Спеціальні потреби

Актуально

Чому Україні варто втратити бізнес з "Газпромом" і про політику Трампа розповідає аналітик США Едвард Чау

Едвард Чау

Україні потрібно вгамувати очікування від нової стратегії "енергетичного домінування" адміністрації Трампа, переконаний аналітик CSIS Едвард Чау.

"Ні американське вугілля, ані зріджений природний газ не будуть достатніми для того, щоб Україна відклала реформи", - сказав Чау в інтерв’ю журналісту Української служби "Голосу Америки" Оксані Бедратенко.

Чому Україні варто втратити транзит газу з Росії розповів аналітик США Едвард Чау. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:07 0:00

Першу частину інтерв'ю читайте тут.

"Україна виграє (від збільшення поставок енергоресурсів США - Г.А.) опосередковано, але не буде такої безпосередньої переваги, на яку сподіваються певні люди, або як вказує певна американська риторика", -переконаний Чау.

Він, однак, зазначив, що "експорт Америкою нафти та газу вже покращив стан світової пропозиції (енергоресурсів), додав ліквідності на спотовому ринку. Зріджений газ став більш доступним в Європі, що зменшило можливості Росії впливати на ціни в Європі, і це – на краще".

Україна ж має сама забезпечити собі майбутнє. Україна "має всі переваги і можливості стати самодостатньою в енергетиці. Вона має газові ресурси, які не видобуваються через погані інвестиційні умови не тільки для іноземних прямих інвестицій, але і для українських інвестицій загалом.

Україна має зробити свій внесок до енергобезпеки Європи. "Зараз до неї (України) ставляться як до пасиву з точки зору енергопоставок". Однак, Україна може за два-три роки перетворити негативи на позитиви, залучивши інвестиції.

"Однак, доки люди переконані, що правила перекручено на користь осіб з політичними зв’язками, не буде того рівня інвестицій, який можна легко передбачити", - вважає Чау.

Складно, обтяжливо і важко воювати з країною і, щоб компанія з цієї країни (Росії) була єдиним клієнтом міжнародної системи транзиту (України)
Едвард Чау

Крім видобутку газу, Україна має розвивати відновлювану енергетику, переконаний експерт. "Україна має дуже низький рівень використання відновлюваних енергоресурсів, однак, якщо подивитись на можливості в Україні не тільки для вітряної, сонячної енергетики, але і біопалива – існують високі бар’єри на вихід на цей ринок і багато з них створені політично".

Вже за кілька років, Україна, ймовірно, перестане бути транзитним центром для російського газу, вважає Чау.

"Зараз Україна транзитує 40-50 відсотків газпромівського газу до Європи, а раніше перевозила 80%. Це - тривала історія, як і той факт, що Україна потерпає від російської агресії і «Газпром» однозначно перебуває під контролем російського уряду. Я думаю, це складно, обтяжливо і важко воювати з країною і, щоб компанія з цієї країни була єдиним клієнтом міжнародної системи транзиту", - зазначив дослідник.

Є багато відмовок, до яких вдавались українці, що б не реформувати енергетику, і втрата транзитних надходжень, можливо, означатиме, що стане однією відмовкою менше в майбутньому
Едвард Чау

Якщо Україна перестане бути центром транзиту російського газу - це не фатально, переконаний Чау. "Якщо вона це втратить після 2019, не думаю, що це буде кінець світу. Гадаю, є багато відмовок, до яких вдавались українці, що б не реформувати енергетику, і втрата транзитних надходжень можливо стане однією відмовкою менше в майбутньому". До того ж, Росія в минулому "часто використовувала транзитні надходження як компромат на керівників України".

"Питання для мене – як сильно хоче Україна залишатись транзитною країною для російського газу. Не фатально втратити цей бізнес, на мою думку", - наголосив Чау.

"Можна багато зробити, щоб покращити своє становище, але якщо хочете залишатись транзитною країною, мусите мати справу з «Газпромом». Потрібно нормалізувати відносини в сфері газу між «Газпромом» та «Нафтогазом» прозорим та нормальним чином, а не так, як це тривало 25 років. І це – великий виклик. На мою думку, є ряд кроків, які, наскільки мені відомо, запропонував менеджмент «Нафтогазу», те що рекомендували Світовий банк, ЄБРР та інші", - наголосив дослідник.

Якщо залишити відносини з «Газпромом» без змін, навіть попри позицію Єврокомісії та санкційну політику США, Росія буде намагатись обійти Україну, переконаний Чау.

Я знаю, щонайменше дві групи європейських компаній, зацікавлених в розгляді такої можливості
Едвард Чау

"Якщо ситуація залишається неврегульованою – в інтересах Росії обійти Україну. Вони це постійно робили впродовж 25 років, - зазначив дослідник. - Це почалось не з газу, а з нафти. Зараз південна гілка трубопроводу "Дружба" практично суха, тому що Росія витратила останні більш ніж двадцять років, щоб обійти Україну в постачанні нафти. Вона зробить це і з газом – Nord Stream II або Turkish Stream, чи якоїсь їх комбінації".

Якщо Україна все ж хоче зберегти транзитний бізнес, дослідник порадив урядові працювати над нормалізацією відносин з «Газпромом» і зміцнювати довіру покупців. Кроком в цьому напрямку може стати передача трубопроводу в управління західними компаніями.

"Я знаю, щонайменше дві групи європейських компаній, зацікавлених в розгляді такої можливості", - сказав Чау.

Якщо Україна хоче зберегти транзит, "вона має довести, що вона не тільки надійний транзитний партнер, але і найбільш економний транзитний шлях для російського газу до Європі".

Чау наголосив, що не важливо, чи є обґрунтованими звинувачення у ненадійності України, як партнера.

"Росіяни будуть робити те, що вони будуть. Вони робитимуть це у власних інтересах, а не для того, щоб просувати інтереси України і їх поведінка не змінюється останні 25 років. Вони поступово обходили Україну як транзитну країну, тому що вони не хочуть надто залежати від України, як на їх думку, і вони часто використовували транзитні надходження як компромат на керівників України. Ми і це бачили раніше".

Дивіться також: Час-Тайм. Що заважає очищенню України від корупції?

Всі новини дня

«Це небезпечний тип розмови», – Джо Байден. Відео

«Це небезпечний тип розмови», – Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:14 0:00

Президент США Джо Байден відповів 28 березня на питання журналіста про оголошення Путіна про ядерну зброю у Білорусі.

“Дуже агресивна Росія Путіна” є гострою загрозою для США - Остін під час слухань щодо оборонного бюджету

Слухання щодо оборонного бюджету на Капітолійському пагорбі. REUTERS/Kevin Lamarque

Стратегія національної оборони США називає “дуже агресивну Росію Путіна” гострою загрозою. Про це заявив міністр оборони США Ллойд Остін під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 фінансовий рік у Комітеті Палати представників США зі збройних сил.


Представляючи проект оборонного бюджету США, Остін запевнив у подальшій підтримці України та зазначив, що під керівництвом президента Джо Байдена Сполучені Штати згуртували світ, щоб допомогти Україні боротися з невиправданим вторгненням Росії.

“Ми посилили захист і стримування НАТО на східному фланзі. Наші союзники та партнери надали важливу допомогу в галузі безпеки в рамках Контактної групи з безпекової допомоги Україні, яку я очолюю. І ми підтримуватимемо оборону України стільки, скільки буде потрібно”, - зазначив Остін.

Він зазначив, що бюджет на наступний рік буде найбільшим космічним бюджетом в історії Пентагону, а також передбачає найбільші інвестиції в закупівлі досліджень і розробок. “Ми просимо понад 61 млрд доларів для підтримки панування в повітрі. Це включає фінансування винищувачів і незвичайних стратегічних бомбардувальників B 21”, - заявив Остін.

Він також закликав Конгрес США виділити понад 48 млрд доларів на оборону на морі, включно з будівництвом нових кораблів протимінного захисту.

"Ми просимо понад 30 мільярдів доларів для подальших інвестицій у промислову базу та придбання максимальної кількості боєприпасів, які здатна виробити американська промисловість", - заявив Остін.

Під час слухань член Палати представників США від Республіканської партії Джо Вілсон запитав у Остіна, чи можуть США надати Україні танки М1 негайно, а також виділити більшу кількість цих танків для потреб України.

На це Остін не відповів прямо, лише зазначив, що щотижня спілкується з українськими колегами та знає про їхні потреби.

"Ми вважаємо, що маємо справді гарне уявлення про те, що українцям потрібно, щоб домогтися успіху в цій боротьбі. І вони справді виконали чудово діють, зіткнувшись з противником, який значно сильніший і краще забезпечений ресурсами, ніж вони. Вони добре билися, і надихнули нас усіх, і продовжують це робити.

Останнім часом тривають поставки бойових машин піхоти, Bradley, ... німці дають танки Leopard, низку спроможностей, щоб дозволити українцям піти в наступ навесні, коли вони вирішать", - сказав Остін.

США планують вшестеро збільшити виробництво 155-мм снарядів, подвоїти виробництво "Джавелінів" - ЗМІ

Фото для ілюстрації: На базі ВПС США готують 155-мм снаряди для відправки до України, квітень 2022 року (AP Photo/Alex Brandon, File)

США планують подвоїти виробництво 155-мм артилерійських снарядів до кінця року і збільшити це виробництво в шість разів впродовж п'яти років. Про це заступник міністра оборони США з Сухопутних сил Гейб Камарілло заявив у вівторок у виступі на засіданні симпозіуму Світової асоціації Сухопутних сил США, пише DefenseOne.

Пентагон витратить більше 2 мільярдів доларів цього року на оновлення виробничих потужностей на тлі зростання поставок зброї Україні, додав посадовець, пише видання.

Також планується подвоїти виробництво "Джавелінів" - до 330 на місяць, а ракет GMLRS з 556 до 1 110 в 2025 році, заявив Камарілло.

Камарілло також запевнив, що поставки танків Abrams Україні не позначаться на виробництві нових танків на заводі в Лімі, Огайо, пише DefenseNews. Наразі 31 танк потрібно підготувати до поставки до України, наводить видання слова посадовця.

В Білому домі раніше цього місяця повідомили, що Сполучені Штати шукають варіанти пришвидшити доправлення танків Abrams до України.

"Пентагон працює якнайшвидше, й вони скоро розкажуть про зміни, які вони роблять, щоб подивитись, чи ми можемо передати танки Abrams Україні трохи швидше, ніж очікувалось до цього, тож ми працюємо над цим, є певні зміни, які можна привнести у процес, щоб пришвидшити це, - сказав координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі в ефірі американського телеканалу MSNBC 21 березня. - Але треба розуміти, що це дуже складні танки, по перше, у нас немає багато з них на складах, але навчання із користування цим танком потребує значної підготовки".

"Наприклад, базове навчання з використання танків Abrams для американських солдатів триває 16 тижнів, і це просто базове навчання з використання. Також треба знати, як підтримувати цю техніку в робочому стані, а також треба логістичний ланцюжок, щоб продовжувати отримувати запчастини й витратні матеріали, поки ви у бою", - сказав високопосадовець.

Водночас Кірбі зазначив, що США розуміють нагальну потребу ЗСУ у техніці та боєприпасах для весняного контрнаступу, й це відображено в оголошеному напередодні новому пакеті допомоги Україні на суму $350 млн, який включатиме більше ракет GMLRS для артилерійських установок HIMARS, 155-мм боєприпаси для гаубиць і 25-мм боєприпаси.

"Президент дуже чітко заявив, що станом на зараз ми не розглядаємо питання F-16 для України. Ми намагаємось визначити пріоритети у типах систем, які, як ми знаємо, (українці) потребуватимуть найбільше у наступні тижні й місяці, а це артилерія, боєприпаси, повітряна оборона, бронетехніка", - додав Кірбі у відповідь на запитання ведучого MSNBC щодо винищувачів.

Мережа секретних агентів Росії, створена до війни, може і досі діяти в Україні - звіт RUSI

Президент РФ Путін біля монументу співробітникам зовнішньої розвідки, Москва, 2020р. Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Росія розгорнула широку мережу секретних агентів в Україні перед повномасштабним вторгненням. Понад те, ця мережа досі є “життєздатною” і попри тисячі арештованих зрадників забезпечує постійний потік розвідувальної інформації для російських військ. Такі дані оприлюднили розвідувальники і аналітики у новому звіті Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI).

Згідно з опублікованим звітом, російські спецслужби завербували в Україні широку агентурну мережу напередодні вторгнення, від чого досі продовжують отримувати вигоду, - цитує звіт видання Newsweek.

Ще рік тому, нагадує видання, у зверненні 1 квітня 2002 року президент України Володимир Зеленський обіцяв “великі проблеми за співпрацю з гауляйтерами або окупантами напряму” і тим, хто “пішов в гауляйтери”, президент порадив робити собі “прописку десь у Ростові”.

За інформацією журналістів видання Newsweek, тисячі людей, звинувачених у співпраці з російським урядом, були затримані з початку війни в Україні.

Інститут RUSI називає агентуру Москви «внутрішньою загрозою», яка “обмежила здатність України підготувати країну до війни у 2022 році”.

Згідно із аналітикою інституту, російським військам вдалося «корумпувати об’єкти» та вербувати українців – іноді навіть під сфальшованими приводами. Тобто українці можуть бути впевнені, що збирають дані для Києва, а насправді їх дії приносять у кінцевому підсумку користь Москві.

Крім того, звіт свідчить, що людей в Україні вербували агенти, які “проникли в українську політичну чи економічну еліту”. Деякі з них працювали на Росію вже упродовж десятиліть.

І хоча деякі з тих, хто працював на Кремль, були ідентифіковані, чимало з їх операцій все ще не викрито, попереджають автори звіту.

«Значна частина агентури Росії як в Україні, так і в інших країнах продовжує активно діяти», – пишуть вони.

Одним із завдань спецагентів Росії, наразі безуспішним, було спровокувати «внутрішню політичну кризу». Над цим працювали «впливові агенти в державних органах» в Україні, - йдеться у звіті.

Два агрогіганти виходять із зернового ринку РФ - ЗМІ

Фото для ілюстрації: Вантажні кораблі очікують на проходження через Босфор, листопад 2022 року (AP Photo/Khalil Hamra)

Компанії Cargill та Viterra, два найбільші торговці зерном із Росії, виходять з цього ринку, повідомляє Bloomberg з посиланням на інформацію російського уряду, а також на джерела компанії.

Viterra планує оголосити відповідне рішення незабаром, пише Bloomberg з посиланням на поінформовані джерела в компанії. Cargill припинить експорт російського зерна в липні, повідомив міністр сільського господарства Росії. Компанія, все ж купуватиме російське зерно в інших компаній "в рамках нашої мети доставляти харчування для світу", йдеться в повідомленні компанії.

Як повідомляв Голос Америки, країни Східної Європи висловлюють занепокоєння, через надходження великих обсягів українського зерна до регіону, на тлі обмежень цього експорту через Чорне море.

У вівторок Румунія і Польща звернулись до Європейської комісії з проханням створити механізми із відстеження експорту українського зерна, щоб “гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту”.

Прем’єр-міністри Румунії та Польщі Ніколае Чука та Матеуш Моравецький заявили на бізнес-конференції в Бухаресті, що їхні уряди працюють над розв'язанням проблеми, коли значна кількість українського зерна (дешевшого, ніж те, що вироблене в ЄС) потрапляє в країни Центральної Європи, негативно впливаючи на місцеві ціни та рівні продажів для європейських фермерів.

Румунський прем’єр Чука наполягає на встановленні механізмів із забезпечення відстеження українського експорту та його кінцевих пунктів призначення.

Очільник польського уряду Моравецький також заявив, що разом з румунами «борються разом за те, щоб це зерно покинуло наші країни, щоб Європейський Союз ефективно допоміг нам у здійсненні торговельної політики”, - цитує посадовця Reuters.

Раніше цього місяця міністр сільського господарства Румунії Петре Даеа заявив, що, за оцінками Європейської комісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили загалом 417 мільйонів євро (451,15 мільйона доларів) від надходження дешевшого українського зерна на їхні ринки. Даеа також сказав, що Єврокомісія має на меті виплатити компенсацію вартістю 56,3 мільйона євро польським, болгарським і румунським фермерам, остаточне рішення очікується 30 березня.

Видання Politico у січні писало, що український експорт зерна становив до війни десяту частину світового обсягу. Видання описувало занепокоєння болгарських фермерів, які скаржились, що не можуть заробляти на вирощуванні насіння соняшника, основного експортного продукту країни, через зростання українського імпорту, яке призвело до падіння цін майже вдвічі. За даними Politico, в Болгарії близько три чверті місцевого врожаю було витіснено з переробних підприємств.

Міністри сільського господарства Польщі, Болгарії, Чехії, Угорщини, Румунії та Словаччини на зустрічі у Брюсселі в січні закликали обмежити стрімкий імпорт українського зерна та виплатити компенсації постраждалим фермерам.

Сільськогосподарське питання України, як пише видання, активно обговорюється в ЄС на фоні перспективи членства України в Євросоюзі, що може створити виклики для фермерів у країнах-сусідах з Україною.

В статті використано матеріали АР, Reuters.

Більше

Відео - найголовніше

«Це небезпечний тип розмови», – Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:14 0:00
XS
SM
MD
LG