Актуально
Янукович заперечив існування цензури в Україні
Віктор Янукович не бачить фактів цензури в Україні, а всі розмови про цензуру вважає засобом політичної боротьби.
Президент України сказав про це під час відвідин Сорочинського ярмарку на Полтавщині. На запитання журналістів про наступ на свободу слова глава держави відповів зустрічним запитанням:«Скажіть мені, хто вам заважає писати правду? Назвіть мені прізвища, назвіть мені компанію, власника. Поки що я конкретної відповіді не отримав. Навколо цього йдуть розмови. Я добре розумію, що це один із способів політичної боротьби», - заявив Янукович, слова якого цитує прес-служба президента.
Доказом відсутності цензури в Україні Янукович вважає вже те, що журналісти можуть ставити йому подібні запитання. Президент запевнив також, що свободою слова дорожить не менше, ніж самі журналісти. «Мабуть, більш зацікавленої людини, ніж я, щоб казали і писали правду в Україні немає», – наголосив глава держави, додавши, що хоче бути партнером для вільних ЗМІ.
Заяви президента Януковича про його відданість свободі слова стали вже традицією. Обіцянки захистити журналістів та не допустити повернення цензури лунають від глави держави регулярно, відколи у травні репортери двох телеканалів – 1+1 і СТБ – уперше забили на сполох, запідозривши нову владу в спробах запровадити цензуру.
Від часу цього першого протесту кількість нарікань журналістів на утиски постійно зростає. Попри запевнення президента: фактів цензури нема – журналісти скаржаться: фактів надто багато. Історія з блогером, допитаним в СБУ; судовий процес навколо частот 5 каналу і ТВі; відмова президента зустрітися з представниками міжнародної організації Репортерів без кордонів; суцільний «одобрямс» дій влади у теленовинах, зникнення журналістів – такі нові реалії медіа-ландшафту в Україні змушують багатьох експертів говорити про те, що проблема свободи слова набирає загрозливого характеру.
Чи справді є факти цензури, чи це вигадані страхи та політичні маніпуляції? Про своє бачення ситуації розповів Голосу Америки репортер новин «Вікна» на СТБ Сергій Андрушко:
«Випадки і факти цензури на нашому каналі були, і ми їх оприлюднили навесні цього року. Під списком цих конкретних випадків підписалися десятки журналістів, ведучі, випускові редактори. Але коли факти були оприлюднені, то працювати стало простіше. І зараз немає тем, які забороняють. Сьогодні я, наприклад, готую сюжет про те, що Міністерству внутрішніх справ був подарований дорогий кадилак, а Міністерство юстиції державним коштом придбало більш ніж за мільйон автомобіль мерседес. Минулої п’ятниці я робив сюжет про те, що міністр транспорту вирушив у подорож в Крим вартістю у понад 18 тисяч гривень: він орендував за державний кошт окремий вагон. Тобто ми для себе, для новин на своєму телеканалі вибороли свободу слова – хоча й невідомо, як довго це триватиме.
Що ж до України загалом – якщо моніторити всі видання і всі канали – то зміни бачимо однозначні. Стало менше гострих матеріалів. Майже не помітно матеріалів, які критикують чинну владу. І дуже багато стало матеріалів, які говорять про владу виключно у позитиві. Тож якщо порівняти з тим, що показували по телевізору рік тому, то тут, звичайно, є над чим замислюватись», - вважає Сергій Андрушко.
Нагадаємо: у липні Андрушко потерпів від охоронців президента Януковича, які застосували силу до репортера СТБ. Причому у порушенні кримінальної справи щодо перешкоджання його журналістській діяльності йому було відмовлено.
Всі новини дня
- Голос Америки
Гроссі анонсував, що наступного тижня презентує Зеленському план допомоги від МАГАТЕ

Директор Міжнародної агенції ООН з атомної енергетики (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі анонсував, що наступного тижня відвідає Запорізьку АЕС в Україні та запропонує президенту Зеленському план із допомоги.
Відповідне відеозвернення очільник МАГАТЕ оприлюднив на своїй Twitter-сторінці.
“Сьогодні я запускаю програму із допомоги Україні у відповідь на затоплення внаслідок руйнування греблі у Новій Каховці, у відповідь на запит президента Зеленського про міжнародну допомогу. У наступні дні я очолю місію з візитом в Україну, зокрема, на Запорізьку АЕС, якої це торкнулося. І я презентую цей новий план із допомоги МАГАТЕ президенту Зеленському”, - заявив гендиректор МАГАТЕ.
На сайті МАГАТЕ мовиться, що Рафаель Гроссі відвідає Україну наступного тижня.
За словами Гроссі, місія МАГАТЕ має намір оцінити наслідки від затоплення території.
“Через використання ядерних технологій ми визначимо ефект на переміщення води, на здоров'я людей, на управління землею та водою, а також оцінимо цілісність критичної інфраструктури”, - сказав у відеозверненні Гроссі. Він завершив відео словами, що Україна “може розраховувати на нашу допомогу зараз і в час довгострокових наслідків цієї катастрофи”.
Після руйнування Каховської дамби президент України Володимир Зеленський критикував ООН та працівників Червоного Хреста за те, що не відреагували оперативно на катастрофу в Україні.
- Голос Америки
США з союзниками протидіятимуть планам Ірану та Росії виробляти безпілотники для вбивства невинних українців – Кірбі

США продовжуватимуть у співпраці з союзниками і партнерами протидіяти дестабілізуючій діяльності Ірану, зокрема можливим іранським планам виробляти безпілотники на території Росії.
Про це у коментарі для Голосу Америки повідомив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.
Посадовець наголосив, що технології, які розробляє Іран, наразі використовуються всередині України, “щоб убивати невинних українців”.
“Ми будемо продовжувати співпрацю з нашими союзниками та партнерами в ООН і поза межами ООН, щоб переконатися, що ми чинимо достатній тиск на Іран для припинення їхньої дестабілізуючої активності. Їхня програма балістичних ракет продовжує вдосконалюватися. І це явна загроза для регіону, для наших друзів у цьому регіоні”, – сказав Кірбі.
Він також озвучив інформацію про намір Росії та Ірану налагодити спільне виробництво безпілотників. Як повідомляв Голос Америки, такий завод на території Росії може бути повністю запущений на початку наступного року.
“Тепер ми знаємо, що Іран співпрацює з Росією щодо потенційного будівництва виробничого підприємства або переобладнання існуючого, що використовуватиметься для фактичного виробництва всередині Росії безпілотників, спроектованих Іраном”, - сказав Кірбі.
Тому, за його словами, США мають ще більше причин продовжувати тиск на іранський режим.
Джон Кірбі також повідомив про те, що експерти Білого дому ведуть перемовини із приватними технологічними компаніями в США: “Ми хочемо переконатися, що компанії розуміють потенційні ризики своїх товарів”.
Йшлося зокрема про необхідність переглянути процеси і процедури з можливого постачання комплектуючих для дронів, які у випадку війни Росії проти України використовуються для вбивства людей, наголосив Кірбі.
- Голос Америки
Рекордна кількість країн долучилась до справи в суді ООН за звинуваченнями проти Росії щодо конвенції з геноциду

Міжнародний суд ООН ухвалив рішення, яким дозволив 32 країнам надати письмові свідчення в справі України проти Росії.
Рекордна кількість - 33 країни - подали заявку на участь в справі. Серед них - США, Канада, всі країни ЄС крім Угорщини, Австралія.
"Країни виявляють солідарність з Україною", - каже Орі Помсон з Кембриджського університету в коментарі Associated Press.
Суд ООН схвалив заявки 32 країн, але відмовив США з технічних причин, вказавши, що США не повністю схвалили Конвенцію щодо протидії геноциду.
В цій справі Україна звинувачує Росію в неправомірному використанні міжнародного права щодо геноциду, щоб виправдати вторгнення на сході України.
Суд надав країнам строк до 5 липня, щоб висловити свою думку.
В березні, в попередньому рішенні в цій справі, суд вказав Росії негайно зупинити воєнні дії в Україні. Рішення суду мають обов'язковий характер, однак суд не має механізму забезпечення їхнього виконання, пише Reuters.
В статті використано матеріали Reuters, AP, AFP.
- Голос Америки
Боєприпаси для Patriot, безпілотники Puma, ЗРК і ракети HAWK на понад 2 мільярди доларів у новій допомозі Україні від Пентагону

Міністерство оборони CША повідомило про новий пакет допомоги Україні на суму 2,1 мільярда американських доларів. Про новий пакет, що включає критично важливі засоби протиповітряної оборони та боєприпасів, відомство повідомило у себе на сайті у п’ятницю, 9-го червня.
У Пентагоні оприлюднили список нової зброї для України, але наголосили, що ця допомога надається в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), тобто на відміну від тієї, що надається в рамках президентських повноважень і надходить негайно, ця замовляється у виробників і її доставка, як правило, займає деякий час.
До нинішнього пакету увійшли:
– додаткові боєприпаси для ЗРК Patriot;
– ЗРК і ракети HAWK;
– артилерійські снаряди калібру 105 мм і 203 мм;
– безпілотні авіаційні системи Puma;
– боєприпаси ракетної системи з лазерним наведенням;
А також підтримка діяльності з навчання, технічного обслуговування та підтримки.
У повідомленні Пентагон додає, що "Сполучені Штати продовжуватимуть працювати зі своїми союзниками та партнерами, щоб забезпечити Україну можливостями для задоволення її безпосередніх потреб на полі бою та довгострокових потреб у допомозі у сфері безпеки".
Попередній, 39-й пакет безпекової допомоги на суму 300 мільйонів доларів, який США виділили з серпня 2021 року, Пентагон оголосив наприкінці травня.
До нього входили системи ППО Avenger, додаткові боєприпаси для систем ППО Patriot та HIMARS, а також зенітні системи Stinger, засоби протитанкової боротьби та боєприпаси, включаючи десятки мільйонів боєприпасів до стрілецької зброї, мовиться у повідомленні оборонного відомства США.
Координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі уточнив, що той пакет надавався за президентськими повноваженнями, тобто він вилучався зі складів зброї американської армії, і міг бути відправлений вже найближчим часом.
Форум