Спеціальні потреби

Актуально

Британський Верховний суд готує рішення у справі «боргу Януковича»

Президент Росії Володимир Путін домовився з президентом Віктором Януковичем про російську підтримку української економіки включно з наданням російських позик на $15 мільярдів. Москва 17 грудня 2013 р.

У Верховному суді Сполученого Королівства 11 листопада відбулося останнє слухання справи, результат якої буде визначальним у судовому позові Росії проти України про виплату $3 мільярдів, які уряд Януковича-Азарова отримав від Москви 2013 року, після рішення відмовитися від підписання угоди України про асоціацію з ЄС.

Тодішня різка зміна українського курсу на користь зближення з Росією відбулася на тлі обіцянки Москви про надання Києву позик на $15 мільярдів та інших економічних заохочень.

Саме умови, в яких була надана російська позика, теперішній уряд України називає незаконними і несправедливими, захищаючи з 2016 року в британських судах своє рішення не платити Москві.

Це справді складна справа. У певних питаннях ми тут заходимо в небувалі аспекти.
Лорд Роберт Джон Рід

Міністерство фінансів України доводить в британських судах, що домовленість з Росією була укладена під тиском і навіть погрозами.

Перша частина позики була оформлена у вигляді придбання в грудні 2013 року Російським державним фондом українських єврооблігацій на фондовій біржі в Ірландії.

Після втечі президента Віктора Януковича 2014 року в Росію та в умовах російської війни проти України з анексією Криму і фактичним російським контролем над окремими районами Донецької і Луганської областей, Київ відмовився повертати 3-мільярдний борг.

Справа опинилася у британському Верховному суді внаслідок оскарження російською стороною рішення англійського апеляційного суду 2018 року, в якому за Україною було визнано право на судовий процес для відстоювання свого рішення не виплачувати Росії заборгованість.

Україна доводить

«Позиція України полягає у тому, що або випуск облігацій повинен бути визнаний недійсним судом з огляду на те, що його було здійснено внаслідок примусу, з дослідженням дій Росії у судовому порядку за повною процедурою у відкритому судовому розгляді, або справедливим буде зупинити судове провадження, якщо англійський суд вважатиме, що з процесуальних підстав суд не має можливості розглянути аргументи лінії захисту України», - сказано у заяві Міністерства фінансів України, оприлюдненій 11 листопада.

Російська сторона сподівається, що Верховний суд схилиться до початкового рішення судді у Лондоні 2017 року, яке не приймало аргументи України і вимагало повернення Росії грошей.

«Це справді складна справа. У певних питаннях ми тут заходимо в небувалі аспекти. Ми виділимо час на те, щоб обміркувати те, про що сказали обидві сторони», - сказав наприкінці одноденного слухання президент Верховного суду лорд Роберт Джон Рід, пообіцявши оголосити рішення «в належний час».

Фахівці вказують, що складність для суддів полягає в тому, що боргова суперечка між Україною та Росією, яка розглядається на основі внутрішнього англійського права, охоплює також аспекти міжнародного права.

Правники, які представляють інтереси російської сторони, кажуть, що англійський суд не може розглядати подані Україною аргументи, які стосуються, наприклад, того, що українська сторона називає агресивними діями Росії.

Натомість правники з боку України наполягають, що доводи про тиск на міждержавному рівні мають бути враховані як обставина незаконного примусу, що має місце в англійському комерційному праві.

Вирішення

Раніше Україна висловлювала готовність домовлятися про повернення боргу Росії в межах реструктуризації зовнішніх боргів, узгодженої з більшістю міжнародних кредиторів 2015 року.

Але Москва відмовилася брати участь у тій реструктуризації, і стан відносин України й Росії зараз не вказує на можливості позасудового рішення.

Дивіться: Верховний суд Великої Британії взявся за вирішення справи так званого "Боргу Януковича". Відео

Всі новини дня

Лідери G7 зібралися на зустріч затьмарену російською війною проти України

Президент США Джо Байден з керівниками Баварії, південного регіону Німмеччини, де відбувається триденний саміт G7. 25 червня 2022 р.

Російська війна проти України та наслідки агресивних дій Москви для світу стали головними темами переговорів на саміті Групи 7 (G7) - зустрічі керівників найвпливовіших демократій, що відбувається у німецькій Баварії.

В той час як керівники Великої Британії, Італії, Канади, Німеччини, США, Франції та Японії зібралися у неділю 26 червня на триденну зустріч, з України надійшли повідомлення про нові вибухи російських ракет у Києві та в інших українських містах на тлі руйнівного наступу Росії на Донбасі.

Саміт повинен подати сигнал, що не лише НАТО і G7 зараз більш згуртовані ніж будь-коли, але й що демократії світу спільно стоять проти імперіалізму Путіна.
Олаф Шольц

Від західних лідерів очікують кроків у межах обіцяної довготермінової економічної і військової підтримки України та дієвіших санкцій проти Росії.

Викликом, особливо для Європи, є пошуки заміни для російської нафти й газу на тлі різкого зростання світових цін на енергію.

Український президент Володимир Зеленський визнав, що війна зараз вийшла на “морально та емоційно складний етап”, коли українці впевнені у перемозі, але також розуміють подальшу загрозу втрат.

Нові чисельні ракетні удари деякі коментатори називають розлюченою відповіддю Москви на початок застосування українцями ракетних установок і далекобійних гармат отриманих нещодавно від США та інших західних держав.

Сигналом для саміту Групи 7, а також для саміту НАТО через кілька днів у Мадриді, називають також заяву Росії про плани розмістити в Білорусі ракети здатні нести ядерні боєзаряди.

“Це підтвердження, що санкційних пакетів проти Росії недостатньо, збройної допомоги для України треба більше і що системи протиповітряної оборони – сучасні системи, які є в наших партнерів, – мають бути не на полігонах або на зберіганні, а в Україні, де вони зараз і потрібні. Потрібні більше, ніж у будь-якому іншому місці у світі”, - сказав у суботу Зеленський, зазначивши головні положення його планованих виступів перед учасниками самітів G7 і НАТО.

Західні лідери також намагатимуться узгодити нові зусилля для подолання міжнародної енергетичної кризи, браку харчів та глобальних кліматичних змін ускладнених російською війною.

Партнери Заходу

Німецький канцлер Олаф Шольц запросив на саміт також керівника Сенегалу, що головує зараз в Африканському Союзі, Аргентину - голову Спільноти країн Латинської Америки й Карибських держав, а також Індонезію, Південно-Африканську республіку та Індію, що прийматиме наступний саміт G20.

“Саміт повинен подати сигнал, що не лише НАТО і G7 зараз більш згуртовані ніж будь-коли, але й що демократії світу спільно стоять проти імперіалізму Путіна так само як і в боротьбі з голодом і злиднями”, - заявив Шольц напередодні, виступаючи в парламенті у Берліні.

Агентство Reuters зауважує, що багато країн південної півкулі стурбовані можливими міжнародними негативними наслідками західних санкцій проти Росії.

Reuters цитує офіційного представника Європейського Союзу про те, що країни Сімки будуть доводити партнерам, що різке зростання цін на харчі у світі - це результат дій Росії, оскільки санкції проти сільського господарства західні країни не запроваджували.

Також лідери вказуватимуть, що агресивні й руйнівні дії Москви є проблемою не тільки України, а вражають цілий світ.

У Сан-Дієго відкрили благодійну виставку - "Український голос". Відео

У Сан-Дієго відкрили благодійну виставку - "Український голос". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

У Сан-Дієго відкрили виставку-фандрайзінг "Український голос". На ній представили понад 140 робіт українських художників, кошти від продажу яких підуть на допомоги родинам, що постраждали віж війни.

Лідери "Групи семи" домовились про ембарго на російське золото -ЗМІ

Фото: золоті зливки  (Photo by Девід Грей / AFP)

Президент США Джо Байден а також інші лідери "Групи семи" домовились запровадити ембарго на російське золото, повідомляють Reuters, CNN, Bloomberg з посиланням на осіб наближених до переговорів.

G7 планує оголосити про заборону на імпорт російського золота на саміті, що починається в неділю в Німеччині. У США ембарго введе в дію рішення Міністерства фінансів США, яке установа планує видати у вівторок, пише Bloomberg.

Після того, як Лондонська асоціація зливків виключила Росію із своїх котирувань, значна частина країн перестала купувати російське золото. Однак, в травні до Швейцарії надійшло майже три тонни російського золота, що могло свідчити про послаблення неформальних обмежень, пише Bloomberg. Також, за повідомленнями російських ЗМІ, російска влада заявила цього тижня про плани створити резерви коштовних металів для швидкої мобілізації у час війни.

Майже 10% видобутку золота в світі припадає на Росію. США та союзники запровадили масштабні санкції проти Росії, через її вторгнення до України.

Експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь. Відео

Українці, як неодноразово зазначали у Пентагоні, дуже успішно використовують нову зброю, і особливо креативно - дрони. Після чотирьох місяців повномасштабної війни, експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь.

«Герої не вмирають». Прем’єра короткометражного фільму Сергія Лисенка

«Герої не вмирають». Прем’єра короткометражного фільму Сергія Лисенка
please wait

No media source currently available

0:00 0:13:23 0:00

Сергію Марущаку було 29 років. Він не встиг створити сім’ю, але вже будував дім для майбутньої дружини та дітей. Старший солдат першої окремої танкової бригади загинув під Харковом - його машина підірвалася на міні.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG