Спеціальні потреби

Без боротьби з корупцією Україна не може виграти війну


Не розібравшись із корупцією, українцям буде важко виграти війну – кажуть американські дослідники та економісти. Тому реформувати заскорузлу й непрозору систему треба всупереч російській агресії. Повернути довіру громадян буде важко, але саме контроль громадськості та незалежних медіа – критично важливий для успішної боротьби із корупцією.

Прозорість на усіх рівнях, наразі, питання національної безпеки. Тільки так, вважають американські експерти, Україна може виграти війну. Адже позбутися корупції – значить залишити без кисню путінський режим.

Говорить помічник директора Інституту європейських, російський та євразійських досліджень Університету Джорджа Вашингтона Роберт Орттунґ:

«Якщо українці не розберуться з корупцією, то не зможуть виграти війну. Путінський режим майже повністю базується на корупції. Це те, що надає йому сили. Через це йому вигідний і «заморожений конфлікт», який сприяє поширенню організованої злочинності на місцях».

Дестабілізація – інструмент Кремля, покликаний утримати від прогресу країни, які прагнуть до реформ. Тому змінюватися треба всупереч війні – кажуть експерти. Деякі антикорупційні заходи відіб’ються на кишені і незаможних громадян. Підвищення цін на енергетику необхідне – каже, старший науковий співробітник Центру стратегічних та міжнародних досліджень Едвард Чау, хоч і пояснити це громадянам, зневіреним у чесності влади, буде вкрай складно:

«Війна – це виправдання, а не причина, аби не викорінити систему корупції в енергетичному секторі. І найперше треба говорити про реформу цін на енергетику. Якщо вони встановлені штучним шляхом, лишається забагато місця для корупції. Повернути довіру українців буде важко. Але із народом треба говорити, проводити освітні кампанії і долучати до процесу реформ».

Незалежні медіа та громадськість у цілому відіграють критично важливу роль у боротьбі із корупцією. Люди мають контролювати процес, але спершу їх треба у цьому зацікавити, радять експерти. Роберт Орттунґ пояснює:

«Не можна просто говорити про боротьбу із корупцією, це звучить так само абстрактно, як боротьба за права людини. Для населення все треба переводити у конкретні цифри.

Скільки коштує корупція у ДАІ кожен українець може порахувати із власного досвіду. Тому ініційоване Міністерством внутрішніх справ реформування цієї служби і створення патрульної, має стати всім зрозумілим і відчутним символом реформ. Сполучені Штати, які виділяють на програму мільйони доларів, сподіваються, що реформаторам вдасться повноцінно втілити свої ідеї.

Говорить старший координатор у боротьбі з корупцією Бюро європейських та євразійських справи Державного департаменту США Джордж Кент:

«Ми можемо тренувати і радити, як краще змінити існуючі закони, але реальні зміни до цих законів та їхнє запровадження залежить лише від українців. До влади прийшло достатньо молодих реформаторів. Питання лише в тому, чи зможуть вони запровадити свої ідеї.

Мотивації українському уряду не бракує – вважають експерти. З одного боку, реформи – умова для надання фінансової допомоги від міжнародної спільноти. А з іншого – зміна корумпованої системи – одна з головних вимог українського народу, який навчився відстоювати свої інтереси.

  • 16x9 Image

    Юлія Ярмоленко

    Юлія Ярмоленко приєдналася до Української служби "Голосу Америки" 2015-го. До цього 6 років працювала кореспондентом міжнародного відділу новин на телеканалі “ICTV”. Висвітлювала знакові події у 15 країнах світу – від Всесвітнього економічного форуму в Давосі і до Венеційської бієнале. Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка із дипломом магістра. Киянка.

    Захоплюється фотографією, танцює румбу, співає італійською, зловживає словами «пацани» і «па-па». 

Відео - найголовніше

Як працює екіпаж бойового гвинтокрила ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00
XS
SM
MD
LG