Спеціальні потреби

Зранку греко-католикам заборонили, а ввечері - дозволили молитися там, де хочуть?


Влада спробувала регулювати місце молитв?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Влада спробувала регулювати місце молитв?

Українська Греко-католицька Церква може втратити легітимний статус, якщо її священики продовжуватимуть проводити богослужіння на Майдані незалежності. Лист від міністерства культури з фактично таким змістом у понеділок оприлюднив предстоятель УГКЦ Святослав.

Філарет: ми листа від Мінкульту не отримували, УГКЦ не ліквідують

У листі, датованим 3-го січня, Міністерство культури в особі заступника Тимофія Кохана звернулося до УГКЦ із звинуваченням в тому, що священики церкви ігнорують чинне законодавства.

Посилаючись на закон «Про свободу совісті та релігійні організації», Мінкульт пояснює, що проводити публічні богослужіння можна лише в культових спорудах, або одержуючи окремі дозволи від міської влади. У разі подальшого ігнорування законодавства, Мінкульт готовий порушувати в суді питання про припинення діяльності Церкви.

Ми думали, що час, коли переслідували церкву, вже давно минув.
предстоятель УГКЦ Святослав
В офіційній відповіді УГКЦ висловив стурбованість цим листом та заявив, що, хоча церква не є учасником політичних процесів, присутність «духовного отця там, де перебувають його вірні є частиною пасторської опіки».

Відмовлятися від публічних богослужінь греко-католики не збираються, спираючись на принцип свободи віросповідання, «для якого окремий дозвіл держави не потрібний».

УГКЦ висловив сподівання, що «органам державної влади, зокрема тим, завданням яких є служити народові в забезпеченні його права на релігійну свободу в Україні, вистачить мудрості, що б не почати переслідувати Церкву та не переносити сучасну суспільно-політичну кризу ще й на релігійне середовище».

Українські греко-католики відзначають 50-річчя єпархії Святого Миколая
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00
Direct link
«Ми думали, що час, коли переслідували церкву, вже давно минув», - сказав під час прес-конференції предстоятель УГКЦ Святослав. Також він пояснив, що через суди позбавити УГКЦ легітимного статусу буде важко, оскільки зареєстрована в Україні не сама церква, а окремі парафії.

Як з’ясувало Радіо свободи, до УПЦ (Київський патріархат), подібного листа не надходило. Предстоятель УПЦ КП патріарх Філарет пояснив, що «молитись ніхто не може заборонити. В будь-якому місці. Але в політичну діяльність ми не маємо права втручатись. Нашому духовенству є пряма вказівка, що в політичні акції втручатись – це не наша справа».

Всього, за інформацією опозиції, в богослужіннях на Майдані брали участь представники дев’яти конфесій. Чому ж виділили саме УГКЦ?

Тактичною помилкою влади назвав цей крок влади політолог, професор університету Флориди Пол Дан`єрі.

Дивно, що вони чинять тиск на Католицьку церкву, тому що Католицька церква – це організація, яка навряд чи на це піддасться і має способи відповісти.
політолог Пол Дан`єрі
"На мою думку, це тактична помилка. Не варто переслідувати Католицьку церкву хоча б через те, що вона має зв’язки по всьому світу та є величезним моральним авторитетом".

"Я підозрюю, що такі самі кроки будуть робитися проти університетів з метою контролю як над студентами, так і викладачами. Буде чинитися тиск на видання та інші медіа, на бізнес – все те, що ми вже бачили в минулому".

"Але трохи дивно, що вони чинять тиск на Католицьку церкву, тому що Католицька церква – це організація, яка навряд чи на це піддасться і має способи відповісти".

А роблять вони це, на його думку, з … простої звички.

Папа Римський став офіційним
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00
«Вони звикли отримувати те, що хочуть. І коли цього не стається, їх перший природній інстинкт – когось наказати. Коли їм не подобається, як хтось поводиться, їх перший інстинкт - примус, погрози та покарання. Так що тут взагалі не йдеться про виважену тактику, підхід такий - ми завжди так робимо! Ми погрожуємо, чинимо тиск, і у більшості випадків це спрацьовує», - вважає політолог.

Розвиток наступних подій підтвердив правдивість оцінки ситуації американським політологом. Спочатку дії Мінкульту розкритикувала колишній прес-секретар президента Януковича Ганна Герман. Тиском та непрофесійністю назвала вона звернення Мінкульту до УГКЦ, пише УНН. «Людина має право розмовляти з Богом в будь-якому місці, коли цього прагне її душа», - сказала депутат від Партії регіонів.

Люди повинні мати право молитися там, де вони хочуть.
президент Віктор Янукович
А наприкінці дня в тому ж дусі висловився і президент України. За повідомленням його прес-служби, Янукович вважає за необхідне вдосконалити законодавство в релігійній сфері.

"Люди повинні мати право молитися там, де вони хочуть", - вважає Янукович. На його думку, законодавство повинно забезпечити таку можливість для всіх мирян, незалежно від їхнього віросповідання.

"Треба пом’якшити законодавство і забезпечити віруючим можливість молитись там, де вони забажають", - цитує слова президента прес-служба. У тої же час в прес-релізі нагадується, що чинне законодавство вимагає наявність офіційного дозволу, якщо богослужіння відбувається не у спеціально призначеному для цього місці.


  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.
  • 16x9 Image

    Наталія Леонова

    Ведуча, репортер і редактор української служби "Голосу Америки". Перед тим, як приєднатися до команди "Голосу Америки" у 2003 році, працювала юристом в одній із київських юридичних фірм. Також координувала діяльність шведської гуманітарної організації, яка займається реабілітацією хворих українських дітей. Здобула магістерський диплом з міжнародного публічного права Київського інституту міжнародних відносин. Член театральної групи «Експеримент» у Вашингтоні. Захоплюється йогою.  

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG