Спеціальні потреби

Актуально

Український "Супер Боул": бійці ЗСУ, які до війни в Україні грали та розвивали американський футбол, стали почесними гостями гри року

Військовослужбовці Збройних сил України Юрій Гундич та Роман Богуславський разом з колишнім губернатором штату Нью-Йорк Джордже Патакі на червоній доріжці щорічної церемонії вручення нагород Національної футбольної ліги США

12 лютого на стадіоні містечка Глендайл, штат Аризона відбудеться одна з найбільш видовищних подій року для американців – фінальна гра за звання чемпіона Національної футбольної ліги США – так званий "Супер Боул". Це масштабне шоу за участю головних зірок США. Одна з найбільш популярних телевізійних подій для американців, а також для вболівальників цього спорту у світі.

В Україні до війни американський футбол активно розвивався. Юрій Гундич – президент Української Ліги американського футболу та молодший сержант Збройних сил України. Завдяки його зусиллям останні п’ять років ця заокеанська гра почала ставати все більш популярною в Україні. Проте після 24-го лютого всі ігри зупинилися, а багато гравців пішло добровольцями на фронт. За словами Гундича, близько 50-ти його побратимів по м’ячу зараз знаходяться на лінії зіткнення.

Роман Богуславський та його команда "Ужгородські лісоруби" під час однієї з ігор чемпіонату
Роман Богуславський та його команда "Ужгородські лісоруби" під час однієї з ігор чемпіонату

Роман Богуславський – гравець команди "Ужгородські лісоруби" та доброволець. Каже, практично усі його побратими по команді стали до лав ЗСУ. І цим він не здивований. "Хочеться вірити, що це через правильну атмосферу в команді. Коли 24-го лютого ми були військкоматі, я там зустрів майже всю свою команду", - згадує гравець.

Минулого року про те, що в Україні є американський футбол, а його гравці змінили спортивну форму на військову та зараз захищають свою землю дізналися у Національній футбольній лізі США.

Юрій та інші гравці почали записувати для них відеоролики про свою службу, які стали основою документального фільму. В кінці минулого року його показали американській аудиторії. Стрічка викликала резонанс, і представники Національної футбольної ліги США разом з ще одним вболівальником як американського футболу, так і України – колишнім губернатором штату Нью-Йорк Джорджем Патакі – вирішили привести хлопців на головну подію року.

Юрій каже, що до цього вже був в Америці чотири рази. Відвідував ігри бостонської команди "Патріоти". "Але, звичайно, потрапити на "Супер Боул" навіть для пересічного американця – це мрія, що вже казати про нас?" - додає він.

Роман також спочатку не повірив, що зможе побачити великий фінал на власні очі, адже хлопці – діючі військовослужбовці. "Ми, взагалі, перші військові, які офіційно виїхали з країни з початку великої війни. І коли Юра це озвучив, повірити в це було важко, але завдяки, зокрема і Юрію, перепони були подолані, і ми – тут", - розповідає спортсмен.

Колишній губернатор Нью-Йорка Джордж Патакі особисто передав Українській лізі американського футболу 800 м'ячів
Колишній губернатор Нью-Йорка Джордж Патакі особисто передав Українській лізі американського футболу 800 м'ячів

Колишній губернатор Нью-Йорка та його команда дуже допомогли чоловікам. У кінці минулого року Патакі привіз до України 800 м’ячів для американського футболу, після того як дізнався, що в цій країні є фанати цього спорту, які навіть створили власну лігу. Коли він побачив, скільки українців грали у американський футбол і скільки з них зараз ризикують своїм життям, захищаючи свободу, Патакі разом з Національною футбольною лігою США вирішили підвищити обізнаність американців про боротьбу України. "І що може бути кращим ніж "Супер Боул", який щороку є найпопулярнішою подією у світі? І я сподіваюся, що ці хлопці отримають визнання, яке вони заслуговують. І якщо під час "Супер Боулу", камера хоча би трохи буде сфокусована на них і буде пояснення про те, як українці жертвують собою – тоді усі наші зусилля варті того", - розповів Патакі в ексклюзивному коментарі "Голосу Америки".

Фонд Патакі – організував для українців насичену програму в Нью-Йорку, де розпочався їхній візит. Колишній губернатор особисто супроводжував бійців та показував Меморіал жертвам терактів 11 вересня.

Джордж Патакі особисто супроводжував бійців та показував їм Меморіал жертвам терактів 11 вересня у Нью-Йорку
Джордж Патакі особисто супроводжував бійців та показував їм Меморіал жертвам терактів 11 вересня у Нью-Йорку

За його словами, він хотів привести їх в це місце, бо коли відбулися жахи 11 вересня, американці пообіцяли ніколи не забувати героїв, які тут загинули, і трагедію, яка тут сталася. "Ми ніколи не повинні забувати героїв України, які втрачають своє життя, захищаючи свободу цієї країни і, власне, свободу світу. Ми ніколи не забудемо мужність, яку вони проявили", - додав він.

Данило Богуславський загинув восени, звільняючи Херсонщину
Данило Богуславський загинув восени, звільняючи Херсонщину

Роман дуже добре знає, що таке втрачати близьких. Його молодший брат, Данило, також гравець "Ужгородських лісорубів" та доброволець, загинув на херсонському напрямку, намагаючись врятувати життя побратима.

Роман розвіяв частину праху брата над звільненим Херсоном і носить на собі його військовий жетон. Каже нести спогади про брата – тепер його місія. Під час відвідування меморіалу він повісив жетон на одне з уцілілих під час теракту дерев. Ще одна його мрія, щоб жетон під час "Супер Боулу" повісили на кубок, і увесь світ побачив його.

"Я би хотів, щоб було таке вшанування. Воно розповість більше пересічному американському глядачу про те, що зараз відбувається в Україні, які жертви є у нас. Що звичайні хлопці, які вчора грали у футбол, наступного дня мали взяти до рук зброю. І багато хто з них загинув", - додає він.

Андрій Добрянський, речник Українського конгресового комітету, який також допомагав з організацією візиту, каже - на заходах, які передують фіналу та самому шоу, хлопці будуть у центрі уваги.

У четвер вони були почесними гостями на щорічній церемонії вручення нагород Національної футбольної ліги США. Після трансляції відеозвернення президента України Володимира Зеленського, їхні імена оголосили зі сцени. Зал стоячи кілька хвилин вітав гравців та захисників України.

За словами генерального консула України в Нью-Йорку Олексія Голубова, така спортивна дипломатія допомагає доносити інформацію про війну та отримувати ще більше підтримку світу. "Важливо, що американський глядач, а також усі ті, хто буде слідкувати за подією, вони будуть бачити, що форму вдягають і захищають часто найвищою ціною такі самі люди, як вони - спортсмени улюбленої гри американців", - переконаний він.

Українські військовослужбовці разом з Джорджом Патакі - на червоній доріжці щорічної церемонії вручення нагород Національної футбольної ліги США
Українські військовослужбовці разом з Джорджом Патакі - на червоній доріжці щорічної церемонії вручення нагород Національної футбольної ліги США

Юрій Гундич, говорячи про те, які у нього особисті очікування щодо "Супер Боулу", зізнається: його мрія – це, щоб під час фіналу організатори оголосили хвилину мовчання і була можливість вшанувати пам'ять хлопців, які загинули. "Лише в нашому американському футболі вже було вбито семеро гравців. В цілому ж вже загинуло більше двохсот спортсменів. І моє велике бажання, щоб оголосили 30 секунд мовчання за всіма героями які загинули у російсько-українській війні", - додає він.

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG