Спеціальні потреби

Актуально

Чи може Трамп бути позбавлений права обіймати офіційні посади у майбутньому - огляд від Reuters

На фото: президент США Дональд Трамп прогулюється у Білому домі

Деякі американські законодавці заявили, що президент США Дональд Трамп повинен бути позбавлений права займати політичні посади у майбутньому, тобто дискваліфікований. Вони вважають, що дискваліфікація має послідувати за оголошеним у середу імпічментом за підбурювання натовпу, який штурмував Капітолій 6-го січня 2021-го року, коли американські законодавці засвідчували перемогу новообраного президента США Джо Байдена.

Тепер, коли Палата представників Конгресу США прогосувала за імпічмент Трампа, Сенат проведе судовий розгляд щодо того, чи слід його усунути і, можливо, заборонити йому обіймати офіційні посади у майбутньому.

Юридичні експерти заявили, що позбавлення права обіймати політичні посади у майбутньому може бути реалізоване за допомогою процедури імпічменту або 14-ї поправки до Конституції США.

Ось як може відбутися спроба дискваліфікації.

Чи може імпічмент призвести до позбавлення Трампа права обіймати офіційні посади?

Конституція США зазначає, що існує два способи покарання чиновника, якому оголошено імпічмент: відсторонення від посади або "позбавлення права обіймати почесні посади, довірчі посади, чи прибуткові посади в уряді Сполучених Штатів".

Палата представників Конгресу США схвалила єдину статтю імпічменту, в якій звинуватила Трампа в підбурюванні до повстання. Він виголосив провокативну промову перед прихильниками, незадовго після якої натовп прорвався до Капітолію.

Трамп, швидше за все, стверджуватиме у суді, що його висловлювання відносяться до сфери свободи слова, яка захищена Першою поправкою до Конституції США, і що, хоча він сказав прихильникам "битися", він не мав на увазі буквальний заклик до насильства.

Зняття посадової особи вимагає "засудження" більшістю у дві третини Сенату відповідно до Конституції США. Згідно з прецедентом, для дискваліфікації потрібна лише проста більшість. Історично склалося, що таке голосування відбувається лише після винесення обвинувального вироку.

Троє федеральних чиновників в історії США були дискваліфіковані через процедуру імпічменту. Всі троє були федеральними суддями.

У 2010-му році Сенат усунув з посади та заборонив обіймати посади у з майбутньому суддю штату Луїзіана, який, як було встановлено, брав участь у корупції.

Існують певні дискусії щодо сфери застосування положення про заборону обіймати посади у майбутньому та того, чи стосується це президентства, каже Брайан Калт, професор права в Університеті штату Мічиган.

Аналізуючи історичні документи, деякі юридичні експерти стверджують, що засновники США не мали наміру вважати президентство "посадою" (office - англ.) відповідно до застереження про дискваліфікацію, тоді як інші стверджують, що цей термін стосується президентства.

Чи може Трамп бути дискваліфікований, якщо Сенат не визнає його винним?

Це невизначена юридична територія, і однозначної відповіді немає, стверджують науковці.

Пол Кампос, професор конституційного права в Університеті Колорадо, заявив, що вважає, що голосування за дискваліфікацію Трампа може бути проведене, навіть якщо для обвинувального вироку у справі щодо імпічменту недостатньо голосів. Верховний суд США чітко заявив, що Сенат має широкі повноваження визначати спосіб ведення судового розгляду, сказав він.

Але Калт каже, що дискваліфікація вимагатиме обвинувального вироку у справі щодо імпічменту. Без неї дискваліфікація рівнозначна покаранню президента за злочин, якого він не скоював, вважає Калт.

Всі троє суддів, яких було відсторонено від посади, були спочатку засуджені.

А якщо щодо 14-ї поправки до Конституції США?

Розділ 3-й 14-ї поправки до Конституції США надає альтернативний шлях до дискваліфікації.

Відповідне положення передбачає, що жодна особа не може обіймати посаду, якщо вона брала участь у "повстанні чи бунті" проти Сполучених Штатів. Поправка була прийнята після громадянської війни у США, щоб заборонити конфедератам обіймати державні посади.

Відповідно до прецеденту, встановленого у Конгресі, щоб застосувати це покарання потрібна лише проста більшість в обох палатах. Пізніше Конгрес може зняти дискваліфікацію, але лише за умови, що за це проголосують дві третини обох палат.

У 1919 році Конгрес використав 14-ту поправку, щоб не дати виборному чиновнику Віктору Бергеру зайняти місце у Палаті представників Конгресу США, бо він активно виступав проти втручання США у Першу світову війну.

Текст розділу 3-го 14-ї поправки не пояснює, як він має застосовуватись.

5-й розділ 14-ї поправки надає Конгресу повноваження для забезпечення виконання цілої поправки через “відповідне законодавство”. Деякі вчені інтерпретують це так, що більшість в обох палатах Конгресу може прийняти закон, який застосовує заборону до певного президента, такого як Трамп.

"Шлях 14-ї поправки дуже незрозумілий щодо того, що потрібно для його застосування", - сказав Калт. - "Я думаю, що це потребувало б певного поєднання законодавства та судових процесів".

Чи може Трамп оскаржити дискваліфікацію у суді?

Це точно можливо, сказав Калт.

Одна справа, яку Верховний суд США розглянув у 1993-му році, чітко вказує, що суд намагається стояти осторонь втручань у справи щодо імпічменту, які розглядає Сенат США. У справі, яка стосувалась обвинуваченого судді, суд заявив, що питання про те, чи Сенат належним чином розглянув питання про імпічмент, є політичним і не може бути предметом судового розгляду.

Якщо Трамп буде дискваліфікований, чинний Верховний суд, можливо, захоче з'ясувати, чи був цей крок законним, сказав Калт.

Трамп призначив трьох із дев'яти членів Верховного суду: Ніла Горсуча, Бретта Кавано та наприкінці минулого року - Емі Коні Барретт. Зараз суд має консервативну більшість - 6 із 9 суддів.

"Якщо ви збираєтеся сказати, що хтось не може балотуватися у майбутньому, то вам варто розглянути і вирішити це у судовому порядку якомога швидше", - сказав Калт.

Дивіться також: Як побороти депресію, навіяну карантином, поганими новинами та зимовим сезоном?

Всі новини дня

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:46 0:00

Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Ґроссі бере участь у прес-конференції під час засідання ради керуючих МАГАТЕ у Відні, Австрія, 5 червня 2023 р. REUTERS/Леонхард Фогер

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.

"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.

"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.

Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».

«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.

Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.

Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.

"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.

Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.

За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.

Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.

За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.

Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».

Дивіться також:

Кислиця про підрив Каховської ГЕС: Відбувся акт державного тероризму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG