Спеціальні потреби

Українська криза може вплинути на результати виборів в США


Президент США Барак Обама
Президент США Барак Обама

Президент Обама продовжує закликати Росію і проросійських сепаратистів на сході України сприяти міжнародними зусиллям, націленим на встановлення відповідальності за падіння літака, збитого минулого тижня ракетою «земля-повітря».

ВАШИНГТОН - У США найбільш поширеною реакцією на катастрофу малайзійського літака в Східній Україні, як і раніше, залишається різка критика на адресу Росії і підтримуваних нею сепаратистів. Глибоке обурення міжнародної спільноти з приводу цього інциденту і пов'язаний з цим серйозний виклик для адміністрації президента Обами свідчать, що трагедія може стати суттєвим фактором на проміжних виборах до Конгресу, які заплановані на листопад.

Президент Обама продовжує закликати Росію і проросійських сепаратистів на сході України сприяти міжнародними зусиллям, націленим на встановлення відповідальності за падіння літака, збитого минулого тижня ракетою «земля-повітря».

«Ми повинні зробити все можливе, щоб дізнатися правду і притягнути винних до відповідальності», - заявив він.

У США цей трагічний інцидент викликав бурхливу реакцію. У редакційному коментарі газети Washington Post дії російських лідерів і сепаратистів, яких вони підтримують, названі «прикладом варварства і негідної поведінки державних діячів».

Редактор New York Times в свою чергу висловлює обурення з приводу «бездушності» сепаратистів і їхніх російських спонсорів після трагедії.

Опозиційні республіканці критикують також і реакцію президента Обами на події в Україні. Деякі наполягають, що президент повинен зайняти більш жорстку позицію. Так, сенатор від штату Південна Каліфорнія Линдсі Ґрем, виступаючи в програмі «Зустріч з пресою» (Meet the Press) на телеканалі NBC, заявив:

«Європейці ніяким чином не візьмуть на себе провідну роль у цій справі. Необхідно, щоб це зробила Америка. Зараз ми спостерігаємо протистояння між полковником КДБ (Путіним) і громадським діячем (Обамою), причому полковник виграє».

Тим часом недавнє опитування центру Politico, проведене до збиття малайзійського лайнера, показало, що американці, як ніколи, рішуче налаштовані проти військового втручання США за кордоном.

Згідно з результатами опитування, американська громадськість не хоче, щоб США втручалися в конфлікти в Сирії і Україні, і вітають виведення військ з Афганістану та Іраку.

За словами співробітниа Politico Александера Бернса:

«Нескладно здогадатися, що на даному етапі громадськість без особливого ентузіазму ставиться до військових кампаній за кордоном. Однак я б, мабуть, не зміг припустити, що вони ставляться до цього настільки негативно, що навіть більшість республіканців підтримують план повного виведення військ з Афганістану. Більшість людей, незалежно від віку, раси та регіону проживання кажуть: нехай решта світу розбирається зі своїми проблемами».

Закордонна політика, традиційно, не входить до числа пріоритетних факторів для виборців напередодні виборів до Конгресу.

Більшість аналітиків вважають, що цього року результати виборів будуть визначатися ставленням громадськості до стану економіки, самого президента Обами і внутрішніх проблем країни.

Рейтинг президента Обами залишається низьким, ледь перевищуючи 40%.

За словами аналітика Чарлі Кука, низький рейтинг президента, зазвичай, є ознакою політичної загрози для його партії на проміжних виборах:

«У повоєнний період (після Другої світової війни) у нас було шість проміжних виборів у ході другого президентського терміну, і в п'яти з шести випадків партія, яка займає Білий дім, зазнала важких втрат або в Палаті представників, або в Сенаті, або в обох палатах Конгресу. Обставини можуть бути різними, але результати майже завжди збігалися і були дуже несприятливими».

На думку більшості експертів, республіканці збережуть більшість у Палаті представників або навіть отримають ще більше місць.

Головна битва буде йти за перевагу у Сенаті. Зараз більшість там належить демократам, але республіканцям достатньо завоювати шість додаткових місць, щоб взяти під свій контроль і Сенат.

Більшість ключових перегонів за місця в Сенаті цього року чекає діючих сенаторів-демократів, і багато аналітиків вважають, що у республіканців є великі шанси набрати достатньо місць, щоб здобути контроль над обома палатами Конгресу на два останні роки президентства Обами.

XS
SM
MD
LG