Спеціальні потреби

Актуально

“Історичний візит” чи “образа американців” - у США гостро обговорюють візит Байдена в Україну. Оновлено

Президент США Джо Байден обіймає президента України Володимира Зеленського на знак підтримки  біля Стіни пам'яті про загиблих українських солдатів в час російського вторгнення в Україну. 20 лютого 2023 року. 

Поки президент США Джо Байден у понеділок вранці з неоголошеним візитом відвідував Київ, у Сполучених Штатах почались дискусії, чи варто президенту у національний День президента у США відвідувати іншу країну.

Здебільшого погляди на цей візит розділились між прихильниками колишнього президента Дональда Трампа з одного боку, та рештою Республіканської партії, а також демократами - з іншого, вказують оглядачі.

Авторитетна сенаторка від Демократичної партії Емі Клобучар (штат Міннесота) назвала візит Байдена в Україні “історичним”. За її словами, президент Байден є прикладом мужності у підтримці України.

Сенаторка Еймі Клобучар
Сенаторка Еймі Клобучар

“Через рік (з часу вторгнення - ред.) Київ стоїть. Україна стоїть. Демократія стоїть. Історичний візит під звук сирен повітряної тривоги. Президент Байден демонструє політичну мужність з першого дня, очоливши коаліцію держав для підтримки хороброго народу України та Президента Зеленського”, - написала у Twitter сенаторка Клобучар.

Впливовий конгресмен-демократ Адам Шифф висловив гордість з того, що Байден відвідав Київ "і висловив нашу непорушну підтримку" Україні. "Ми - поряд з народом України в його боротьбі, щоб витіснити російських загарбників, мати право на самовизначення та жити в мирі", - твітує законодавець.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем у коментарі виданню Politico перед тим, як стало відомо про подорож Байдена до України, заявляв про оголошені плани візиту американського президента до Польщі, що ця подорож в Україну "стане вирішальним моментом президентства Байдена".

В понеділок Грем привітав візит Байдена до України, однак відзначив: "Щоб візити та заяви мали повноцінне значення, за ними мають негайно йти рішучі дії". Він закликав визнати Росію державою-спонсором теророизму, а також почати навчання українських пілотів на сучасних винищувачах і надати українцям сучасні літаки, "не лише, щоб зупинити цю війну, але і стримати наступну агресію".

Підпишіться на Голос Америки Українською в Teleram.

Не всі його однопартійці з цим погоджуються. Зокрема, конгресмен-республіканець Скотт Перрі критикує Байдена за те, що той, мовляв, опікується українськими кордонами більше, ніж власними.

“Немає слів, президент Байден може з’явитися в Україні, щоб забезпечити безпеку їхнього кордону, але не може зробити те ж саме для Америки”, - пише законодавець у Twitter.

Конгресвумен Марджорі Тейлор Грін від Республіканської партії вважає “неймовірно образливим” візит Байдена в Україну, на її думку, це причиною для імпічменту Байдена.

Конгресвумен Марджорі Тейлор Грін
Конгресвумен Марджорі Тейлор Грін

“Це неймовірно образливо. Сьогодні, у наш День президентів, Джо Байден, президент США, обрав Україну замість Америки, змусивши американський народ платити за український уряд і за війну. Я не можу передати словами, наскільки американці ненавидять Джо Байдена”, - написала конгресвумен Грін від штату Джорджія. В наступному повідомленні про Україну конгресвумен додала:

“Він поїхав в Україну - країну, яка не є членом НАТО, лідер якої є актором і, очевидно, зараз скеровує нашу армію Сполучених Штатів до світової війни. Ми повинні оголосити імпічмент цьому останньому невігласу в Америці, поки не пізно”.

Критикує візит Байдена в Україні і колишній конгресмен від Республіканської партії Вернон Джонс.

“Джо Байден відвідує столицю України після того, як профінансував їхню війну зі 100 мільярдами доларів грошей американських платників податків. Водночас Джо Байден відмовляється відвідати південний кордон нашої власної країни, яка зазнає вторгнення через його власну політику. Америка - позаду”, - написав республіканець Джонс, якого називають прихильником екс-президента США Дональда Трапма.

А от колишній конгресмен від Республіканської партії Адам Кінзінгер не погоджується з критикою. За його словами, Байден візитом до України надсилає серйозне повідомлення підтримки з боку США.

“Візит Джо Байдена до Києва - це чудово, він надсилає серйозне повідомлення про те, що США підтримують Україну. Немає жодних дискусій в цьому плані. Трамп ніколи б не поїхав (в Україні - ред.), тому що він був би надто наляканий, і, звичайно, через Росію”, - написав у Twitter колишній конгресмен від Пенсильванії Адам Кінзінгер.

У наступному повідомленні Кінзінгер запостив відео зустрічі Байдена та Зеленського, прокоментувавши: “Потужно. Немає значення, яка ваша політика, це Америка у найкращому її вигляді”.

Реакція країн-сусідів України

Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що візит Байдена в Україну підтверджує, що Україну не залишать наодинці, це також є “сильним сигналом про єдність серед союзників України”. Про це він сказав в інтерв’ю американському каналу CNN. Президент Литви також закликав західних союзників перетнути уявні червоні лінії і надати Україні необхідну їй військову допомогу.

“Дуже важливо, щоб ми перетнули ці червоні лінії, які є в наших головах, і не існують насправді. Можливо, іноді Росія намагається встановити ці червоні лінії замість нас”, - сказав президент Литви Гітанас Науседа в інтерв’ю CNN.

Польща також відреагувала на візит Байдена в Україну. Головний радник президента Польщі Марчин Пржидач назвав цей візит “чіткою ознакою” американської відданості підтримці України. За його словами, нова військова допомога, яку Байден оголосив у Києві, наближає війну до закінчення.

"Своїм візитом до Києва [президент Байден] підтверджує американську прихильність подальшій підтримці України та віру в її перемогу; ми вітаємо заяви про військову допомогу, тому що це значно наближає нас до миру", - сказав радник польського президента Марчин Пржидач.

Експерти: Візит Байдена - це потужна демонстрація відданості

Експертне середовище у США здебільшого підтримало візит Байдена в Україну. Курт Волкер, колишній спеціальний посланець США в Україні в Адміністрації президента Трампа, а нині - співробітник Центру аналізу європейської політики (CEPA).

Курт Волкер
Курт Волкер

“Візит президента Байдена узалежнює американський престиж від успіху України в захисті від російської агресії. Поразка України зараз була б поразкою Америки, з чим Сполучені Штати не могли б змиритися. Через це настав час зняти всі обмеження, що залишилися, на постачання американської військової техніки в Україну, включно з постачанням наших артилерійських систем найбільшої дальності та багатоцільових військових літаків”, - заявив у ексклюзивному інтерв’ю Українському відділу Голосу Америки Курт Волкер.

Про “потужну демонстрацію відданості”, яку являє собою цей візит пише і британський експерт, професор стратегічних досліджень в St.Andrews University Філліпс О’Браян.

“Байден в Україні. Робиться потужна демонстрація відданості", - написав професор у Twitter.

Прикладом справжнього “лідерства та мужності” називає цей візит Александр Віндман, колишній американський військовий, підполковник у відставці, який у минулій президентській адміністрації був головним спеціалістом з питань України в Раді національної безпеки США.

“У День президентів президент США робить щось дуже президентське. Байден їде до Києва, в Україну, до міста, що є під постійною загрозою повітряного нападу з боку Росії, через рік незаконної варварської війни Росії. І він каже Путіну, що приїде (в Україну - ред.). Лідерство та мужність. Це чіткий сигнал підтримки”, - зазначив Віндман у Twitter.

Стипендіатка Програми демократичної стійкості у Центрі аналізу європейської політики (CEPA) Ольга Токарюк пише: “Несподіваний візит президент США має величезне значення для українців. Це перший візит американського президента в Україну за останні 15 років, він відбувається лише за кілька днів до першої річниці російського вторгнення. Це величезний моральний підйом, це показує, що Україна не наодинці, і вона переможе”.

Президент Байден приїхав у Київ з несподіваним візитом у понеділок вранці, 20 лютого. Під час візиту він, серед іншого, оголосив пакет нової військової допомоги Україні та повідомив про намір запровадити нові санкції щодо росіян. Після Києва президент США вирушив у Польщу.

«Свобода безцінна», - Байден під час візиту в Київ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

Всі новини дня

США стурбовані, що Китай може підтримати план, який не передбачає виведення військ РФ з України  

"Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією", - сказав координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. 

США висловлюють стурбованість тим, що Китай у Росії може домовлятися про перемир'я в Україні, при якому російські війська залишаться на окупованих територіях. Про це повідомив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі у понеділок, 20 березня.

«Ми стурбовані тим, що натомість Китай повторюватиме заклики до припинення вогню, коли російські сили залишатимуться на суверенній території України», – сказав Кірбі. - «Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією».

Кірбі наголосив, що війна в Україні може закінчитися дуже швидко, як тільки Путін виведе війська з України.

Раніше сьогодні Державний секретар США Ентоні Блінкен також заявив, що без виведення російських військ з України мирний план Китаю не передбачатиме відновлення українського суверенітету і не буде конструктивним.


Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео

Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Ентоні Блінкен: «Те, що президент Сі їде до Росії через кілька днів після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт  президента Путіна, дозволяє припустити, що Китай не відчуває відповідальності за притягнення Кремля до відповідальності за звірства, скоєні в Україні». 

Американець Дейв Трауб пояснив, чому не підтримує організаторів “антивоєнного” мітингу у Вашингтоні

Американець Дейв Трауб, ІТ-інженер, взяв участь у “антивоєнному” мітингу у Вашингтоні, висловивши незгоду з організаторами та назвавши його “справжнім соромом”. Про це він сказав у коментарі Голосу Америки.

Вісім танків Leopard 2 з Норвегії - вже в Україні

Польські інструктори та українські солдати тренуються на танках Leopard 2 A4 у 10-й бригаді в Свентошуві, Польща, 13 лютого 2023. REUTERS/Kacper Pempel

Норвегія доправила в Україну вісім танків німецького виробництва Leopard 2. "Усі вісім Leo (Leopard) 2 знаходяться в Україні", - повідомила агенції AFP в електронному листі речниця Збройних сил Норвегії Стіне Барклай Гаасланд.

"Для України передача танків матиме вирішальне значення для спроможності вести наступальні операції та відвойовувати окуповані Росією землі", - йдеться у заяві підполковника Ларс Єнсен, голови бронетанкового батальйону Норвегії.

Норвегія має намір замінити передані ЗСУ Leopard 2A4 танки на більш сучасні Leopard 2A7, і нещодавно замовила 54. Окрім танків, Норвегія зобов'язалася надати Києву до чотирьох машин підтримки, боєприпаси та запчастини.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Норвегія приєдналась до сімнадцяти країн Європейського Союзу у домовленості спільно закуповувати боєприпаси для допомоги Україні та поповнювати власні запаси за дворічною прискореною процедурою для 155-мм артилерійських снарядів і семирічного проекту із придбання кількох типів боєприпасів.

На початку березня Польща, яка проводить для українців навчання на німецьких танках, повідомила, що надішле Україні ще 10 Leopard 2. А минулого тижня речник Командування спеціальної підготовки збройних сил Бундесверу заявив, що українські військові майже завершили навчання на Leopard 2 у Німеччині, й скоро ці танки вже будуть в Україні.

При цьому німецький виробник зброї Rheinmetall веде "багатообіцяючі" переговори щодо будівництва танкового заводу в Україні "вартістю приблизно 200 мільйонів євро" (213 мільйонів доларів), щоб випускати до 400 танків Panther на рік, заявив президент фірми Армін Паппергер. Він додав, що очікує рішення щодо плану через два місяці, зазначивши, що таке місце може бути захищене від нападу Росії системою ППО.

У статті використано матеріали AFP

Корупція, дитяча порнографія, брак обвинувальних вироків - звіт про ситуацію з правами людини в Україні

Інспектори досліджують вбивства, скоєні під час російської окупації в Бучі, 13 червня 2022 року

Державний департамент США презентував звіт про ситуацію з правами людини в різних країнах світу.

Звіти щодо окремих країн "висвітлюють жахливі за своїми масштабами та серйозністю порушення протоколів і зловживання. Повномасштабна війна Росії проти України, яка почалася в лютому 2022 року, призвела до масових смертей і руйнувань, є повідомлення про вчинення російськими військовими злочинів та інших звірств, зокрема позасудові страти цивільних осіб і жахливі звіти про гендерне насильство, включаючи сексуальне насильство проти жінок і дітей", - заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, представляючи документ.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Зокрема у документі в розділі "Україна" мовиться, що станом на грудень минулого року росіяни уразили обстрілами щонайменше 261 медичний заклад та понад 500 шкіл.

