Спеціальні потреби

Актуально

Відбудова України неможлива без гарантій безпеки. Але і країни НАТО здатна захистити в Європі лише одна держава – Україна. Думки експертів

Наступним важливим кроком після вигнання російських військ з території України буде те, що країни НАТО зобов’яжуться забезпечити її безпеку, вважає колишній американський генерал і екс-шеф американської розвідки Девід Петреус

Після звільнення своїх територій Україна має отримати запрошення до НАТО, або отримати гарантії безпеки, які не будуть істотно відрізнятися від членства, інакше через постійну російську загрозу її повоєнна відбудова стане неможливою, а воєнні перемоги не матимуть великого значення, кажуть американські експерти.

З іншого боку, як наголошують деякі з них, з боку Заходу, це – не благодійність, а тверезий розрахунок. Після «геополітичних канікул», що тривали три десятиліття з часу розвалу СРСР, європейці роззброїлися настільки, що не зможуть захистити себе від воєнної загрози Росії. А українська армія є єдиною на континенті, що має доведену спроможність протистояти російській агресії. Тож підтримати Україну, і взяти на себе зобов'язання на довгострокову перспективу - в прямих інтересах Заходу, вважають вони.

Наступним важливим кроком після вигнання російських військ з території України буде те, що країни НАТО зобов’яжуться забезпечити її безпеку і, можливо, запросять Україну подати формальну заявку на членство в НАТО, вважає колишній американський генерал і шеф американської розвідки Девід Петреус.

У нещодавньому інтерв’ю німецькому державному телеканалу Deutsche Welle він сказав, що на його думку, «момент українського членства в НАТО наближається», бо Альянс надто довго був «чутливий» щодо занепокоєнь Москви щодо питання членства України, але «це не скінчилося добре».

Колишній генерал наголосив, що для повоєнного відродження України гарантії безпеки є ключовими, інакше жодні інвестиції не підуть в Україну.

«Для успіху відбудови України, успіху якогось плану Маршалла, Україна повинна мати гарантії безпеки, інакше нічого не вдасться, ви не зможете нічого відбудувати, не зможете залучати зовнішніх інвесторів, не давши їм відчуття, що безпека буде збережена», – наголошує генерал у відставці.

Пояснючи свою тезу, він звертається до попереднього досвіду США та Європи, коли Вашингтон допоміг повоєнному відродженню Європи не так грошима, як гарантіями безпеки.

«Найважливішим внеском у відбудову європейських країн після Другої світової війни насправді було не фінансування плану Маршалла, хоч це також важливо, не зрозумійте мене неправильно, але насправді це була гарантія безпеки», – сказав Девід Петреус.

Майбутнє НАТО залежить від України – Міхта

Європейці втрачають дорогоцінний час, зосереджуючись насамперед на вступі України до ЄС, замість того, щоб просувати дебати про те, як привести країну до НАТО
Ендрю Міхта

Інший американський безпековий експерт, політолог Ендрю Міхта, так само наполягає, що майбутнє України в Європейському Союзі, про яке частіше згадують нині європейські лідери, не має відволікати від головного питання – членства в НАТО, бо важливо вирішити питання «безпеки, суверенітету та виживання».

«Україна є державою середнього розміру, на яку нападає ядерний сусід. Жодна інституційна реформа не змінить цю похмуру реальність. Європейці втрачають дорогоцінний час, зосереджуючись насамперед на вступі України до ЄС, замість того, щоб просувати дебати про те, як привести країну до НАТО, або принаймні як забезпечити її безпеку, якщо вона не матиме повноправного членства», – про це пише Міхта в колонці, опублікованій у Wall Street Journal.

«Допоки європейські уряди не поведуть серйозну розмову про те, який шлях вони можуть запропонувати Україні, щоб стати невід’ємною частиною оборонного периметру НАТО – якщо не самого альянсу – ми будемо говорити про другорядні питання», – твітує Міхта.

Декан Коледжу міжнародних досліджень і досліджень безпеки в Європейському центрі досліджень безпеки імені Джорджа Маршалла, що розташований у містечку Гарміш у Німеччині, каже, що і для НАТО таке обговорення потрібне, бо і його майбутнє залежить від того, що станеться в Україні.

«За кількома винятками країни-члени значно роззброїлися після закінчення холодної війни. Зараз знадобиться щонайменше десятиліття, щоб відновити видимість справжньої військової сили на континенті, – каже Міхта. – Україна, мабуть, має найсильнішу армію в Європі з випробуваними в боях солдатами та доведеною здатністю спільно діяти проти російської армії навіть без усієї необхідної зброї та обладнання».

На його думку, зосередженість Брюсселя на вступі України до ЄС все більше виглядає як спосіб уникнути вирішення жорстких питань безпеки, які постають перед Заходом.

Якщо згідно з новою «стратегічною концепцією», оприлюдненою на червневому саміті в Мадриді, Альянс повернувся до стримування та оборони, то чому б йому не об’єднати зусилля з єдиною країною, яка опинилася на передовій цієї боротьби, запитує американський експерт.

Тим більше, що такий досвід в Європі існує, і походить він якраз з країни, що тепер є серед найбільших скептиків у цьому питанні. Міхта нагадує, що у 1955 році, коли Західна Німеччина приєдналася до НАТО лише через десять років після Другої світової війн, лідерів НАТО не хвилювало питання, чи не сприятиме цей крок відчуженню Москви.

«Вони розуміли, що Німеччина має важливе значення для стримування та оборони в Європі. Така ж динаміка діє і сьогодні, коли Україна стоїть на порозі, не даючи російському загарбнику потрапити до Європи», – каже Міхта.

Україна наприкінці вересня подала офіційну заявку на прискорену процедуру вступу до НАТО. Лідери країн-членів НАТО та керівництво Альянсу не висловилися однозначно на його підтримку, хоча і повторили, що двері Альянсу залишаються відкритими для України. Деякі експерти зауважили, що в НАТО досі немає згоди щодо того, чи надавати Україні членство, особливо зараз, коли вона перебуває у стані війни з Росією вже понад сім місяців.

Деякі експерти зауважують, що перешкодою для членства України є Стаття 5 Статуту НАТО, яка вимагає від усіх членів організації стати на захист одного з них, якщо на нього було здійснено напад. Але ця стаття не діє автоматично, країни мають проголосувати з неї, і ті країни, які зараз не згодні з членством України, і після її вступу можуть не погодитися її захищати, що вже небезпечно для збереження єдності в НАТО, оскільки оборонний союз діє на основі консенсусу.

З оглдяду на ці обмеження, група експертів, колишніх посадовців різних країн НАТО під керівництвом колишнього Генсека НАТО, Андерса Фога Расмуссена, підготували альтернативнийдокумент, який під назвою Київський безпековий компакт презентували 13-го вересня, 2022 у Кєиві. А наприкінці вересня Расмуссен привіз його до Вашингтона.

Документ має юридично закріпити низку зобов’язань для країн-гарантів щодо надання Україні ресурсів для захисту від російської агресії та надати їй гарантії безпеки після звільнення Україною своїх територій від російської окупації.

Всі новини дня

«США дійсно розуміють - якщо вони припинять нам допомагати, то ми не переможемо», Зеленський в інтерв’ю АР

Президент Зеленський на позиціях українських військових в Сумській області поблизу кордону з Росією 28 березня 2023 р.

Президент України Володимир Зеленський підкреслив вирішальне значення міжнародної підтримки і особливо допомоги Сполучених Штатів для успіху української протидії російській агресії.

Володимир Зеленський скористався інтерв’ю американському інформаційному агентству Associated Press (AP), щоб наголосити зокрема на важливості захисту міста Бахмут в Донецькій області, де зараз відбуваються запеклі бої.

Обсяги допомоги Україні
Обсяги допомоги Україні

На думку українського президента Москва використала б захоплення міста для переконування міжнародної спільноти у тому, що Україна мусить йти на «неприйнятні» компроміси.

«Це буде для нього (Путіна) перемога. Він її продаватиме. Він продасть ту перемогу Заходу, своєму суспільству, Китаю, Ірану, всім іншим країнам, Бразилії, Латинській Америці», - цитує AP Володимира Зеленського.

Агентство також передає, що Зеленський в інтерв'ю сказав про його стурбованість тим, що на хід війни можуть вплинути «пересування політичних сил у Вашингтоні».

«Сполучені Штати дійсно розуміють, якщо вони припинять нам допомагати, то ми не переможемо», - сказав президент.

У зверненні до українців напередодні Володимир Зеленський окремо дякував активістам в різних країнах, які сприяють міжнародній підтримці України.

«Я хочу сьогодні подякувати кожному й кожній, хто за покликом свого серця у різних країнах, на різних майданчиках, різними словами, але однаково чесно й сильно нагадує світу, що російська агресія може закінчитися значно швидше, ніж про це іноді говорять. Швидше, якщо світ буде швидшим, якщо світ буде рішучішим», - сказав президент 28 березня.

AP повідомляє, що інтерв’ю з українським президентом відбувалося у потязі в дорозі з міста Суми до Києва.

У викладі інтерв’ю агентство зауважує, що у Києві очевидно знають, що серед американських політиків є діячі, які висловлюють сумніви щодо доцільності надання масштабної допомоги Україні.

Кореспондентка АР з Зеленським.
Кореспондентка АР з Зеленським.

В статті підкреслено, що «Зеленський не згадав ім’я Трампа, чи будь-кого з інших політиків - республіканців, з якими йому можливо довелося б мати справу, якби вони перемогли б на виборах 2024 року», але сказав, що він «турбується».

Агентство згадує про ймовірного суперника Дональда Трампа, губернатора штату Флорида Рона Десантіса, який нещодавно назвав російську війну проти України «територіальною суперечкою», що не має вирішального значення для інтересів США.

Десантіс згодом сказав, що його висловлювання «були неправильно охарактеризовані» і підкреслив, що вважає російську війну вторгненням, а президента Путіна назвав «ворожим до США» і «воєнним злочинцем».

Володимир Зеленський окремо наголосив, що прагне розмовляти з китайським президентом Сі Цзіньпінем, який нещодавно здійснив триденний державний візит до Москви, який називають виявом підтримки Путіна.

«Я хочу розмовляти з ним (з Сі Цзіньпінем). Бо у мене були з ним контакти до повномасштабної війни. Але увесь цей рік, більше року, я не мав. І я справді чекаю, коли наші команди знайдуть вирішення», - сказав український президент.

Міжнародний Саміт за демократію у Вашингтоні – Україна у центрі уваги. Відео

Міжнародний Саміт за демократію у Вашингтоні – Україна у центрі уваги. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

Сполучені Штати, Нідерланди, Південна Корея, Замбія і Коста-Ріка цього тижня спільно проводять вже другий Саміт за демократію. У наступні кілька днів на віртуальні засідання зберуються лідери, представники громадянського суспільства і приватного сектору 120 країн світу.

План Ґроссі для ЗАЕС: захищати «об'єкт, а не територію» і вивести російську зброю з території станції

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі у Дніпрі, 28 березня 2023 р. REUTERS/Mykola Synelnykov

Керівник агенції з ядерної енергетики ООН планує запропонувати новий підхід до створення безпечних умов для роботи Запорізької атомної електростанції. Розмовляючи з агентством Reuters напередодні своєї поїздки до окупованого російськими військами Запоріжжя, гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі сказав, що його спроба досягти згоди щодо ЗАЕС “все ще жива”.

«Я впевнений, що можна встановити певну форму захисту, можливо, не наголошуючи стільки на ідеї зони, скільки на самому захисті: що люди повинні робити або не повинні робити, щоб захистити (завод) мати територіальну концепцію», – сказав Ґроссі у розмові, яку записала з ним агенція Reuters.

Він наразі не оприлюднює повного тексту угоди щодо захисту окупованої Росією Запорізької АЕС, але коригує її відповідно до позиції України, сказав гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі.

“Я в жодному разі не здаюся. Я думаю, навпаки, нам потрібно примножувати наші зусилля, нам потрібно продовжувати”, - цитує інформагентство Рафаеля Ґроссі.

