Спеціальні потреби

Актуально

Карл Більдт: На саміті НАТО сподіваюсь на компроміс щодо України

Архівне фото: штаб-квартира НАТО

Про євроатлантичні амбіції України, переозброєння ЗСУ та необхідність посилити європейську армію говорили цими днями у Брюсселі на Саміті з питань європейської безпеки та оборони.

Міністр оборони України Олексій Резніков вкотре звернувся до європейськоїʼ аудиторії з проханням про переозброєння української армії, мовляв, це допоможе послабити вплив Росії на Європу.

“Чим менше у Росії зброї, тим менший буде російський вплив. Відтак це в наших найкращих спільних інтересах, щоб Україна отримала якомога більше вже наявної зброї і якомога швидше. Ми її використовуватимемо, щоб розбити російський наступальний потенціал, водночас європейські країни отримають можливість інвестувати не в догляд за обладнанням, яке врешті застаріє, а у власне переозброєння новою зброєю. Це дасть Європі перевагу, посилить її оборону, а також стимулюватиме вашу економіку”, - зазначив Олексій Резніков.

За посилення збройної допомоги України виступила представниця Литви - заступниця міністра оборони країни Грета Тучкуте.

“Ми зараз на переломному моменті за виживання, де вирішується доля нашого майбутнього. То ж для нас дуже важливо мати сильну позицію, яка продемонструє решті світу, що ми готові створити добре майбутнє для наших дітей, де працює верховенство права, і що потенційні супротивники, їхні автократичні системи й диктатури не зможуть переламати цю лінію. Ми достатньо сильні”, - зазначила представниця оборонного відомства Литви пані Тучкуте.

Вона також висловила розчарування тим, що пересічні росіяни мовчки переживають нинішні події й не демонструють своєму уряду жодних ознак невдоволення.

Грета Тучкуте зазначила, Литва “з нетерпінням чекає, що Україна стане членом НАТО”.

“У питанні України, якби це було моє особисте рішення, Україна вже повинна бути членом НАТО. Тому що Україна вже показує всі можливі та неможливі потужності, як країна, яка воює з ворогом з усієї сили, використовуючи модерні технології, спроможна відповідно реагувати, спроможна реорганізовувати своє військо. Це надзвичайно - спостерігати, до яких рішень вони вдаються. Є так багато речей, яких ми можемо від них навчитися, як, наприклад, інновації з використання військового обладнання, яке було випробувано на полі бою”, - розповіла заступниця міністра оборони Литви, додавши, що її країна поважатиме думки союзників щодо України на саміті НАТО влітку.

Саміт Північноатлантичного альянсу відбудеться 12 липня цього року у Вільнюсі, Литві.

На “дипломатичний компроміс” щодо України сподівається від саміту НАТО Карл Більдт, співголова Європейської ради з міжнародних відносин, а в минулому - міністр закордонних справ Швеції.

“Сподіваюсь, у Вільнюсі вони знайдуть дипломатичний компроміс. Але хочу зауважити, це не питання цього часу, ніхто не говорить про відправлення американської армії у Бахмут. Цього не станеться, НАТО не піде на війну з Росією. Що ми маємо робити? Ми маємо допомогти Україні - на коротку, середню та довгу перспективу - боєприпасами, танками, літаками, всім, що потрібно, щоб вони побудували надійну оборонну армію, і щоб Україна могла себе захистити з тою допомогою, яку ми можемо їм дати. Це нагальне питання, яке має статися зараз. І я впевнений, що Україна cтане стабільною та в безпеці, і паралельно приєднається до ЄС, вона стане і частиною НАТО. А тим часом я сподіваюсь, вони знайдуть дипломатичне рішення”, - зазначив політик.

Учасники саміту рекомендували Європі посилити власні оборонні спроможності. Як показала війна Росії, рекомендовані витрати на оборону для країн НАТО 2% від ВВП цілком виправдані, зазначили учасники форуму.

“Дуже важливо Європі інвестувати в дослідження та розробки, разом розвивати нові можливості, звертатись до стартапів, до малих та середніх підприємств, стимулювати виробництво товарів подвійного призначення, співпрацювати через кордони, формувати коаліції, залучати підприємства, уряди, збройні сили, установи і так далі. Тож я б назвав цю співпрацю “золотою екосистемою в межах Європи. І те відставання, яке ми накопичили за всі ці роки скорочення бюджету на оборону, неможливо легко і швидко подолати. Коли ви говорите про промисловість, це справді потребує довгострокових зобов’язань у Європі з боку Європейської комісії, Європейського оборонного агентства та держав-членів суверенної Європи”, - наголосив віце-адмірал Арі Жан де Ваард, директор з національного озброєння Нідерландів.

Ваард закликає збільшити інвестиції в європейську оборонну промисловість. “Потрібно посилити європейську стратегічну автономію. Я не маю нічого проти США, але ми повинні інвестувати у власні можливості, в рамках союзу”, - наголосив директор з національного озброєння Нідерландів.

Завданням для ЄС він називає посилення інновацій в оборону та зменшення фрагментації ринку. “Потрібно прагнути до сумісності та навіть там, де можливо, взаємозамінності”, - додав віце-адмірал Арі Жан де Ваард.

Карл Більдт наголосив, що для України російська війна - це війна за виживання. Тоді як для Росії - це війна за виживання режиму Путіна.

“Ця війна, звісно, це про існування України, в них на кону - незалежність та територіальний суверенітет. Але також це екзистенційна війна для Путіна та його режиму та його бажань. Але це не є екзистенційна війна для Росії”, - сказав Більдт.

Незалежна Україна, як нагадав Більдт європейській аудиторії, є загрозою для тої Росії, яку хоче збудувати режим.

Всі новини дня

В комітеті Сенату США підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. Відео

Законодавці в комітеті Сенату із міжнародних відносин підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. За цими слуханнями стежила Катерина Лісунова.

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

Cпільне засідання двох палат Конгресу США під час виступу президента України Володимира Зеленського. Вашингтон, США, 21 грудня 2022 року. REUTERS/Джонатан Ернст

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".

Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.

Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".

«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.

Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.

«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».

У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".

"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.

Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.

За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.

Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.

Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.

Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.

Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.

Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.

Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.

Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.

Більше

XS
SM
MD
LG