Актуально
США турбує співпраця М'янмарської хунти та Росії в ядерній сфері

Сполучені Штати стурбовані розширенням ядерної співпраці Росії з військовим урядом у М’янмі — також відомій як Бірма — заявив Державний департамент США цього тижня.
Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.
«Ми глибоко стурбовані — але не здивовані — готовністю Росії розширити свою підтримку, в тому числі через співпрацю в ядерній енергетиці, репресивному режиму в Бірмі (М’янма), — йдеться в заяві Держдепартаменту, надісланій електронною поштою Голосу Америки у вівторок. - Дії Росії продовжують кризу, яка загрожує нашим зусиллям разом з нашими партнерами та союзниками сприяти миру та процвітанню Індо-Тихоокеанського регіону».
Російська державна корпорація з атомної енергії, відома як «Росатом», і хунта М’янми 6 лютого підписали «міжурядову угоду про співпрацю в галузі використання ядерної енергії».
«Ця угода спрямована на співпрацю не лише щодо невеликої атомної електростанції, але й застосування ядерних технологій у багатьох секторах, і це сприятиме соціально-економічному розвитку країни», — сказав лідер хунти старший генерал Мін Аун Хлайн на церемонії підписання минулого понеділка в нещодавно відкритому Інформаційному центрі ядерних технологій у Янгоні, найбільшому місті М’янми.
Співпраця двох країн в атомній енергетиці починає "нову главу в історії російсько-м'янмарських відносин", заявив під час церемонії підписання гендиректор "Росатому" Олексій Ліхачов. «Створення нової промисловості в країні, безсумнівно, принесе користь енергетичному сектору, промисловості та економіці М’янми».
Співпраця після перевороту
Після державного перевороту в лютому 2021 року контрольована військовими М’янма швидко розширила ядерну співпрацю з Росією. Речник хунти М’янми генерал-майор Зау Мін Тун підтвердив Голосу Америки минулої п’ятниці, що М’янма побудує малий ядерний реактор за сприяння Росії.
Зау Мін Тун сказав Бірманській службі Голосу Америки телефоном, що ядерні експерти хунти "шукають відповідні місця в країні для будівництва малого ядерного реактора разом з російськими ядерними експертами".
"Техніко-економічне обґрунтування буде проведено в кількох місцях по всій країні для будівництва ядерного реактора. Ми ще не вибрали місце, — сказав він. – Ми зробимо це в найкращому місці з найсприятливішим і найбезпечнішим середовищем, щоб мінімізувати небезпеку».
У вересні минулого року старший генерал Мін Аун Хлайн відвідав Росію для участі в Східному економічному форумі та погодив з Росією дорожню карту ядерної співпраці, включаючи можливість реалізації проекту невеликого модульного реактора в М’янмі.
У заяві «Росатому» йдеться про те, що дорожня карта буде керувати співробітництвом у сфері «мирного використання атомної енергії» на 2022-23 роки. Крім того, експерти з обох країн проведуть дослідження щодо можливого будівництва легководного ядерного реактора в М’янмі.
Після 1999 року попередня хунта в М’янмі почала переговори з Росією щодо проекту ядерного реактора, підтвердивши свої плани в січні 2002 року побудувати дослідницький ядерний реактор для «мирних цілей».
Минулі ядерні ініціативи
Раніше М'янму підозрювали у розробці ядерної зброї.
Голос Америки звернувся за коментарем до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), запитуючи, чи план хунти М’янми щодо ядерного реактора відповідає Додатковому протоколу МАГАТЕ. МАГАТЕ поки не відповіло.
У 2013 році М’янма підписала з МАГАТЕ ключову угоду про нерозповсюдження ядерної зброї, відому як Додатковий протокол. Згідно з угодою МАГАТЕ може розширити доступ до інформації та сайтів, пов’язаних із ядерною діяльністю країни.
Однак міжнародні аналітики занепокоєні тим, що в М’янмі немає необхідних систем регулювання та управління для безпечної експлуатації атомної електростанції.
«У цьому типі реактора (ядерному реакторі з легководним сповільнювачем) через деякий час можуть бути витоки, за нестачі технічного обслуговування, — сказав Голосу Америки вчений з М’янми Кхін Маунг Маунг, професор фізики в Університеті Південний Міссісіпі, – Належне технічне обслуговування є ключовою ідеєю. Наскільки мені відомо, у М’янмі немає жодної фабрики, яка має цю можливість».
"Немає сумніву, що вони (воєначальники) мають амбіції та бажання володіти ядерними арсеналами, - сказав він, - і придбання ядерних реакторів, незалежно від того, наскільки вони маленькі, безумовно, є кроком у цьому напрямку".
Раніше «Росатом» заявив, що поставить до М’янми 10 метричних тонн палива зі збагаченого урану, якого, за словами вченого Кхін Маунг Маунга, достатньо для створення ядерної зброї. Хоча країна не має технічної можливості перетворити уран на збройовий матеріал, вона потенційно може використати його у сценарії «брудної бомби».
«З такою кількістю палива в руках їм навіть не потрібно збагачувати або створювати належну зброю, — сказав він. – Але потрібно бути обережним і продумати всі можливості, маючи справу з бірманськими військовими».
Росіяни відвідують М'янму
У грудні минулого року російська делегація у складі близько десятка старших військових на чолі з генерал-полковником Олексієм Кімом відвідала М'янму. За даними державних ЗМІ М’янми, сторони зосередилися на співпраці щодо оборони та боротьби з тероризмом, заявивши, що це сприятиме «регіональному та глобальному миру».
Однак Росія загрожувала глобальному миру, вторгнувшись в Україну, тоді як військові М’янми ліквідували демократичну систему в цій країні Південно-Східної Азії, влаштувавши державний переворот і криваві репресії проти мирного населення.
За даними Державного департаменту США, багато достовірних звітів свідчать про те, що Росія надає військовим М’янми зброю, яка «дає змогу увічнити насильство, звірства та порушення прав людини проти народу Бірми».
«Підтримка режиму Росією також підриває стабільність у ширшому регіоні», — йдеться у заяві Держдепу для «Голосу Америки» у вівторок. «Сполучені Штати продовжуватимуть працювати з міжнародним співтовариством, щоб сприяти притягненню до відповідальності за переворот і всіх відповідальних за жахливе насильство, включаючи тих, хто підтримує та озброює військовий режим».
Бірманська служба Голосу Америки долучилась до роботи над статтею.
Всі новини дня
Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео
1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.
- Голос Америки
МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.
Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.
«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.
«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.
Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.
США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.
За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.
“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.
Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.
МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.
- Екатеріне Маґалдадзе
- Голос Америки
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.
"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
- Голос Америки
МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.
Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.
«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.
Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.
Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ
Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.
Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»
Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.
У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».
Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше
Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.
«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.
Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.
Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.
За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.
За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.
Форум