Спеціальні потреби

TVi під тиском влади?


TVi не мав рейтингу - провайдери
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00
Direct link
У суботу в Києві та кількох інших містах України пройшли мітинги на підтримку опозиційного телеканалу TVi. Відомий своїми резонансними розслідуваннями, канал не полишають в спокої податківці, слідчі прокуратури.

Напередодні виборів, канал почали масово вимикати із кабельних мереж по всій країні. Журналісти звинувачують владу у тискові, посадовці ж заперечують свою причетність до проблем каналу. Натомість ситуацією не вдоволені пересічні жителі. Так студент із Києва Іван Артеменко розчарований, що з ефіру зник його улюблений телеканал:

«Включив телевізор — на каналі TVi темно. Напис: “Канал не підтримується”. Чесно кажучи я й не здивувався, усе до цього йшло. Зараз вибори. Ось і відімкнули».

Проблеми в телеканалу почалися давно. Спочатку він не отримав ліцензій на цифрове мовлення, а в липні раптово став зникати з кабельних мереж. Говорить генеральний директор TVi Микола Княжицький:

«Більш ніж 80 кабельних операторів вимкнули нас вже на цей час, на другий тиждень вересня. Спочатку нас вимкнув один з найбільших кабельних операторів «Тріолан». Він нас вимкнув повністю. Ще один великий кабельний оператор – «Воля», який фактично є майже монополістом у місті Києві, перевів наш канал з дешевого пакету у більш дорогий пакет. І таким чином у мережі «Воля» ми втратили дві третини глядачів».

«Включив телевізор — на каналі TVi темно. Напис: “Канал не підтримується”. Чесно кажучи я й не здивувався»
В результаті, аудиторія каналу скоротилася майже втричі. А для ЗМІ аудиторія – це питання виживання. Відключеннями обурилася і опозиція – у неї забирають чи не останній майданчик для спілкування з глядачем. Так вважає народний депутат України від фракції БЮТ Андрій Шевченко:

«Це дуже небезпечний прецедент, коли з каналом розправляються виключно за те, що він зайняв певну позицію, що він дає можливість різним політикам говорити. Насправді це безрезультатна історія. Ми пам'ятаємо, як влада боролася із «5-им» каналом перед помаранчевою революцією і чим це закінчилося для тієї влади. Зараз питання солідарності з каналом TVi — це не просто питання виживання одного каналу. Це — боротьба за те, щоб у нас на телебаченні звучали різні думки».

Опозиція і менеджмент TVi прямо звинувачують владу. Мовляв, у них є докази, що Нацрада дає вказівку кабельним операторам вимикати незалежний телеканал. У владних кабінетах заперечують — ні на кого не тиснуть, просто виконують закон. Згідно з ним, кабельники насамперед зобов'язані транслювати канали, які мають ліцензію на цифрове ефірне мовлення. Каналу TVi такої ліцензії не дали, бо програв конкурс, - говорить голова Нацради з питань телебачення і радіомовлення Володимир Манжосов:

«У мене посмішку викликає можливість надати такі вказівки операторам кабельного телебачення. Ніяких таких вказівок ми не даємо і не можемо давати. Ми вимагаємо від провайдерів лише виконати наше рішення про розширення універсальної програмної послуги».
Провайдери теж стверджують — нічого особистого. Хтось відключив TVi з технічних причин, а хтось, бо канал не мав високого рейтингу
У компанії “Воля” кажуть, що відбулася планова оптимізація пакетів послуг. Керівник зв'язків із громадськістю Аліна Сігда сказала так:

«Тема з відключенням TVi — роздута. Нашим абонентам, безумовно, і далі доступний цей канал. Ніхто його не відключав. Але в якому саме пакеті він доступний — це наше особисте бізнесове рішення. І ніхто не може нам диктувати який канал включати в який пакет».

Незалежні експерти до всіх цих пояснень ставляться скептично. Мовляв, ситуація із синхронними відключеннями єдиного непідконтрольного владі телеканалу виглядає підозрілою. Особливо напередодні виборів. З цим погоджується і медіаексперт, шеф-редактор видання “Телекритика” Наталія Лігачова:

«Хто б не натискав цю кнопку, хто б не віддавав зараз накази, якими б господарськими конфліктами це не пояснювали: - а ми знаємо про господарчі конфлікти в Росії між Газпромом і телекомпанією НТВ. І всі розуміли, хто насправді стояв за цим господарчим конфліктом; всерівно я вважаю, що головну відповідальність за те, що відбувається з каналом TVi несе влада. Саме влада має забезпечити, щоби саме канал TVi міг працювати безперешкодно».

Повернути TVi вимагають і самі глядачі. На заклик журналістів вони вийшли на акцію протесту – схоже, теж не вірять у непричетність чиновників до утисків каналу, де з'являються резонансні розслідування про корупцію у вищих ешелонах влади, виборчі махінації, розкішне життя урядовців. Головний редактор каналу Віталій Портников вважає, що українська журналістика дійшла до крайньої межі, за якою закінчується свобода слова:

«Для нас важливо, щоб українські журналісти могли вільно висловлюватися. Щоб наші глядачі, як в радянські часи, не були змушені дізнаватися правду тільки з «Голосу Америки» або «Радіо Свобода». Це є ганьбою для суверенної держави, для демократичної держави. Ми тут для того, щоб ми самі розповідали людям правду».
XS
SM
MD
LG