Спеціальні потреби

Актуально

«Жінок б'ють, як і чоловіків, але до жінки можна вчиняти насильство». Про українок в полоні росіян розповідають у США колишні бранки

Обидві жінки говорять, що бранкам в російському полоні не легше за чоловіків.

Про те, як в російському полоні поводяться з українцями - військовополоненими та цивільними - під час зустрічей із представниками американської влади та в публічних обговореннях розповіли дві колишні полонені, волонтерка Людмила Гусейнова та медикиня ЗСУ Анна Олсен. Також вони закликали до створення спеціального механізму для звільнення з полону саме цивільних громадян України.

Гусейнова та Олсен перебувають у США з тритижневою адвокаційною поїздкою, яку організувала ГО «Медійна ініціатива за права людини», команда із працівників ЗМІ, які спеціалізуються на правозахисній тематиці.

Людмила Гусейнова, яка залишилася разом з чоловіком на окупованій території в Донецькій області, понад місяць провела у сумнозвісній тюрмі «Ізоляція» в Донецьку. Її затримали у 2019 році за доносом мешканців міста за її проукраїнську позицію.

«Майже весь час я там була з пакетом на голові. Навіть в камері. В камері замазані білою фарбою вікна, ти там нічого не бачиш, не знаєш, що на вулиці. На будь-який шурхіт, будь-який стукіт у двері, я повинна була вдягати того пакета й обертатися обличчям до стіни», - розповідає вона в інтерв’ю «Голосу Америки».

Гусейнова говорить, що їй заборонили сідати чи лягати з 6-ої ранку до 10-ої вечора. Увесь цей час жінка, якій на той час було майже 60 років, була змушена стояти або ходити по камері.

«Якось я втомилася і на кілька хвилин раніше залізла на другий поверх на свої нари, вони мене звідти скинули й били. Там ти чуєш постійно крики жінок і чоловіків, яких катують», - згадує Гусейнова.

Потім ще понад три роки її тримали в камері Донецького СІЗО разом із кримінальними злочинцями.

«Я спала поруч з чужою жінкою – одна хворіла на туберкульоз, інша - ще якесь захворювання. А ти спиш на одних нарах. Дірка в підлозі, покрита ганчіркою, це туалет. Там же ти миєшся, там же ти миєш посуд за собою», - розповідає жінка.

Людмила Гусейнова, яка залишилася разом з чоловіком на окупованій території в Донецькій області, провела понад місяць в сумнозвісній тюрмі "Ізоляція", а потім понад три роки - в Донецькому СІЗО.
Людмила Гусейнова, яка залишилася разом з чоловіком на окупованій території в Донецькій області, провела понад місяць в сумнозвісній тюрмі "Ізоляція", а потім понад три роки - в Донецькому СІЗО.

У жовтні минулого року Людмилу звільнили в рамках жіночого обміну. До США вона приїхала разом з Анною Олсен, старшою бойовою медикинею роти з хіміко-біологічного захисту 36-ї окремої бригади морської піхоти, яка наразі перебуває у тимчасовій відставці. У квітні минулого року бригада Олсен, яка перебувала в оточенні на заводі Ілліча в Маріуполі та мала майже тисячу поранених, після невдалих спроб прориву здалася в полон. Жінка була в ув'язненні в Оленівці, Таганрозі, Курську та в Білгородській області.

«Найгірше було в Таганрозі, бо саме в Таганрозі було більше фізичного і морального тиску, і не лише тиску, а ще й тортур», - розповіла Олсен в інтерв’ю «Голосу Америки».

У США Анна розповідає про системний характер порушень Женевської конвенції щодо поводження з військовополоненими з боку Росії - тортури, відмова надавати медичну допомогу, психологічне знущання, брак харчування. Годували, каже вона, прісними кашами, розбавленими проточною водою.

Обидві жінки розповідають, що бранкам не легше за полонених чоловіків, б'ють їх не менше. Олсен також додає, що в російських тюрмах жінкам не лише не надають засобів гігієни, а часто й не дають можливості помитися.

«Для них є нормальним не водити військовополонених купатися більше, ніж місяць - навіть на ті три хвилини під холодною водою», - згадує Олсен.

Людмила Гусейнова розповідає, що за понад 3 роки в неї не було жодного побачення з рідними. Інша жінка, з якою вона була в одній камері, Ольга Мелещенко, вже три роки не бачила своєї дитини. Ольгу звинуватили у шпигунстві.

«А насправді вона лайкнула щось на підтримку України в інтернеті. І таких випадків дуже багато, таких мам там дуже багато. Жінок б'ють так, як і чоловіків, але до жінки можна застосувати насильство, і це стається там. Жінці важче пережити все це психологічно, бо там залишилися діти. Як в цих жінок серця болять, як вони виють ночами за своїми дітьми, те виття страшніше за крики від катувань», - каже Гусейнова.

Таким чином, вважає вона, росіяни хочуть залякати, знищити опір українців. Особливу жорстокість з боку персоналу в'язниць Олсен пояснює нерозумінням росіянами українців.

«Вони не розуміють, як можна так сильно кохати свою країну, що зараз військовослужбовці стоять не на життя, а на смерть. Для них це є нонсенсом», - говорить вона.

Також, вірить вона, впливає й пропаганда, яку вона була змушена дивитися під час ув’язнення.

«У них дійсно є по телевізору сюжети, які розповідають про те, як ми можемо їсти немовлят, як ми знущаємося над їхніми військовослужбовцями», - згадує Олсен.

Особливу жорстокість з боку персоналу в'язниць Олсен пояснює нерозумінням росіянами українців.
Особливу жорстокість з боку персоналу в'язниць Олсен пояснює нерозумінням росіянами українців.

У США жінки закликають створити спеціальний механізм для звільнення з російського полону цивільних.

«За Женевською конвенцією військовослужбовців обмінюють на військовослужбовців, але не має механізму для обміну цивільних, які також знаходяться в полоні», - пояснює Олсен.

Гусейнова говорить, що в полоні перебувають цивільні чоловіки та жінки, які утримуються вже по 3-5 років, яке також й ті, хто не пройшов фільтрацію на окупованих територіях із початку повномасштабного вторгнення.

За даними української влади, на кінець минулого року в російському полоні перебувало 3 400 українських громадян, як військових, так і цивільних. Ще 15 тисяч вважаються зниклими безвісти. Як розповів в інтерв’ю «Голосу Америки» начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов, з російського полону повернули вже близько двох тисяч осіб. За його словами, близько 40% тих, кого росіяни утримують в заручниках, цивільні люди.

«Росія не готова припинити практику катувань, унаслідок яких військові та цивільні отримують нові травми; Росія не готова віддавати цивільних, навіть якщо вони мають проблеми зі здоров’ям чи вони досить поважного віку. Не існує механізму звільнення тисяч цивільних громадян, оскільки практика обмінів за Женевськими конвенціями на них не розповсюджуються», - цитує видання "Укрінформ" виступ Тетяни Катриченко, координаторки ГО «Медійна ініціатива за права людини», яка супроводжувала Олсен і Гусейнову в поїздці.

Із закликом створити спеціальну платформу для звільнення цивільних заручників вона звернулася під час слухань щодо грубих порушень прав людини, спричинених російською агресією проти України, в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку, 22 лютого. В цих слуханнях брали участь усі три учасниці адвокаційної поїздки.

На прохання «Голосу Америки» Наталія Охотнікова, дослідниця Центру прав людини ZMINA, пояснила, що ідея створення окремого механізму для звільнення цивільних заручників залишається дискусійною темою. З одного боку, говорить вона, чинні нині норми міжнародного права не регулюють цього питання. З іншого, вказує вона, домогтися того, аби запрацював новий механізм, не так просто.

«Скільки завгодно можна зобов’язувати Росію робити або не робити чогось, але за відсутності реальних важелів впливу - і я говорю зараз виключно про правові механізми відповідальності як держави, так і її окремих керманичів - будь-який механізм не працюватиме», - сказала вона у письмовій відповіді «Голосу Америки».

Таким чином, говорить Охотнікова, новий потенційний механізм має враховувати не лише принципи міжнародного права, але механізми примусу Росії їх виконувати.

«І це вже позиція міжнародних організацій, як саме сконструювати даний механізм», - зазначає дослідниця.

За словами Олександри Матвійчук, лауреатки Нобелівської премії 2022 року, керівниці «Центру громадянських свобод», «за 4-ю Женевською конвенцією, росіяни взагалі не могли свавільно арештовувати цивільних», написала вона у відповіді «Голосу Америки».

"Якщо це «перемовний майданчик», то має бути чітке бачення, як залучити до нього Росію. А його, як я розумію, не має", - зазначила Матвійчук.

12 листопада 2019 року Президент Росії Володимир Путін підписав федеральний закон про відкликання ратифікації додаткового протоколу до Женевської конвенції щодо захисту жертв міжнародних збройних конфліктів. Але Росія залишається учасницею Женевських конвенцій, які включають чотири договори та три додаткові протоколи.

Представники Росії стверджують, що вони у своїй "спеціальній операції" "звільняють Україну", вони покладають відповідальність за смерті та страждання на українців або заперечують докази воєнних злочинів. Зокрема, президент РФ Путін називав свідоцтва про злочини в Бучі «фейком».

У статті використані інформація «Суспільного», УКРІНФОРМ, Радіо Свобода, ГО «Медійна ініціатива за права людини».

Всі новини дня

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Більше

XS
SM
MD
LG