Актуально
Намір Польщі передати Україні системи ППО "Патріот" критикують всередині країни

WARSAW, Польща (AP) — Уряд Польщі стверджує, що протиракетну систему, яку Німеччина запропонувала відправити Польщі, потрібно натомість передати Україні. Цю пропозицію, ймовірно, не сприймуть в Берліні, бо це значно посилить роль НАТО в Україні.
Відповідь Польщі на пропозицію Берліна вітають в Україні, яка відчайдушно намагається захистити свій повітряний простір, в той час, як ракетні обстріли Росії призводять до знеструмлення в країні.
Але в Польщі критики популістської правлячої партії звинуватили уряд в тому, що вона жертвує безпекою країни через війну в Україні заради внутрішньополітичної боротьби, що користується антинімецькими настроями для короткострокової вигоди.
Щоденник Rzeczpospolita назвав нову пропозицію лідерів Польщі «шокуючою», стверджуючи, що вона вимагатиме відправки німецьких солдатів, які керуватимуть системою, в Україну, і "це, у свою чергу, втягне НАТО в пряме зіткнення з Росією, якого Альянс намагався уникнути з самого початку".
«Ця пропозиція впливає на довіру до Польщі і, найгірше, на її безпеку. Німці отримують чіткий сигнал, що ми не хочемо їхньої допомоги, тому оборонний потенціал польського неба буде нижчим, — написав заступник головного редактора Міхал Шулджинський. - У найгіршій війні в Європі з 1945 року це непростима помилка».
Популістська правляча партія Польщі, яка наступного року йде на перевибори із меншою популярністю, через 18% інфляції, посилює антинімецькі меседжі, які протягом тривалого часу складали основу передвиборчої риторики партії. Лідер партії Ярослав Качинський намагався пов’язати своїх внутрішніх опонентів, зокрема Дональда Туска, колишнього лідера ЄС, з Німеччиною, заявивши в неділю, що якщо партія Туска переможе наступного року, Польща опиниться «під німецьким черевиком».
Коли Німеччина запропонувала Варшаві літаки Eurofighter і ракетні батареї ППО "Патріот", міністр оборони Польщі Маріуш Блащак спочатку сказав, що цю пропозицію він прийме із «задоволенням». Пропозиція надійшла після того, як 15 листопада в Польщі поблизу кордону з Україною, впав снаряд, який призвів до загибелі двох осіб.
Але настрій Польщі змінився після того, як у середу Качинський дав інтерв’ю державному інформаційному агентству PAP, заявивши, що пропозиція «цікава», але «для безпеки Польщі було б найкраще, якби Німеччина передала обладнання українцям».
Відтоді і Блащак, і прем'єр-міністр Матеуш Моравецький повторюють позицію Качинського, який керує урядом країни з-за лаштунків.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого НАТО посилило оборону вздовж свого східного флангу, а Польща працювала над зміцненням власної армії.
НАТО розгорнуло батареї США "Патріот" в Польщі, батареї "Патріот" Німеччини в Словаччині, а також відповідну французьку систему в Румунії.
Політика НАТО полягає в тому, щоб не брати безпосередньої участі у війні та розгортати батареї лише для захисту країн-членів.
Роздмухування антинімецьких настроїв давно використовують для отримання голосів у Польщі. Старші поляки все ще несуть у собі травму жорстокості, заподіяної Польщі Німеччиною під час Другої світової війни. Під час виборчої кампанії Польща вимагає від Німеччини 1,3 трильйона доларів репарацій за час війни — які Берлін каже, що не заплатить.
Качинський також звинувачує Німеччину в підтримці зусиль Європейського Союзу із захисту верховенства права в Польщі шляхом припинення фінансування.
Тим часом вторгнення Росії в Україну посилило напругу. Польща тривалий час критикувала газові угоди Німеччини з Росією, а також критикувала вагання Німеччини щодо надання зброї Україні на початку повномасштабного вторгнення Росії.
У Польщі деякі критики зазначали, що уряд не лише відмовлявся від посиленого військового захисту, але й не підтримував критично важливе фінансування ЄС, надання мільярдів євро затримувалось, через відмову уряду дотримуватися вказівок ЄС щодо захисту незалежності суддів.
Марчін Кірвінскі з опозиційної партії «Громадянська платформа» сказав, що Качинський «збожеволів» через «відмову» від ракет Patriot і фінансування ЄС «під час війни та кризи».
