Спеціальні потреби

Актуально

Українське осмислення Другої Світової війни підштовхує сучасна агресія Росії

Почесна варта біля Могили невідомого солдата у Варшаві, де зосереджені церемонії 80-річчя вибуху Другої Світової війни 1 вересня 2019 р.

Польща влаштувала масштабні заходи з нагоди 80-річчя вибуху Другої Світової війни, запросивши на меморіальні церемонії найвищих посадовців з близько сорока країн.

Попри час, який минув з часів найкривавішої війни у Європі, поляки вважають, що лише тепер їхня країна отримала можливість донести світові трагічність обставин, в яких Польща опинилася у вересні 1939 року.

Церемонії вшанування 1 вересня у Варшаві очолив президент Польщі Анджей Дуда за участю президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра.

Претензії, звичайно ж, мають розподілятися між нацистською гітлерівською Німеччиною і комуністичним сталінським Радянським Союзом.
Сергій Плохій

Німецька участь в церемоніях була підкреслена відсутністю керівників Росії, де образилися за те, що не отримали запрошення, і вказували на роль Радянського Союзу, спадкоємцями якого називають себе росіяни, у подоланні нацистської Німеччини.

У Москві офіційно не визнають ролі Радянського Союзу у розв'язанні Другої Світової війни і ще рішучіше заперечують, що Росія зараз чинить чергову агресію проти України, намагаючись, вперше після 1945 року, силою змінити кордони на континенті.

Берлін, Москва - відповідальність

“Якщо йдеться про претензії до тих, хто розпочав Другу Світову війну, то ці претензії, звичайно ж, мають розподілятися між нацистською гітлерівською Німеччиною і комуністичним сталінським Радянським Союзом”, - вказує український історик у США Сергій Плохій, нагадуючи, що Берлін атакував Польщу 1 вересня, а лише двома з половиною тижнями згодом це зробила також Москва.

Сергій Плохій
Сергій Плохій

Радянський Союз 1939 року фактично вступив у Світову Війну у якості нападника, вдаривши після Польщі по Фінляндії і захопивши наступного року країни Балтії.

Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович каже, що донедавна в Україні фактично панувало радянське трактування Другої Світової війни, яке було оновлене Москвою, щоб відповідати сучасній ідеології Росії.

Лише 2015 року Україна офіційним рішенням законодавців відмовилася від терміну Велика Вітчизняна війна, на якому побудована радянська доктрина відмови Москви від відповідальності за початок Другої Світової.

“Друга Світова війна, представлена як Велика Вітчизняна, була ключовим історичним міфом Радянського Союзу. Радянська пропаганда дуже чітко і масштабно працювала, формуючи чорно-білі уявлення про цю війну, де героєм був тільки Радянський Союз, а злочинцями - усі, хто не з Радянським Союзом. Очевидно, що в цій чорно-білій моделі не було місця для таких подій як пакт Молотова-Ріббентропа, який говорив про співпрацю СРСР з нацистською Німеччиною. Взагалі не говорилося період 1939-41 років - третину всієї війни саме тому, що на той момент Радянський Союз фактично був союзником Німеччини”, - каже В’ятрович.

Українські історики вказують, що радянське і оновлене російське трактування Другої Світової не лише фактично хибне, але особливо оманливе, коли йдеться про місце і роль українців.

Бездержавність України і розділеність українських етнічних територій призвела до того, що величезна кількість українців у тій війні опинилися у різних арміях, військових формуваннях, часто воюючи один проти одного.

Українці в різних арміях

Президент Володимир Зеленський під час свого першого офіційного візиту до Варшави 31 серпня нагадав, що у лавах польського війська до бою проти нацистської Німеччини стали тисячі етнічних українців - громадян тодішньої Польщі.

Росія активно використовувала смисли і навіть терміни радянської пропаганди про Другу Світову війну і таким чином змогла мобілізувати частину населення України, яке залишалося носіями радянських уявлень і цінностей.
Володимир В'ятрович

Але Зеленський вирішив не нагадувати, що тоді ж, 1939 року, ще більше українців були у лавах Червоної армії, яка фактично вдарила у спину Польщі.

Десятки тисяч польських офіцерів потрапили до радянського полону і були підступно розстріляні зокрема на території України у Харкові.

На наступному етапі Другої світової десятки тисяч етнічних українців були задіяні у формуваннях нацистської Німеччини.

Українські історики вважають, що зараз нарешті склалися умови для академічних досліджень, які можуть не лише дати оцінку дій окремих українських політичних сил, формацій та конкретних осіб в часи Другої Світової, але й дозволили б простежити, чому так сталося.

“Відповідальність має бути, насамперед, пов'язана з політичними організаціями, політичними ідеологіями і людьми, які вчинили злочини. Тобто питання певного схвалення чи засудження окремої етнічної, або соціальної групи тощо були б наперед історично несправедливими і в сьогоднішніх умовах - аморальними актами”, - підкреслює професор Гарвардського університету Сергій Плохій.

Володимир В'ятрович
Володимир В'ятрович

На його думку фактом було те, що представники народу, який на той час не мав своєї держави і своєї армії, служили в арміях тодішніх потуг, і частина з них були долучені до скоєних тими потугами злочинів.

“Звинувачувати усіх українців у співпраці з радянським режимом чи з нацистським режимом - це абсурд… А розуміння не означає автоматичної глорифікації чи засудження”, - каже Плохій.

Володимира В’ятрович нагадує, що до осуду нацистської ідеології Українська держава лише нещодавно офіційно додала осуд і комуністичної ідеології.

На його думку ситуація з поглибленням і розширенням розуміння Другої Світової війни в Україні “почала мінятися докорінно 2014 року з початком російсько-української війни і, як не дивно, завдяки цій війні”.

“Те що Росія у цій війні дуже активно використовувала пропагандистські міфи, стереотипи і навіть мову часів Другої Світової, називаючи колаборантами українців, які співпрацювали з українською владою на Донбасі, називаючи карателями українську армію, називаючи ополченцями тих, хто протистояв українській армії; також Росія активно використовувала смисли і навіть терміни радянської пропаганди про Другу Світову війну і таким чином змогла мобілізувати частину населення України, яке залишалося носіями радянських уявлень і цінностей. Але для більшості українців таким чином були лише дискредитовані радянської і сучасні російські уявлення про Другу Світову”, - каже В’ятрович.

Сергій Плохій погоджується, що процес українського осмислення Другої Світової війни лише починається, але він вказує, що сучасна війна, в якій Україна захищається, також не є “спокійною, нормальною академічною ситуацією, в якій суспільство може собі розібратися”.

“Ці процеси спочатку (в радянські часи) було неможливо обговорювати, а потім вони стали політизованими з цілком об’єктивних причин: або в умовах початку національного будівництва, або (тепер) захисту незалежності країни і її територіальної цілісності”, - вважає Сергій Плохій.

“Але врешті решт ми будемо змушені повернутися до історії і дати собі з нею раду”, - каже професор Плохій, висловлюючи сподівання на кращі для українських історичних академічних процесів часи.

Дивіться: Що відбувається у Польщі та як реагують на скасування візиту Дональда Трампа? ​

Що відбувається у Польщі та як реагують на скасування візиту Дональда Трампа? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

Всі новини дня

Британія надасть близько 16 мільйонів фунтів для постраждалих від підриву Каховської дамби

Волонтери евакуювали місцевого жителя із затопленої території після прориву дамби в Новій Каховці на тлі нападу Росії на Україну, Херсон, Україна, 9 червня 2023 року. REUTERS/Владислав Мусієнко

Британія надасть 16 мільйонів фунтів стерлінгів (близько 20 мільйонів доларів США) для постраждалих від руйнування дамби у Новій Каховці та інші гуманітарні потреби України, повідомляє Міністерство закордонних справ Великої Британії у суботу, 10 червня на своєму сайті.

«Повінь унаслідок руйнування Каховської дамби завдає невимовної шкоди понад 32 000 людей, які живуть у Херсоні, і тисячам інших людей у околицях, – сказав міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.

У заяві, яку цитує міністерство на своєму сайті, він додав, що Велика Британія додаткове фінансування буде спрямовано «українським службам і гуманітарним організаціям евакуювати людей і отримати допомогу тим, хто її потребує».

«Ми продовжуватимемо підтримувати Україну у вирішенні цього жахливого інциденту», – додав Клеверлі.

Британський уряд нагадав, що вже надає Україні гуманітарну підтримку в розмірі 220 мільйонів фунтів стерлінгів.

Як мовиться у повідомленні, Партнерський фонд «Стійка Україна» під керівництвом Великої Британії вже доставив до Херсона два спеціалізовані рятувальні катери, пошуково-рятувальне обладнання та травматологічну медичну допомогу для допомоги в рятувальних операціях, які проводяться українською Державною службою з надзвичайних ситуацій.

Допомога виділяється не лише уряду, а і гуманітарним організаціям, таким як Український Червоний Хрест, допомагати евакуювати цивільних осіб, які постраждали від повені.

Загальна підтримка Великої Британії для України наразі становить 1,5 мільярда фунтів стерлінгів, що включає економічну та гуманітарну підтримку, мовиться у повідомленні.

Клеверлі, який раніше цього тижня відвідав Україну, зустрівся там з президентом Зеленським у Києві та обговорив, як Велика Британія продовжуватиме підтримувати Україну проти агресії Росії.

Пізніше цього місяця Велика Британія також збирається прийняти конференцію з відновлення України. Планується, що уряди та лідерів промисловості розроблять узгоджений багатогалузевий план допомоги Україні у відновленні після вторгнення Росії.

Шольц планує «поговорити з Путіним», але не для того, щоб змусити Україну «узаконити і прийняти розбій» Росії

Канцлер Німеччини Олаф Шольц під час свого візиту до повітряної рятувальної організації DRF, що займається транспортування пацієнтів уневідкладних випадках. Нюрнберг, Німеччина, 10 червня 2023 року. REUTERS/Angelika Warmuth

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що планує поговорити з президентом Росії Володимиром Путіним «найближчим часом».

"Я постійно спілкувався з російським президентом знову і знову, і не тільки до війни, але з початку війни, іноді дуже довго. І оскільки ми не спілкувалися досить довго, я маю намір поговорити з ним знову в якийсь момент у найближчому майбутньому», – заявив Шольц під час виступу на конгресі Німецької протестантської церкви в Нюрнберзі.

Шольц повторив позицію Берліна про те, що передумовою для переговорів з Москвою має бути виведення російських військ з території України, зазначивши, що це буде єдиний спосіб забезпечити «справедливий мир».

«Нерозумно примушувати Україну схвалювати та приймати розбій, який вчинив Путін, і те, що частини України стали російськими просто так», – додав Шольц.

Канцлер зазначив, що вважає, що Берлін прийняв правильне рішення, коли діяв «узгоджено» з партнерами щодо України.

Відповідаючи на вигуки натовпу, які закликали канцлера «вести переговори», Шольц сказав: «Вести переговори нормально. Питання в тому, хто з ким і про що веде переговори?»

Шольц вже вдруге за останні три тижні говорить про можливість розмови з президентом Росії Володимиром Путіним.

Наприкінці травня він згадав про таку можливість у розмові з Kölner Stadt-Anzeiger. Тоді Шольц так само висловив свою позицію, що переговори не означають «встановлення якогось холодного миру з перетворенням теперішньої фронтової смуги на новий кордон між Росією та Україною».

«Це лише узаконювало б путінський грабіж», – сказав тоді Шольц. У тому ж інтерв’ю він додав сказав, що планує поговорити з Путіним «у належний час».

Як повідомляв Голос Америки, Німеччина, яка раніше вагалася щодо постачання зброї, стала протягом останнього часу другим після Сполучених Штатів постачальником військової допомоги Україні.

Всередині травня Берлін оголосив про найбільшу досі партію зброї, яку зібрав для України, на суму понад 3 мільярди доларів. Вона включала 30 додаткових танків Leopard 1, понад 100 бойових броньованих машин і понад 200 безпілотників-розвідників.

У статті використані повідомлення CNN та DW.

Світ дивувався, що українські солдати вистояли у війні з Росією. Всі, крім нас – американські військові, які тренували українців. Відео

Команда американських солдатів тренувала українських солдатів ще до вторгнення Росії в Україну. Перед вторгненням у 2022 році, американців евакуювали. Однак невдовзі навчання відновилося у Німеччині. Американські інструктори вражені мотивацією і вміннями українців. 

Джастін Трюдо: Канада надасть нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та президент України Володимир Зеленський підписали спільну декларацію під час прес-конференції на тлі нападу Росії на Україну в Києві, Україна, 10 червня 2023 року. REUTERS/Валентин Огіренко

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо оголосив про нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів.

Перебуваючи у Києві під час неоголошеної поїздки до України він оголосив про нову військову та гуманітарну допомогу в той час як Україна готується до контрнаступу проти російських військ, намагається захистити міста та цивільну інфраструктуру від обстрілів з повітря і бореться з наслідками підриву дамби Каховської ГЕС на Херсонщині.

«Сьогодні я можу оголосити, що ми надамо 500 мільйонів доларів нового фінансування для військової допомоги. Крім того, сьогодні я оголошую, що Канада буде частиною міжнародних зусиль з підготовки пілотів-винищувачів, а також із забезпечення та підтримки української програми винищувачів, використовуючи канадський досвід у цих сферах», – сказав Трюдо.

Він додав, що Канада долучиться до міжнародної ініціативи з обслуговування танків Leopard і підтримає зусилля України зі захисту повтріняного простору.

«Ми надамо додаткові 288 ракет AIM 7, які підтримають Україну в захисті українське небо. А з наявних коштів ми надамо військовим України 10 тисяч патронів калібру 105-мм», – заявив Трюдо у суботу після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським.

Канадський прем’єр також повідомив про те, що виділить додаткову допомогу Україні для порятунку людей, чиї будинки були затоплені після підриву Каховській ГЕС, що є в зоні бойових дій на півдні України.

«Усі ми бачили, які руйнування спричинило цього тижня обвал дамби на Каховській ГЕС у Херсонській області. Це був прямий наслідок російської війни, і він є руйнівним для тисяч і тисяч людей. Щоб допомогти з реагуванням, сьогодні я оголошую про нове фінансування в розмірі 10 мільйонів доларів та перенаправлю 37,5 мільйонів доларів із гуманітарної допомоги, яка наразі виділена Канадою, Україні для реагування на цю повінь», – заявив Трюдо.

Під час спільної прес-конференції президент України Володимир Зеленський наголосив, що Канада – серед тих у світі, хто найактивніше підтримує приєднання України до НАТО, але він визнав, що цього не може статися, поки точиться війна з Росією.

«І сьогодні ми зафіксували у нашій спільній декларації з паном премʼєр-міністром канадську підтримку членства України в НАТО», – заявив Зеленський.

"Канада підтримує Україну в тому, щоб стати членом НАТО, як тільки це дозволять умови. Україна та Канада з нетерпінням чекають на вирішення цих питань на саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року", - йдеться у спільній декларації, ухваленій за підсумками переговорів.

За даними канадського уряду, з лютого 2022 року Канада надала приблизно 102 мільйони доларів США військової допомоги, виділив 352,5 мільйона доларів гуманітарної допомоги для реагування на гуманітарні наслідки вторгнення Росії в Україну та сусідні країни, а також виділив додаткові 127 мільйонів доларів на фінансування допомоги розвитку Україні – роботу уряду, допомогу найвразливішим верствам населення, зберігання українського зерна.

Також Канада надає позики для економічної підтримки України.

Дивіться також:

"Ми надамо $500 млн нового фінансування для військової допомоги", – премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо. Відео

"Ми надамо $500 млн нового фінансування для військової допомоги", – оголосив премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо

Більше

XS
SM
MD
LG