У звіті перелічуються серйозні порушення прав людини, які вчинили російські війська на окупованих територіях, і щодо яких автори звіту отримувати “достовірні повідомлення”:

  • масові та незаконні вбивства, зокрема позасудові;
  • вимушені зникнення людей;
  • катування та жорстоке, нелюдське або принизливе поводження чи покарання, зокрема, дітей;
  • свавільний арешт або затримання;
  • політичні ув’язнення або затримання, зокрема під час операцій «фільтрації», які супроводжувались допитами, катуванням, примусовим розділенням сімей, примусовою депортацією та усиновленням українських дітей до російських родин;
  • неправомірне втручання в приватне життя;
  • покарання членів сім'ї за ймовірні провини родича;
  • серйозні зловживання під час конфлікту, звірства, викрадення, катування та фізичне насильство;
  • серйозні обмеження свободи вираження поглядів, зокрема, для представників ЗМІ, що супроводжувались насильством або погрозами щодо журналістів, необґрунтовані арешти або переслідування журналістів, цензура;
  • серйозні обмеження свободи Інтернету;
  • суттєве втручання у свободу мирних зібрань;
  • жорсткі обмеження релігійної свободи;
  • обмеження свободи пересування;
  • нездатність громадян голосувати на вільних і чесних виборах;
  • серйозні та необґрунтовані обмеження участі в політичному житті;
  • серйозні обмеження або переслідування національних і міжнародних правозахисних організацій;
  • відсутність розслідування та відповідальності за гендерне насильство;
  • злочини, пов’язані з насильством, проти представників меншин чи корінного населення, як то кримських татар та етнічних українців;
  • злочини, пов’язані з насильством проти людей ЛГБТ.

Дослідники також звертають увагу, що до багатьох злочинів були причетні представники української влади, зокрема вбивств, катувань, свавільних арештів, вплив на суддів, обмеження свободи, переслідування людей.

“Уряд загалом не вживав адекватних заходів для притягнення до відповідальності чи покарання посадовців, які вчинили порушення, що призвело до атмосфери безкарності”, - мовиться у звіті.

Як приклад, звіт вказує на вбивство у Києві Дениса Кіреєва під час арешту силами СБУ. Він був членом української делегації на переговорах з Росією. Справу досі розслідує Державне Бюро розслідувань.

Також у документі йдеться про смерті внаслідок катувань або недбалості з боку міліції чи тюремних офіцерів в Україні.

Проблемою лишається низька кількість обвинувальних вироків, внаслідок розслідувань вбивств та інших злочинів під час Революції Гідності в Києві у 2013-14 роках, “попри наявність значних доказів і створення спеціального підрозділу ДБР для розслідування службових злочинів серед високопосадовців уряду та в правоохоронних органах”, - мовиться у звіті.

У розділі “тортури” автори звіту діляться оцінками про те, що в Україні лишається проблема "безкарності зловживань українських правоохоронних органів та Служби безпеки України, яких часто не притягують до відповідальності”.

Значною проблемою лишається “значна кількість дитячої порнографії в Інтернеті”, яка походить з України.

“Міжнародна організація з міграції повідомила, що діти з соціально незахищених сімей і ті, хто перебуває під опікою держави, як і раніше знаходяться в зоні високого ризику торгівлі людьми, в тому числі для комерційної сексуальної експлуатації та виробництва порнографії”, - мовиться у звіті.

Водночас дослідники віддають належне українській владі за вживання "деяких кроків", щоб притягнути до відповідальності та покарати посадових осіб, причетних до корупції.

“Корупція залишається поширеною на всіх рівнях виконавчої, законодавчої та судової гілок влади. [...] За перші сім місяців року шістьох суддів засудили за вимагання хабаря, і вони отримали різні покарання від трьох до семи років позбавлення волі. [...] Три з п’яти спеціалізованих антикорупційних органів до кінця року залишалися без постійного керівництва, що створювало серйозну проблему для ефективності антикорупційної системи”, - мовиться у звіті, який було направлено до Конгресу.

Автори звіту відзначають, що українська влада здебільшого не втручалась у розслідування журналістів чи правозахисників. При цьому, як зазначають автори звіту, "уряд забороняв, блокував або накладав санкції на ЗМІ та окремих журналістів, яких вважали загрозою національній безпеці або які висловлювали позицію, яка, на думку влади, підривала суверенітет і територіальну цілісність країни".

Український уряд "загалом дозволяв незалежний моніторинг в’язниць та центрів ув’язнення міжнародними та місцевими правозахисними групами", мовиться у звіті. Відсутня також інформація про політичних в'язнів в Україні.

Раніше в ООН презентували звіт про воєнні злочини Росії в Україні.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG