Спеціальні потреби

Актуально

«Вибори виборами, але спочатку віддайте нам кордон!» - колишній донеччанин, який бере участь у ТКГ

Сергій Гармаш. Фото зі сторінки у Facebook

Експерти пропонували Порошенку включити до Мінського процесу внутрішньопереміщених осіб з Донецька і Луганська. Ідею зреалізував президент Зеленський.

З журналістом Сергієм Гармашем, колишнім донеччанином, говоримо телефоном після засідання Тристоронньої контактної групи (Україна, Росія, ОБСЄ). Він називає цілком логічним включення переселенців у Мінський процес. До складу української делегації Гармаш і ще троє внутрішньопереміщених осіб увійшли як представники ОРДЛО.

«Звучить страшно», - написав Сергій на своїй сторінці у Фейсбук. І додав: переселенці теж є представниками «окремих районів Донецької і Луганської областей».

«Тому природно, що ми повинні брати участь в обговоренні нашого майбутнього, тієї моделі Донбасу, яку нам готують і в якій ми будемо жити», – сказав Гармаш «Голосу Америки».

За його словами, «Патріотично налаштовані українці поїхали звідти з політичних мотивів. І ми повинні бути впевнені, що, повернувшись додому зі своєю політичною позицією, зможемо брати участь у виборах, що там будуть створені безпечні умови для нашого життя, що нас там не судитиме суддя, призначений у Москві, і не затримає «народна міліція», щоб катувати на підвалах».

Як каже Гармаш, свою роль у переговорах він бачить, як це й прописано в тексті Мінських угод, у консультаціях та узгодженнях з українською владою. «Передусім аби вона не зробила необачних кроків», – уточнив журналіст.

Він наголошує: не збирається вести діалог з представниками ДНР і ЛНР.

Не збирається вести діалог з представниками ДНР і ЛНР

«Я, власне, для того й увійшов у цей процес, щоб не було горезвісної Консультативної ради і щоб Росія не була посередником у якомусь діалозі, як вони це намагаються подати. Ми вважаємо Росію стороною конфлікту», – сказав Гармаш.

А на запитання – чи допоможе включення переселенців до Мінська зрушити з місця переговори – відповідає так:

«Або наше входження і наша лінія зараз приведе до того, що Росія погодиться на розумні компроміси і піде з Донбасу, зберігши обличчя, або процес просто буде доведений до абсурду. Не нами, а ними. І це примусить весь світ зрозуміти, що Мінський процес безперспективний. Можна говорити ще 20 років, але в нас люди гинуть. І треба шукати інше вирішення проблем».

А про свій настрій після першого дня роботи в ТКГ говорить:

Позиція не просто нас, переселенців, а всієї української делегації солідарна. Вибори виборами, але спочатку віддайте нам кордон і припиніть стріляти

«Я можу впливати на цей процес, перебуваючи в ньому. І можу попереджати українське суспільство, якщо будуть якісь відхилення, які я вважаю шкідливими. Поки що – абсолютно твердо це кажу – позиція не просто нас, переселенців, а всієї української делегації солідарна. Вибори виборами, але спочатку віддайте нам кордон і припиніть стріляти!», – сказав Сергій Гармаш.

Рішення Банкової включити до Мінського процесу - як представників Донбасу - внутрішньопереміщених осіб з Донецька і Луганська гаряче обговорюють соцмережі та експертна спільнота.

Проти цього рішення висловився екс-радник секретаря РНБО Сергій Сивохо, який свого часу пропонував «почути Донбас» з допомогою переговорів із сепаратистами.

«Ми все далі від миру...» «Схоже, ніхто не збирається домовлятися», – написав Сивохо на своїй сторінці у Фейсбук.

Тим часом політолог Олексій Гарань називає хід правильним. Як він сказав «Голосу Америки», таку ідею експерти – і він у тому числі – пропонували ще президентові Порошенку. Тепер її зреалізував президент Зеленський.

За словами Гараня, «Хід правильний. Ось наші люди з Донецька і Луганська, вони є представники ОРДЛО. А бойовики, які зараз у тих переговорних групах сидять, не мають ніякої монополії твердити, що вони представляють окремі райони Донецької і Луганської областей».

Таку ідею експерти – і він у тому числі – пропонували ще президентові Порошенку. Тепер її зреалізував президент Зеленський
Політолог Олексій Гарань

Водночас як застерігає аналітик, «Небезпеки тут є все одно. Небезпека полягає у тому, що Росія може сказати: є українці з одного боку, є українці з іншого боку, от хай вони між собою домовляються. Тому ця гра дипломатично має бути дійсно філігранною. Маємо уникати будь-яких прямих контактів з бойовиками».

Скептичніше крок влади оцінює політолог Євген Магда. За його словами, включивши до складу української делегації переселенців, офіційний Київ намагається пожвавити роботу ТКГ.

«Але попри те, що цей хід цікавий і вже роздратував і Росію, і сепаратистів, можливостей для кардинального перелому ситуації я не бачу», – сказав Магда «Голосу Америки».

Як він нагадує, виконання Мінських домовленостей поки що не просунулось навіть за перший пункт – припинення вогню. Надія на вреґулювання може з’явитися тільки якщо Росія змінить підходи, але такої зміни ми не спостерігаємо.

Це танго на трьох. А не якийсь сольний номер, який може виконати Україна


«Мінські переговори – це Україна, Росія, ОБСЄ. Це танго на трьох. А не якийсь сольний номер, який може виконати Україна. Можна вітати те, що українське керівництво намагається шукати нові шляхи і способи, але це, на жаль, не наближає нас до врегулювання цього конфлікту», – сказав Євген Магда.

Дивіться також: "Вони ж про це й пошкодують..." За та проти позбавлення поліції фінансування

"Вони ж про це й пошкодують..." За та проти позбавлення поліції фінансування. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Всі новини дня

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Делегація українських політиків та представників громадянського супільства перебуває у Вашингтоні. Головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва – про допомогу США у боротьбі за права кримсько-татарського народу, та притягнення росіян до відповідальності за воєнні злочини.

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

У Варшаві почав роботу перший міжнародний офіс проекту «Дія. бізнес», покликаний допомогти українцям, які прибули до Польщі через війну Росії в Україні, започаткувати власну справу. Розмова із міністром цифрової трансформації України Михайло Федеровим.

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

Законопроект про допомогу Україні на 40 мільярдів доларів винесли на голосування Сенату на ранок у четвер. З подробицями – Юлія Ярмоленко

Посадовці Адміністрації Трампа помстилися Євгену Віндману – звіт Офісу генінспектора Пентагону

Архів від 19 листопада 2019 року, помічник Ради національної безпеки підполковник Олександр Віндман (ліворуч) зі своїм братом-близнюком, підполковником армії Євгенієм Віндманом, після свідчення перед комітетом з розвідки Палати представників.

У середу, 18 травня, Офіс генерального інспектора Пентагону оприлюднив звіт, в якому дійшов висновку, що Євген Віндман, брат полковника армії у відставці Александра Віндмана, ключового свідка у першому процесі щодо імпічменту екс-президента Трампа, ймовірно, зазнав помсти з боку чиновників тодішнього президента.

«Перебуваючи на службі в РНБ, скаржник зробив захищені повідомлення, стверджуючи, що колишній Президент Трамп порушив закони США, коли президент Трамп звернувся до іноземного уряду розслідувати звинувачення проти колишнього віце-президента і кандидата в президенти від Демократичної партії Джозефа Р. Байдена-молодший, його політичний опонент», - йдеться у повідомленні.

Це вказує на те, що саме Євген Віндман був тим викривачем, який написав анонімну скаргу на телефонну розмову екс-президента США Дональда Трампа і Володимира Зеленського, де висловив стурбованість, що американський президент намагався використати допомогу іноземного лідера для власних цілей у передвиборчій кампанії, що пізніше стало підставою для процесу імпічменту проти колишнього президента США. Згодом Трамп багато критикував викривача й закликав до розкриття його особистості.

«Ми провели це розслідування у відповідь на скаргу, подану на гарячу лінію Міністерства оборони 18 серпня, 2020 року, стверджуючи, що різні посадовці адміністрації, включаючи колишнього президента Дональда Дж. Трампа, вчинив дії проти підполковника Євгена Віндмана (заявника), армії США, коли він працював у Раді національної безпеки (РНБ) у Вашингтоні, округ Колумбія, в помсту за захищені комунікації», - йдеться у звіті.

Скаржник стверджував, йдеться у звіті, що посадові особи, помстилися також й через його зв’язок із братом-близнюком та його захищене спілкування із членами Конгресу.

Його брат, Александр Віндман, що має українське коріння, був провідним свідком у процесі щодо імпічменту президента Дональда Трампа. На слуханнях у Конгресі він визнав, що двічі засвідчував стурбованість стосовно кроків адміністрації Трампа стосовно України. Зокрема, після зустрічі представників української влади з Джоном Болтоном (тоді радник президента з питань національної безпеки) та після телефонної розмови між президентами США та України.

У 44-сторінковому звіті слідчий орган дійшов висновку, що на основі «переваги доказів», «більш ймовірно», що Євген Віндман зазнав помсти, але він не містить рекомендацій щодо потенційних наслідків для посадовців, які вже покинули Білий дім.

Як повідомляв раніше Голос Америки, підполковник Сухопутних військ США у відставці, колишній представник Ради з національної безпеки при президенті США Александр Віндман подав судовий позов до особистого адвоката екс-президента Трампа - Руді Джуліані та Трампа-молодшого, звинувативши їх та інших представників попередньої адміністрації Білого дому у змові із метою залякування.

Улітку 2020 Віндман заявив, що залишає службу у Збройних силах США. Його адвокат тоді сказав, що Віндман став жертвою "кампанії тиску, залякувань та помсти" після свідчень у процесі імпічменту.

Після слухань в Конгресі син президента США Дональд Трамп-молодший твітив: "Якби не фантастичні розслідувальні навички [лідера конгресового розслідування щодо імпічменту у Палаті представників, конгресмена Адама Шиффа - ред.], Дональду Трампу було би складніше знайти, кого необхідно звільнити. Дякую, Адаме!"

Дивіться також: Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

На нещодавній зустрічі міністрів закордонних справ країн Групи семи було висловлено побоювання, що війна в Україні може перекинутися і на Молдову. Колишній міністр оборони республіки Віталій Марінуца вважає, що російська загроза для Молдови є реальною. Про це він розповів Олександру Яневському.

Більше

XS
SM
MD
LG