Спеціальні потреби

Актуально

Війна в Україні кидає тінь на Саміт Шанхайської організації в Узбекистані

Базар Сійоб в Самарканді, Узбекистан, вересень 2021 року (VOA)

В Узбекистані готуються до зустрічі Шанхайської організації співробітництва цього тижня, де президент Росії Володимир Путін і китайський колега Сі Цзіньпін будуть найвідомішими серед більше десяти лідерів країн, які відвідають цю центральноазіатську країну.

Щорічна зустріч, яку проведе нинішній голова групи, президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв, відбудеться під назвою «Світ приходить до Самарканда».

"Усі країни-члени ШОС є нашими найближчими сусідами, друзями та стратегічними партнерами", - сказав він у підготовленій заяві напередодні саміту.

Мірзійоєв вважає, що Самарканд, середньовічна столиця імперії національного героя Узбекистану Аміра Темура, стане тлом для зустрічі лідерів восьми членів ШОС і трьох держав-спостерігачів разом із кількома країнами-партнерами по діалогу.

Самарканд, Узбекистан
Самарканд, Узбекистан

Путін і Сі, які, як очікується, зустрінуться сам-на-сам на полях дводенного заходу, приєднаються до лідерів Індії, Казахстану, Киргизстану, Пакистану та Таджикистану.

На саміті 15-16 вересня також очікуються лідери країн-спостерігачів ШОС — Білорусі, Ірану та Монголії, а в якості спеціальних гостей запрошені лідери Вірменії, Азербайджану, Туреччини та Туркменістану. Майбутнє Афганістану в групі не визначене через захоплення Талібаном.

ШОС спочатку була китайською організацією, заснованою, щоб допомогти врегулювати затяжні прикордонні суперечки. Мірзійоєв прагне посилити її єдність і вплив. «Після трирічної пандемії, яка спричинила серйозні порушення торговельних, економічних і промислових зв’язків, країни і народи ШОС потребують прямого спілкування», — сказав він у понеділок у Ташкенті.

Але Еван Фейгенбаум, віце-президент Фонду Карнегі у Вашингтоні та колишня заступниця помічника держсекретаря США каже, що єдності важко досягти.

«Групі важко вирішити основні проблеми безпеки, оскільки вона включає давніх антагоністів, таких як Індія та Пакистан. І їй важко стимулювати регіональну економічну інтеграцію, оскільки вона не є ані торговим договором, ані інвестиційним інструментом, і її члени часто не погоджуються щодо конкретної інфраструктури і схеми розвитку», – сказала вона Голосу Америки.

Найбільша проблема для саміту в Узбекистані лежить на заході — у вторгненні Росії в Україну. Деякі члени ШОС, як-от Казахстан, публічно заявляли про своє невдоволення війною Росії.

Фейгенбаум зазначила, що в той час як Китай «підтримував стратегічну угоду з Москвою», щоб протистояти Вашингтону, він намагався “продовжувати дипломатичну підтримку Росії але і виконувати більшість західних санкцій”.

Взявши участь у саміті ШОС, Сі здійснює свою першу поїздку за межі Китаю за майже три роки. Якщо він змінить позицію і посилить підтримку Росії, це ризикує вбити клин між центральноазіатськими сусідами, посилити протистояння у групі замість «єдності», якої хоче Мірзійоєв.

Річне головування Узбекистану в ШОС «припало на динамічний і напружений період, коли одна глобальна епоха добігає кінця і починається інша», — сказала Фейгенбаум.

В розмовах з Голосом Америк, узбецькі інтелектуали та професіонали говорять про хвилювання, але також і скептичне ставлення до саміту.

Лікар Джавогір Кудратов вважає, що Узбекистан шукає престижу, довіри та інвестицій, організовуючи такий грандіозний захід у своєму «місті-перлині Шовкового шляху», підкреслюючи, що члени ШОС створюють чверть світового ВВП.

«Мільйони населення блоку справедливо хочуть конкретних результатів і вигоди від цієї події. Але ми також усвідомлюємо, що саміт більше схожий на «чайхану» для лідерів країн, які не ладнають", - каже Кудратов.

Чайхана — це середньоазіатська чайна, де чоловіки спілкуються за чашкою чаю, куштують традиційні страви, як-от плов, і обговорюють поточні справи. Це не місце для рішень, але воно може сприяти відвертому спілкуванню.

Молодий дослідник із Ташкента Феруза Азімова погодилася з Кудратовим, додавши, що кожен гість прийде зі своїм списком претензій і пропозицій. «Я не впевнена, що ми отримаємо від цього саміту, окрім приватних обговорень. Я сумніваюся, що вони перетворяться на щось реальне, що ми можемо побачити та відчути».

Узбекистан побудував десятки нових споруд у Самарканді для цього саміту, витративши мільйони. Це корисна інвестиція, кажуть чиновники, оскільки місту потрібні готелі, бізнес-центри та конференц-зали світового рівня.

Самарканд, Узбекистан (VOA)
Самарканд, Узбекистан (VOA)

Узбеки також схвильовані очікуваними переговорами лідерів Росії та Китаю, Азербайджану та Вірменії, Ірану та Туреччини.

«Подивимося, чи ми отримаємо лише сухі офіційні заяви», — сказав самаркандський підприємець, який має бізнес-інтереси в Туреччині, Росії та Китаї. Побажавши залишитися анонімним, він вказав на глибоку корупцію всередині ШОС, стверджуючи, що блоком все ще керують Москва та Пекін, незважаючи на те, наскільки сильно Узбекистан намагався збільшити свою роль, зосереджуючись на безпеці, економіці та кліматі.

"ШОС сильна, якщо сильний кожен з нас, - сказав Мірзійоєв в понеділок. - Збройні конфлікти, що тривають у різних частинах світу, дестабілізують торгові та інвестиційні потоки, загострюють проблеми забезпечення продовольчої та енергетичної безпеки".

«Глобальні кліматичні потрясіння, зростаючий дефіцит природних і водних ресурсів, скорочення біорізноманіття, поширення небезпечних інфекційних захворювань як ніколи раніше показали вразливість наших суспільств», - додав він.

ШОС не має історії вирішення цих питань, хоча і створив структури співпраці з таких питань, як, наприклад, боротьба з наркотиками.

Шарофіддін Тулаганов, політичний оглядач у Ташкенті, сказав Голосу Америки, що світ має прагматично поставитися до саміту.

«Це щорічний захід, який проводить голова. Хоча примітно, що Сі буде присутній, тому що він не виходив на міжнародну арену після пандемії, а російський лідер мало подорожував за кордон через війну в Україна, ми ще не знаємо, що будуть обговорювати ці президенти», – сказав він.

Я очікую, що Пекін діятиме так само спокійно, як завжди, без емоцій, закликаючи ШОС бути більш ефективною, але не обов’язково наполягаючи на тому, щоб вона конкурувала з НАТО та діяла проти Заходу».

Тулаганов бачить, що Індія та Пакистан дотримуються однієї геостратегічної лінії. «Ці країни не хочуть, щоб ШОС позиціонував себе як антизахідний блок. Ташкент поділяє цю думку, пропагуючи «самаркандський дух» миру, взаємної довіри та поваги.

"Китай і Туреччина є єдиними державами на саміті, які можуть попросити Путіна припинити війну в Україні, але ми не знаємо, як вони це роблять. Це поляризований світ, і Узбекистан явно не хоче, щоб його штовхали. і під тиском вибирати сторону", - додає він.

Оскільки Росія, Китай, Білорусь та Іран перебувають під санкціями Заходу, вони можуть висловлювати своє невдоволення Вашингтону та Брюсселю. Але жоден експерт, з яким спілкувався «Голос Америки», не очікує, що Вашингтон чи Брюссель розсердяться на Узбекистан.

"Ми знаємо, що американці та європейці розуміють геополітичні складнощі, з якими стикається Узбекистан та решта Центральної Азії", — сказав Тулаганов.

Всі новини дня

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

У Києві відубувся саміт Євросоюз-Україна. Попри повітряні тривоги та загрози обстрілів, високопосадоці вирішили приїхати до української столиці, аби запевнити у своїй непохитній підтримці. Протягом саміту президентка Єврокомісії оголосила про підготовку нового, десятого раунду санкцій проти Росії.

Пентагон - про ракети GLSDB: це дасть українцям здатність вести вогонь на більшій відстані. Відео

У США оголосили новий пакет озброєнь для України. До нього увійшли додаткові боєприпаси для HIMARS та артилерії, бронемашини із захистом від мін, Джавеліни, системи протиповітряної оборони HAWK та інше. CША вперше надають Україні ракети більшої дальності

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в битві, яку вони ведуть нині, і яка очікується у наступні тижні. Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США у інтерв'ю Голосу Америки також відповів на питання про надання Україні винищувачів та тренування українських пілотів.

Речниця Білого дому про заклик призупинити участь Росії та Білорусі в Олімпіаді. Відео

«Сполучені Штати підтримали рішення призупинити діяльність національних спортивних керівних органів Росії та Білорусі у міжнародних спортивних федераціях», – речниця Білого дому Карін Жан-Пʼєр

У нас вдома вбили 298 людей, ми маємо висловитися — Роман Любий про фільм «Залізні метелики»

Роман Любий, український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13»

Роман Любий — український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13», яке утворилось на початку Революції Гідності. Його фільм «Залізні метелики» дебютував цього року на фестивалі незалежного кіно "Санденс". Стрічка розповідає про пасажирський рейс MH17, збитий на Донеччині російським «Буком» у 2014 році. Тоді у катастрофі загинули всі пасажири й екіпаж — 298 людей. На місці злочину знайшли фізичні докази — осколки у формі метелика, які характерні для російської ракетної установки.

Фільм поєднує факти, архівні кадри та кінохроніку із театральними фантазійними елементами-рефлексіями; розповідає про реалії цього нападу і його вплив на ескалацію війни Росії проти України; а також досліджує механізми роботи російської пропаганди.

Журналістка Голосу Америки Марія Ульяновська поспілкувалась з режисером Романом Любим про роботу над фільмом, "Санденс" та перестороги, які транслює стрічка.

Інтерв'ю було відредаговане для плинності та ясності.

Марія Ульяновська, Голос Америки: Романе, одна з важливих тем фільму - дослідження російської пропаганди, хроніки з російських новин перегукуються з реальними кадрами подій. Розкажіть, як ви збирали матеріали.

Роман Любий: Це найбільший міжнародний воєнний злочин російсько-української війни, і Росія створила навколо нього дуже багато міфів. Нам цікаво було побачити та показати, як працює ця машина зсередини. Ми зібрали відео пропаганди й підсилили їх одне одним. [Наприклад, у фільмі є сцена, де у російських новинах говорять, що сепаратисти збили українській літак, і в наступному кадрі та сама ведуча розповідає, що літак збили українські військові - ред.]

На пресконференції для родичів загиблих в Нідерландах, коли ми вже все відзняли, мені стало цікаво подивитися, як працюють російські журналісти. Я хотів знайти, як вони перекручують контекст. І нам пощастило знайти, як інтерв’ю, яке ми бачили на власні очі, потім потрапило в ефір російських телеканалів. З усього, що сказав наш герой Робі, росіяни дали лише вирвану з контексту фразу: «Шкода, що Росія не представлена в слідчій групі». Але, якщо послухати, що він каже далі на нашому відео — зрозуміло, що щось не так.

М.У.: А як ви знайшли цього героя? Розкажіть про нього.

Р.Л.: Так ми його і знайшли [герой давав коментар російським журналістам - ред.] Згодом виявилося, що він їздив на місце падіння літака. Він - колишній військовий, музикант, дуже відкритий, і я запропонував йому взяти участь в художній частині нашого фільму. Далеко не всі родичі загиблих можуть розмовляти. А Робі може. Його племінниця Дейзі загинула в MH17, і він вважає медіаактивність своєю місією.

М.У.: Серед архівних відео у фільмі ви показуєте хроніки з місця подій, де місцеве населення радіє тому, що літак збили. Як на це реагує іноземна аудиторія?

Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації.

Р.Л.: Звичайно, нам гірко і боляче показувати це, бо ці люди — наші співгромадяни. Але я собі пояснюю таку реакцію впливом пропаганди. Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації. Тобто ці люди ніби опромінені. Ми також пояснюємо, що з початком війни з Донбасу багато адекватних людей виїхали, а ті, хто залишився — радіють збитим літакам.

Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA
Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA

М.У.: У фільмі стирається грань між ігровим і документальним кіно. Розкажіть про його художню частину.

Р.Л.: Журналістських фільмів про MH17 є дуже багато, і не хотілося робити ще один. Але мені чогось бракувало — тема не закрита, в першу чергу, для нас, українців. У фільмі є частина традиційного розслідування, але це не головне. У ньому також є поезія, яка притаманна українському кіно. Коли ми почали працювати над фільмом, було зрозуміло, що матеріали справи, доки іде судовий розгляд, будуть закриті, і ми почали працювати з відкритими джерелами. Щоб надати всьому цьому форму, я собі дозволив подумати про театр і хореографію, хоча людям це здавалося абсолютним божевіллям. Але наша команда прийняла мою ідею. Для мене це зручна форма комунікації, бо слова часто заважають, і жестом буває простіше виразити думку.

М.У.: Ці рефлексії — вони ваші особисті, чи з'явилися після розмов із жертвами?

У нас вдома вбили 298 людей і ми маємо якось про це висловитися.

Р.Л.: Коли ми розробляли цей проєкт і представляли його на міжнародних платформах, у нас часто питали: «Який ваш особистий стосунок до того, що відбулося»? Після повномасштабного вторгнення це питання пропало. Всім стало очевидно, у чому наш зв'язок із темою. У нас вдома вбили 298 людей, і ми маємо якось про це висловитися.

М.У.: Фільм майстерно показав зв’язок між трагедією MH17 і повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Які сенси ви у це вкладали?

Р.Л.: Ми почали роботу над фільмом у 2019 році, й весь час до повномасштабного вторгнення він мав функцію перестороги для міжнародної спільноти. Непокаране зло завжди ростиме, це неймовірно небезпечно. А коли відбулося повномасштабне вторгнення, то пропав сенс цієї перестороги. На деякий час я втратив сенс цього фільму і будь-яке бажання робити кіно. Згодом ми віднайшли сенс і вирішили додати епізод із 2022 року — він зв’язаний фразою голландського прокурора, який, цитуючи Солженіцина, говорить: «Насильство може бути виправдане тільки брехнею, а брехня має бути виправдана насильством. Саме тому треба розібратися у цій справі, щоб не допустити нового насильства у майбутньому». На слові «майбутнє» ми показуємо епізод евакуації цивільних з Ірпеня. У цій склейці — весь фільм.

М.У.: В одному з інтерв’ю ви казали, що фільм покликаний прояснити, хто є хто. Чи вдалося досягти цієї мети? Чи розуміє світ, хто правий, а хто неправий?

Росіяни самі прояснили, де чорне, а де біле, розпочавши вторгнення.

Р.Л.: Війна сильно змінилась. У 2014 році це була гібридна війна, у якій значення ЗМІ та збройного протистояння були однакові. Після 24 лютого інформаційна війна відійшла на другий план. Росія більше заклопотана інформаційним впливом на свою аудиторію. Вони вже самі все прояснили. Ми лише розказали свою точку зору. А вони самі, розпочавши вторгнення, прояснили, де чорне, а де біле. Тепер вже ясно, хто тут злочинець.

Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA
Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA

М.У.: Розкажіть, як сприймають фільм на "Санденсі".

Р.Л.: Прем’єра була у старому кінотеатрі. Нам не дуже сподобався звук, і аудиторія реагувала досить дивно. Це була здебільшого професійна спільнота. А пізніше був інший показ — для звичайних людей, і вони були в захваті від фільму, залишились з нами спілкуватися, питали про війну. Людей дуже надихає, що вони мають можливість поспілкуватися зі справжніми українцями.

Я думав, що дивно почуватимусь тут, бо це далеко від дому. І взагалі, це гірськолижний курорт. Ми ж приїхали з протилежної сторони реальності. Але я щиро відчуваю, що ми тут робимо свою важливу роботу. Люди надихаються зустріччю з нами, ми дякуємо за допомогу, розповідаємо, за що ми боремось, хто наш ворог, і є відчуття, що ми зараз на своєму місці.

М.У.: Останнє питання хочу поставити про сцену з меблевого магазину — вона вразила мене найбільше. Розкажіть про неї, і чому ви її включили?

Р.Л.: Це моя улюблена сцена. Архівний фільм 1960-70 років про те, як влаштована система «БУК», ми клеїмо разом із сучасним російським телесюжетом про меблеву компанію із Санкт-Петербурга, яка зробила дитяче ліжечко у формі цієї системи. Це така шизофренія. Але виробник цих меблів, у якого беруть інтерв’ю, не розуміє, що не так. Він говорить «ми не журналісти, не політики, ми не підтримуємо насильство, ми просто меблярі». Цей шматочок — діамант, він добре змальовує, як росіяни абсолютно не сприймають себе громадянами своєї країни, вони виключені від реальності.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG