Спеціальні потреби

Актуально

«Ми маємо сказати Путіну: Вашої перемоги не буде за жодних обставин» – Веслі Кларк, колишній командувач НАТО в Європі

«Якщо ми віримо в західні демократичні цінності, ми матимемо піти до кінця», – каже Веслі Кларк. На цьому архівному фото генерал армії у відставці виступає під час прес-конференції на підтримку президентської кампанії Гілларі Клінтон. 2016 рік, Вашингтоні.

Україна отримала всю необхідну підготовку для того, щоб почати успішний контрнаступ і майже всю потрібну зброю, але на війні неможливо робити прогнози – противник завжди має шанс здивувати, попереджає колишній командувач сил НАТО у Європі генерал у відставці Веслі Кларк. Досвідчений американський військовий брав участь у дискусії, яку у четвер, 18 травня, в американській столиці організував дослідницький центр Атлантична Рада.

Учасники онлайн конференції, яку модерував колишній посол США в Україні Джон Гербст, намагалися розібратися з питанням, чого світ має очікувати від весняного українського контрнаступу і чим ще союзники на чолі зі США можуть підтримати Україну.

Розвідка має ключове значення, тому росіяни хочуть вивезти українське населення з окупованих регіонів – Кларк

Чи можемо ми справді проникнути у російські комунікаційним мережі, і чи правда, що вони не мають військових секретів? Чи немає жодних резервних сил, які були б там навчені та приховані?
Веслі Кларк

На думку генерала у відставці Кларка, найважливішу роль зараз відіграє розвідка, сфера, де Америка надає Україні значну допомогу, але, як він каже, це не означає, що росіяни не мають таємниць.

«Будучи ззовні ми не можемо побачити боротьбу розвідки і контррозвідки, яка триває. Чи здатна Україна засліпити російські супутники? Чи можуть США допомогти їм у цьому? Чи можемо ми справді проникнути у російські комунікаційним мережі, і чи правда, що вони не мають військових секретів? Чи немає жодних резервних сил, які були б там навчені та приховані? Чи вони не можуть пустити свої ВПС проти української колони? Ми знаємо, що вони мають близько 900 літаків, які можуть прилетіти. Чи вони можуть розгромити українську протиповітряну оборону і її конкретну ділянку в конкретний час і розбити цей наступ? Це те, про що я б думав, якби я був командиром в Україні», – каже американський генерал у відставці.

Він додає, що добре розуміє, чому росіяни «евакуюють» цивільне населення з окупованих територій – з Запорізької області, з Мелітополя. Бо ці люди є очі та вуха українських військових, бо на окупованих територіях є партизанські групи, про які росіяни знають, а тому намагаються позбавитися їх таким способом, каже Кларк.

З огляду на ці застереження колишній командувач сил НАТО у Європі генерал Кларк закликає Захід більш реалістично ставитися до контрнаступу та не сподіватися на швидку перемогу.

«Я не думаю, що це буде бліцкриг, який закінчиться через два тижні», – каже Кларк і додає, що і вся ця зброя, яка надійшла останнім часом в Україну, є не лише перевагою на полі бою, але і значним логістичним викликом. Адже різні країни посилають різні типи зброї, яку потрібно технічно підтримувати.

Зброя має бути для перемоги, а не заради самої зброї – Загороднюк

Колишній міністр оборони України Андрій Загороднюк, який також брав участь у дискусії, вважає, що говорячи про зброю, Київ та його партнери мають змінити підхід до озброєння України. Українці, за його словами, влаштовують кампанії для отримання того, чи іншого виду зброї, чи то танки, чи ATACMS, чи щось інше. Але підхід має бути системний і питання має стояти не просто про те, яка зброя сьогодні потрібна на полі бою, а яка зброя потрібна для перемоги.

«Багато журналістів і спостерігачів, які дивляться на це, кажуть, що Україна просить то один тип зброї, то інший. Але ми знаємо, чого ми намагаємося досягти, ми намагаємося переконати людей, що ми просто маємо виграти цю війну. Тому, давайте розробимо єдиний план кампанії та забезпечимо його ресурсами», – каже Загороднюк.

