Спеціальні потреби

Актуально

Якими можуть бути санкції проти Росії

На фото: Український військовослужбовець рухається через руїни промислового комплексу на прифронтовій позиції за межами Авдіївки, Донецька область, схід України, 4 лютого 2022 року.

Західні країни погрожують Росії санкціями, якщо вона повторно вторгнеться до України. Хоча урядові лідери надали небагато подробиць про те, яких саме заходів буде вжито, або які саме дії Росії спровокують санкції, вони пообіцяли, що будь-які нові санкції будуть більш дошкульними, ніж попередні зусилля. Ось огляд того, які заходи можуть розглядатись Сполученими Штатами та європейськими країнами.

Технології

Білий дім заявив, що розглядає можливість запровадження експортного контролю щодо Росії, що обмежить здатність Росії отримувати інтегральні схеми, необхідні для низки технологій, включно зі смартфонами, телевізорами, авіаційною електронікою та верстатами. Росію також може бути додано до групи країн під найжорсткішим експортним контролем, до якої входять Куба, Іран, Північна Корея та Сирія. Сполучені Штати запровадили подібні технологічні санкції під час Холодної війни, щоб обмежити можливості Росії здійснювати технологічні розробки.

Банки

Вже діють санкції проти деяких менших російських державних банків. Їх було запроваджено після того, як Росія анексувала Крим у 2014 році. Західні країни могли б розглянути посилення існуючих санкцій або розширення списку фінансових установ, яким загрожують обмеження, включно з поширенням їх на деякі приватні російські банки. Санкції також можуть бути спрямовані проти підтримуваного державою Російського фонду прямих інвестицій, який інвестує у провідні російські компанії.

Природний газ

Розглядається запровадження санкції проти нещодавно завершеного газопроводу «Північний потік-2» між Росією та Німеччиною. Газогін все ще очікує остаточного схвалення від Німеччини. На Берлін тиснуть, вимагаючи відмови у схваленні. Німеччина вказала, що може розглянути можливість відмови від схвалення «Північного потоку-2»; однак енергетична залежність Європи від Росії ускладнює ситуацію.

США та Європейський Союз вже запровадили санкції щодо енергетичного сектору Росії, у тому числі проти державної газової компанії «Газпром». Майбутні зусилля могли б поглибити ці санкції або збільшити кількість компаній, які вплинули на них.

SWIFT

Одним із найжорсткіших заходів, до яких США та ЄС можуть вдатись щодо Росії, є виключення Москви з фінансової системи SWIFT, якою користуються банки по всьому світу. Якби такий крок був зроблений, Росія не змогла б брати участь у більшості міжнародних фінансових операцій, включно з отриманням міжнародних прибутків від нафти та газу.

Такі заходи розглядали, але не вдались до них, коли Росія анексувала Крим у 2014 році. Тоді Росія заявила, що відключення від SWIFT буде рівнозначно оголошенню війни. З тих пір Росія намагалася розробити власну систему фінансових переказів під назвою SPFS, але ця не набула поширення.

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок висловила сумніви щодо виключення Росії із SWIFT, заявивши: «Найбільш потужна зброя в кінцевому підсумку не завжди виявиться найбільш доречною».

Долар

Іншим можливим потужним фінансовим заходом проти Росії може бути блокування доступу Росії до долара США. Без доступу до банківської системи США російським компаніям було б важко здійснювати звичайні операції та покупки. Сполучені Штати можуть запровадити такі санкції самостійно, без згоди інших країн, на відміну від варіанту зі SWIFT. Президент США Джо Байден вказав журналістам, що Сполучені Штати вивчають цей варіант.

Облігації

Сполучені Штати вже заборонили американським фінансовим установам купувати російські державні облігації безпосередньо у державних установ. Байден пішов на це через звинувачення на адресу Росії у втручанні в американські вибори. Подальші санкції проти російських ринків облігацій можуть включати заборону на торгівлю на вторинному ринку.

Фізичні особи

Держави часто накладають санкції на конкретних осіб, запроваджуючи обмеження на поїздки та забороняючи їм володіти закордонними активами. Посилаючись на дані Управління з контролю за іноземними активами, Associated Press повідомляє, що 735 росіян досі перебувають під санкціями США через анексію Криму Росією. Уряди США та Великобританії погрожували санкціями проти московської еліти, якщо Росія знову вторгнеться в Україну. Деякі американські законодавці хочуть, щоб адміністрація Байдена розглянула санкції щодо Аліни Кабаєвої, олімпійської чемпіонки з художньої гімнастики, яка, як повідомляється, була подругою президента Росії Володимира Путіна.

«Ідентифіковані нами особи перебувають у внутрішньому колі Кремля або близько до нього і відіграють певну роль в ухваленні урядових рішень або, як мінімум, є співучасниками дестабілізуючої поведінки Кремля», — заявила журналістам наприкінці січня прес-секретар Білого дому Джен Псакі.

Путін

Сам Путін також розглядається, які ціль санкцій. Законодавці США запропонували запровадити санкції проти російського президента, і Байден заявив, що розгляне такі заходи. Москва заявила, що будь-які санкції проти Путіна не зашкодять йому особисто, але будуть «політично руйнівними».

У статті використано матеріали Reuters, Associated Press.

Всі новини дня

Блінкен: настав час для Швеції стати членом НАТО

Державний секретар США Ентоні Блінкен і прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон тиснуть один одному руки під час прес-конференції в Лулео, Швеція, 30 травня 2023 року.

Державний секретар Ентоні Блінкен висловив сподівання, що Швеція приєднається до НАТО "найближчими тижнями", а перешкоди, які створює Туреччина, будуть усунуті.

Про це головний американський дипломат заявив у середу, перебуваючи у Швеції, перед липневим самітом НАТО, на якому, як очікується, Швеція стане 32-м членом Північноатлантичного альянсу.

Виступаючи разом із прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном на авіабазі Лулео на півночі країни, у вівторок, головний дипломат США сказав, що Швеція має право приєднатися до НАТО «з першого дня» та зробила значні кроки для вирішення «законної» стурбованості Туреччини.

Блінкен сказав, що сподівається, що Швеція приєднається до НАТО ще до саміту альянсу в Литві. Крістерссон висловив упевненість, що його країна може зробити великий внесок в НАТО, «коли ми приєднаємося до альянсу».

Швеція та сусідня Фінляндія подали заявки на вступ до НАТО минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Фінляндія офіційно приєдналася до альянсу минулого місяця, але заявка Швеції все ще очікує на розгляд.

Зауваження щодо її членства має Туреччина, але після переобрання на новий термін президента Реджепа Таїпа Ердогана, очікується, що Туреччина може погодитися дати Швеції «зелене світло» в НАТО.

Системи ППО Avenger, боєприпаси для систем Patriot та HIMARS  – у пакеті американської допомоги на 300 мільйонів доларів – Пентагон

Система ППО Avenger на військовій базі в Альберті.

Міністерство оборони США оголосило про новий пакет безпекової допомоги вартістю до 300 мільйонів доларів, щоб Україна могла продовжувати захищати свою суверенну територію.

У 39-й пакет безпекової допомоги, який США виділили з серпня 2021 року, входять системи ППО Avenger, додаткові боєприпаси для систем ППО Patriot та HIMARS, а також зенітні системи Stinger, засоби протитанкової боротьби та боєприпаси, включаючи десятки мільйонів боєприпасів до стрілецької зброї, мовиться у повідомленні оборонного відомства США.

На брифінгу в Білому домі координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив у середу, що ця додаткова допомога є відповіддю США на російські удари по цивільних об’єктах та інфраструктурі.

"Росія провела 17 повітряних атак на Київ в травні, завдаючи шкоди цивільному населенню, руйнуючи цивільні райони, завдаючи ударів по цивільній інфраструктурі. У відповідь на це Сполучені Штати продовжують підтримувати українців, даючи їм те, що їм потрібно для кращого захисту. Наші союзники та партнери твердо підтримують нас у цих зусиллях", – заявив Кірбі.

Кірбі уточнив, що пакет надається за президентськими повноваженнями, тобто він вилучається зі складів зброї американської армії, і може бути відправлений вже найближчим часом.

Відповідаючи на запитання журналістів щодо дронів, які обстрілювали російську територію, Кірбі сказав, що з цими питаннями потрібно звертатися до української сторони.

«Ми направляємо вас до українського уряду, щоб поговорити з ним, оскільки ми не маємо жодної конкретної інформації, яка говорить нам, хто несе відповідальність, і ми не збираємося займатися розслідуваннями», – сказав Кірбі.

Раніше сьогодні Кірбі заявив, що українські офіційні особи запевнили Сполучені Штати, що вони не використовуватимуть американське обладнання для ударів усередині Росії.

"Станція має бути деокупована", – Сергій Кислиця. Відео

"Станція має бути деокупована", – Сергій Кислиця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

"Щоб остаточно усунути ядерні загрози, що випливають з незаконної російської присутності на станції, війська та озброєння мають бути виведені. Станція має бути деокупована та повернена під законний повний контроль України", – посол України в ООН Сергій Кислиця

Медзаклади України зазнали більше атак, ніж у будь-якій гуманітарній ситуації світу

Український лікар Юрій Кузнєцов у зруйнованому хірургічному відділенні лікарні в Ізюмі, Україна, 19 лютого 2023 р. AP Photo/Vadim Ghirda

Офіс з координації гуманітарних питань ООН стурбований тим, що лікарні та інші медичні заклади в Україні майже щодня зазнають ударів. А звіт ВООЗ свідчить, що це найбільша кількість атак, яку організація коли-небудь фіксувала в будь-якій гуманітарній ситуації”.

“Ці напади ставлять під загрозу здоров’я мільйонів людей, особливо тих, хто живе біля лінії фронту”, - повідомив під час брифінгу речник генсека ООН Стефан Дюжаррік.

Лише вчора в Донецькій області постраждали щонайменше три медичні заклади, поінформував посадовець.

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну Всесвітня організація охорони здоров’я підтвердила понад 1000 атак на медичні заклади в Україні, що спричинило 240 смертей і поранень серед медичних працівників і пацієнтів.

Як наслідок, до 50% медичних закладів на сході та півдні України не функціонують. “Ці атаки загрожують безпеці та добробуту медичних працівників і підривають допомогу людям, які живуть поблизу зон конфлікту”, — коментує Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні.

“Цього року ми та наші гуманітарні партнери охопили майже 3 мільйони людей екстреними медичними послугами та ліками, а до кінця 2023 року плануємо охопити 8 мільйонів”, - повідомив Стефан Дюжаррік.

За його словами, в Україну за сприяння ООН і партнерів доставлено ліків для лікування близько 2000 мирних жителів, які залишилися в селі Преображенка, що всього за п’ять кілометрів від лінії фронту в Запорізькій області. Туди також доставлено їжу, чисту воду, набори для аварійного укриття та будівельні і гігієнічні матеріали. Ці поставки надали Міжнародна організація з міграції, ЮНІСЕФ, Агентство ООН у справах біженців, ВООЗ та неурядова організація World Vision International.

Макрон підтримав надання Україні “відчутних та надійних” гарантій безпеки й закликає інших зробити те саме 

"Ми повинні активізувати наші зусилля, тому що те, що станеться в найближчі кілька місяців, дає шанс навіть на... міцний мир", - заявив президент Франції Еммануель Макрон. AP/Patrick Semansky

Президент Франції закликав країни Заходу запропонувати Україні “відчутні та надійні” гарантії безпеки, поки Україна очікуватиме вступу до Альянсу. Про це Еммануель Макрон сказав під час виступу у Словаччині 31 травня.

“Я за те, і це буде предметом колективних переговорів у наступні тижні... щоб запропонувати відчутні та надійні гарантії безпеки Україні", - заявив президент Франції.

Нам потрібно сьогодні всіма засобами допомогти Україні здійснити ефективний контрнаступ
Еммануель Макрон

Французький президент наголосив, що Україна "сьогодні захищає Європу", і надати їй гарантії безпеки НАТО - в інтересах демократичного світу.

"Ми повинні побудувати щось між безпекою, наданою Ізраїлю, і повноправним членством", - запропонував президент Франції.

Виступаючи на форумі в Братиславі у середу Макрон наголосив на важливості допомоги Україні в контрнаступі: "Зараз ми маємо допомогти Україні усіма необхідними засобами провести ефективний контрнаступ. Це критично важливо. Ми маємо посилити те, що ми робимо нині, тому що у наступні місяці на кону – можливість обраного, а значить тривалого миру.

Друга річ – ми маємо бути дуже чіткими щодо того, що ми називаємо миром. Мир в Україні і на нашому континенті не може бути режимом припинення вогню, яке закріплює стан справ і створює новий заморожений конфлікт, і в певному сенсі нормалізує захоплення територій Росією, всупереч принципам міжнародного права, тому що цей глухий кут призвів би до нової війни завтра чи післязавтра, і послабив би всіх нас".

Якщо ми хочемо вартого довіри надійного і тривалого миру, якщо ми хочемо мати вагу в наших відносинах з Росією, і якщо ми хочемо бути гідними довіри в очах українців, ми повинні дати Україні засоби протистояння від нового нападу, і ми повинні включити Україну у надійну архітектуру безпеки
Еммануель Макрон

Говорячи про можливість миру в Україні Макрон додав: "Якщо ми хочемо вартого довіри надійного і тривалого миру, якщо ми хочемо мати вагу в наших відносинах з Росією, і якщо ми хочемо бути гідними довіри в очах українців, ми повинні дати Україні засоби протистояння від нового нападу, і ми повинні включити Україну у надійну архітектуру безпеки. Ось чому, і це обговорюватиметься впродовж кількох тижнів до Вільнюського саміту, я виступаю за надання суттєвих і потужних гарантій безпеки Україні. З двох причин: Україна, сьогодні захищає Європу. Вона дає Європі гарантії безпеки. Друга причина полягає в тому, що в Україні зараз так багато військової техніки, що в наших інтересах розширити гарантії безпеки".

Газета Le Monde зауважує, що Макрон, який в 2019 році говорив про "смерть мозку" НАТО, тепер у Братиславі визнає, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну “розбудило НАТО”.

Американське видання The Wall Street Journal повідомляє, що президент Франції Еммануель Макрон допомагає Україні лобіювати серед країн, що стали на бік Росії, зміну їх позиції щодо війни в Україні, і щоб вони взяли участь у можливому саміті світових лідерів, куди може увійти й Росія, де ухвалюватимуть “мирний план” України щодо припинення війни.

Як розповів виданню глава Офісу українського президента Андрій Єрмак: “Нам потрібен єдиний план відповідального цивілізованого світу, який дійсно хоче жити в мирі”.

WSJ пише, що наразі європейські чиновники працюють з Києвом над переробкою мирного плану України з 10 пунктів, щоб зробити його більш прийнятним для інших світових держав, зокрема, Індії, Бразилії, Саудівської Аравії та Китаю.

Як повідомляв Голос Америки, до 10 пунктів мирного плану Зеленського входять питання ядерної, продовольчої, енергетичної безпеки, звільнення полонених і депортованих, відновлення територіальної цілісності України, виведення російських військ, визнання трибуналу щодо злочину агресії Росії, захист природи, недопущення ескалації та фіксація закінчення війни.

Більше

Відео - найголовніше

"Станція має бути деокупована", – Сергій Кислиця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00
XS
SM
MD
LG