Спеціальні потреби

Актуально

Держдеп США не має великих сподівань від миротворчої місії Китаю у війні РФ

Радник Державного департаменту США Дерек Шолле, 23 травня 2023 року.

Сполучені Штати вітають те, що Китай розпочав діалог з Україною, але не мають великих сподівань від візиту китайського посланця Лі Геуя до України та ЄС, каже радник Державного департаменту США Дерек Шолле в інтерв'ю Голосу Америки.

Китай підтримує активні відносини з Росією, але ознак того, що Пекін готовий використати свій вплив на Росію, щоб припинити війну проти України, поки небагато, каже посадовець.

Радник Державного департаменту Дерек Шолле поспілкувався у вівторок з керівницею бюро новин Державного департаменту Голосу Америки Найк Чінг про Китай і Україну, зокрема йшлося про очікування від весняного контрнаступу України танадання Україні американських винищувачів F-16.

Інтерв’ю було скорочене та відредаговане для стислості та ясності.

Голос Америки: Що ви можете сказати про весняний контрнаступ України, оскільки вже наближається літо?

Дерек Шолле, радник Державного департаменту США: Ми та інші 50 країн надаємо Україні ресурси, необхідні для захисту та повернення території. Нехай українці говорять самі щодо часу їхнього контрнаступу.

Голос Америки: Які країни готові або обіцяли надати Україні F-16? Про яку кількість йдеться?

Шолле: Ми зараз узгоджуємо ці параметри. Наші колеги з Пентагону тісно обговорюють з міністерствами оборони по всій Європі та в інших країнах подальші дії щодо F-16. Починати треба з підготовки, тому що це літаки, якими непросто керувати. Потрібні тижні й тижні навчання. І тоді другим буде питання, хто постачатиме F-16 в Україну.

Я не думаю, що ця система буде актуальною для майбутнього контрнаступу. Але, незважаючи на це, коли ми думаємо про потреби України в майбутньому та її здатність захистити себе, ці літаки будуть критично важливою частиною сучасної української армії.

Голос Америки: Чи можете ви прокоментувати дипломатичні зусилля України, щоб кинути виклик впливу Росії на Глобальному Півдні? Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба цього тижня розпочинає свій тур до Африки.

Шолле: Міністр закордонних справ Кулеба, [український] президент [Володимир] Зеленський і все українське керівництво дуже рішуче намагаються донести інформацію про події по всьому світу, у всіх куточках світу. Ніхто не може краще відстояти інтереси України, ніж українське керівництво, тому ми дуже підтримуємо їхні зусилля. І я знаю, що президент Зеленський провів успішний візит до саміту Ліги арабських держав. Я знаю, що вони також співпрацюють із близькосхідними партнерами.

Голос Америки: За повідомленнями ЗМІ, посланець Китаю Лі Гуей відвідує штаб-квартиру Європейського Союзу в Брюсселі перед тим, як вирушити до Росії. Як ви оцінюєте миротворчі зусилля Китаю? Чи має Китай довіру?

Шолле: Добре, що китайці зараз спілкуються з українцями і що посланець звійснив візит. Відверто кажучи, у мене невеликі очікування щодо цих зусиль. Я маю на увазі, що Китай може бути найбільш корисним, якщо спробує переконати Путіна припинити цю війну. Важливо відзначити, що ця війна може закінчитися завтра, якщо Володимир Путін вирішить вивести свої війська з України. Я не бачу жодних доказів того, що Путін думає про це найближчим часом.

Голос Америки: Щоб уточнити, чи вважають Сполучені Штати, що Китай має вплив на Путіна?

Шолле: Очевидно, вони мають тісні стосунки з Росією. Президент Сі [Цзіньпін] і президент Путін зустрічалися кілька разів, і перед цією війною вони видали дуже довге спільне комюніке, в якому говорилося про відносини, партнерство без обмежень. Ми б попросили наших друзів з КНР використати будь-який вплив, який вони мають на Росію, щоб змусити Путіна зупинити цю війну. Я не бачив свідчень, що вони готові застосувати цей вплив. І я не бачив індикаторів того, що навіть якби вони були готові використати вплив, це спрацювало б, щоб змінити думку Путіна. Але ми просимо про цю просту річ.

Голос Америки: Чи була нещодавня зустріч радника з національної безпеки Джейка Саллівана з високопоставленим китайським дипломатом Ван Ї поганою новиною для Росії?

Шолле: Я не хочу говорити про те, погані це новини для Росії чи хороші новини для Росії. Це була дуже ділова зустріч між нашим радником з національної безпеки та Ван Ї, де йшлося про відносини між США та Китаю і де ми мали нагоду прямо заявити, про виклики, які, на нашу думку, походять від КНР, фундаментальні розбіжності, які у нас є з ними. Але також, що важливо, поговорити про сфери діалогу та співпраці з КНР.

У нас, знову ж таки, є деякі фундаментальні розбіжності з КНР, і ми збираємося залишатися вірними нашим принципам, цінностям і нашим інтересам, але в той же час ми вважаємо важливим вести діалог з КНР.

Голос Америки: Чи збираються Салліван і Ван Ї зустрічатися регулярно, наприклад раз на квартал?

Шолле: Ні, про регулярні зустрічі не йдеться. Держсекретар [Ентоні] Блінкен мав за лічені години вилетіти до Пекіна кілька місяців тому, коли китайці безвідповідально та неприйнятно здійснили політ повітряної кулі спостереження над Сполученими Штатами. Отже, це діалог, який ми дуже сподіваємося колись відновити. Поки що планів щодо цього немає. Немає рішення щодо частоти діалогу. Важливим є те, що ми готові вести такий діалог, і це те, що ми пропонуємо Китаю.

Голос Америки: Чи можете ви розповісти нам про зустрічі посла США в КНР Ніколаса Бернса на конференції керівників місій у Вашингтоні наступного місяця?

Шолле: Нік Бернс — один із наших найуспішніших дипломатів у сучасній історії США. Ми дуже довіряємо його судженням і дуже раді, що він взяв на себе це важке завдання повернутися до служби в Пекіні. Минулого тижня він мав кілька зустрічей у Пекіні, щоб допомогти обговорити те, як ми збираємося спробувати налагодити ці відносини. Отже, ми будемо з нетерпінням чекати його вражень про те, як це відбувається.

Голос Америки: Китайські офіційні особи заявили, що існує потреба стабілізувати відносини зі Сполученими Штатами. Але в той же час вони вимагають від США припинити зміцнення зв'язків з Тайванем, припинити встановлювати обмеження на торгівлю, на технології. Це передумови?

Шолле: Звичайно, ми на це не погоджуємось. Нехай КНР сама говорить про те, які умови вона ставить для будь-якого діалогу з нами. Ми чітко розуміємо, що не будемо применшувати нашу відданість союзникам і партнерам в Індійсько-Тихоокеанському регіоні чи де завгодно. Ми й надалі будемо відстоювати наші інтереси та залишатися вірними нашим цінностям. Поряд з цим, є простір для діалогу з КНР чи будь-ким іншим.

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG