Спеціальні потреби

Актуально

Британський Верховний суд готує рішення у справі «боргу Януковича»

Президент Росії Володимир Путін домовився з президентом Віктором Януковичем про російську підтримку української економіки включно з наданням російських позик на $15 мільярдів. Москва 17 грудня 2013 р.

У Верховному суді Сполученого Королівства 11 листопада відбулося останнє слухання справи, результат якої буде визначальним у судовому позові Росії проти України про виплату $3 мільярдів, які уряд Януковича-Азарова отримав від Москви 2013 року, після рішення відмовитися від підписання угоди України про асоціацію з ЄС.

Тодішня різка зміна українського курсу на користь зближення з Росією відбулася на тлі обіцянки Москви про надання Києву позик на $15 мільярдів та інших економічних заохочень.

Саме умови, в яких була надана російська позика, теперішній уряд України називає незаконними і несправедливими, захищаючи з 2016 року в британських судах своє рішення не платити Москві.

Це справді складна справа. У певних питаннях ми тут заходимо в небувалі аспекти.
Лорд Роберт Джон Рід

Міністерство фінансів України доводить в британських судах, що домовленість з Росією була укладена під тиском і навіть погрозами.

Перша частина позики була оформлена у вигляді придбання в грудні 2013 року Російським державним фондом українських єврооблігацій на фондовій біржі в Ірландії.

Після втечі президента Віктора Януковича 2014 року в Росію та в умовах російської війни проти України з анексією Криму і фактичним російським контролем над окремими районами Донецької і Луганської областей, Київ відмовився повертати 3-мільярдний борг.

Справа опинилася у британському Верховному суді внаслідок оскарження російською стороною рішення англійського апеляційного суду 2018 року, в якому за Україною було визнано право на судовий процес для відстоювання свого рішення не виплачувати Росії заборгованість.

Україна доводить

«Позиція України полягає у тому, що або випуск облігацій повинен бути визнаний недійсним судом з огляду на те, що його було здійснено внаслідок примусу, з дослідженням дій Росії у судовому порядку за повною процедурою у відкритому судовому розгляді, або справедливим буде зупинити судове провадження, якщо англійський суд вважатиме, що з процесуальних підстав суд не має можливості розглянути аргументи лінії захисту України», - сказано у заяві Міністерства фінансів України, оприлюдненій 11 листопада.

Російська сторона сподівається, що Верховний суд схилиться до початкового рішення судді у Лондоні 2017 року, яке не приймало аргументи України і вимагало повернення Росії грошей.

«Це справді складна справа. У певних питаннях ми тут заходимо в небувалі аспекти. Ми виділимо час на те, щоб обміркувати те, про що сказали обидві сторони», - сказав наприкінці одноденного слухання президент Верховного суду лорд Роберт Джон Рід, пообіцявши оголосити рішення «в належний час».

Фахівці вказують, що складність для суддів полягає в тому, що боргова суперечка між Україною та Росією, яка розглядається на основі внутрішнього англійського права, охоплює також аспекти міжнародного права.

Правники, які представляють інтереси російської сторони, кажуть, що англійський суд не може розглядати подані Україною аргументи, які стосуються, наприклад, того, що українська сторона називає агресивними діями Росії.

Натомість правники з боку України наполягають, що доводи про тиск на міждержавному рівні мають бути враховані як обставина незаконного примусу, що має місце в англійському комерційному праві.

Вирішення

Раніше Україна висловлювала готовність домовлятися про повернення боргу Росії в межах реструктуризації зовнішніх боргів, узгодженої з більшістю міжнародних кредиторів 2015 року.

Але Москва відмовилася брати участь у тій реструктуризації, і стан відносин України й Росії зараз не вказує на можливості позасудового рішення.

Дивіться: Верховний суд Великої Британії взявся за вирішення справи так званого "Боргу Януковича". Відео

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG