Спеціальні потреби

Актуально

На місце паперових книжок приходять цифрові

Колись священне джерело знань – книгу – нині майже відправили на пенсію, принаймні у Стенфордському університеті. Щойно відкрита на інженерному факультеті Жень-Шень Чуань технічна бібліотека імені Термана уособлює останні досягнення сучасних методів навчання. Це означає поступове зникнення книжок. У розслабленій атмосфері студенти користуються ноутбуками, настільними комп’ютерами та книжками, втім все більше матеріалів стають доступними виключно в Інтернеті.

Нова бібліотека займає лише 600 квадратних метрів. Це втричі менше, порівняно з приміщенням, яке вона займала раніше. Бібліотеці потрібно менше місця, оскільки майже 90 відсотків усього друкованого матеріалу, а це близько 70 тисяч томів літератури, було відправлено у сховище.

Розповідає завідуючий науковою та технічними бібліотеками Стенфорду Роберт Шварцвалдер:

«Технічна бібліотека тепер майже не має паперових примірників. Ми замінили більшу кількість журналів та книжок електронними носіями – цифровими книжками та журналами».

Цифрові книжки дозоляють користувачам швидко здійснювати пошук за окремими словами чи виразами, порівнювати скільки разів дані з них були використані в інших виданнях. Крім того, вчитися студенти можуть де завгодно, підкреслює Роберт Шварцвалдер:

«На мою думку, це величезний плюс і для викладачів, і для студентів, адже вчитися можна будь-де і будь-коли. Скажімо, вони в академічній відпустці у Пекіні чи вчаться у своєму власному гуртожитку до другої ночі – вони мають необмежений доступ до матеріалів бібліотеки, чого раніше не було».

Втім, не всі книжки ще переведені в електронний формат. У той час, як видавці спеціалізованої технічної та наукової літератури реагують на зміни швидко, інші – не поспішають випускати на ринок електронні примірники.

«Як бачите, книжки у бібліотеці ще є», – каже Роберт Шварцвалдер. «У нас досі багато матеріалів, які не були переведені у цифровий формат, чи ми вирішили за необхідне залишити для користування друковану копію».

Втім справа не лише у ностальгії та сентиментальних настроях. З переведенням книг у цифровий формат постає питання захисту авторських прав.

Так, у 2004 році Ґуґл оголосив про початок співпраці з рядом великих університетів, у тому числі Стенфордом, щоб зробити електронні копії книг з університетських колекцій. Автори пізніше подали позов проти учасників спільного проекту, оскільки побоювались порушень їх авторських прав. Професор Памела Самюельсон, яка спеціалізується на авторському праві, попереджає, що в рамках врегулювання позову проти Ґуґл Букс буде створений механізм отримання таких копій за абонентську плату.

Професор права Памела Самюельсон каже:

«Якщо сторони справи проти Ґуґл знайдуть спільну мову, а слухання поки що тривають, тоді Стенфорд та інші університети зможуть купляти такий абонент та надавати своїм студентам можливість користуватись цими електронними книжками. Поки що, без остаточного рішення у цій справі, надання Стенфордом та іншими електронними бібліотеками доступу до книжок, справжні копії яких вони не мають – це, на мою думку, порушення традиційного визначення справедливого використання.

Тим часом, ті для кого ходіння поміж полицями з книжками є особливим задоволенням – поки ще можуть цим процесом насолодитися. Хто знає, можливо у недалекому майбутньому нове покоління бібліотек взагалі не буде мати паперових видань.

Всі новини дня

Американські військові експерти: цей етап війни в Україні завершиться звільненням всіх територій. Відео

Американські військові експерти: Україна стоїть на порозі третього етапу війни, який має завершитися звільненням всієї території України, включно з Кримом.

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео

Як реагує Захід на пошкодження газопроводів «Північного потоку»? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:54 0:00

Пошкодження газопроводів «Північного потоку» є результатом навмисних та безвідповідальних диверсійних дій - заява НАТО. З подробицями про це та реакцією Заходу – Богдан Цюпин з Лондона.

Сенатори США запропонували законопроект проти країн, які підтримають нелегальну анексію Росії. Відео

Сенатори США представили новий законопроект, який у разі схвалення автоматично позбавить американської підтримки ті країни, які визнають нелегальну анексію Росією українських територій.

Сенат США схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

Сенат Сполучених Штатів схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 мільярдів доларів. Як важливість додаткового фінансування для України прокоментували лідери демократів та республіканців у Сенаті – деталі.

Не допомагати Путіну. Чи заберуть іноземці свій бізнес з Росії через указ про мобілізацію? Відео

Мобілізація може підштовхнути іноземні компанії, які ще залишаються в Росії, закрити свій бізнес в країні. Про вихід іноземних інвесторів з Росії "Голос Америки" поговорив з аналітиками проекту «Бізнес для України» та Школи управління Єльського університету.

Більше

XS
SM
MD
LG