Спеціальні потреби

Чи будуть «тушки» у новому парламенті?


В останній день своєї роботи Верховна рада шостого скликання ухвалила закон про персональне голосування. Персональна реєстрація із підписом перед засіданнями та фіксація особистого голосування електронною системою повинні унеможливити перешкоди в роботі майбутніх депутатів, вважає автор законопроекту, регіонал Володимир Макеєнко. Законопроект підтримали 338 депутатів.

Новий закон зобов’язує депутатів реєструватися перед засіданнями, ставлячи особистий підпис, та реєструватися за допомогою електронної системи «у такий спосіб, що унеможливлює здійснення реєстрації замість народного депутата іншою особою». Також закон забороняє ухилятися від голосування, якщо депутат зареєструвався, та блокувати трибуну.

Ініціатор законопроекту Володимир Макеєнко розказав журналістам у парламенті, що це новий закон став компромісом опозиції та більшості.

«Голосування особисто, у спосіб, який виключає голосування за депутата іншою особою, це була поправка опозиції, яку ми прийняли, а опозиція прийняла нашу поправку про заборону блокування трибуни. Ми врахували їх пропозицію, вони врахували нашу», – наголосив депутат.

У кулуарах Володимир Макеєнко повідомив, що особистість депутата фіксуватиме «сенсорна кнопка», яка знаходитиметься в електронній системі кожного депутата. Втім, у проекті закону нічого про «сенсорну кнопку» не вказується.

На думку голови фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, останню крапку щодо механізму голосування у Раді поставлять нові депутати.

«На це питання відповість новий спікер, який буде організовувати роботу парламенту, та новий регламентний комітет. Тому говорити сьогодні про те, яким буде механізм голосування у наступному скликанні – передчасно. Ми ще не знаємо точки зору другої третини депутатів наступного скликання», – зауважив голова фракції провладної партії.

Із позитивом поставилися до прийняття такого закону в опозиції. Голова ради Об’єднаної опозиції «Батьківщина» Арсеній Яценюк заявив, що це «крок до подолання карткового парламенту в Україні».

«Це закон про те, яка буде нова Верховна рада: чи це буде картковий парламент, чи такий, який представляє інтереси народу України і де кожен народний депутат несе персональну відповідальність за свої дії, слова, голосування», – сказав Арсеній Яценюк.
Новий закон зобов’язує депутатів реєструватися перед засіданнями, ставлячи особистий підпис, та реєструватися за допомогою електронної системи «у такий спосіб, що унеможливлює здійснення реєстрації замість народного депутата іншою особою».

Нова політична сила в парламенті сьомого скликання – УДАР – теж схвалила такий закон та заявила, що вимагатиме дотримання його норм, щоб «парламент працював як незалежний законодавчий орган, а не дистанційно керована з Банкової установа».

Тушки у новому парламенті все одно є. Громадянський рух «Чесно» порахував, що до нової Ради перейшло 30 депутатів-«тушок» із старої команди. Крім того, активісти налічили 331 порушника за різними критеріями руху.

«Основні критерії, яким не відповідають більшість новобраних депутатів – причетність до корупційних дій та неперсональне голосування», – розповідає керівник аналітичної команди «Чесно» Віктор Таран.

В «Чесно» планують продовжити спостереження за майбутніми депутатами під назвою «Фільтруй владу!» В тому числі, українцям будуть повідомляти, чи голосуватимуть особисто новообрані парламентарі.
XS
SM
MD
LG