Спеціальні потреби

Актуально

Чому розмова Волкера з Сурковим про миротвоців ООН на Донбасі не обіцяє бути простою

Можливе розташування миротворців ООН на сході України названо головною темою зустрічі у Белграді в понеділок спеціального представника президента США у справах України Курта Волкера та помічника російського президента Владислава Суркова.

Волкер наголосив журналістам у Вашингтоні 3 листопада, що обговорюватимуться лише принципи такої місії, оскільки згоди щодо такого контингенту немає.

14-16 листопада у Києві очікують помічника державного секретаря США у справах Європи Весса Мітчела.

Волкер та Сурков вже зустрічалися у столиці Сербії 7 жовтня, але переговори були закриті і навіть про їх місце офіційно не повідомляли.

Президент Петро Порошенко виступав з ініціативою міжнародних миротворчих сил на Донбасі ще з 2015 року та офіційно оголосив її на Генеральній Асамблеї ООН у вересні цього року.

Порошенко заявив тоді, що “мандат миротворців повинен покривати усю окуповану територію, включаючи українсько-російський державний кордон”, і назвав це обов’язковою умовою.

Український президент також наголосив, що у такій місії не могли би брати участь російські сили - “представники агресора”, бо це порушувало б принцип неупередженості миротворчої діяльності ООН.

Російська сторона віддавна відкидала саму ідею міжнародного контингенту як інструменту мирного процесу, проте у вересні президент Путін несподівано заявив, що підтримує розташування миротворців, але лише уздовж “контактної смуги”, що відокремлює контрольовані російськими силами території на Донбасі.

Київ одразу ж відкинув таку російську пропозицію. Курт Волкер також казав, що на думку Вашингтона міжнародні миротворці мали б спостерігати за усією зоною конфлікту.

"Путінський гамбіт"

Німецький міністр закордонних справ Зіґмар Ґабріель на початку вересня закликав скористатися "несподіваною" пропозицією Путіна про миротворців ООН на Донбасі.​

Міністр заявляв у Берліні, що він “дуже радий” з приводу прояву готовності російського президента “вести переговори про вимоги, які Росія відкидала у минулому”.

“Ще важливіше, що ця пропозиція про місію ООН на сході України показує, що Росія внесла зміни в свою політику, які нам не бажано змарнувати”, - казав німецький урядовець.

Лондонський коментатор Джеймс Шерр - один з тих, хто закликає обережно розглядати російську пропозицію щодо миротворчого контингенту в Україні.

Співробітник Королівського інституту міжнародних відносин наголошує на вирішальному значенні деталей: “Хто увійде до складу сил ООН і яке у них буде озброєння? Як відрізняти “іноземних” військовослужбовців, котрі навчилися зливатися з місцевими? Які види озброєнь будуть відведені, а які залишаться? Наскільки ситуацію контролюватимуть “органи республік” і скільки залишатиметься можливостей для російських вето? Як створювалися б рівні умови між існуючими сурогатами політичних структур та загальноукраїнськими політичними силами, які були ліквідовані на тих територіях з 2014 року?”

Шерр вважає, що Росія можливо хоче позбутися тягаря окупованих районів Донбасу, але не відомо наскільки Москва прагне зберігати важіль політичного, економічного і військового тиску на Україну через ті території.

Можливим дієвим прецедентом для міжнародної миротворчої операції на сході України Джеймс Шерр називає очолювану НАТО місію у Боснії-Герцеговині 1994-95 р.

“Але це анафема для Росії, яка закликає до легко озброєного контингенту ООН, обмеженого територією контактної смуги, а тому неспроможної виконувати проголошене завдання захисту спостерігачів ОБСЄ, які відповідно до угод Мінськ-2 мали б мати необмежений доступ по усій зоні конфлікту”, - пише аналітик.

Дивіться також: Джеймс Шерр про варіанти розв’язання конфлікту на Донбасі

Два варіанти розв’язання конфлікту на Донбасі
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Всі новини дня

Тіна Кароль: про творчість під час війни, шлях до перемоги та боротьбу на культурному фронті. Інтерв'ю

Співачка Тіна Кароль від початку повномасштабної російської агресії активно займається культурною дипломатією. Про творчість під час війни, шлях до перемоги та боротьбу на культурному фронті Тіна Кароль розповіла під час візиту до Нью-Йорка.

Стало відомо, на що саме просять Конгрес США виділити додаткове фінансування для України. Відео

В Пентагоні кажуть - не бачать жодних ознак того, що Росія готова припинити війну найближчим часом. Саме тому будуть і надалі продовжувати підтримку України в її боротьбі.

Як кіберкомандування Сполучених Штатів співпрацює з українським урядом? Інтерв'ю

США «проводять заходи у сфері кібербезпеки, які допомагають українському уряду зміцнювати стійкість і захист».

Псевдореферендуми і часткова мобілізація в Росії проявили слабкість Путіна - експерти. Відео

Західні експерти, з якими говорив Голос Америки погоджуються в думці, шо ані "псевдореферендуми", ані погрози, які їх супроводжують не змінять підтримку Заходом України, а також боротьбу за звільнення українських територій.

“Псевдореферендуми, проведені Росією, не мають легітимностi" - Єнс Столтенберг після розмови із Зеленським. Відео

“Псевдореферендуми, проведені Росією, не мають легітимності і є кричущим порушенням міжнародного права. Ці землі – Україна”. Про це заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після розмови із Володимиром Зеленським.

Більше

XS
SM
MD
LG