Спеціальні потреби

Женевські домовленості – погляд з Москви


17 квітня, після переговорів США, Євросоюзу, Росії та України був схвалений документ про деескалацію конфлікту в Україні. Так звані "Женевські угоди" по-різному оцінили в різних країнах світу. Пропонуємо вашій увазі думки двох російських політологів .

На думку професора московської Вищої школи економіки Юлія Нісневіча, в досягнутій угоді є «обнадійливі моменти». «Інакше не можу їх назвати, подивимося , як вони ( пункти комюніке ) будуть виконуватися », зазначив Нісневіч.

Підстави засумніватися в ефективності угоди дає, за словами експерта, російська сторона. Аналітик посилається на виступ Володимира Путіна в прямому ефірі, що проходив паралельно Женевським переговорам.

«З нього стало зрозуміло, що президент у нас, вибачте, періодично бреше. Раніше він публічно заявляв, що в Криму ніяких наших військовослужбовців не було, а зараз визнав, що «зелені чоловічки» - це спеціальні війська Росії. Але ж є такий вираз : одного разу збрехав , хто тобі повірить?»

Ключовим моментом угоди політолог вважає той факт, що Росія підписалася під умовою домогтися роззброєння незаконних формувань і звільнення всіх захоплених адміністративних будівель. Окрім того, на його погляд, важливо , що контроль за дотриманням угоди покладено на ОБСЄ.

«Щоправда, на жаль, у нас тепер є сумний досвід виконання будапештських угод 1996 року, коли вони були легко порушені Росією. Але якщо так станеться і зараз, то це буде повною зневагою до будь-яких власних зобов'язань (з боку Москви)».

Позиція Росії щодо українського питання, на думку Нісневіча, не зазнала кардинальних змін. Політолог звертає увагу на те, що Путін поки не відкликав мандата на введення військ на чужу територію, через що загроза війни зберігається.

«Можливо, на переговорах цього особливо не вимагали, хоча не знаю. От якби (Путін) його відкликав, це означало б кардинальну зміну. Але, мабуть, є речі, які миттєво не можна змінити. Подивимося чи дійсно Росія займе якусь більш зважену позицію чи все це гра », каже експерт.

На думку заступника директора московського Інституту країн СНД Ігоря Шишкіна , ніяких змін у російській політиці стосовно України не відбулося.

«Говорити про це просто немає підстав , - вважає він. - Всі ті принципи, які Росія раніше висувала , знайшли своє відображення в женевському комюніке».

За словами Шишкіна, російська сторона незмінно говорила про необхідність роззброїти незаконні збройні формування .

«Ця вимога звучала не один місяць. Далі: Росія завжди заявляла, що проблему потрібно вирішувати мирним шляхом - шляхом переговорів. Наступний пункт, на якому наполягала Росія , це врахування інтересів і думок населенню півдня і сходу України . Все це увійшло в комюніке ».

Відсутність згадки в женевському документі про федералізм, як основу майбутнього державного устрою України, на чому Росія раніше акцентувала увагу, заступник директора Інституту країн СНД не вважає принциповим.

«Як цілком справедливо сказав міністр закордонних справ Лавров, абсолютно неважливо, які терміни вживаються . Головне - реальний зміст. А в Женеві було досягнуто домовленості про конституційну реформу, яка надасть регіонам право визначати своє внутрішнє життя. Це те, чого домагалася Росія», підсумовує Шишкін.

Сформульовані в Женеві принципи, каже експерт, допоможуть вирішенню проблеми, якщо будуть виконані українською стороною.

На думку Юлія Нісневіча, ситуація проясниться в найближчі дні.

«Якщо дійсно почнуть звільняти будівлі, почнеться роззброєння незаконних збройних формувань, значить напруга спадатиме. Якщо цього не відбудеться, то напруга буде тільки наростати. Ситуація, залишається вибухонебезпечною», підкреслює професор московської Вищої школи економіки.

Показати коментарі (2)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG