Спеціальні потреби

Чому Британія пропонує право громадянства для майже 3 млн. людей в Гонконгу


Британський прем’єр-міністр Борис Джонсон заявив, що впровадження китайського закону про національну безпеку в Гонконгу порушує китайсько-британські домовленості про передачу колишньої колонії під суверенітет Китаю 1997 р.

Велика Британія, а також США та інші країни виступили проти запровадження у Гонконгу нових китайських законів, за якими мешканців автономної території можуть карати довічним ув’язненням за звинуваченнями у підривній діяльності, сепаратизмі або тероризмі.

Нові китайські закони та інші дії Пекіна щодо Гонконгу Захід називає порушенням самоврядного статусу Гонконгу, що понад 150 років був британською колонією, і фактичною відмовою китайської влади від проголошеного принципу «одна країна - дві системи».

Ми не відвернемося від Гонконгу і не ухилятимемося від історичної відповідальності.

Китай обурено відреагував на заяву британського уряду про розширення права багатьох гонконгців жити у Великій Британії і можливість для них набувати британське громадянство.

Британський прем’єр-міністр Борис Джонсон підтвердив це зобов’язання у середу - в день 23 річниці передачі колишньої британської колонії під контроль уряду у Пекіні 1 липня 1997 року.

Джонсон заявив у парламенті, що комуністичний китайський уряд порушує принципи домовленостей між Лондоном та Пекіном, згідно з якими Гонконг принаймні на 50 років мав зберігати свої окремі закони і права для мешканців відмінні від решти території Китаю.

Британською пропозицією зможуть скористатися насамперед приблизно 350 000 мешканців Гонконгу, які вже мають «паспорти закордонних британців» (British National Overseas Passport), і ще приблизно 2,6 мільйонів, які мають право на такий статус.

Загальне населення Гонконгу зараз сягає 7 з половиною мільйонів.

Досі гонконгські «закордонні британці» мали право вільно приїздити у Велику Британію і гостювати в країні до 6 місяців.

Але нове оголошення уряду в Лондоні означає, що гонконгці з паспортом «закордонного британця», а також члени їхніх родин зможуть залишатися в Британії з правом на працю і навчання впродовж 5 років.

«Після цих 5 років вони зможуть подавати заяву на статус постійного проживання, а ще через 12 місяців у тому статусі вони матимуть можливість подавати заяву на громадянство», - сказано в офіційному роз’ясненні британського уряду.

«Ми не відвернемося від Гонконгу і не ухилятимемося від історичної відповідальності перед його народом. Ми виконаємо своє зобов’язання», - проголошує Лондон.

Обурення Китаю

Китайський посол у Великій Британії в оприлюдненій заяві повідомляє, що він на зустрічі з британськими посадовцями у середу «категорично відкинув необґрунтовані звинувачення з боку Сполученого Королівства проти закону про національну безпеку в Гонконгу».

Посол повторив неодноразові заяви Китаю, що Британія втручається у внутрішні китайські справи та порушує «принципи взаємоповаги до суверенітету, територіальної цілісності та невтручання».

Китай наголошує, що після передачі Гонконгу 1997 року під китайський суверенітет Велика Британія склала з себе відповідальність за територію.

Застереження останнього губернатора

Колишній британський губернатор Гонконгу, Кріс Паттен, який опікувався процесом передачі колонії Китаєві 1997 року, опинився серед палких критиків Пекіна.

«Це не Захід, не Північна Америка, не Австралія і не деякі китайські сусіди налаштовані проти Китаю. Це китайська комуністична партія наступає на нас, повчає і залякує; вона вказує компаніям з наших країн, щоб вони виконували вказівки Китаю під загрозою втрати можливості вести там бізнес», - заявив Паттен в інтерв’ю агентству Associated Press ще до затвердження нових китайських законів про безпеку щодо Гонконгу.

Паттен прирівняв дії комуністичний уряд у Пекіні до дій мафії і заявив, що «решті світу не можна це терпіти, бо якщо так буде, то вільні демократичні країни зазнають поразки».

Дивіться: Як у Лондоні реагують на нові китайські закони щодо Гонконгу

Facebook Forum

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG