наступному повідомлденні Маск додав, що вважає "швидше всього, таким буде кінцевий результат цієї війни". “Можливим, але малоймовірним, результатом цього конфлікту є ядерна війна”, - підсумував бізнесмен.

Чимало користувачів соціальної мережі з різних країн світу відповіли бізнесмену обуренням або незгодою.

Американський конгресмен-республіканець Адам Кінзінгер порівняв пост Ілона Маска із тим, як міркують діти у початкових класах.

“Ця ідея нагадує мені урок суспільствознавства у четвертому класі, де ми в школі придумуємо мирний план між СРСР і США. Ми тоді вирішили, що якщо Горбачова і Рейгана змусити повечеряти один раз американською їжею, а другий раз російською, то вони стануть друзями”, відреагував на “мирний план” Маска конгресмен Кінзінгер, залишивши поруч із повідомленням український прапорець.

Пол Массаро, старший радник Гельсінської комісії при Конгресі США, запропонував Маску альтернативний сценарій закінчення війни з Росією: “Українсько-російський мир: Україна звільняє всю свою суверенну територію. Росія деколонізується, демілітаризується та денуклеаризується”.

Ще один альтернативний сценарій для Ілона Маска пропонує депутат польського Сейму Цезари Томчик.

“Мир між "Теслою" та "Фордом": Я пропоную, щоб Тесла віднині належала Форду, врешті решт автомобілі раніше здебільшого належали Форду. А космічна складова компанії Ілона Маска буде вирішена на референдумі під егідою ООН”, - пише у відповідь польський депутат від “Громадянської платформи”.

Український дипломат Андрій Мельник, який останні 8 років був послом України у Німеччині, і залишив посаду у липні цього року, запропонував "дуже дипломатичну" відповідь на пропозиуцю Маска: “Ідіть до дідька - моя дуже дипломатична відповідь вам”.

Радник НАК "Нафтогазу" Олександр Щерба намагається пояснити Ілону Маску, що війна - це про людей, а не про території. “Це про геноцид української мови, культури! Те, що для вас є миром, для них - знищене, покалічене життя. Це про те, щоб не дозволити новому Гітлеру досягнути свого. Не можу повірити, що ви це написали”.

Співробниця Центру з аналізу Європейської політики Ольга Лаутман називає позицію Маска “повторенням кремлівської пропаганди”.

“Боже мій! Чи потрібно Ілону повторювати кремлівську пропаганду на тему, в якій він абсолютно не тямить? Чому він відбілює незаконне вторгнення Росії, кампанію геноциду? Абсурдно, як сьогодні всі стали “експертами” з питань Росії, і дехто штовхає Україну, щоб вона поступилася територією”, - алізує американська експертка Лаутман.

Сергій Притула, волонтер і політик, закидає Маску пробіли у знаннях з історії. “Ілоне, чоловіче, здається, ви пропустили багато уроків історії, зосередившись на космосі та електромобілях. Ваші пропозиції схожі на путінські. Сподіваюся, ви не це мали на увазі”.

Українська письменниця Оксана Забужко, не підбираючи цензурних слів, реагує словами, які означають: “Чи ви там з глузду з’їхали?”

Президент України Володимир Зеленський також відреагував на висловлювання Ілона Маска.

На твітер-сторінці глава української держави запропонував користувачам власне опитування: "Який Ілон Маск вам подобається більше?" І запропонував два варіанти відповіді: "Той, хто підтримує Україну" та "Той, хто підтримує Росію".

Між тим, частина користувачів Твітера погодилися із "мирними" пропозиціями Маска. Станом на пізній вечір в Україні, 36,8% респондентів підтримали пропозиції бізнесмена, 63,2% відповіли негативно.

Як повідомляв Голос Америки, в квітні цього року урядова агенція США з міжнародного розвитку (USAID) оголосила про відправлення урядові України 5000 терміналів супутникового швидкісного інтернету Starlink, які виробляє компанія Ілона Маска SpaceX.

Reuters пише, що 3667 терміналів були надані компанією безкоштовно (за кошт компанії Маска), решту ж - 1333 термінали - було придбано коштом USAID та волонтерів.

Дивіться також: Глава Пентагону коментує повернення Лиману

«Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - Остін про звільнення Лиману. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG