Спеціальні потреби

Актуально

Зроблено перший крок до створення штучного життя?

Хоча ця новина може породити думки про істот на кшталт чудовиська Франкенштейна, але насправді цей крок веде до нових видів пального, кращих методів очищення води, дієвіших вакцин, тощо.

Винахідники назвали своє творіння першою штучною клітиною, хоч правильніше було б говорити про внесення зміни у вже існуюче життя – перетворення однієї існуючої бактерії в іншу.

Біолог Крейґ Вентер каже, що це перша клітина, повністю контрольована синтетичною хромосомою, яку почали з генетичного коду в комп’ютері, чотирьох пляшок з хімікатами і розміщення у відповідному порядку понад мільйона пар генів. В результаті отримано велику молекулу і вставлено її в іншу клітину. І молекула почала перетворювати цю клітину в абсолютно новий організм.

Водночас піонер створення карти геному Вентер зазначив, що проект його команди прокладає шлях до досягнення значно важчої мети: проектування організмів, що працюють відмінно від того, для чого їх створено природою:

«Населення світу становить майже 7 мільярдів. За 30-40 років людей буде 9 мільярдів. Ми не маємо знарядь для рівного розподілу їжі, чистої води, медикаментів, енергії для семи мільярдів… Нам потрібні нові наукові знаряддя, і біологія є одним з них для знайдення нових джерел енергоносіїв, харчів, медикаментів».

Вентер вже співпрацює з енергетичною компанією Екксон в надії перетворити водорості на пальне.

Але новостворена клітина породжує серйозні етичні проблеми.

Представниця компанії «Біоетік інтернешенел» Дженіфер Міллер каже, що важко називати технології завжди поганими чи завжди добрими, але їх застосування вимагає постійного нагляду.

Засновниця і виконавчий директор організації «Біоетік інтернешнл», Міллер занепокоєна, що потрапивши в хибні руки – наприклад, до біо-терористів,- подібні технології можуть стати надзвичайно небезпечними. До того ж, на її погляд, існують і інші непевності:

Адміністрація президента Обами також занепокоєна. Після оголошення Крейґа Вентера Барак Обама уповноважив президентську комісію з вивчення біо-етичних питань, розробити рекоментації щодо усіх дій, яких слід вжити уряду, щоби запевнитись, що Америка скористається наслідками цього відкриття, з одночасним накресленням етичних кордонів і означенням можливих ризиків.

Кілька років тому дослідники успішно трансплантували цілий генетичний код, тобо геном, з одного виду бактерії до іншого, спромігшись повністю змінити природу бактерії. Наступним кроком вони створили менший геном, використовуючи фрагменти створених в лабораторних умовах ДНК. Фактично, оголошення команди Вентера, яка поєднала ці два процеси, означає, що синтетичне ДНК , вживлене в клітину, спроможне змінити її природу.

Вчені вибрали два види простих бактерій. Спочатку вони синтезували геном однієї з бактерій, яка, маючи мільйон складових, була вдівічі більшою від геному попередньо створеної ними бактерії. Відтак вони вживили цей геном в живу клітину бактерії іншого виду, хоча і близького до синтезованої.

Спочатку нічого не сталось. Команда почала шукати причину. Було створено комп’ютерну програму для перевірки фрагментів ДНК, змонтованих разом. Виявилось, що помилка в генетичному коді зробила синтезовану клітину недієвою, і це призупинило поступ проекту на три місяці. Помилку було виправлено і трансплант запрацював.

Реагуючи на повідомлення команди Вентера, наукове співтовариство привітало її досягнення, але водночас вказало, що нове життя створено не з нічого, але за використанням клітини іншого організму.Всі новини дня

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

«Три роки тому у світі було приблизно 100 мільйнів людей, харчування яких було під загрозою. Рік тому їх було вже 160 мільйонів. Тепер до того числа додаються ще 40 чи 50 мільйонів через російську агресивну війну проти України», - держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

Відео - найголовніше

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00
XS
SM
MD
LG