Спеціальні потреби

Актуально

Зроблено перший крок до створення штучного життя?

Хоча ця новина може породити думки про істот на кшталт чудовиська Франкенштейна, але насправді цей крок веде до нових видів пального, кращих методів очищення води, дієвіших вакцин, тощо.

Винахідники назвали своє творіння першою штучною клітиною, хоч правильніше було б говорити про внесення зміни у вже існуюче життя – перетворення однієї існуючої бактерії в іншу.

Біолог Крейґ Вентер каже, що це перша клітина, повністю контрольована синтетичною хромосомою, яку почали з генетичного коду в комп’ютері, чотирьох пляшок з хімікатами і розміщення у відповідному порядку понад мільйона пар генів. В результаті отримано велику молекулу і вставлено її в іншу клітину. І молекула почала перетворювати цю клітину в абсолютно новий організм.

Водночас піонер створення карти геному Вентер зазначив, що проект його команди прокладає шлях до досягнення значно важчої мети: проектування організмів, що працюють відмінно від того, для чого їх створено природою:

«Населення світу становить майже 7 мільярдів. За 30-40 років людей буде 9 мільярдів. Ми не маємо знарядь для рівного розподілу їжі, чистої води, медикаментів, енергії для семи мільярдів… Нам потрібні нові наукові знаряддя, і біологія є одним з них для знайдення нових джерел енергоносіїв, харчів, медикаментів».

Вентер вже співпрацює з енергетичною компанією Екксон в надії перетворити водорості на пальне.

Але новостворена клітина породжує серйозні етичні проблеми.

Представниця компанії «Біоетік інтернешенел» Дженіфер Міллер каже, що важко називати технології завжди поганими чи завжди добрими, але їх застосування вимагає постійного нагляду.

Засновниця і виконавчий директор організації «Біоетік інтернешнл», Міллер занепокоєна, що потрапивши в хибні руки – наприклад, до біо-терористів,- подібні технології можуть стати надзвичайно небезпечними. До того ж, на її погляд, існують і інші непевності:

Адміністрація президента Обами також занепокоєна. Після оголошення Крейґа Вентера Барак Обама уповноважив президентську комісію з вивчення біо-етичних питань, розробити рекоментації щодо усіх дій, яких слід вжити уряду, щоби запевнитись, що Америка скористається наслідками цього відкриття, з одночасним накресленням етичних кордонів і означенням можливих ризиків.

Кілька років тому дослідники успішно трансплантували цілий генетичний код, тобо геном, з одного виду бактерії до іншого, спромігшись повністю змінити природу бактерії. Наступним кроком вони створили менший геном, використовуючи фрагменти створених в лабораторних умовах ДНК. Фактично, оголошення команди Вентера, яка поєднала ці два процеси, означає, що синтетичне ДНК , вживлене в клітину, спроможне змінити її природу.

Вчені вибрали два види простих бактерій. Спочатку вони синтезували геном однієї з бактерій, яка, маючи мільйон складових, була вдівічі більшою від геному попередньо створеної ними бактерії. Відтак вони вживили цей геном в живу клітину бактерії іншого виду, хоча і близького до синтезованої.

Спочатку нічого не сталось. Команда почала шукати причину. Було створено комп’ютерну програму для перевірки фрагментів ДНК, змонтованих разом. Виявилось, що помилка в генетичному коді зробила синтезовану клітину недієвою, і це призупинило поступ проекту на три місяці. Помилку було виправлено і трансплант запрацював.

Реагуючи на повідомлення команди Вентера, наукове співтовариство привітало її досягнення, але водночас вказало, що нове життя створено не з нічого, але за використанням клітини іншого організму.Всі новини дня

Джо Байден у промові «Про стан справ в країні» згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Відео

7 лютого Президент Джо Байден звернувся до Конгресу США з промовою «Про стан справ в країні». Байден згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Колеги-демократи назвали це звернення «рузвельтівським», а парламентарі з Республіканської партії освистали виступ. 

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:36 0:00

Радбез ООН вдруге на цьому тижні провів засідання, присвячене Україні. Сьогодні брифінг скликала Росія, аби обговорити «перспективи мирного врегулювання кризи довкола України в контексті збільшення поставок західної зброї». За засіданням у штаб-квартирі ООН стежила Ірина Соломко.

Деталі візиту президента України до Великобританії: зустріч з Ріші Сунаком, аудієнція у короля, виступ перед парламентом. Відео

Президент Зеленський наперед «подякував» Лондону за потужні британські літаки під час свого візиту до Великої Британії. Можливість відправлення Україні винищувачів для захисту у війні проти РФ не зняте з порядку денного, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. 

Генсек НАТО закликав США бути готовими до довгої війни РФ в Україні

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Вашингтоні, США, 8 лютого 2023. Фото: AP Photo/Jacquelyn Martin

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ зустрівся із міністром оборони США Остіном Ллойдом. “Нам потрібно бути готовими до довготривалої перспективи, щоб підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, - сказав генсек під час прес-конференції за результатами зустрічі у Вашингтоні.

Столтенберґ також привітав дії адміністрації президента Байдена і особливо двопартійну підтримку, яку відчув особисто під час зустрічах у Конгресі США під час свого візиту сьогодні.

Генсек нагадав, що перемога Путіна могла б стати сигналом іншим авторитарним режимам, зокрема в Азії, що вони можуть досягти своїх цілей, застосовуючи військову силу: “Це зробило б світ небезпечнішим і вразливішим. Отже, в інтересах нашої національної безпеки, слід забезпечити, щоб Україна діяла як суверенна незалежна держава”.

Столтенберґ подякував Сполученим Штатам та особисто Ллойду Остіну “за непохитне лідерство у наданні підтримки Україні”. Ця підтримка щодня змінює ситуацію на полі бою і є критичною для самооборони України, наголосив генсек НАТО.

Очільник Пентагону повідомив, що у розмові зі Столтенбергом йшлося "про гостру загрозу з боку Росії". Йшлося і про “спільні виклики, включаючи безпекові занепокоєння щодо Китайської Народної Республіки”.

Дивіться також:

"Надання зброї - це процес, що розвивається" - Блінкен відповів на питання про літаки для України

F-16 ВПС Польщі під час авіашоу Wings Over Baltics 2019. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держсекретар США Ентоні Блінкен відповів на питання про перспективу надання літаків Україні. Зокрема, про процес надання зброї Україні держсекретар зауважив що йдеться про “процес, що розвивається”.

“Ми продовжуватимемо у тісній співпраці з українцями і партнерами робити висновки про те, що, на нашу думку, потрібно Україні та що може бути найбільш ефективним сьогодні”, - сказав Блінкен під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, що відбулась у середу у Вашингтоні.

За словами держсекретаря, військова допомога Україні під час війни змінювалася відповідно до того, як мінявся характер агресії Росії.

“Так само змінювалася і наша підтримка, ми завжди хотіли переконатися, що Україна має в своїх руках обладнання, яке їй знадобиться для захисту у цей момент. Не менш важливим є вміння українців ефективно його використовувати. І це вимагає, в деяких випадках, серйозної підготовки. І, нарешті, все це потрібно об’єднати в єдину цілісну стратегію”, - сказав Блінкен.

Як повідомляв Голос Америки, прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським сказав, що сьогодні розпочато програму навчання українських пілотів у Британії.

Більше

XS
SM
MD
LG