«І я хотів би піти до будь-якого генерала НАТО і запитати, чи він може реалізувати цей план кампанії без авіації. І подивитися, що вони скажуть, тому що жоден генерал ні з ВПС, ні з будь-яких інших сил не скаже, що так, – росіяни будуть використовувати авіацію, але ми не будемо і плануємо виграти цю війну. Так не буває. Тож, якщо ми збираємося створити сили, які зможуть перемогти росіян, нам потрібно думати про довгострокові можливості, а не лише про цей контрнаступ», – пояснює колишній український урядовець.

Він додає, що про такий план перемоги українці почали говорити з американською адміністрацією ще рік тому, але поки що цього розуміння не було досягнуто.

Що він вважає зараз особливо шкідливим, так це величезні очікування від українського контрнаступу, які сформувалися і на Заході, і в самій Україні, адже один навіть успішний контрнаступ, навряд чи зможе вирішити весь хід війни.

Якщо ми скажемо, що не намагатимемося звільнити частину нашої країни, то ми вже програли
Андрій Загороднюк

Говорячи про плани контрнаступу, він сказав, що напевно Україна не зупинятиметься перед якимось частинами своєї території. Тобто в жодному разі у Києві не скажуть, що не потрібно звільняти, наприклад, Крим.

«Питання Криму викликає багато сумнівів у всіх з обох боків Атлантики – в Європі та в США, багато людей кажуть, що ми не повинні йти на Крим. І є ціла дискусія всередині спільноти, яка розробляє політику. І я думаю, що якщо ми скажемо, що не намагатимемося звільнити частину нашої країни, то ми вже програли», – каже український експерт.

Тому він радить навіть не витрачати час на ці дискусії, бо Крим важливий не лише для безпеки та економіки України, а і для світу – Крим контролює Азовське та Чорне море, з яких Україна відправляє свою продукцію, і передусім продукти харчування, у яких зацікавлений світ.

«Я б хотів, щоб президент Байден пояснив американському народу, чому для США підтримка України є критичним національним інтересом» – Девід Крамер

Доки війна триває, Путін фактично закриває шляхи, якими його громадяни могли б його позбавити влади
Андреа Кедалл-Тейлор

Андреа Кендалл-Тейлор, директор Центру трансатлантичної програми безпеки для нової американської безпеки вважає, що президенту Росії Володимиру Путіну вигідно затягувати війну, бо згідно з дослідженнями, які вона провела, авторитарні лідери за допомогою війни, яку вони розпочали, можуть довше триматися за владу.

«Ми виявили, що практично немає автократів, яких би усунули поки тривала війна, яку вони почали. Таких було лише 7%. Доки війна триває, Путін фактично закриває шляхи, якими його громадяни могли б його позбавити влади», – каже дослідниця.

За її словами, розрахунок Путіна полягає у тому, що Захід втомиться підтримувати Україну. І дійсно, згідно з останніми опитуваннями, підтримка серед населення у США дещо послабилась.

Якби він вийшов і виголосив важливу промову, пояснюючи, чому підтримка США є такою критичною, я впевнений, що лідери республіканців у Конгресі, сказали б, що ми не згодні з Джо Байденом практично ні в чому іншому, але у питанні підтримки України ми єдині
Девід Крамер

На думку Девіда Крамера, виконавчого директора Інституту Джорджа Буша, це результат того, що у Вашингтоні немає установки на те, що Україна має виграти цю війну, і що США у цьому життєво зацікавлені.

«Я б дуже хотів, щоб президент Байден вийшов і пояснив американському народу, чому для США підтримка України є таким критичним національним інтересом США. Гарна промова була у Варшаві, але це – не Сполучені Штати. Йому потрібно про це говорити. Інакше він поступається полем скептикам і російським апологетам. І якби він вийшов і виголосив важливу промову, пояснюючи, чому підтримка США є такою критичною, я впевнений, що лідери республіканців у Конгресі, сказали б, що ми не згодні з Джо Байденом практично ні в чому іншому, але у питанні підтримки України ми єдині», – каже Крамер.

На думку генерала Кларка, у підтримці України США мають піти до кінця і чітко про це сказати.

«Якщо ми віримо в західні демократичні цінності, ми матимемо піти до кінця, нам доведеться. Якщо Путін хоче підвищувати ставки, нехай. Ми повинні сказати пану Путіну: «Ви не виграєте ні за яких обставин». І ми повинні відповідати за наші слова», – вважає колишній генерал.

Він каже, що США і Захід програють, якщо дадуть Кремлю шантажувати себе ядерною зброєю. Бо у світі є багато інших викликів, зокрема, Китай, і якщо США не покажуть свою рішучість, Америка втратить лідерські позиції у світі, а світ позбавитться правил, які Америка та демократичні країни відстоювали протягом понад 70 років.

Дивіться також:

США підтримали надання Україні F-16, тренуватимуть пілотів. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Всі новини дня

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Україна домагається чіткого плану щодо вступу в НАТО. Союзники узгоджують позиції

Президент України Володимир Зеленський виступає під час саміту Європейського політичного співтовариства в Молдові, у четвер, 1 червня 2023 року. Мета саміту - продемонструвати єдиний фронт проти війни Росії в Україні. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Північноатлантичний альянс має ухвалити рішення щодо членства України цього року, заявив президент України Володимир Зеленський на саміті європейських лідерів у Молдові у четвер.

Ця заява пролунала на тлі зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, що відбувається в Осло, і на якій країни-партнери України, що допомагають їй відбити російську агресію, мають узгодити свої позиції щодо потенційного вступу України.

«Для України важливо отримати чіткий сигнал про перспективи членства в альянсі, що стане ще одним мотивуючим фактором для Збройних Сил України та всього українського народу», – заявив президент Зеленський після зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком.

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив, що місце України є в НАТО. Він написав про це на своїй сторінці у Twitter.

Після понад року російської агресії проти України уряд у Києві розглядає членство як найвищу гарантію своєї безпеки. Позицію України підтримують Східноєвропейські країни, які мали досвід російської чи радянської окупації.

Міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс нагадав, що Київ пережив два вторгнення, очікуючи на відповідь від НАТО протягом 14 років, після того, як на Бухарестському саміті НАТО у 2008-му році Україні пообіцяли членство в альянсі, але не прописали процедури, за якою Україна могла б набути це членство.

«Настав час сісти за стіл переговорів і знайти конкретну відповідь на питання, як Україна інтегруватиметься в НАТО і коли вона стане членом альянсу», – сказав глава МЗС Литви.

Міністр закордонних справ Естонії Марґус Цахкна підтримав цей заклик, додавши, що необхідно надати Києву надійні гарантії безпеки після війни, щоб не залишати сірих зон, якими може скористатися Росія.

Неочікувано для багатьох у своїй промові на конференції GLOBSEC, що проходила цього тижня у Братиславі, президент Франції Еммануель Макрон приєднав свій голос до голосів лідерів Східної Європи і наголосив, що Україна має отримати гарантії безпеки ще до вступу до НАТО.

Французький президент заявив, що союзники повинні включити Україну у «надійну архітектуру безпеки, яка також потрібна і нам».

«Я виступаю за надання суттєвих та потужних гарантій безпеки Україні з двох причин: Україна сьогодні захищає Європу. Вона дає Європі гарантії безпеки. Друга причина полягає в тому, що в Україні зараз так багато військової техніки, що розширення гарантій безпеки відповідає нашим інтересам», - сказав президент Франції.

Інші члени альянсу, зокрема Німеччина та Люксембург, наголосили на ризиках, пов'язаних з можливістю швидкого вступу України до НАТО.

Угорщина взагалі вважає, що це питання не може стояти на порядку денному саміту.

Експерти говорять, що рішення у Вільнюсі буде залежати передусім від Сполучених Штатів, які надають найбільшу військову підтримку.

Але у Вашингтоні мають побоювання, що вступ України до альянсу ще до завершення війни може спровокувати участь у конфлікті країн НАТО через застосування 5-ї статті Статуту НАТО про те, що напад на одну з країн НАТО означає напад на весь альянс.

На зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Осло генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберґ наголосив, що «двері НАТО залишаються відкритими», і всі члени НАТО погоджуються, що Україна стане членом альянсу, «коли настане відповідний час».

Він додав, що головне зараз – забезпечити перемогу України, «тому що лише з незалежною, суверенною Україною в Європі взагалі можна вирішувати питання членства», та інші питання, які постануть вже після того, як війна закінчиться.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що «однією з головних причин успіху, якого Україна досягла у відсічі російській агресії», була єдність НАТО у підтримці України.

«Ми з першого дня говорили, що ми будемо робити і щодо підтримки України, і щодо тиску на Росію, і щодо зміцнення власного альянсу. Ми зробили те, що сказали, і будемо далі це робити», – сказав Ентоні Блінкен під час спільної пресконференції з Єнсом Столтенберґом в Осло.

Більше

XS
SM
MD
LG