Дипломати, на яких посилається Reuters, кажуть, що остання пропозиція Гроссі більше не включає визначений радіус навколо заводу для позначення “зони безпеки”, оскільки Україна не хоче угоди, що фактично визнала б чи дозволила російську військову присутність на станції.

Інші елементи плану Гроссі включають відсутність вогневих ударів “з чи по” ЗАЕС, а також виведення важкого озброєння з території навколо станції.

Як повідомляв Голос Америки, Ґроссі цього тижня планує відвідати найбільшу в Європі атомну електростанцію ЗАЕС.

Перебуваючи у понеділок у Запоріжжі, він зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. Ґроссі заявив, що Україна «має цілковиту підтримку МАГАТЕ».

У своєму твітер-повідомленні МАГАТЕ повідомляє, що Ґроссі побував і на Дніпровській ГЕС, яка «є важливою складовою ядерної безпеки на Запорізькій атомній електростанції».

Агентство Reuters цитує слова президента Зеленського, який сказав, що «без негайного виведення російських військ і персоналу із Запорізької АЕС і прилеглих районів будь-які ініціативи щодо відновлення ядерної безпеки приречені на провал».

Ґроссі назвав ситуацію на заводі «дуже небезпечною» і дуже нестабільною. З моменту вторгнення Росії станція 6 разів втрачала зовнішнє джерело живлення, змушуючи персонал запускати аварійні дизельні генератори для охолодження реакторів.

За словами Ґроссі, загрозлива ситуація склалася з водопостачанням через окупацію росіянами Нової Каховки, де розташована Каховська ГЕС, адже воду з водосховища використовують для охолодження реакторів.

Покарання російських воєнних злочинців є винятково важливим пріоритетом - заступниця генпрокурора США

Заступниця генерального прокурора США Ліза Монако

Покарання російських воєнних злочинців - "винятково важливий пріоритет" для Міністерства юстиції США, який нагадує процес із притягненням до відповідальності нацистів. Про це заявила заступниця генерального прокурора США Ліза Монако під час Саміту за демократію, що проходить у Вашингтоні.

За словами заступниці генпрокурора США, оновлений закон про воєнні злочини, який Конгрес ухвалив у грудні, дозволить притягнути до відповідальності російських воєнних злочинців, що можуть спробувати знайти прихисток на території Сполучених Штатів.

"Це відповідає роботі, яку ми проводили історично, щоб притягнути до відповідальності нацистських воєнних злочинців. Конгрес діяв, щоб надати нам такі ж повноваження щодо російських воєнних злочинців, які можуть приїхати до Сполучених Штатів. Цьому немає прихистку. І ця країна не є притулком", - зазначила заступниця генпрокурора.

Ліза Монако зауважила, що Мін’юст США вже конфіскував активи російських олігархів та їхніх підставних осіб на понад 500 млн доларів: від розкішних яхт в Іспанії та на Фіджі до будинків у Гемптонсі.

Також заступниця генпрокурора наголосила, що представники генпрокуратури США безпосередньо на місцях допомагають українським колегам у зборі доказів та формуванні кримінальних справ. "Ми абсолютно віддані тому, щоб продовжувати надавати підтримку, яку ми вже надаємо Україні. І ми підтримуємо цілу низку міжнародних розслідувань, Міжнародного кримінального суду, Генеральної прокуратури України, ООН, ОБСЄ. Ми вже робимо чимало, зокрема безпосередньо в Україні, включно з нашою групою з розслідування воєнних злочинів, яку генеральний прокурор призначив минулого року. Тому це винятково важливий пріоритет для Міністерства юстиції", - зазначила пані Монако.

Крім того, заступниця генпрокурора анонсувала, що США незабаром посилять контроль за дотриманням Закону про реєстрацію іноземних агентів. За її словами, в найближчі місяці будуть оприлюднені нові правила для уточнення переліку видів діяльності, які вимагатимуть реєстрації відповідно до закону. Монако зазначила, що це пов'язано зі спробами Кремля сіяти російську пропаганду та впливати на громадську думку серед американців.

"Минулого літа міністерство звинуватило росіянина у багаторічних спробах вербувати та керувати політичними групами у Флориді, Джорджії та Каліфорнії від імені ФСБ Росії. Російський громадянин керував цими групами для публікації проросійської пропаганди та координував висвітлення цієї діяльності в російських ЗМІ. Американський народ має право знати, коли іноземний уряд намагається вплинути на політичні рішення чи громадську думку тут, у США. У Міністерстві юстиції ми робимо все можливе, щоб викрити цю поведінку. Ми працюємо з Конгресом, щоб модернізувати наш Закон про реєстрацію іноземних агентів та дати нам інструменти, які потрібні у відповідь на сьогоднішнє загрозливе середовище", - наголосила заступниця міністра юстиції США Ліза Монако.

Під Авдіївкою російські сили втрачають багато танків через "невдалі лобові атаки" – аналітики

Житловий будинок, пошкоджений російським військовим ударом під час нападу Росії на Україну, у прифронтовому місті Авдіївка, Донецька область, Україна, 20 березня 2023 року. REUTERS/Alex Babenko

Бої на Донбасі змістилися до міста Авдіївка після того, як українським військам вдалося зупинити російський наступ на Бахмут, повідомляють західні ЗМІ та експерти. Військові аналітики пишуть, що російські війська втрачають значну частину бронетехніки, намагаючись оточити Авдіївку, а також залучають більш досвідчених найманців з числа «вагнерівців» – тих, що воювали ще в Югославії на початку 1990-х років.

Американський телеканал CNN повідомляє, що влада Авдіївки закликає людей евакуюватися, оскільки критичні ресурси, такі як мобільний зв’язок і електрика, перервані через постійні обстріли Росії.

Голова Авдіївської військової адміністрації Віталій Барабаш повідомив у мережі Telegram, що з неділі в місті відключать комунальні послуги, оскільки «щодня все більше міста піддається обстрілам і руйнаціям».

«Місто стирають з лиця землі. Треба покинути місто», – написав Барабаш у своєму телеграм-каналі. Він сказав, що після евакуації комунальників «не буде кому обслуговувати генератори чи запускати мобільну вежу».

«Зараз не прошу, наполегливо рекомендую їхати з Авдіївки, адже російські ракети і снаряди не шкодують нікого і нічого, яких би поглядів ви не дотримувались!» – написав Барабаш у своєму телеграм-каналі.

Водночас в інтерв’ю українським ЗМІ Барабаш сказав, що це не означає, що українські війська готові полишити місто.

За даними британської військової розвідки, останніми днями Росія «ціною великих втрат у бронетехніці» намагається оточити Авдіївку з півдня.

Попри те, що російські військові, ймовірно проходили певний період навчання в Білорусі, «формування все ще демонструє обмежену боєздатність, мовиться у повідомленні».

«Втрати 10-го танкового полку, ймовірно, здебільшого були спричинені тактично помилковими лобовими атаками, подібними до тих, що були під час інших нещодавніх невдалих російських бронетанкових атак, наприклад, навколо міста Вугледар», – мовиться у повідомленні британської розвідки.

Також аналітики говорять, що російська армія має «проблеми з поганою дисципліною та низьким моральним духом».

Експерти Вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що крім регулярних військ, у боях навколо Авдіївки залучено «обмежені високоякісні елементи «Групи Вагнера», зокрема, бойовиків, які мають досвід ще з часів війн у Югославії на початку 1990-х років. Цим експерти пояснюють відносний успіх боїв за Авдіївку для росіян.

«Російське військове керівництво, можливо, вирішило розгорнути певні елементи «Вагнера» в районі Авдіївки в останні тижні, щоб підтримати виснажені та менш якісні елементи Донецької народної республіки (ДНР) у їхніх спробах взяти селище. Якщо такі бойовики «Вагнера» воювали поблизу Авдіївки, їхня участь може допомогти пояснити обмежені тактичні успіхи в цьому районі протягом останнього тижня», – мовиться у повідомленні ISW.

Більше

XS
SM
MD
LG