Спеціальні потреби

Актуально

Останній військовий США полишив Афганістан, звершивши «найтривалішу війну»

Фото поширене міністерством оборони США зафіксувало, як генерал-майор Крис Донаг’ю ніч з 30 на 31 серпня зайшов до американського транспортного літака в аеропорту Кабула завершивши майже 20 річну військову присутність США в Афганістані

Сполучені Штати Америки опівночі з понеділка на вівторок 31 серпня завершили евакуацію з кабульського аеропорту, що називають закінченням американської участі у найтривалішій війні.

Військова місія закінчилася. Почалася нова дипломатична місія.
Ентоні Блінкен, держсекретар США

Начальник центрального командування США генерал Франк Маккензі повідомив, що починаючи з 14 серпня літаки США та інших країн міжнародної коаліції вивезли з Афганістану понад 123 000 цивільних іноземців та афганців.

Сили ісламістського руху Талібан, які контролюють майже всю територію Афганістану, святкували виведення американських військ стріляниною в нічне небо над Кабулом.

Більшість країн світу зараз не визнають владу Талібану законною.

У Вашингтоні кажуть, що в Афганістані ще залишилися можливо більше сотні американських громадян і висловлюють сподівання, що вони зможуть вибратися з країни.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що розпочався новий етап: «Військова місія закінчилася. Почалася нова дипломатична місія».

«Ми вважаємо, в Афганістані ще залишається невелика кількість американців - менше двохсот, які хочуть звідти виїхати… Ми активно намагалися евакуювати й переселити афганців, які з нами співпрацювали й опинилися під загрозою. Багатьох ми вивезли, але багато ще залишаються там. Ми і далі будемо їм допомагати. Наше зобов’язання не має крайнього терміну», - заявив державний секретар США Ентоні Блінкен.

Рада безпеки ООН з ініціативи США, Великобританії та Франції поширила заклик, щоб Талібан дозволив людям виїздити з країни, зокрема відновивши якомога швидше цивільні рейси з кабульського аеропорту.

За майже 20 років іноземної військової присутності в Афганістані загинули понад 3 500 військових з країн міжнародної коаліції, принаймні 2 400 з них були американці і ще понад 20 000 військових зазнали поранень.

З цей час загинули приблизно 240 000 афганців.

Головні дати:

  • 12/09 2001 - Після нападів 11 вересня у США, в результаті яких загинули майже 3000 людей, країни НАТО оголосили про готовність долучитися до захисту США на підставі 5 статті Вашингтонського договору.
  • 7/10 2001 - Коли Талібан відмовився видати Осаму Бін Ладена і закрити табори Аль-Каїди, США та країни НАТО й партнери альянсу почали бомбардування в Афганістані, а через два тижні почалися наземні операції.
  • 13/11 2001 - Талібан відступив з Кабула.
  • 14/11 2001 - Рада безпеки ООН резолюцією 1378 закликала до створення перехідного уряду в Афганістані і запросила країни ООН відрядити туди миротворчі сили.
  • 04/01 2004 - Затверджена нова конституція Афганістану.
  • 29/10 2004 - Осама Бін Ладен у записаному відеозверненні визнав відповідальність за теракти 11 вересня у США і погрожує Заходу новими нападами.
  • 18/09 2005 - В Афганістані відбулися парламентські вибори.
  • 17/02 2009 - Президент Барак Обама відряджає в Афганістан додаткових американських військових для протидії активізації бойовиків на півдні країни.
  • 20/08 2009 - Президентські вибори в Афганістані затьмарені нападами Талібану, затягування з підрахунком голосів і звинуваченнями про фальсифікації.
  • 02/05 2011 - Осама Бін Ладен загинув в результаті операції військових США у Пакистані.
  • 31/12 2012 - Оголошено, що 87% афганців живуть на територіях, де безпеку контролює афганська національна армія.
  • 29/09 2014 - Переможцем президентських виборів в Афганістані став Ашраф Ґані.
  • 29/02 2020 - Президент Трамп повідомив про підписання з Талібаном угоди, згідно з якою США виводять війська з Афганістану, а долю країни мають визначити переговори афганського уряду з Талібаном.
  • 12/09 2020 - Уряд Афганістану почав у Катарі офіційні переговори про розділ влади з Талібаном.
  • 14/04 2021 - США і союзники оголосили, що 1 травня починають виведення військ.
  • 14/08 2021 - «Ще один рік, чи п’ять років військової присутності США нічого не змінили б, якщо афганські військові не можуть, або не хочуть мати свою країну», - сказав у спеціальній заяві щодо Афганістану президент США Джо Байден.
  • 15/08 2021 - Президент Ашраф Ґані у Facebook написав, що полишив Кабул, щоб уникнути кровопролиття.
  • 16/08 2021 - Талібан заявив, що досяг своєї мети, захопивши майже всю країну. Військові США перебрали під контроль аеропорт Кабула, щоб допомагати з евакуацією іноземців та афганських біженців на тлі хаосу і паніки в аеропорту.
  • 30/08 2021 - За хвилину до опівночі за кабульським часом останній американський солдат, генерал-майор Крис Донаг’ю, полишив Афганістан, завершивши майже 20 річну військову присутність США в тій країні.

Дивіться також: Чого очікувати від візиту Зеленського в Білий дім. Відео

Чого очікувати від візиту Зеленського в Білий дім. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00

Всі новини дня

Американський ветеран заснував організацію для допомоги українським захисникам. Відео

Американський ветеран, який воював в Україні і втратив там товариша, заснував організацію для допомоги українським захисникам. Карл Ларсон досі зберігає одяг із кров’ю побратима з Іноземного легіону.

Військові експерти: українська армія якісно краща за російську і більш підготовлена до контрнаступу. Відео

Про переваги української армії у контрнаступі ми поговорили із двома американськими військовими експертами. Обидва впевнені - українська армія якісно краща за російську і більш підготовлена до контрнаступу.

В американських містах проходять протести у відповідь на підрив дамби Каховської ГЕС. Відео

У вівторок у Вашингтоні на акцію протесту зібралися біля Білого Дому. Учасники вийшли, щоб привернути увагу до того, що на їхню думку, саме росіяни зруйнували Каховську ГЕС. Протести у відповідь на підрив Каховської ГЕС також відбулись і в найбільшому місті штату Каліфорнія, Лос-Анджелесі.

Чаша Каховського водосховища може спорожніти за кілька днів - промислова екологиня. Відео

Чаша Каховського водосховища може спорожніти за кілька днів. Про це у коментарі Голосу Америки розповіла промислова екологиня Анна Амбросова.

Як реагують на руйнування Каховської ГЕС американські конгресмени. Відео

Як реагують на руйнування Каховської ГЕС американські конгресмени. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:38 0:00

Як реагують на руйнування Каховської ГЕС американські конгресмени – деталі з Конгресу США від Катерини Лісунової.

Більше

XS
SM
MD
LG