Всі новини дня
- Голос Америки
Блінкен: визнання Росії державою, що спонсорує тероризм, може потягти за собою небажані наслідки. Відео
Визнання Росії державою-спонсоркою тероризму може стати вагомим важелем у стримуванні інших держав, таких як Китай, надавати допомогу Москві для продовження її війни проти України. Таку думку висловив сенатор-республіканець Ліндсі Грем,
- Голос Америки
Гельсінська комісія США відзначила сміливих українських жінок

Гельсінська комісія 22 березня відзначила українку Дар’ю Каленюк, виконавчу директорку та членкиню правління Центру протидії корупції, як одну зі сміливих жінок, що невтомно виступають за перемогу України. Відзначення відбулось в рамках місяця жіночої історії у США, про це йдеться на сторінці Гельсінської комісії у Твіттер.
“Дар'я Каленюк перебуває на передовій зусиль, спрямованих на боротьбу з корупцією в Україні. Її відданість захисту верховенства права не похитнулася навіть у розпал повномасштабного вторгнення Росії. Скоріше, вона її подвоїла, та додала до свого портфоліо підтримку перемоги України”, - зазначили в Гельсінській комісії.
Протягом Місяця жіночої історії Гельсінська комісія відзначила також інших українок. Зокрема, 21 березня в комісії наголосили на хоробрості медика-волонтерки Юлії “Тайри” Паєвської, яка разом зі своєю командою "Ангели Тайри" врятувала сотні життів.
“Юлія Паєвська була захоплена в полон російськими військами, зазнавала тортур і побоїв протягом 3 місяців. Вона таємно перевезла відеодокази російських воєнних злочинів у Маріуполі та продовжує виступати на захист своєї країни, особливо потреб медиків”, - йдеться в повідомленні комісії.
Також у березні Гельсінська комісія відзначила доброволицю Ірину “Джоконду”, "маму двох дітей, яка взяла до рук зброю, щоб захистити свою країну під час нападу Росії", і бойову медикиню Анну Олсен, яка служила в останні дні блокади Маріуполя, потрапила в полон і була звільнена під час обміну.
"Олсен провела 6 місяців в ув'язненні як військовополонена, зазнаючи жорстоких фізичних і психологічних тортур, а її донька залишалася в окупованому Херсоні. Вона була звільнена в жовтні 2022 року і продовжує виступати за звільнення в'язнів і притягнення Росії до відповідальності", - зазначили в комісії.
Місяць жіночої історії – щорічна міжнародна акція, що має на меті наголосити на внеску жінок у світову історію та розвиток сучасного суспільства. Офіційно відзначається у березні у США, Великій Британії та Австралії, у зв'язку з Міжнародним днем прав жінок 8 березня.
Дивіться також:
Українці вразили інструкторів, які навчали їх на Patriot. Відео
65 українських військовиків, які від січня проходять навчання на системі ППО Patriot в США, завершують програму вже найближчими днями. Чому американці вчаться від українців та з якими головними викликами зіткнулися українські військовики?
Путін не має "плану відходу", й це ускладнює перемовини - дискусія в університеті Джорджтаун

Президент Росії Володимир Путін не має "запасного варіанту" у питанні війни в Україні, що може ускладнити потенційні мирні переговори. Таку думку висловила Маргарет Петерлін, представниця Інституту національної безпеки США під час дискусії "Україна через міжнародний об'єктив" у Джорджтаунському університеті.
За словами Петерлін, Путін не має варіанту "я поїду в Сочі [на схилі віку - ред.], і це буде фантастично, і я житиму там своїм життям". Натомість він знає, яка доля спіткала інших світових диктаторів, зокрема, лівійського лідера Муаммара Каддафі, що був убитий повстанцями наприкінці громадянської війни в країні.
"Найбільший виклик для такого диктатора як Путін - це те, що він насправді не має "плану відходу" чи плану щодо закінчення власної влади та повноважень, тож це додає труднощів у переговорах з ним", - сказала Петерлін. Вона порівняла ставлення глави Кремля до України із насильницькими взаєминами у парі: "Це психологічно працює саме так, мов у того хлопця, який не розуміє, що розлучення уже сталося та намагається повернутися – на психологічному рівні чи на рівні міжнародної безпеки".
Це психологічно працює саме так, мов у того хлопця, який не розуміє, що розлучення уже сталося та намагається повернутися.Маргарет Петерлін, представниця Інституту національної безпеки США
При цьому колишня високопосадовиця висловила підтримку скептичній позиції Джеймса Джефрі, колишнього посла США в Іраку, Туреччині та Албанії, який частково розкритикував рішення Міжнародного кримінального суду про ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна.
Під час дискусії загалом звучали міркування про сценарії перемовин із російським президентом, навіть твердження про те, що не всі території, захоплені Росією, можуть чи повинні бути звільнені, щоб дати йому ілюзію здобутків.
"Війна в Україні закінчиться "як усі війни" - припиненням вогню. Але небезпека триватиме", - сказала під час дискусії Пола Дойл, колишня керівниця спецоперацій ЦРУ, експертка Інституту національної безпеки університету Джорджа Мейсона. "Перемир'я буде порушено, порушено, і знову порушено. Тому що Росія не є надійним партнером", - сказала Дойл.
А старша викладачка Школи урядування й громадської служби імені Буша (The Bush School of Government & Public Service) Катерина Шинкарук пояснила, що "важливо мати таку розмову" про можливі сценарії завершення війни, "але слід розуміти, що існують серйозні контраргументи, не всі вони були представлені під час дискусії".
За її словами, попри висловлені на конференції в Джорджтауні позиції, загалом у Вашингтоні "є багато інших думок – і про повернення всіх територій Україною, і про позбавлення Путіна влади в Росії, що відповідає стратегічним інтересам і США, і України".
- Голос Америки
США запропонували Словаччині 12 нових гелікоптерів "зі знижкою" за МіГи для України

США запропонували Словаччині 12 нових військових гелікоптерів Bell AH-1Z Viper зі знижкою у дві третини вартості як компенсацію за винищувачі МіГ-29, передані країною військовим України. Крім того, Словаччина вже отримала перший танк Leopard 2A4 від Німеччини на заміну переданих Україні бойових машин піхоти.
Як повідомляють інформаційні агентства AP та Reuters, уряд Словаччини ще повинен розглянути цю пропозицію. За її умовами, Словаччина заплатить 340 мільйонів доларів за бойові гелікоптери вертольоти Bell AH-1Z в рамках угоди на суму близько 1 мільярд доларів, яка також включає 500 ракет AGM-114 Hellfire II. Крім того, у рамках угоди передбачені навчання.
Очікується, що США за програмою зовнішнього військового фінансування оплатять 660 мільйонів доларів, а Європейський Союз також надішле Словаччині 200 мільйонів євро (близько 213 мільйонів доларів) додаткової компенсації, - поінформував міністр оборони Словаччини Ярослав Над на своїй сторінці у Фейсбуці.
Ярослав Над також заявив, що Збройні Сили його країни наразі не мають бойових гелікоптерів і що угода «суттєво підвищить обороноздатність Словаччини».
Він також написав у Фейсбуці, що наразі тривають випробування бойового танка Leopard 2A4, наданого Словаччині Німеччиною. “Закінчення випробувань заплановано на 31 березня 2023 року. Поки що випробування не виявили жодних недоліків”, - пише Над. Загалом цього року Словаччині передали 15 танків Leopard 2A4, - розповів посадовець.
Як повідомляв Голос Америки, 17 березня Словаччина - другою з країн НАТО після Польщі - оголосила, що надасть Україні 13 літаків Міг-29 радянських часів, ставши другою країною-членом НАТО, яка прислухалася до прохань українського уряду надати військові літаки для захисту від вторгнення Росії.
Видання ABC News інформує, що Словаччина зупинила експлуатацію своїх МіГів влітку через брак запасних частин і досвіду їх обслуговування. Раніше країна також підписала угоду про купівлю 14 американських винищувачів F-16, але постачання було відкладено на два роки. Перший літак надійде в країну на початку 2024 року.
“Наші серця з Україною. Наші літаки для України. Словаччина пожертвує Україні 13 реактивних літаків МіГ-29 (та систему ППО SA-6). Договір підписаний”, - написав у своєму Твіттері словацький міністр оборони Ярослав Над.
Раніше Білий дім повідомляв, що США поважають рішення Польщі та Словаччини надати Україні винищувачі Міг-29. " Це суверенні рішення будь-якої країни і ми поважаємо ці суверенні рішення", - заявив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.
Форум