Спеціальні потреби

Актуально

14 млн українців були змушені покинути свої домівки, приблизно половина з них – діти, - данні ООН

Рада Безпеки провела вже сьоме засідання, присвячене гуманітарної ситуації в Україні, цього разу обговорювали вплив війни на дітей. REUTERS/Shannon Stapleton

У четвер, 12 травня, Рада Безпеки ООН знову зібралася, аби обговорити гуманітарну ситуацію в Україні. Засідання скликали Франція та Мексика. Цього разу фокус уваги був зосереджений на наслідках війни для дітей.

Це вже сьоме засідання РадБезу ООН щодо гуманітарної ситуації в Україні відтоді, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення. Відкрила брифінг заступниця Генерального секретаря ООН з гуманітарних питань з Джойс Мсуя. Свій виступ вона розпочала з ситуації щодо Маріуполя. У понеділок, 9 травня, ООН разом з Міжнародним комітетом Червоного хреста вдалося евакуювати з Азовсталі та інших частин міста ще 174 цивільних. Таким чином, вдалося вивести з міста, оточеного російськими військами, більше 600 осіб.

Вона також згадала і про авіаудар, який 7 травня був нанесений по школі у Білогорівці, де попередньо загинуло 60 осіб. «Останні повідомлення про обстріл школи у Білогорівці Луганської області, де жінки та діти шукали притулку від обстрілів – огидна, і людські жертви повинні бути засуджені», - додала вона.

Оновлені дані щодо ситуації надав і заступник виконавчого директора ЮНІСЕФ Омар Абді. За його словами, з кожним днем ​все більше українських дітей стикаються з жахами цієї війни. Тільки минулого місяця, за даними ООН, майже 100 дітей було вбито, проте реальні цифри набагато вищі. Ще більше дітей отримали поранення, мільйони були переміщені. Війна зупинила навчання.

За даними ЮНІСЕФ, станом на минулий тиждень принаймні 15 з 89 шкіл на сході України, які підтримує ЮНІСЕФ, були пошкоджені або зруйновані. Тобто це кожен шостий навчальний заклад. Ще сотні шкіл по всій країні постраждали від обстрілів та авіаударів.

В результаті обстрілів та авіаударів вже повністю зруйновано 126 навчальних закладів і ще 1509 пошкоджено
В результаті обстрілів та авіаударів вже повністю зруйновано 126 навчальних закладів і ще 1509 пошкоджено

За словами Абді, українські діти, з якими спілкуються представники ЮНІСЕФ, говорять, що хочуть возз’єднатися зі своїми родинами та повернутися до своїх громад, щоб ходити до школи та грати у своїх околицях. «У цій війні діти вже заплатили занадто високу ціну. Ми повинні робити все можливе, щоб це не коштувало їм майбутнього. Як гуманітарні працівники, ми зробимо все, щоб і надалі задовольняти потреби дітей, які постраждали від цієї війни – надати безпеку, стабільність і захист, але цього ніколи не буде достатньо. Зрештою, дітям потрібно, щоб ця війна закінчилася – їхнє майбутнє висить на волосині», - переконаний він.

Тим часом, заступник посолки США при ООН Річард Міллс, який головував на засіданні, у своєму виступі заявив, що з майже 14 мільйонів українців, які були змушені покинути свої домівки, приблизно половина – діти. З початку війни було зафіксовано понад 200 нападів на заклади охорони здоров’я та школи.

«Кожне день війни несе особливий ризик для дітей. Вони стають все більш вразливими до торгівлі людьми та інших форм експлуатації та жорстокого поводження. Це особливо стосується тих дітей, які перебувають без супроводу дорослих чи були розлучені з батьками чи опікунами. Українців, багато з яких – діти, депортували до Росії та переправляли через так звані фільтраційні табори. Тим часом уповноважена при президенті РФ з прав дитини Марія Львова-Бєлова розхвалила зусилля РФ щодо прискорення усиновлення дітей з України в Росії», - зазначив посол.

Про фільтраційні табори у своєму виступі згадав і постійний представник України при ООН Сергій Кислиця. «Під час евакуації 9 травня, за іронією долі в День матері, російські окупанти розлучили 4-річну дівчинку Алісу з її матір’ю. Лише маленькій дитині дозволили покинути окуповану територію, а її матір, як повідомлялося, утримують у фільтраційному таборі», - розповів він.

До Росії було перевезено понад 1 млн українців, у тому числі 200 тис. дітей. З них 2 тис. – діти-сироти
Сергій Кислиця, постійний представник України при ООН

Постпред зазначив, що такі дії російських військ є грубим порушенням права дитини на життя та безпеку, гарантованого Гаазькою та Женевською конвенціями та Конвенцією ООН про права дитини. «Ми вимагаємо від Росії негайно і беззастережно звільнити матір дитини та забезпечити її возз’єднання зі своєю дочкою», - заявив дипломат.

Він додав, що, за даними офіційних російських джерел, станом на 7 травня до Росії було перевезено понад 1 мільйон українців, у тому числі 200 тисяч дітей. З них 2 тисячі – діти-сироти або позбавлені батьківського піклування. Умови життя дітей та стан їхнього здоров’я залишаються невідомими.

Також за інформацією Кислиці, наразі в результаті обстрілів та авіаударів повністю зруйновано 126 навчальних закладів і ще 1509 пошкоджено.

Його колега, постійна представниця Великобританії при ООН Барбара Вудвард, заявила, що Рада Безпеки неодноразово у продовж останніх 25 років визнавала, засуджувала та намагалася подолати вплив конфліктів на дітей.

За її словами, зараз існує цілком реальна загроза втрати покоління та продовження циклу насильства, спричиненого вторгненням Росії та тим спустошенням, яке вона створила.

Дивіться також: Головний рабин України – про «денацифікацію», злочини російських сил і позицію Ізраїлю щодо війни в Україні. Інтервʼю

Всі новини дня

Швеція змушена чекати турецької й угорської ратифікації вступу в НАТО після Фінляндії

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ сподівається, що ратифікація вступу Швеції може відбутися в період після травневих виборів у Туреччині і на час саміту альянсу у липні у Литві.

Фінляндія виконала всі кроки для набуття повноправного членства Північноатлантичного альянсу після того, як її вступ 30 березня ратифікувала остання з тридцяти країн організації - Туреччина.

Але Туреччина разом з Угорщиною і далі відкладають ратифікацію вступу в НАТО Швеції, яка подала заявку на членство разом з Фінляндією у травні 2022 року.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ сказав в інтерв’ю виданню Politico, що сподівається завершення процесу зі Швецією на час саміту альянсу у липні.

Швеція довела, що посилює співпрацю з Туреччиною.
Єнс Столтенберґ


Фінляндія та Швеція вирішили відмовитися від тривалої політики неприєднання до військових блоків після того, як Росія почала нове вторгнення в Україну.

«Президент Путін отримав протилежне до того, що хотів. Він прагнув менше НАТО, а матиме більше НАТО», - сказав Столтенберґ нещодавно американському телеканалу FoxNews.

Всі держави НАТО одразу погодилися запросити фінів і шведів, схваливши рішення на саміті у Мадриді червні минулого року, і всі члени альянсу 5 липня 2022 р. підписали протоколи про вступ обох нових членів.

Переважна більшість союзників ратифікували протоколи ще влітку минулого року, і лише Туреччина й Угорщина відклали ратифікацію на 2023 рік; угорський уряд без пояснень причин, а турецький виголосив низку передумов до Фінляндії, а особливо до Швеції.

Туреччина закидає деяким країнам, зокрема Швеції, що там надали притулок особам і групам, зокрема курдським активістам, яких турецький уряд вважає причетними до тероризму.

Також уряд в Анкарі був невдоволений тим, що турецьку владу критикували за порушення прав людини, а Швеція навіть мала обмеження на експорт зброї до Туреччини.

Керівники Фінляндії та Швеції домовилися з Туреччиною владнати ті суперечності, підписавши домовленість на саміті у Мадриді в червні 2022 р.

Єнс Столтенберґ сказав Politico, що, на його думку, Стокгольм вже виконав свої зобов’язання.

«То були важкі переговори, але Швеція довела, що посилює співпрацю з Туреччиною в боротьбі з тероризмом, в збільшені обміном інформацією та розвідданими, і обмежень на експорт збої немає», - сказав генеральний секретар НАТО.

Угорське невдоволення

Угорський парламент, в якому більшість має урядова партія прем’єр-міністра Орбана, ратифікував протоколи про вступ в НАТО Фінляндії аж 27 березня - на понад пів року пізніше, ніж це зробили більшість країн альянсу.

Ці країни хочуть позитивної оцінки від наших парламентів, які деколи дуже ображені.
Петер Сіярто


Причини затягувань в Будапешті пояснювали переважно технічними міркуваннями, пов'язаними з порядком денним роботи парламенту, але також Віктор Орбан щораз гучніше висловлював незгоду з тим, що НАТО надає зброю Україні для оборони від російської агресії.

Орбан, який фактично єдиний у Європі зберіг приязні відносини з президентом Росії Путіним, також активно виступає проти економічних санкцій щодо Москви і закидає своїм західним союзникам те, що він називає «втягуванням у війну».

Угорські посадовці та близькі політики почали також гучніше висловлювати невдоволення критикою, яка лунає в ЄС на адресу уряду в Будапешті.

«За минулі роки високопосадовці і Фінляндії, і Швеції поширювали багато фальшивих новин, багато брехні, багато звинувачень. Тепер ці країни хочуть позитивної оцінки від наших парламентів, які деколи дуже ображені», - заявляв угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто на початку березня.

Після рішення угорського парламенту 27 березня ратифікувати вступ в НАТО Фінляндії, речник угорського уряду Золтан Ковач заявив, що «у випадку Швеції є багато скарг, які треба розглянути до ратифікації прийняття країни».

Дональду Трампу висунули кримінальні обвинувачення. Експрезидент заявляє про “атаку на країну”

Колишній президент США Дональд Трамп на борту власного літака під час візиту до Техасу. Фото: AP Photo/Evan Vucci.

Лава присяжних у Мангеттені, Нью-Йорк, проголосувала за висунення кримінальних обвинувачень колишньому президенту США Дональду Трампу у справі фінансового шахрайства під час президентської кампанії 2016 року.

Як повідомляє Голос Америки, деталі обвинувачення не розголошуються. За інформацією низки американських ЗМІ, обвинувачення можуть бути повʼязані зі справою виплат порнозірці Стормі Деніелс в обмін на її мовчання перед виборами 2016 року. Наступного тижня Дональд Трамп має зʼявитися перед суддею у Нью-Йорку для озвучення йому деталей обвинувачення та проведення інших процесуальних дій.

У своїй заяві Дональд Трамп сказав, що дізнався про рішення присяжних з новин, назвав його політичним переслідуванням і втручанням у вибори. “Це напад на нашу країну”, - заявив експрезидент США.

Дональд Трамп став першим серед колишніх президентів Сполучених Штатів (і першим кандидатом на цю посаду), якому висунуто кримінальні звинувачення.

130 000 доларів США за мовчанку

Окружний прокурор Мангеттена пʼять років розслідував справу про виплату 130 000 доларів США жінці за її мовчанку про ймовірні сексуальні стосунки з Трампом.

Як повідомляє Голос Америки, тодішній адвокат Трампа Майкл Коен розповів, що здійснив таємний платіж жінці за вказівкою свого роботодавця, а потім отримав відшкодування від Trump Organization (компанії Трампа з нерухомості, "за юридичні послуги").

Попри те, що виплата грошей за мовчання не є незаконною, федеральна прокуратура заявляє, що класифікація платежу як «виплати за адвокатські послуги» порушує федеральні закони про фінансування виборчих кампаній.

У 2018 році Коен визнав себе винним у кількох кримінальних справах, включаючи порушення фінансування передвиборчої кампанії. Він понад рік відсидів у в’язниці.

Відповідно до законодавства Нью-Йорка, фальшування ділових записів зазвичай не вважається тяжким злочином, за винятком ситуацій, коли це робиться з наміром вчинити або приховати інший злочин. Тоді за це передбачено покарання до чотирьох років позбавлення волі.

На час написання цієї статті, представник окружної прокуратури не відповів на запит “Голосу Америки” про коментар.

Трамп визнає, що відшкодував гроші за виплату порнозірці, але заперечує порушення закону

Попри те, що Дональд Трамп визнав, що відшкодував Коену гроші за таємний переказ, він заявив, що це «не мало нічого спільного з кампанією» і натомість звинуватив прокурора Нью-Йорка, демократа, у проведенні політично вмотивованого «полювання на відьом». Експрезидент заперечує будь-які правопорушення у цій справі. Він назвав її «політичним переслідуванням і втручанням у вибори на найвищому рівні в історії».

«Демократи обманювали, махлювали та крали (голоси - ред.) у своїй одержимості ідеєю «схопити Трампа», але тепер вони зробили неймовірне — висунули обвинувачення абсолютно невинній людині у формі явного втручання у вибори», — написав колишній президент.

У соцмережі "Truth" ввечері 30 березня Трамп написав: "Ці корумповані прокурори-демократи, усі з дуже небезпечних міст, керованих демократами, не збираються обирати кандидата від Республіканської партії чи наступного президента Сполучених Штатів. Вони висунули проти мене це фальшиве, корупційне та ганебне звинувачення лише тому, що я стою на боці американського народу, і вони знають, що я не можу отримати справедливий суд у Нью-Йорку".

Минулого тижня Дональд Трамп заявив, що його можуть заарештувати протягом кількох днів. Тоді Трамп закликав своїх прихильників протестувати. У суботу він провів мітинг у місті Вейко, штату Техас, де сказав присутнім, що проти нього розслідують «щось, що не є ні злочином, ні проступком, ні аферою».

Нещодавно адвокат Дональда Трампа Джо Такопіна заявив, що колишній президент не відмовлятиметься здатися владі Нью-Йорка. У цьому місті, як відомо, обвинувачені в кримінальних справах так званих "білих комірців" можуть домовлятися з владою про умови утримання на час проведення суду.

За інформацією журналістів ABC, котрі додзвонилися Трампу одними з перших після оголошення обвинувачення, команда політика наразі активно спілкується із секретною службою про ситуацію та подальші кроки.

«Тактика салямі». Як Україна бачить вирішення питання Росії в Радбезі ООН? Відео

«Тактика салямі». Як Україна бачить вирішення питання Росії в Радбезі ООН? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:16 0:00

Присутність Росії в Радбезі ООН є наслідком найбільшого дипломатичного шахрайства 20 століття. Про це нині заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, виступаючи на віртуальній дискусії аналітичного центру Четем Хаус у Лондоні.

Повернувся «з того світу»: Історія порятунку військового, який сподіваєтьтся продовжити службу в ЗСУ. Відео

Повернувся «з того світу». Історія порятунку військового, якого записали в двохсоті в сюжеті Олени Адаменко і Михайла Заїки. Капітан Євген Овчинников втратив на війні ліву ногу, права нога у нього серйозно травмована, але чоловік не полишає надії продовжити службу в ЗСУ.

Візит на ЗАЕС підтвердив оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою - Ґроссі

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі під час зустрічі із президентом України у Запоріжжі, 27 березня 20232 року (Фото: AP/Efrem Lukatsky)

Візит на Запорізьку атомну електростанцію Генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаеля Ґроссі цього тижня підтвердив його оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою. Про це йдеться в заяві Гроссі щодо ситуації в Україні від 30 березня.

Генеральний директор МАГАТЕ заявив, що рішуче налаштований продовжувати дипломатичні зусилля, аби захистити станцію та запобігти ядерній аварії, яка може мати важкі наслідки для людей і навколишнього середовища в Україні та інших країнах.

Ґроссі зазначив, що незабаром може поїхати до Росії для подальших переговорів, адже протягом останніх місяців працював і з Києвом, і з Москвою над пропозиціями щодо безпеки на ЗАЕС.

Ядерна аварія з радіологічними наслідками не пощадить нікого

"Дуже, дуже важливо, щоб ми погодилися щодо фундаментального принципу, згідно з яким атомна станція не повинна бути атакована ні за яких обставин, і вона також не повинна використовуватися для нападу на інших. Ядерна аварія з радіологічними наслідками не дасть пощади нікому," - заявив Ґроссі.

Він зауважив, що військова активність в регіоні розташування ЗАЕС посилюється: "Відверто говорять про наступ і контрнаступ. Цей регіон переживає, можливо, більш небезпечну фазу, з огляду на триваючий конфлікт».

У повідомленні МАГАТЕ йдеться, що під час поїздки на ЗАЕС 29 березня Ґроссі супроводжувала нова група експертів, які залишалися на території станції. Це вже сьома така команда з моменту прибуття місії МАГАТЕ сім місяців тому. «Ми змогли провести ротацію команд. Зараз там нова команда, яка продовжить свою роботу. Для мене це було дуже важливим», - сказав Гроссі.

Це вже другий візит директора МАГАТЕ на станцію за час її окупації російськими військами в березні 2022 року. Ґроссі заявив, що візит у середу дозволив йому на власні очі побачити шкоду, якої зазнала станція з моменту його останнього перебування там, особливо після обстрілу в листопаді.

Більше

XS
SM
MD
LG