Спеціальні потреби

Актуально

Чому розмова Волкера з Сурковим про миротвоців ООН на Донбасі не обіцяє бути простою

Можливе розташування миротворців ООН на сході України названо головною темою зустрічі у Белграді в понеділок спеціального представника президента США у справах України Курта Волкера та помічника російського президента Владислава Суркова.

Волкер наголосив журналістам у Вашингтоні 3 листопада, що обговорюватимуться лише принципи такої місії, оскільки згоди щодо такого контингенту немає.

14-16 листопада у Києві очікують помічника державного секретаря США у справах Європи Весса Мітчела.

Волкер та Сурков вже зустрічалися у столиці Сербії 7 жовтня, але переговори були закриті і навіть про їх місце офіційно не повідомляли.

Президент Петро Порошенко виступав з ініціативою міжнародних миротворчих сил на Донбасі ще з 2015 року та офіційно оголосив її на Генеральній Асамблеї ООН у вересні цього року.

Порошенко заявив тоді, що “мандат миротворців повинен покривати усю окуповану територію, включаючи українсько-російський державний кордон”, і назвав це обов’язковою умовою.

Український президент також наголосив, що у такій місії не могли би брати участь російські сили - “представники агресора”, бо це порушувало б принцип неупередженості миротворчої діяльності ООН.

Російська сторона віддавна відкидала саму ідею міжнародного контингенту як інструменту мирного процесу, проте у вересні президент Путін несподівано заявив, що підтримує розташування миротворців, але лише уздовж “контактної смуги”, що відокремлює контрольовані російськими силами території на Донбасі.

Київ одразу ж відкинув таку російську пропозицію. Курт Волкер також казав, що на думку Вашингтона міжнародні миротворці мали б спостерігати за усією зоною конфлікту.

"Путінський гамбіт"

Німецький міністр закордонних справ Зіґмар Ґабріель на початку вересня закликав скористатися "несподіваною" пропозицією Путіна про миротворців ООН на Донбасі.​

Міністр заявляв у Берліні, що він “дуже радий” з приводу прояву готовності російського президента “вести переговори про вимоги, які Росія відкидала у минулому”.

“Ще важливіше, що ця пропозиція про місію ООН на сході України показує, що Росія внесла зміни в свою політику, які нам не бажано змарнувати”, - казав німецький урядовець.

Лондонський коментатор Джеймс Шерр - один з тих, хто закликає обережно розглядати російську пропозицію щодо миротворчого контингенту в Україні.

Співробітник Королівського інституту міжнародних відносин наголошує на вирішальному значенні деталей: “Хто увійде до складу сил ООН і яке у них буде озброєння? Як відрізняти “іноземних” військовослужбовців, котрі навчилися зливатися з місцевими? Які види озброєнь будуть відведені, а які залишаться? Наскільки ситуацію контролюватимуть “органи республік” і скільки залишатиметься можливостей для російських вето? Як створювалися б рівні умови між існуючими сурогатами політичних структур та загальноукраїнськими політичними силами, які були ліквідовані на тих територіях з 2014 року?”

Шерр вважає, що Росія можливо хоче позбутися тягаря окупованих районів Донбасу, але не відомо наскільки Москва прагне зберігати важіль політичного, економічного і військового тиску на Україну через ті території.

Можливим дієвим прецедентом для міжнародної миротворчої операції на сході України Джеймс Шерр називає очолювану НАТО місію у Боснії-Герцеговині 1994-95 р.

“Але це анафема для Росії, яка закликає до легко озброєного контингенту ООН, обмеженого територією контактної смуги, а тому неспроможної виконувати проголошене завдання захисту спостерігачів ОБСЄ, які відповідно до угод Мінськ-2 мали б мати необмежений доступ по усій зоні конфлікту”, - пише аналітик.

Дивіться також: Джеймс Шерр про варіанти розв’язання конфлікту на Донбасі

Два варіанти розв’язання конфлікту на Донбасі
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Всі новини дня

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

У Львові місцеві футбольні школи, зокрема академія Львівських Карпат, безкоштовно надають дітям-переселенцям нагоду займатися улюбленим спортом.

Активісти української громади США закликають бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок. Відео

Бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок, закликають активісти Української громади США. Зокрема у штаті Огайо, де розташована фабрика виробника харчів Нестле, місцеві українці вимагають від міжнародної компанії припинити бізнес у Росії.

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Ціни на нафту на світових ринках залишаються на рівні 110-113 доларів за барель. Через високі, хоча і не рекордні, ціни, попри санкції, економіка Росії продовжує функціонувати краще ніж прогнозувалося, вважають певні європейські аналітики. Москва продовжує торгувати нафтою.

Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Через війну, врожай в Україні цього сезону буде вдвічі менший ніж торік, прогнозують в українському уряді. Оскільки Україна провідний експортер зернових, світові ціни на пшеницю пішли в гору.

Війна Росії та загроза глобальної харчової кризи. Деталі форуму в Давосі, заяви Байдена в Японії. Відео

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО під час Світового економічного форуму в Давосі, де говорили про Україну, і загрозу глобальної харчової кризи через російську агресію.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG