Спеціальні потреби

У Гавані відбулися американсько-кубинські переговори


У США та Кубі заговорили про співпрацю по безпеці
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00

У США та Кубі заговорили про співпрацю по безпеці

Сполучені Штати та Куба у четвер вперше за півстоліття успішно провели переговори щодо відновлення дипломатичних відносин. Це перша офіційна зустріч між США та Кубою після того, як Барак Обама та Рауль Кастро у грудні заявили про намір поновити співпрацю між обома країнами. І хоча, як відзначають дипломати, між країнами лишаються «глибокі відмінності», сторонам вдалось досягти деякого прогресу.

Перша офіційна зустріч між США та Кубою відбулась у Гавані в Палаці з’їздів. Кубинську делегацію очолила Хосефіна Відаль, директор департаменту американських справ МЗС Куби, а головою делегації Сполучених Штатів виступила Роберта Джейкобсон, помічниця держсекретаря США з питань країн Західної півкулі – це найвища посадова особа зі США, що відвідала Кубу за останні понад 40 років. Сторони обговорили питання імміграції та дипломатичних відносини, а також можливість співпраці між обома країнами.

Представниця МЗС Куби Хосефіна Відаль сказала:

«Двостороння співпраця – одне з найважливіших питань під час цих переговорів. Ми обговорили, як збільшити нашу теперішню співпрацю, а також торкнулися нових можливостей співробітництва у деяких нових галузях».

За словами Відаль, Куба готова співпрацювати зі США в питаннях повітряної безпеки, боротьби з обігом наркотиків та тероризмом, а також продовжувати ширший діалог на основі рівності та взаємоповаги. Вона повідомила, що під час переговорів слово «тиск» взагалі не звучало, і що Куба не має наміру піддаватись на будь-які спроби тиску з боку США:

«Куба та США – сусіди. Під час переговорів ми наголошували, що маємо «глибокі відмінності». Утім, як ми бачимо у світовому масштабі, чимало країн, зберігаючи відмінності, прагнуть знайти точки дотику для мирного співіснування та спільних рішень. Я вірю, що це принесе користь не тільки нашій країні, а цілому світу загалом».

У підсумковій заяві голова американської делегації назвала переговори з Кубою «надихаючими» і «конструктивними».

Водночас цього оптимізму не поділяє значна частина кубинської діаспори у США. Американський сенатор кубинського походження від штату Флорида Марко Рубіо вважає, що співпраця з Кубою виллється у посилення репресій з боку режиму Кастро. На його думку, правляча еліта комуністичної Куби неодмінно скористається додатковими можливостями для фінансування репресивної машини:

Сенатор Марко Рубіо заявив:

«Сьогодні навіть з ембарго Сполучені Штати є одним з найбільших торговельних партнерів Куби. Президент США в останні кілька років насправді збільшував співпрацю з Кубою, зросла кількість подорожей та грошових переказів на Кубу. Тож якби теорія, що більше кооперації призведе до більшої свободи, була правдивою, то всі ці дії – зростання подорожей до Куби призвели б до більшої свободи. Утім насправді, що ми бачимо зараз, це посилення репресій».

На початку січня кубинська діаспорна організація Комісія з прав людини та національного примирення повідомила про арешт близько півсотні людей у Гавані, які вийшли на мітинг із закликом звільнити з тюрем політичних дисидентів на Кубі.

Водночас бізнесмени – як американські, так і кубинські – вважають нормалізацію відносин між Кубою та США величезним проривом:

Говорить американський бізнесмен Барбер Гаскі:

«Це стає все простіше і простіше. Чи ви збираєтеся приїхати сюди з освітньою метою, чи це релігійний тур, чи бізнес. Я – бізнесмен, я мав багато різних способів сюди потрапити, але тепер це стає справді легко. Це вперше, що я приїхав сюди прямо з Маямі. Раніше, щоб потрапити на Кубу, я мусив їхати через територію інших країн».

І Куба, і США визнали, що нормалізація відносин буде «довгим» процесом. У найближчі дні сторони пообіцяли назвати дату і місце наступного раунду переговорів. А от коли відновиться робота посольства у США та на Кубі, сторони не визначили.

XS
SM
MD
LG