Спеціальні потреби

Актуально

"Вирішальна територія". Чи вдасться Україні звільнити Крим - дискутують вашингтонські експерти

Архівне фото для ілюстрації. AP/Євген Малолєтка

Наскільки реальним повернути Крим Україні, зокрема після анонсованого великого контрнаступу українських сил, про це останніми днями дискутують вашингтонські експерти у соціальних мережах та на сторінках ЗМІ.

Крим звільнити треба

Генерал-лейтенант США у відставці Бен Годжес називає Крим «вирішальною територією» в цій війні, він вірить в успішну деокупацію півострова. На своїй сторінці Twitter генерал написав:

Генерал-лейтенант у відставці Бен Годжес
Генерал-лейтенант у відставці Бен Годжес

«Абсолютно ясно, що Україна може звільнити Крим, вирішальна територія у цій війні. Також абсолютно ясно, що перемога України над Росією є в наших стратегічних інтересах - стабільність у Європі, захист міжнародного права, сигнал для Китаю», - пише Бен Годжес.

Експерт Гудзонівського інституту Люк Коффі поділяє думку про звільнення Криму, але зауважує, що для цього Захід має ще більше посилити військову допомогу Україні.

«Україна має війська і мотивацію. У нас є зброя і боєприпаси. Давайте допоможемо Україні зробити роботу раз і назавжди. Крим звільнити треба», - написав у Twitter Коффі.

Коффі вважає, що будь-які ідеї, які передбачають «особливий статус» для Криму, містять в собі «геополітичну недбалість». У авторській колонці для газети Wall Street Journal експерт пише:

Люк Коффі, старший співробітник Гудзонівського Інституту
Люк Коффі, старший співробітник Гудзонівського Інституту

«Будь-яке врегулювання, яке не повертає Крим під контроль Києва, сигналізує іншим ворожим країнам, що військове захоплення землі буде толеруватись, це створить небезпечний прецедент для 21 століття», - пише Коффі.

Коффі прогнозує, що одна з потенційних локацій очікуваного українського контрнаступу – на півдні країни, від Запорізької області в напрямку Мелітополя.

«Метою Києва було б вбити клин між окупованим росіянами містом Маріуполь і Перекопським перешийком у Криму. Такий крок може стати найшвидшим і найпрямішим способом відрізати єдиний сухопутний міст з Росії до Криму, ... де проходять основні дороги та залізничні мережі, які Росія використовує для зміцнення своїх ліній фронту на півдні. Якщо Україна візьме це місто, це залишить російські сили без сухопутного шляху для поповнення чи підкріплення з Росії», - аналізує експерт.

За словами Коффі, якщо військам ЗСУ вдасться вклинитись у територію між Кримом та східною Україною, «наступний крок буде наступ на півострів». Єдине, що має тут робити Захід, надати Україні всі інструменти, яких вона потребує для цієї роботи, підсумовує експерт.

Далеко не очевидно, що Україна може повернути Крим навіть за умови збільшення допомоги США.

Сумніви щодо повернення Криму під контроль України висловив Алекс Велес-Грін, радник з національної безпеки сенатора-республіканця Джоша Гоулі.

«Далеко не очевидно, що Україна зможе повернути Крим навіть за умови збільшення американської військової допомоги. Більше того, навіть якби вони могли, незрозуміло, чи така допомога була б в інтересах Америки, враховуючи компроміси в Азії та ризик ескалації, пов’язаний із цим конкретним наступом», - пише у Twitter Велес-Грін.

«Амбітною» ідею повернення Криму вважає також головний співробітник Інституту Кеннана з питань вивчення Росії та Євразії Стефан Сестанович у статті на сайті Ради із закордонних відносин. В його статті мовиться, що західні політики, хоча й повторюють, що Україна сама має вирішувати свої воєнні цілі, але розуміють, що «такі великі цілі (як повернення Криму – ред.) перевищують військовий потенціал України. Їх також хвилює, що російський президент Путін буде готовий використати ядерну зброю, щоб утримати Чорноморський півострів».

Експерт звертає увагу, що Росія за останній рік вклала чимало зусиль у нарощення оборонних укріплень в Криму, що може зашкодити українському прориву. Крім того, за словами експерта, деокупацію Криму ускладнять зміни в демографії півострова, куди за останні 9 років війни переїхало жити від 350 до 600 тисяч росіян.

Сестанович вважає, що українські політики навмисне публічно накручують тему деокупації Криму, щоб «зцементувати українську національну єдність» і зробити Крим «головною розмінною монетою в будь-яких подальших переговорах».

«Успішний контрнаступ створить хвилю національної впевненості та водночас зменшить почуття національного виснаження. Завдання для лідерів України полягатиме в тому, щоб знайти спосіб використати ці потужні настрої для досягнення результату, що виглядає як перемога, хоча не досягне максимальних цілей країни», - пише автор статті.

До вирішального протистояння щодо Криму може залишитися кілька тижнів або місяців, пише канадське видання Toronto Star. Журналіст Аллан Вудс вважає, що доля півострова залежить від сили, напрямку та успіху потенційного контрнаступу України.

Війна в Україні, яка почалась із анексії Криму у 2014 році не завершиться, поки не буде вирішена доля півострова, мовиться в статті «Битва за Крим: чому це може бути останній шматок пазла».

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG