Спеціальні потреби

Головна соціальна мережа Росії під прицілом Кремля


Починаючи з конфлікту з Кремлем під час виборів до Думи в грудні 2011 року, провідна соціальна мережа Росії «ВКонтакті», якою користуються до 50 мільйонів осіб, стала жертвою низки таємничих інцидентів. Останній із них – нібито «випадкове» зарахування мережі до кремлівського «чорного списку». Хоча незалежні медіа-експерти пов’язують цю «випадковість», яка здивувала багатьох, певною метою влади.

Провідна соціальна мережа російського інтернету є місцем зустрічі друзів, а також платформою опозиції, яка використовує «ВКонтакті» для своєї організаційної діяльності в багаточисельних регіонах Росії.

Державна компанія Telecom, яка регулює російський інтернет, пояснила, що «ВКонтакті» «випадково» потрапила до «чорного списку», який існує для блокування незаконних сайтів, що поширюють дитячу порнографію. Мережу швидко повернули в онлайн-режим.

Але російський медіа-аналітик та блогер Олег Козирєв не виключає, що випадковість ця з соцмережею «ВКонтакті» мала свою мету: «Ось я б назвав те, що зараз відбувається, вихованням, спробою виховати, у поганому розумінні, інтернет-спільноту Росії, зробити її більш поступливою, менш незалежною, більш підлеглою».

Козирєв та інші активісти інтернету заперечують право на існування такого «чорного списку» влади Росії в інтернеті, бо бачать у ньому можливість зловживання ним із метою закриття будь-якого веб-сайту, не зручного для Кремля.

Окрім того, ця «випадковість» із «ВКонтакті» була останньою у низці інцидентів, що випали на долю цієї соцмережі в останні місяці. Деякі оглядачі вважають, що «ВКонтакті» зіткнулася з проблемою, коли деякі особи цілеспрямовано намагаються її упокорити та обрізати їй крила через усунення з її керівництва яскравих індивідуальностей на кшталт засновника мережі Павла Дурова.

28-річний Дуров заснував «ВКонтакті» в 2006 році, довів рівень мережі майже до 50 мільйонів користувачів щоденно. У 2011 році, під час грудневих виборів до Державної Думи, мав конфлікт із ФСБ, коли відмовив їхнім вимогам блокувати тоді доступ до мережі групам опозиції. Потім все нібито було якийсь час тихо.

Але вже у квітні 2012 року Дурова раптом звинуватили у транспортній пригоді в Санкт-Петербурзі, хоча він сам заперечував навіть те, що має автомобіль. Засновник «ВКонтакті» змушений був навіть виїхати з країни і не з’являвся на публіці з того часу.

Через день після обшуку в офісі «ВКонтакті» в Санкт-Петербурзі, що мав місце 16 квітня, приватна фірма United Capital Partners (UCP), що має близькі зв’язки з Кремлем, придбала 48 відсотків акцій соціальної мережі від друзів Павла Дурова – В’ячеслава Мірілашвілі та Лева Лев’єва.

Президент UCP Ілля Щербович – член ради директорів державної компанії «Роснафта» і близький до її виконавчого директора Ігоря Сечина, ключової постаті в правлячих колах Володимира Путіна. Інший головний акціонер «ВКонтакті» – компанія Mail.ru, яку контролює близький до Кремля олігарх Алішер Усманов.

В Україні «ВКонтакті» є найпопулярнішою мережею

Відомий фахівець у галузі соціальних мереж в Україні, колишній редактор Радіо Свобода Сергій Рачинський, який є одним із промоутерів проекту Newmedia.in.ua, каже, що з двох найбільш популярних тут соціальних мереж Facebook і «ВКонтакті», друга є найбільш популярною серед українців. Він наголошує Радіо Свобода, що будь-які зміни в політиці мережі «ВКонтакті» серйозно відлунюють в Україні.

«Так, безумовно, це дуже серйозний вплив на ситуацію в Україні. Бо «ВКонтакті» є найбільш популярною соціальною мережею в Україні на сьогоднішній день. Тобто якщо ми візьмемо всіх українців, які користуються соціальними мережами, то суттєво більше половини з них користуються саме «ВКонтакті». Це – кілька мільйонів людей, які регулярно користуються її послугами. Будь-які зміни, будь-які способи, так би мовити, вплинути на політику цієї мережі – вони одразу будуть помітні і в Україні», – зазначив Сергій Рачинський.

Офіційні особи в службах державної безпеки Росії не роблять жодних таємниць з бажання приборкати інтернет. Так, представник Слідчого комітету Росії Володимир Маркін каже, що соціальні мережі мають наростаючий вплив на політичні, економічні та соціальні процеси, і в очікуванні цього треба мати на увазі, що «тут ведуться інформаційні війни, які націлені на підрив довіри серед людей до держави, включно з її правоохоронною системою».

Тому незалежні експерти вважають, що влада в Кремлі поставила собі за мету як можна прискіпливіше витісняти незалежних менеджерів з російських інтернет-структур, до яких належить і ця найпопулярніша – «ВКонтакті».

Матеріал підготували Tom Balmforth та Василь Зілгалов
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG