Спеціальні потреби

Тиск на активістів в Україні тривожно посилився - Human Rights First


"Нас непокоїть зростання тиску на громадянське суспільство в Україні за останні півроку», - заявив головний радник американської неурядової організації, що займається захистом прав людини Human Rights First Браян Дулі, виступаючи на брифінгу Гельсінської комісії США, присвяченому питанням корупції в Україні.

Дулі наголосив, що вимога декларувати особисті активи для неурядових організацій, а також тих, хто з ними співпрацює, стала значним обмеженням для діяльності антикорупційних активістів.

Браян Дулі
Браян Дулі

​"Наприклад, якщо ви проводите конференцію і маєте каву та сендвічі, ті, хто постачає цю каву та сендвічі також підпадають під закон", - наголосив Дулі.

"Ви можете уявити, який це мало ефект остракізму для неурядових організацій", - додав він. Дулі також відзначив. що поправки до законодавства, запропоновані в липні, тільки погіршили ситуацію, ще більше ускладнивши умови роботи для неурядових організацій.

"Триває дуже активна дискусія стосовно цього законодавства, яка проходить в рамках роботи загальної системи е-декларування. Існує занепокоєння, а тому обговорення триває", - запевнила представниця посольства України в США Оксана Шуляр у відповідь на промову пана Дулі.

"Ми дивимось як відбувається тиск на громадянське суспільство в інших країнах і бачимо подібності. Ми бачимо це і в інших країнах, де провадяться кампанії зі стигматизації активістів", - відзначив він.

Те, що було історією успіху, перетворюється на історію катастрофи
Браян Дулі

Завдяки роботі неурядових організацій було досягнуто значних успіхів, переконаний Дулі. Це – зокрема подолання корупції в сфері закупівлі ліків. Неурядові організації не тільки допомогли виявити корупцію, але й змінити структуру ціноутворення, зберігши значні кошти для бюджету.

Однак, протягом останніх шести місяців, проти цих неурядових організацій здійснюється залякування – прокуратура та СБУ відкрили справи проти викривачів корупції. "Тобто, те що було історією успіху, перетворюється на історію катастрофи", - заявив активіст.

Ще один приклад - це діяльність невеликої групи активістів у Харкові. Харківські активісти змогли розкрити зловживання в місцевій раді, яка за останні 10 років роздала землі на 400 мільйонів доларів. Активісти достатньо успішно оскаржували зловживання в суді. Однак, у серпні на двох активістів було скоєно напади, один з яких супроводжувався погрозами вбивства, якщо той не припинить свою діяльність, зазначив Дулі.

Дулі закликав уряд США підтримати активістів, які провадять успішну роботу, і закликати уряд України відмінити закони, що обмежують діяльність неурядових організацій.

Виступаючи під час брифінгу, дослідник аналітичного центру США Atlantic Council Андерс Аслунд наголосив, що реформи в антикорупційній сфері є важливим елементом програми МВФ. "Кредити від МВФ мусили надходити кожного кварталу, наразі, гроші від МВФ не надходять, тому що ця організація розуміє важливість єдиної реформи – антикорупційної, і очікує на встановлення незалежного антикорупційного суду перед тим, як надати ще один транш", - зазначив Аслунд.

Дивіться також: Тиск не спиняє антикорупційних активістів України - Гельсінська комісія. Ексклюзивне інтерв’ю

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG