Спеціальні потреби

Актуально

Відбудова України неможлива без гарантій безпеки. Але і країни НАТО здатна захистити в Європі лише одна держава – Україна. Думки експертів

Наступним важливим кроком після вигнання російських військ з території України буде те, що країни НАТО зобов’яжуться забезпечити її безпеку, вважає колишній американський генерал і екс-шеф американської розвідки Девід Петреус

Після звільнення своїх територій Україна має отримати запрошення до НАТО, або отримати гарантії безпеки, які не будуть істотно відрізнятися від членства, інакше через постійну російську загрозу її повоєнна відбудова стане неможливою, а воєнні перемоги не матимуть великого значення, кажуть американські експерти.

З іншого боку, як наголошують деякі з них, з боку Заходу, це – не благодійність, а тверезий розрахунок. Після «геополітичних канікул», що тривали три десятиліття з часу розвалу СРСР, європейці роззброїлися настільки, що не зможуть захистити себе від воєнної загрози Росії. А українська армія є єдиною на континенті, що має доведену спроможність протистояти російській агресії. Тож підтримати Україну, і взяти на себе зобов'язання на довгострокову перспективу - в прямих інтересах Заходу, вважають вони.

Наступним важливим кроком після вигнання російських військ з території України буде те, що країни НАТО зобов’яжуться забезпечити її безпеку і, можливо, запросять Україну подати формальну заявку на членство в НАТО, вважає колишній американський генерал і шеф американської розвідки Девід Петреус.

У нещодавньому інтерв’ю німецькому державному телеканалу Deutsche Welle він сказав, що на його думку, «момент українського членства в НАТО наближається», бо Альянс надто довго був «чутливий» щодо занепокоєнь Москви щодо питання членства України, але «це не скінчилося добре».

Колишній генерал наголосив, що для повоєнного відродження України гарантії безпеки є ключовими, інакше жодні інвестиції не підуть в Україну.

«Для успіху відбудови України, успіху якогось плану Маршалла, Україна повинна мати гарантії безпеки, інакше нічого не вдасться, ви не зможете нічого відбудувати, не зможете залучати зовнішніх інвесторів, не давши їм відчуття, що безпека буде збережена», – наголошує генерал у відставці.

Пояснючи свою тезу, він звертається до попереднього досвіду США та Європи, коли Вашингтон допоміг повоєнному відродженню Європи не так грошима, як гарантіями безпеки.

«Найважливішим внеском у відбудову європейських країн після Другої світової війни насправді було не фінансування плану Маршалла, хоч це також важливо, не зрозумійте мене неправильно, але насправді це була гарантія безпеки», – сказав Девід Петреус.

Майбутнє НАТО залежить від України – Міхта

Європейці втрачають дорогоцінний час, зосереджуючись насамперед на вступі України до ЄС, замість того, щоб просувати дебати про те, як привести країну до НАТО
Ендрю Міхта

Інший американський безпековий експерт, політолог Ендрю Міхта, так само наполягає, що майбутнє України в Європейському Союзі, про яке частіше згадують нині європейські лідери, не має відволікати від головного питання – членства в НАТО, бо важливо вирішити питання «безпеки, суверенітету та виживання».

«Україна є державою середнього розміру, на яку нападає ядерний сусід. Жодна інституційна реформа не змінить цю похмуру реальність. Європейці втрачають дорогоцінний час, зосереджуючись насамперед на вступі України до ЄС, замість того, щоб просувати дебати про те, як привести країну до НАТО, або принаймні як забезпечити її безпеку, якщо вона не матиме повноправного членства», – про це пише Міхта в колонці, опублікованій у Wall Street Journal.

«Допоки європейські уряди не поведуть серйозну розмову про те, який шлях вони можуть запропонувати Україні, щоб стати невід’ємною частиною оборонного периметру НАТО – якщо не самого альянсу – ми будемо говорити про другорядні питання», – твітує Міхта.

Декан Коледжу міжнародних досліджень і досліджень безпеки в Європейському центрі досліджень безпеки імені Джорджа Маршалла, що розташований у містечку Гарміш у Німеччині, каже, що і для НАТО таке обговорення потрібне, бо і його майбутнє залежить від того, що станеться в Україні.

«За кількома винятками країни-члени значно роззброїлися після закінчення холодної війни. Зараз знадобиться щонайменше десятиліття, щоб відновити видимість справжньої військової сили на континенті, – каже Міхта. – Україна, мабуть, має найсильнішу армію в Європі з випробуваними в боях солдатами та доведеною здатністю спільно діяти проти російської армії навіть без усієї необхідної зброї та обладнання».

На його думку, зосередженість Брюсселя на вступі України до ЄС все більше виглядає як спосіб уникнути вирішення жорстких питань безпеки, які постають перед Заходом.

Якщо згідно з новою «стратегічною концепцією», оприлюдненою на червневому саміті в Мадриді, Альянс повернувся до стримування та оборони, то чому б йому не об’єднати зусилля з єдиною країною, яка опинилася на передовій цієї боротьби, запитує американський експерт.

Тим більше, що такий досвід в Європі існує, і походить він якраз з країни, що тепер є серед найбільших скептиків у цьому питанні. Міхта нагадує, що у 1955 році, коли Західна Німеччина приєдналася до НАТО лише через десять років після Другої світової війн, лідерів НАТО не хвилювало питання, чи не сприятиме цей крок відчуженню Москви.

«Вони розуміли, що Німеччина має важливе значення для стримування та оборони в Європі. Така ж динаміка діє і сьогодні, коли Україна стоїть на порозі, не даючи російському загарбнику потрапити до Європи», – каже Міхта.

Україна наприкінці вересня подала офіційну заявку на прискорену процедуру вступу до НАТО. Лідери країн-членів НАТО та керівництво Альянсу не висловилися однозначно на його підтримку, хоча і повторили, що двері Альянсу залишаються відкритими для України. Деякі експерти зауважили, що в НАТО досі немає згоди щодо того, чи надавати Україні членство, особливо зараз, коли вона перебуває у стані війни з Росією вже понад сім місяців.

Деякі експерти зауважують, що перешкодою для членства України є Стаття 5 Статуту НАТО, яка вимагає від усіх членів організації стати на захист одного з них, якщо на нього було здійснено напад. Але ця стаття не діє автоматично, країни мають проголосувати з неї, і ті країни, які зараз не згодні з членством України, і після її вступу можуть не погодитися її захищати, що вже небезпечно для збереження єдності в НАТО, оскільки оборонний союз діє на основі консенсусу.

З оглдяду на ці обмеження, група експертів, колишніх посадовців різних країн НАТО під керівництвом колишнього Генсека НАТО, Андерса Фога Расмуссена, підготували альтернативнийдокумент, який під назвою Київський безпековий компакт презентували 13-го вересня, 2022 у Кєиві. А наприкінці вересня Расмуссен привіз його до Вашингтона.

Документ має юридично закріпити низку зобов’язань для країн-гарантів щодо надання Україні ресурсів для захисту від російської агресії та надати їй гарантії безпеки після звільнення Україною своїх територій від російської окупації.

Всі новини дня

Посол США в НАТО роз'яснила позицію США щодо визнання Росії державою-терористом

Посолка США в НАТО Джуліанн Сміт

США наразі не вважають корисним визнання Росії в якості держави-спонсора тероризму, але виступають за подальші обмеження для Росії у вигляді санкцій та експортних обмежень. Про це посолка США в НАТО Джуліанн Сміт заявила під час брифінгу для преси в понеділок.

"Гадаю, ви чули коментарі президента Байдена та інших в адміністрації, - зауважила Сміт відповідаючи на питання преси в понеділок. - Відчуття у Вашингтоні в тому, що це насправді наразі непотрібно, і, насправді, може бути контрпордуктивно в тому плані, що це може зашкодити нашій можливості, наприклад, привозити гуманітарну допомогу Україні, або вивозити певну кількість зерна з України".

Сміт зауважила, що з цієї причини, "Сполучені Штати зосереджені на тому, щоб із багатьма партнерами та союзниками в світі працювати над санкціями і визначати шляхи запровадження додаткових санкцій, щоб збільшувати тиск на Путіна та його уряд, режим в Москві, а також тиснути на економіку та фактично забороняти російському війську просуватись і створювати нові спроможності в цій війні. Тому зовсереджуємося на поєднанні санкцій, експортних обмежень та іншого".

Минулого тижня 494 голосами "за" Європейський парламент визнав Росію державою-спонсором тероризму. 58 депутатів проголосувало "проти", а 44 "утрималось". Парламенти Латвії та Естонії раніше окремо оголосили Росію державою-спонсором тероризму.

Сміт спілкувалась з пресою напередодні початку засідання НАТО в Бухаресті. В понеділок державний секретар Ентоні Блінкен вирушив до Бухареста для участі у дводенному саміті міністрів закордонних справ країн НАТО, що, за повідомленням Держдепу, буде присвячений питанням російської війни в Україні, нової Стратегічної концепції НАТО, енергетичної безпеки та захисту критичної інфраструктури.

"Ми продовжуватимемо зосереджувати увагу і координувати зусилля для підтримки перемоги України та обговорюватимемо енергетичну безпеку й інші критичні питання, які впливають на євроатлантичну безпеку", - написав Блінкен у Twitter.

Напередодні саміту під час прес-конференції з президентом Румунії Клаусом Йоганнісом генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ наголосив на важливості інвестування в оборону, оскільки союзники стикаються "із найбільшою безпековою кризою" нашого часу.

Блінкен: продовжимо співпрацю для підтримки перемоги України

Сили ЗСУ на лінії фронту на Донеччині, 24 листопада 2022. (AP Photo/Roman Chop)

Державний секретар Ентоні Блінкен вирушив до Бухареста для участі у дводенному саміті міністрів закордонних справ країн НАТО, що, за повідомленням Держдепу, буде присвячений питанням російської війни в Україні, нової Стратегічної концепції НАТО, енергетичної безпеки та захисту критичної інфраструктури.

"Ми продовжуватимемо зосереджувати увагу і координувати зусилля для підтримки перемоги України та обговорюватимемо енергетичну безпеку й інші критичні питання, які впливають на євроатлантичну безпеку", - написав Блінкен у Twitter.

Напередодні саміту під час прес-конференції з президентом Румунії Клаусом Йоганнісом генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ наголосив на важливості інвестування в оборону, оскільки союзники стикаються "із найбільшою безпековою кризою" нашого часу.

"Ми не можемо дозволити Путіну перемогти, - сказав Столтенберґ. - Це покаже авторитарним лідерам у всьому світі, що вони можуть досягти своїх цілей, використовуючи військову силу - і зробить світ більш небезпечним місцем для всіх нас. Підтримувати Україну в інтересах нашої безпеки".

У нараді міністрів НАТО візьме участь і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Раніше Голос Америки повідомляв, що ця зустріч в Бухаресті нагадує, що на Бухарестському саміті НАТО у квітні 2008 року була проголошена згода на вступ України та Грузії. Через 4 місяці після того саміту у серпні 2008 Росія здійснила вторгнення до Грузії. Приєднання країн до Альянсу було відкладене і не втілене впродовж 14 років.

30 вересня 2022 року на тлі запеклих боїв української армії з повномасштабним російським вторгненням Україна знову оголосила подання заявки на вступ в НАТО «у пришвидшеному порядку», але і тепер в Альянсі дали зрозуміти, що вважають такий крок не на часі, хоч і підтвердили українське право на членство в майбутньому.

У статті використано матеріали AP, Reuters

США та Росія використали "лінію деконфліктної ситуації" лише раз з початку війни РФ в Україні - Reuters

Будівля Пентагону, США

ВАШИНГТОН, 28 листопада (Reuters). Лінія зв’язку, створена між військовими Сполучених Штатів і Росії на початку війни Москви проти України, наразі була використана лише один раз, повідомив Reuters офіційний представник США.

Чиновник, який говорив на умовах анонімності, сказав, що Сполучені Штати ініціювали дзвінок через “лінію деконфліктної ситуації”, щоб повідомити про свою стурбованість щодо російських військових операцій поблизу критичної інфраструктури в Україні.

Reuters першим повідомляє про використання “лінії деконфліктної ситуації” поза тестуванням.

Інформацію обмежено щодо конкретного інциденту, який призвів до дзвінка на лінію, яка з’єднує Європейське командування збройних сил США та Центр управління національною обороною Росії.

Офіційний представник відмовився уточнювати, але сказав, що її не було використано, коли ракета впала в Польщі 15 листопада, убивши двох людей. Ймовірно, вибух спричинила українська ракета протиповітряної оборони, але остаточну відповідальність несе Росія, оскільки вона почала війну наприкінці лютого, заявили в НАТО.

Хоча офіційний представник США відмовився уточнити, яка саме діяльність Росії викликала тривогу в США, були публічно визнані інциденти, пов’язані з бойовими діями Росії навколо критичної української інфраструктури.

Сюди входять російські операції навколо Запорізької АЕС України, найбільшої в Європі, яка перебуває під контролем Росії.

Україна також висловила занепокоєння, що Росія може підірвати Новокаховську дамбу, яка стримує величезне водосховище на півдні України. Прорив дамби призведе до затоплення населених пунктів, включно з обласною столицею Херсоном, яку українські війська відбили 11 листопада.

Зв'язок між США та Росією перебуває в центрі уваги з початку вторгнення Росії до її сусіда, враховуючи серйозний ризик того, що прорахунок будь-якої сторони може спричинити прямий конфлікт між державами, які мають ядерну зброю.

КІЛЬКА МЕТОДІВ ЗВ’ЯЗКУ

“Лінія деконфліктної ситуації”— це лише один із кількох способів спілкування військових США та Росії.

Інші військові канали включають нечисленні переговори на високому рівні між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром оборони Росії Сергієм Шойгу. Вищі генерали США та Росії, генерал армії США Марк Міллі та російський генерал Валерій Герасимов, також двічі розмовляли з початку війни, повідомили в його офісі.

Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван і директор ЦРУ Білл Бернс також контактували з російськими офіційними особами.

Проте відносини між США та Росією знаходяться на найнижчому рівні з часів холодної війни, і Державний департамент США заявив у понеділок, що Москва відклала переговори в Каїрі, спрямовані на відновлення інспекцій щодо ядерної зброї. У російському МЗС підтвердили перенесення переговорів. Жодна сторона не вказала причини.

Відповідаючи на прохання прокоментувати "лінію деконфліктної ситуації", Пентагон лише сказав, що він зберіг кілька каналів для «обговорення критичних питань безпеки з росіянами під час надзвичайної ситуації з метою запобігання прорахункам, військовим інцидентам і ескалації».

«Нас надихають нещодавні розмови високого керівництва Міністерства оборони з російськими колегами, і ми вважаємо, що продовження діалогу має вирішальне значення», — заявив речник Міністерства оборони.

Ні посольство Росії у Вашингтоні, ні міністерство оборони в Москві не відповіли на запити про коментарі.

НЕ ТЕЛЕФОННА ЛІНІЯ ДЛЯ «СКАРГ».

Коли про це було оголошено в березні, Пентагон заявив, що “лінію деконфліктної ситуації” створено, щоб уникнути будь-яких випадкових зіткнень у повітряному просторі НАТО чи на землі.

«Це не створене як універсальна лінія скарг, де ми можемо просто взяти телефонну трубку та висловити занепокоєння щодо того, що Росія робить в Україні», — сказав тоді високопоставлений чиновник оборони США.

Під час холодної війни Сполучені Штати та Радянський Союз підтримували такі гарячі лінії на різних рівнях.

Олександр Вершбоу, колишній посол США в Москві та колишній високопосадовець Пентагону та НАТО, сказав, що ця “лінія деконфліктної ситуації” мала зосередитися на щоденних операціях - на відміну від більш стратегічних розмов між високопосадовцями, такими як Міллі та Герасимов.

Вершбоу провів порівняння з набагато активнішою лінією розв’язання конфлікту в Сирії, де збройні сили США та Росії іноді діють в одному повітряному просторі чи місцевості.

«Ми бачили це в Сирії, де наявність прямого оперативного каналу може принаймні прояснити наміри під час ситуації, що швидко розвивається, коли, можливо, Вашингтон спить», — сказав Вершбоу Reuters.

“Лінія деконфліктної ситуації” перевіряється двічі на день із розмовами російською мовою, повідомив Reuters офіційний представник США. За словами чиновника, російськомовний представник Європейського командування США ініціює ці дзвінки з Вісбадена, Німеччина.

Вісбаден також є місцем розташування нової Групи сприяння безпеці Пентагону в Україні (SAG-U), яка дистанційно підтримує захист київського уряду від російських військ.

Посадовці США на умовах анонімності раніше говорили, що на початку конфлікту вважалось, що лінію можуть застосувати, якщо Сполученим Штатам знадобиться евакуювати американців з окупованої Росією території України.

Один посадовець припустив, що це також могло бути використано, якщо російський винищувач переслідував український літак у польському повітряному просторі або якщо російська ракета перетнула б повітряний простір НАТО.

«Ми повинні допомогти Україні захистити себе», – Єнс Столтенберґ. Відео

«Ми повинні допомогти Україні захистити себе», – Єнс Столтенберґ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

«Я очікую, що одне із послань зустріч міністрів закордонних справ тут, у Бухаресті, це потреба в подальшому посиленні постання як систем ППО, так і запах частин, навчання та боєприпасів», – генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ.

Треба готуватись до нових атак Росії по енергетиці України - Столтенберґ. Генштаб ЗСУ каже, що російська авіація вже напоготові

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

Президент Росії Володимир Путін намагається використати зиму як зброю у війні проти України, а отже потрібно готуватись до нових атак, тому союзники по НАТО посилили підтримку України. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Бухаресті під час прес-конференції із президентом Румунії Клаусом Йоганнісом напередодні дводенного саміту міністрів закордонних справ країн Альянсу.

Столтенберґ заявив: "Країни Альянсу надають передові системи протиповітряної оборони та різні системи, які можуть протистояти загрозам, зокрема різні типи безпілотників, а також крилаті та балістичні ракети". Генсек закликав країни НАТО посилювати поставки Києву систем протиповітряної оборони, боєприпасів і запасних частин для вже наданої військової техніки.

Йоганніс додав, що зараз існує нагальна потреба у додаткових силах оборони й стримування на східному фланзі НАТО.

"На мою думку, є потреба у збільшенні чисельності військ союзників, але цього недостатньо. [На саміті НАТО 2022 року] в Мадриді рішення [підсилити східний фланг] було досить загальним, усі погодилися, що це потрібно зробити, але [...] додатково потрібні дуже конкретні плани, щоб у разі нападу було дуже точно відомо, хто куди посилає війська, - сказав румунський президент. - Ми не можемо залишати такі рішення на останній момент, щоб потім бути заскоченими зненацька".

Внаслідок останньої масованої атаки Росії на цивільну інфраструктуру України було знеструмлено більше половини країни. Напередодні президент України Володимир Зеленський попередив про майбутні нові "намагання Росії використати холод проти людей": "Ми розуміємо, що терористи готують нові удари і поки у них є ракети – вони не заспокояться. [...] Уся держава готується. Усі сценарії опрацьовуємо, у тому числі з партнерами. [...] Робимо і будемо робити усе можливе, щоб зміцнити нашу оборону. Робимо і будемо робити усе, щоб притягти Росію до відповідальності за цю терористичну війну".

Речник Генерального Штабу Збройних Сил України Олександр Штупун нині повідомив, що зберігається загроза завдання Росією "ракетних ударів по об’єктах критичної інфраструктури в глибині території України" і що Кремль "утримує в готовності авіаційне угруповання та кораблі-носії крилатих ракет".

У статті використано матеріали Reuters

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG