Спеціальні потреби

Помилка сервера

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to the can look into it immediately. Our apologies.

Please use Search above to see if you can find it elsewhere

Донеччина – лідер із зарплатних боргів. Чи вирішується проблема?


Донецьк – Донеччина посідає перше місце серед областей України із зарплатних боргів. Зараз сума заборгованості сягає майже 180 мільйонів гривень, і це майже 20 відсотків від усіх боргів перед працівниками в Україні. Як борються із цією проблемою у шахтарському краї, та яким чином це впливає на економіку регіону?

Незважаючи на те, що середня зарплата у Донецькій області є однією з найвищих в Україні й складає майже 3,5 тисячі гривень, Донеччина має величезні борги з її виплати. Обласне керівництво про проблему знає і працює над її вирішенням.

«Від початку року заборгованість знижена на 10,5 відсотків. Ми активно зараз почали працювати щодо «Точмашу», з таких ось безнадійних боргів, де банкрутство, по активних підприємствах, які працюють. У нас є просування. Ми працюємо і по комунальних підприємствах. Йдемо на те, що й депутатський корпус підтримує, комунальним підприємствам виділяємо субвенції (і містам, і районам). Для мене невиплата зарплати – це звичайний злочин, якщо вже на те пішло. Як губернатор, я буду вимагати цього від директорського корпусу. Керівництво, яке не видає зарплату, – це мої недруги, м'яко кажучи», – каже голова Донецької ОДА Андрій Шишацький.

Він додав, що найбільший боржник – це відкрите акціонерне товариство «Точмаш». Завод, який виробляв шахтне і машинне обладнання, проходить процедуру банкрутства і заборгованість із зарплати на кінець липня сягала 14 мільйонів гривень. Однак у серпні працівникам виплатили понад 1 мільйон гривень боргу.

Борги і нині там

Проблеми із виплатою зарплати були й у державного заводу «Топаз», який спеціалізується на випуску складної радіотехніки і входить до однойменної державної акціонерної холдингової компанії. Однак зараз заборгованості майже не лишилося завдяки субвенціям із держбюбджету. Проте ситуація може повторитися через відсутність замовників на основний вид продукції – станцій радіотехнічної розвідки «Кольчуга».

«У нас зараз заборгованість з травня по серпень, три місяці. Але попередня заборгованість у нас була більша – півроку. Багато працівників підробляють на інших підприємствах. Хто не витримує, звільняються. Зараз, напевно, залишилися найстійкіші та пенсіонери. Молодь уся пішла. А перспективи – не можу сказати, які. В обіцянки ми вже не віримо. У нас зараз комісія з Києва, інспекція, перевіряє господарську діяльність – на півтора місяця приїхали. Що буде з заводом? Цього я не знаю», – розповіла Радіо Свобода працівниця заводу Ірина Іщенко.

Тож майбутнє «Топазу» та «Точмашу» поки не відоме. Однак як взагалі впливають подібні борги на економіку регіону в цілому? На це питання Радіо Свобода відповів голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів Олександр Кендюхов. «Затримка зарплати для будь-якого регіону в усвідомленні мешканців є негативним моментом. Це впливає на зниження купівельної спроможності. Відповідно знижуються попит, зниження попиту – це скорочення доходів тих галузей економіки, які б цей попит забезпечували б, якби він був. І таким чином ситуація може погіршуватися», – зазначив експерт.

Тим часом в обласному управлінні статистики запевняють, що заборгованості із зарплат бюджетникам на Донеччині немає. Левову частину боргів, а саме 84,5 мільйони гривень складають заборгованості із зарплати підприємств-банкрутів.

Про те, хто, де й чому заборгував заробітну плату та як із цим боротися, слухайте у програмі «Ми Разом» 6 вересня о 21:33 на Радіо Ера ФМ.
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG