Спеціальні потреби

Актуально

Хто відбудує Україну і як контролювати мільярдні видатки? – інтерв'ю з Брюсом Стоксом, Німецький фонд Маршалла, США

Брюс Стокс, Німецький Фонд Маршалла, Вашингтон, США

Щоб повернутись до нормального життя в Україні, розмінувати землю, відбудувати зруйноване війною, відновити транспортне сполучення, інфраструктуру, соціальне забезпечення тощо, Україні знадобиться біля 349 мільярдів доларів. Лише пряма завдана війною шкода перевищила 97 мільярдів. Такими є оцінки спільного звіту, який уряд України, Європейська комісія та Світовий банк представили в п'ятницю в Брюсселі.

Звіт, за очікуваннями, стане основою для конференції з відновлення України, яку країни "Групи семи" планують провести в Берліні 25 жовтня. Рекомендації для G7 про те, хто і як має заплатити за відбудову цього тижня надав і Німецький Фонд Маршалла.

Дослідники фонду вважають, що провідну роль у відбудові України має відіграти Європа, адже кінцевою метою відновлення України є інтеграція до ЄС. США, які роблять великий внесок до безпеки України, стануть важливими донорами відбудови на початку, але роль інших країн "Групи семи" мусить зростати з часом.

США розуміють нагальну потребу України в допомозі. Про це в розмові з українським прем'єр-міністром Денисем Шмигалем в п'ятницю заявила міністерка фінансів США Дженет Єллен. До кінця вересня гранти від США Україні складуть 8,5 млрд дол. США також подали запит до Конгресу для фінансування критичних потреб України в найближчі місяці, повідомили в Мінфіні США, за результатами розмови.

Перша стадія відбудови – стабілізація економіки України – має відбутись вже зараз, вказують дослідники. Вже тепер Україна має забезпечувати фінансування приблизно 5 мільярдів доларів бюджетного дефіциту щомісяця.

Як попереджали американські та європейські науковці, фінансування бюджетного дефіциту через друк грошей центробанком, як це масово відбувалось у перші місяці війни, загрожує повернути України до гіперінфляції на кшталт 1990-х років.

Тепер Національний банк України друкує приблизно 30 мільярдів гривень на місяць, і якщо він продовжить таку динаміку, Україні загрожує «хронічно висока інфляція», сказав в коментарі Голосу Америки співавтор дослідження CEPR професор Каліфорнійсього університету Юрій Городніченко.

«Гіперінфляції у нас не буде, але в нас буде хронічно висока інфляція - 30 відсотків. Це – приблизно величина, яка буде пов’язана з друком грошей. Це – не кінець світу але, звичайно, дуже неприємно», – каже Городніченко.

Щоб уникнути надмірного друку грошей, аналітики Німецького Фонду Маршалла рекомендують ЄС вже зараз виступити гарантом у новій програмі допомоги Міжнародного валютного фонду, про яку домовляється Україна, і нагадують, що Європа прогарантувала програму МВФ для Греції, коли та вступала до ЄС.

Про те, скільки коштує відродити Україну, чи заплатить Росія за відбудову, навіщо Україні йти до європейського прокурора, і хто контролюватиме мільярдні витрати а також можливу роль Китаю та Туреччини, журналістці Української Служби Голосу Америки Оксані Бедратенко розповів співавтор Звіту Німецького фонду Маршалла Брюс Стокс.

Хто відбудує Україну – інтерв'ю з Брюсом Стоксом. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:13 0:00

Інтерв’ю перекладене і відредаговане для ясності та плинності.

Оксана Бедратенко: В новому звіті Німецького фонду Маршалла ви виклали бачення відбудови України. Як перетворити Україну з країни, що страждає від війни, на процвітаючу демократичну європейську державу?

Брюс Стокс: Готуючи звіт, ми спілкувались зі Світовим банком, МВФ, посадовцями Євросоюзу, Німеччини та США і вважаємо, що відбудова має початись поки війна ще триває. І коли ми говоримо з пересічними людьми і навіть політиками, вони кажуть: «Як таке можливо? Війна ще триває». Але ми переконуємо – такий підхід кращий.

Український уряд говорить про 750 мільярдів, деякі українські науковці кажуть – негайно потрібно сто мільярдів. Чесно кажучи такі цифри відлякують донорів, бо вони дуже великі

Наш план стосується того, яким чином організувати донорів, об’єднати їх і під «ними» ми розуміємо країни "Групи семи", але це можуть бути не лише ЄС, США та Японія. Сподіваємось на участь країн "Групи 20", включаючи Австралію, Нову Зеландію, Канаду. Буде створено певне правління і основні донори наглядатимуть за проектом.

Скільки потрібно грошей остаточно невідомо, український уряд говорить про сімсот п’ятдесят мільярдів. Деякі українські науковці кажуть – негайно потрібно сто мільярдів. Чесно кажучи, такі цифри відлякують донорів, бо вони дуже великі. На початку значна частина коштів надходитиме від США, але ми кажемо, що згодом багато коштів має надати ЄС, бо йдеться про вступ до Євросоюзу. Посадовці ЄС розуміють це в теорії, але я не певен, чи розуміють вони, про які суми йдеться

О.Б.: Ви багато у своєму звіті говорите, що ЄС має відігравати провідну роль в економічному відновленні України і навіть вже зараз дати гарантії за Україну перед МВФ, на кшталт тих, які отримала свого часу Греція. Чи готова Європа до цього?

Б.С.: Чесно кажучи, не знаю, чи є єдність навіть в уряді США щодо цього. Сподіваюсь, наші рекомендації стануть основою процесу.

Часто на конференціях донорів учасники декларують значні зобов’язання і це потрапляє на шпальти газет, але в реальності цього не відбувається

Потрібно багато грошей, але на конференціях донорів учасники декларують значні зобов’язання, і це потрапляє на шпальти газет, але в реальності цього не відбувається.

Тому ми вважаємо, що потрібно працювати через існуючі організації, такі як МВФ, Світовий банк, ЄБРР і донори можуть збільшувати там свої внески, давати гарантії, під які можна позичати на приватному ринку.

Європейський Союз змушений буде збільшити свої зобов’язання. Наскільки мені відомо, в ЄС є певне протистояння щодо того, як це робити. Чи збільшить ЄС свій спільний борг, щоб позичити ці кошти? Вони раніше так робили для подолання пандемії, боротьби зі зміною клімату, збільшення військових видатків. Однак, кожного разу Німеччина і деякі скандинавські країни виступають проти, бо нікому не подобається спільний борг. Однак, незрозуміло, де ще взяти такі кошти.

О.Б.: Очевидно, є і російські кошти. 300 млрд доларів заморожено на рахунках російського центробанку за кордоном. Чи можна спрямувати ці кошти на відбудову України?

Б.С.: Я знаю, що політики по обидва боки океану хотіли б використати ці кошти. Тоді не треба брати гроші у платників податків, можна просто забрати російські активи. Але всі експерти, з якими ми говорили, кажуть, що це навряд чи можливо, і справа на роки застрягне в судах.

Ми пропонували, щоб в мирній угоді була можливість спрямувати частину цих коштів на відбудову України. Очевидно, що на це мають погодитись росіяни. Я, чесно кажучи, з росіянами про це не говорив, але здогадуюсь, що наразі вони не погодяться.

Ті, хто надасть ресурси, матимуть вплив

О.Б.: Захід потужно підтримує Україну. А ось що стосовно Китаю? Як щодо інших гравців, які захочуть долучитись до майбутнього України?

Цілком можливо, що одного дня китайці з’являться в Києві і скажуть: «Ми випишемо вам чек, а ви лише мусите використовувати китайські технології та китайських працівників і ми за вас відбудуємо Україну»

Б.С.: Цілком можливо, що одного дня китайці з’являться в Києві і скажуть: «Ми випишемо вам чек, а ви лише мусите використовувати китайські технології та китайських працівників і ми за вас відбудуємо Україну».

Зараз це здається трохи нереалістичним, через близькість Москви та Пекіна, але ми рекомендуємо подумати про участь Китаю, якщо вони бажають. По-перше, Китай має глибокі кишені, а також краще, щоб вони були «всередині намету», а не зовні.

Також є країни Близького сходу та Перської затоки. Багаті на нафту країні можуть захотіти зіграти роль у відбудові України. Ми знаємо, що Туреччина дуже б хотіла, щоб її велика будівельна компанія взяла участь. Це мають розуміти країни "Групи Семи". Цю порожнечу хтось займе і ті, хто надасть ресурси, матимуть вплив.

О.Б.: Україна має хронічні проблеми – це корупція, нестача верховенства права. Як вирішити ці проблеми і досягти успішної євроінтеграції?

Б.С.: Це очевидне питання, на яке ми намагались дати відповідь одразу, бо повідомлення про корупцію, що була в Україні до війни, приголомшують.

Представники громадянського суспільства бачать корупцію там, де правоохоронці можуть її не помітити

Ми пропонуємо, щоб нагляд здійснював спеціальний омбудсмен. Також ми вказуємо, що Україна вже зміцнила боротьбу з корупцією.

Але на шляху до ЄС, українському урядові було б корисно одразу приєднатись до прокуратури ЄС, що дозволить тісно співпрацювати і отримувати допомогу Європи в нагляді за боротьбою з корупцією та переслідуванні порушників. Такий обмудсмен регулярно звітуватиме перед громадськістю.

Також дуже важливу роль має грати громадянське суспільство. Це в багатьох випадках більш ефективно, бо представники громадянського суспільства бачать корупцію там, де правоохоронці можуть її не помітити.

Дивіться також: Україна зможе боротись, лише якщо буде економічно сильною, і це починають розуміти на Заході, - каліфорнійський професор. Інтерв’ю

Всі новини дня

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Суд у Грузії відмовився випустити Саакашвілі за станом здоров'я

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі під час відеозв'язку на судовому слуханні у Тбілісі, 1 лютого 2023. REUTERS/Irakli Gedenidze

Тбіліський міський суд 6 лютого відмовився відтермінувати виконання вироку в справі колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, передає грузинська служба Радіо Свобода. Рішення оголосив суддя Георгій Аревадзе, тим самим не задовольнивши клопотання адвокатів Саакашвілі.

Рішення судді викликало невдоволення родичів та прихильників колишнього президента.

На сьогоднішньому засіданні сторони проголосили заключні промови, після чого суддя зачитав рішення.

Представники пенітенціарної служби не погодилися з клопотанням адвокатів Саакашвілі. За словами представника служби, юриста Ніки Абрамішвілі, поданий суду висновок не містив достовірної інформації про тяжкість хвороби засудженого Міхеїла Саакашвілі і не міг служити підставою для відтермінування покарання.

Зі свого боку, адвокати сьогодні закликали суддю задовольнити їхнє клопотання та винести справедливе рішення. Зокрема, Шалва Хачапурідзе сказав судді, що порятунок життя третього президента – у його руках. За поясненням адвокатів, Аревадзе своїм рішенням міг зіграти історичну роль і закласти основу для великого примирення.

Виходячи зі стану здоров’я, Михайло Саакашвілі ані на засіданні, ані на оголошенні рішення не був присутнім, навіть дистанційно.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Експрезидент Грузії, який має українське громадянство, був заарештований у Тбілісі восени 2021 року після таємного повернення до країни. На той час щодо нього був ухвалений заочний вирок – 6 років позбавлення волі у справі про перевищення повноважень.

Через проблеми зі здоровʼям Саакашвілі перевели до цивільної клініки у Тбілісі. Сам політик та його прихильники наполягають, що погіршення стану могло бути спричинене отруєнням. Влада Грузії стверджує, що для таких висновків немає доказів.

Кількість жертв землетрусу у Туреччині й Сирії перевищила 2600. США відправляють в регіон групи рятувальників

Рятувальна операція на місці лікарні, що обвалилась внаслідок землетрусу, Іскендерун, Туреччина, 6 лютого 2023. REUTERS/Umit Bektas

Вашингтон відправляє до Туреччини дві групи рятувальників у координації з Анкарою для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків потужного землетрусу. Про це на брифінгу повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

"Зараз окрім персоналу, який вже працює на місці, ми перебуваємо в процесі розгортання додаткових груп, у тому числі двох пошуково-рятувальних груп в умовах міста із 79 осіб, щоб підтримати пошуково-рятувальні зусилля Туреччини та допомогти всім тим, хто постраждав або втратив житло внаслідок землетрусу, - повідомив Кірбі. - USAID і Пентагон також зараз координують дії зі своїми турецькими колегами щодо додаткової допомоги".

Раніше Голос Америки повідомляв, що президент США Джо Байден висловив співчуття родинам загиблих і поранених й пообіцяв надавати "будь-яку необхідну допомогу" Туреччині, а також підтримку Сирії через гуманітарні організації у країні, які підтримують США.

Тим часом стало відомо, що кількість жертв землетрусу у Туреччині й Сирії перевищила 2600, понад 11 тисяч людей поранені. Епіцентр знаходився у місті Газіантеп, неподалік кордону із Сирією. Підземні поштовхи були відчутні також у Лівані та Ізраїлі.

Перший поштовх магнітудою 7,8 бала стався перед сходом сонця, через кілька годин було відчутно повторні поштовхи у 7,7 бала. Пошук вцілілих у тисячах обвалених будинків ускладнює холод і дощ.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG