Спеціальні потреби

Актуально

Трамп усунув керівника розвідки через застереження про Росію, повідомляють у США

Дональд Трамп на виборчому мітингу в штаті Арізона 19 лютого 2020 р.

У США повідомляють, що президент Дональд Трамп вирішив усунути керівника однієї зі служб розвідки, яка подала американським законотворцям звіт про загрози виборчому процесу у Сполучених Штатах.

Газети Washington Post і New York Times повідомили, що президент був обурений, коли дізнався про звіт для членів Комітету з розвідки у Палаті представників, бо вважав, що подана посадовцями інформація може бути використана проти нього.

На наступний день Трамп викликав виконувача обов’язків директора Національної розвідки США Джозефа Маґуайра і згодом вирішив усунути його з посади.

Маґуайру довелося “вислуховувати докори… це було поштовхом” переповідає слова неназваного посадовця Washington Post.

Згідно з New York Times обурення президента було викликане висновками одного з чільних помічників Маґуайра, Шелбі Пірсона, який сказав законотворцям, що Росія втручається в американську виборчу кампанію, домагаючись переобрання Трампа на другий термін.

Президент оголосив, що призначить керівником Національної розвідки дотеперішнього посла США в Німеччині Річарда Ґренелла, активного прихильника Трампа.

“Голос Америки” звернувся до керівництва Національної розвідки та відділу у тій службі, що відповідає за безпеку виборів, але посадовці відмовились коментувати повідомлення.

Звернення до Білого дому також залишилося без відповіді.

Але реакція законотворців від Демократичної партії була негайною.

“Я глибоко стурбований”, - сказав у спеціальній заяві у четвер голова Комітету з питань національної безпеки Палати представників Бенні Томпсон.

“Президент ставить своє его понад країною”, - додає він. “Усуваючи з посади виконувача обов’язків Маґуайра за те, що його працівники подали відверті висновки стосовно втручання Росії у президентські вибори 2020 року, президент не лише відмовляється засудити зовнішнє втручання, він заохочує це”.

Складні відносини між Трампом та спецслужбами США сягають ще президентських виборів 2016 року, коли розвідслужби дійшли висновку, як це сказано у звіті оприлюдненому 2017 року, що “Путін і російський уряд намагалися сприяти кожній нагоді допомогти шансам обрання президента Трампа”.

Ті висновки підтримав також звіт спеціального прокурора Роберта Мюллера, який вказує: “Російський уряд вважав, що президентство Трампа було б корисним для нього і працював, щоб домогтися такого результату”.

Але Трамп завжди заперечував, що Росія втручалася і неодноразово посилався на те, що у цьому його запевняв президент Путін.

“Він сказав, що він не втручався”, - сказав Трамп журналістам після зустрічі з Путіним у В'єтнамі. “Він сказав, що не втручався. Я запитував його знову”.

Проте представники спецслужб США багато разів заявляли, що Росія не лише втручалася 2016 року, але й робила це 2018 року і буде це робити на президентських виборах 2020 року.

“Це не була поодинока спроба. Вони це роблять і в цей момент”, - сказав Мюллер законотворцям у липні минулого року. “І вони мають намір це робити в наступній виборчій кампанії”.

Нещодавно про наміри Кремля втручатися у вибори застерегли також союзники США.

“Цього року увага Росії буде безумовно зосереджена на США”, - йдеться у звіті Зовнішньої розвідки Естонії.

“Головне завдання полягає у тому, щоб домогтися таких результатів виборів, які будуть вигідні прихильним до Росії кандидатам, або тим, вплив яких буде найбільше розколювати Захід”, - сказано там.

Американські законотворці також застерігали про подальші втручання Росії у низці звітів сенатського Комітету з розвідки, які підтримали члени Конгресу від обох партій і один яких застерігає президента від використання втручань у вибори задля своєї політичної вигоди.

“Президент Сполучених Штатів повинен вдатися до кроків, щоб відмежуватися від політичних міркувань, коли він має справу з питаннями пов’язаними з іноземним впливом”, - сказано у звіті оприлюдненому цього місяця.

США не мали постійного директора Національної розвідки з середини серпня 2019 року, коли тодішній керівник Ден Коутс подав у відставку після низки суперечок з Трампом щодо висновків розвідслужб.

Зараз деякі представники спецслужб висловлюють стурбованість здатністю протидіяти інформаційному втручанню з Росії та інших країн, якщо служби розвідки не матимуть досвідчених керівників.

Тепер, коли з посади пішов Маґуайр їхня стурбованість зростає.

“Я вважаю, що Джозеф Маґуайр у важких умовах зробив усе, що міг, щоб уникнути ослаблення діяльності спецслужб”, - сказав колишній старший працівник ЦРУ, який зараз працюю в Джорджтаунському університеті.

На його думку це буде важче робити під керівництвом пропонованих нових керівників спецслужб, що не мають досвіду роботи в розвідці.

Дивіться також: Як в американських школах вчать поважати етнічні та культурні відмінності

Як в американських школах вчать поважати етнічні та культурні відмінності. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Всі новини дня

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

На тлі посилення російських атак на Україну, кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова, запитала американських сенаторів, чи має право Київ на воєнну відповідь на території РФ? А також чи вплине такий розвиток подій на військову допомогу, яку надають західні партнери.

Фарерські острови обмежують доступ російських суден до своїх портів - через війну в Україні

Вигляд на місто Торшавн, столицю Фарерських островів. Фото: Reuters/Tony Gentile

Уряд Фарерських островів оголосив про обмеження доступу російських суден до портів цієї острівної країни, що входить до Королівства Данії.

Заходити у Фарерські порти буде дозволено виключно риболовецьким суднам Росії, однак їм буде заборонено скуповуватись на Фарерських островах або користуватись там послугами з техобслуговування. Як повідомив уряд цієї острівної країни, нові правила є відповіддю на російське вторгнення в Україну.

"До портів Фарерських островів буде дозволено заходити лише риболовецьким суднам, які займаються виключно рибальством, відповідно до двосторонньої угоди між Фарерськими островами та Росією. Діяльність цих російських риболовецьких суден у портах буде обмежена до зміни екіпажу, завантаження вугіллям, провізією, висадкою та перевалом", - цитує заяву уряду Фарерів британське видання The Guardian.

Фарерські острови є автономною територією Данії, вони розташовані між Шотландією та Ісландією.

У листопаді минулого року уряд Фарерів опинився перед хвилею критики через поновлення угоди з Росією щодо взаємної риболовлі. Угода передбачає квоти на виловлення певних видів риби у Баренцевому морі для фарерських рибалок і біля Фарерських островів для росіян.

За даними видання The Guardian, Росія є одним з головних комерційних партнерів Фарерських островів. Прибутки з вилову риби за угодою з Росією ставить 5% ВВП Фарерських островів.

Україна отримає американську допомогу, щоб допомогти мільйонам травмованих війною людей зберегти ментальне здоров'я

Архівне фото: Очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер

Ментальне здоров’я має вирішальне значення для українців у їх протистоянні жорстокій війні Путіна. Таким підписом супроводила очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер тематичне відео, у якому виступила разом із першою леді України Оленою Зеленською та посолкою США в Україні Бріджит Брінк.

“Пишаюся у партнерстві з Оленою Зеленською розширити доступ українців до психіатричних послуг”, - додала Пауер.

Як повідомляв Голос Америки, для забезпечення психологічної підтримки українцями Олена Зеленська звернулася по допомогу та підтримку уряду США та запросила американських спеціалістів.

Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

36 мільйонів доларів США підуть на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну USAID за підтримки Конгресу Сполучених Штатів виділила майже 36 мільйонів доларів США на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я - через підтримку широкого спектра ініціатив.

“Реагуючи на гострі потреби, викликані повномасштабним вторгненням Росії, мета USAID полягає в тому, щоб допомогти Україні побудувати інтегровані, доступні та стійкі системи охорони психічного здоров’я, які задовольняють довгострокові потреби українського суспільства”, - йдеться у повідомленні організації.

Також Агенція з міжнародного розвитку США зауважує: “Незважаючи на те, що місяць поінформованості про психічне здоров’я офіційно завершився, криза психічного здоров’я в Україні продовжується на тлі повномасштабної війни Росії”. З огляду на це, відданість USAID тому, щоб відповісти на величезний і зростаючий попит на послуги психічного здоров’я в Україні, залишається непохитною".

Наразі USAID адаптує свої програми та розширює їх, щоб допомогти Україні, у тому числі шляхом підтримки Всеукраїнської програми психічного здоров’я, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

"Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили"

До 5 мільйонів українців можуть потребувати лікування ментальних розладів
Олена Зеленська

“Насправді кожен другий українець нині потребує підтримки у сфері ментального здоров’я, - сказала Олена Зеленська у спільному відео з американськими посадовицями. - А загалом до 5 мільйонів можуть потребувати лікування ментальних розладів”.

Зеленська оголосила, що ініційована нею програма має на меті створення системи психосоціальних послуг, які “будуть широко доступні для всіх, хто їх потребує”.

“Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили”, - нагадала українцям посолка США Бріджит Брінк.

Саманта Пауер своєю чергою додала, що необхідно і надалі вкладати ресурси у підтримання стійкості українців, яка надихає весь світ.

Сергій Плохій: про роль України у світі, ядерну загрозу та можливі сценарії для Москви. Інтерв’ю

Нинішня війна змінила роль України у світі, і це може допомогти українцям вийти із циклу насильства, яке в різні історичні часи повторюється на українській території – вважає професор Гарвардського університету Сергій Плохій.

Тайвань надіслав кошти на відбудову дитячих закладів в Ірпені та Бородянці

Щоденна церемонія піднесення національного прапора Тайваню на площі Свободи в Меморіальному залі Чан Кайші в Тайбеї. Фото: AP/Chiang Ying-ying

Тайвань пожертвував понад 5 мільйонів доларів на проекти Литви з відбудови Бородянки та Ірпеня.

Як повідомила державна інвестиційна агенція Литви, яка координує проекти з реконструкції в Україні, литовський уряд виділив понад 9 мільйонів доларів на відбудову дитячого садочка в м.Ірпінь та школи у м.Бородянка. А кошти Тайваню направлять на придбання навчального обладнання в ці заклади.

"Тайвань сприймає країну як образ нашої країни на іншому континенті. Ми обоє маємо справу з авторитарними режимами, які не соромляться застосовувати силу для нав’язування свого світогляду. Якщо одного дня Тайвань зіштовхнеться з посиленням військового залякування з боку Китаю, ми також будемо шукати вашої допомоги, так само, як зараз ми допомагаємо Україні", - заявив заступник міністра закордонних справ Тайваню Рой Чун Лі.

Литва у 2021 році відкрила у Тавані Офіс свого представництва. У відповідь на це Китай у 2022 році скоротив дипломатичні відносини з Литвою і пригрозив закриттям китайського ринку для цієї країни.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG