Спеціальні потреби

Актуально

Зроблено перший крок до створення штучного життя?

Хоча ця новина може породити думки про істот на кшталт чудовиська Франкенштейна, але насправді цей крок веде до нових видів пального, кращих методів очищення води, дієвіших вакцин, тощо.

Винахідники назвали своє творіння першою штучною клітиною, хоч правильніше було б говорити про внесення зміни у вже існуюче життя – перетворення однієї існуючої бактерії в іншу.

Біолог Крейґ Вентер каже, що це перша клітина, повністю контрольована синтетичною хромосомою, яку почали з генетичного коду в комп’ютері, чотирьох пляшок з хімікатами і розміщення у відповідному порядку понад мільйона пар генів. В результаті отримано велику молекулу і вставлено її в іншу клітину. І молекула почала перетворювати цю клітину в абсолютно новий організм.

Водночас піонер створення карти геному Вентер зазначив, що проект його команди прокладає шлях до досягнення значно важчої мети: проектування організмів, що працюють відмінно від того, для чого їх створено природою:

«Населення світу становить майже 7 мільярдів. За 30-40 років людей буде 9 мільярдів. Ми не маємо знарядь для рівного розподілу їжі, чистої води, медикаментів, енергії для семи мільярдів… Нам потрібні нові наукові знаряддя, і біологія є одним з них для знайдення нових джерел енергоносіїв, харчів, медикаментів».

Вентер вже співпрацює з енергетичною компанією Екксон в надії перетворити водорості на пальне.

Але новостворена клітина породжує серйозні етичні проблеми.

Представниця компанії «Біоетік інтернешенел» Дженіфер Міллер каже, що важко називати технології завжди поганими чи завжди добрими, але їх застосування вимагає постійного нагляду.

Засновниця і виконавчий директор організації «Біоетік інтернешнл», Міллер занепокоєна, що потрапивши в хибні руки – наприклад, до біо-терористів,- подібні технології можуть стати надзвичайно небезпечними. До того ж, на її погляд, існують і інші непевності:

Адміністрація президента Обами також занепокоєна. Після оголошення Крейґа Вентера Барак Обама уповноважив президентську комісію з вивчення біо-етичних питань, розробити рекоментації щодо усіх дій, яких слід вжити уряду, щоби запевнитись, що Америка скористається наслідками цього відкриття, з одночасним накресленням етичних кордонів і означенням можливих ризиків.

Кілька років тому дослідники успішно трансплантували цілий генетичний код, тобо геном, з одного виду бактерії до іншого, спромігшись повністю змінити природу бактерії. Наступним кроком вони створили менший геном, використовуючи фрагменти створених в лабораторних умовах ДНК. Фактично, оголошення команди Вентера, яка поєднала ці два процеси, означає, що синтетичне ДНК , вживлене в клітину, спроможне змінити її природу.

Вчені вибрали два види простих бактерій. Спочатку вони синтезували геном однієї з бактерій, яка, маючи мільйон складових, була вдівічі більшою від геному попередньо створеної ними бактерії. Відтак вони вживили цей геном в живу клітину бактерії іншого виду, хоча і близького до синтезованої.

Спочатку нічого не сталось. Команда почала шукати причину. Було створено комп’ютерну програму для перевірки фрагментів ДНК, змонтованих разом. Виявилось, що помилка в генетичному коді зробила синтезовану клітину недієвою, і це призупинило поступ проекту на три місяці. Помилку було виправлено і трансплант запрацював.

Реагуючи на повідомлення команди Вентера, наукове співтовариство привітало її досягнення, але водночас вказало, що нове життя створено не з нічого, але за використанням клітини іншого організму.Всі новини дня

Орбан перетворює Угорщину на найгучнішого противника санкцій щодо Росії

Віктор Орбан перебуває на посаді прем’єр-міністра Угорщини загалом понад 15 років, 1998-2002 і тепер з 2010 року. На світлині він (по середині) з міністром закордонних справ Петером Сіярто (ліворуч) і оборони Кріштофом Салай-Бобровніцким на саміті НАТО в Мадриді 30.06.2022 р.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив, що його уряд розпочинає те, що він називає національною консультацією щодо санкцій Європейського Союзу проти Москви у відповідь на російську війну в Україні.

В той час як Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, оголосила 28 вересня проект нового - восьмого набору санкцій проти Росії Орбан знову звинуватив Брюссель у тому, що європейські керівники, за його словами, «не запитують людей, але змушують їх платити».

У деяких європейських країнах нещодавно відбулися демонстрації невдоволених підвищенням цін на енергію і зростанням вартості життя, але більшість європейців досі підтримують відповідь ЄС на російську війну.

78% заявили під час опитування влітку, що підтримують санкції проти Росії, і 68% висловилися за фінансування й постачання Україні військової допомоги, а 92% європейців схвалювали гуманітарну допомогу Україні.

Тим часом на рівні окремих країн курс їхніх урядів у відповідь на напад Росії на Україну схвалювали 55%.

Віктор Орбан, якого вважають прихильним до російського президента Путіна, сподівається, що проведення консультації підтвердить давно відомий курс його уряду на спротив намаганням Європи покарати режим Путіна за агресію.

Він також неодноразово натякав, що ЄС буцімто діє під тиском США і називав своїм супротивником президента України Володимира Зеленського.

Досі Угорщина, яка є членом ЄС і НАТО, подавалася під тиском союзників і вимушено голосувала за попередні набори європейських санкцій.

Але при цьому Будапешт часто наполягав на винятках для себе, а також домагався скасування деяких пропозицій, зокрема виступав проти внесення до санкційних списків лідера російської православної церкви патріарха Кіріла, котрий благословив війну Росії в Україні.

Угорщина на відміну від інших союзників у НАТО оголосила, що не буде надавати військову допомогу Україні, і в той час як європейці намагаються зменшити залежність від російських енергоносіїв, Будапешт наприкінці серпня уклав додатковий контракт на постачання російського газу.

Попри це угорська економіка потерпає від серйозних проблем, і Віктор Орбан заявляє, що провина лежить на керівництві Європейського Союзу.

«У червні бюрократи в Брюсселі обіцяли, що санкції приведуть до закінчення війни. Сьогодні ми не бачимо кінця війни, а рахунки за енергоносії підстрибнули», - пояснював Орбан в одному зі своїх дописів у Фейсбуку цього тижня.

Віктор Орбан вже тривалий час зазнає гострої критики з боку Європейського Союзу за те, що називають зосередженням влади в руках урядової партії Фідес та контролем уряду, або близьких до влади осіб над засобами масової інформації та іншими установами в країні.

Звіт схвалений Європейським парламентом 15 вересня називає Угорщину «більше не демократичною державою», а радше «виборною автократією».

Європейська комісія погрожує затримати виплату Угорщині європейських субсидій на 7,5 мільярдів євро на знак покарання уряду Орбана за те, що в Брюсселі названо порушеннями в Угорщині принципів верховенства закону.

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

“Щоб люди мріяли жити в Україні”: інтерв’ю з командувачем ВМС України Олексієм Неїжпапою. Відео

Командувач ВМС України Олексій Неїжпапа отримав звання віце-адмірала через два дні після затоплення флагманського корабля Чорноморського флоту Росії «Москва». Мирослава Гонгадзе поспілкувалася з командувачем під час патрулювання Дніпра про звільнення о. Зміїний та бойовий дух ЗСУ.

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

Більше

XS
SM
MD
LG