Спеціальні потреби

Актуально

Ядерний шантаж Путіну нічого не дасть. Грозєв, Стент, Файфер - про ядерні погрози, анексію та мобілізацію

У своїй промові Путін пригрозив західним країнами використанням Росією ядерною зброєю.

Експерти кажуть, що західним країнам не слід змінювати тактику через можливість оголошення захоплених Москвою українських областей територією Росії.

Володимир Путін, виступивши з промовою про «часткову мобілізацію» та гарантію визнання майбутніх сепаратистських «референдумів» на захоплених Росією територіях сходу України, спробував підвищити ставки у своїй боротьбі із Заходом, а також ще більше закрутити гайки всередині країни, поставивши її на військові рейки.

Нічого з того, чого російський лідер намагається досягти цими кроками, у нього не вийде – таких висновків приходять експерти, з якими про цілі останніх дій Путіна поговорив «Голос Америки».

Ядерний блеф Путіна є саме блефом – вважає журналіст-розслідувач проекту Bellingcat Христо Грозєв, з яким поговорила Українська служба «Голосу Америки»:

«Якщо оцінювати російський ядерний арсенал у цифрах, то це не дає жодного уявлення про реальні можливості. Якщо [якась зброя] не проходила випробувань роками – а російський ядерний арсенал не проходив їх роками – є величезний ризик, що вона не спрацює, як потрібно. Так, ми збираємо статистику, дивимось об'єктивні дані, але ніхто не може напевно сказати нам – чи Кремлю – яку частину цього арсеналу все ще можна використати. У разі сприйняття Путіна слабким, його офіцери, швидше за все, не підкоряться наказу застосувати ядерну зброю, оскільки слабкий Путін не зможе надати їм захист від майбутнього трибуналу, правосуддя».

Ядерний шантаж Путіна навряд чи буде ефективним – у цьому впевнений й Грегорі Файфер, виконавчий директор Інституту сучасних світових проблем у Вашингтоні, Російській службі «Голосу Америки». Він каже, що адміністрація Байдена «мала рацію, не клюнувши на цю наживку і не відреагувавши на ядерну риторику».

«Путін, оголошуючи захоплені українські території російськими, виправдовує можливість застосування ядерної зброї, щоб їх тепер у неї не відібрали, а заразом оголошує так звану "часткову мобілізацію", і до цього потрібно ставитись обережно. Але також варто враховувати те, що він просто розраховує на втому Заходу від цієї війни та втрату єдності в лавах західних країн, особливо взимку, якщо виборці в західних країнах зазнають поневірянь через кризу енергопостачання. Він завжди грав у цю гру», – пояснює експерт.

«Виглядає, що надія чи стратегія для Путіна полягає в тому, давайте формально додамо ці країни, ці території до Росія, щоб я міг тримати Захід у заручниках, кажучи: якщо ви вторгнетеся на мою територію, я використаю ядерну зброю проти Заходу. Я не думаю, що цей блеф спрацює, але, схоже, це єдине, що зараз придумав Путін», - говорить Грозєв.

При цьому слабкість Путіна, за словами Грозєва, вже виявилася на полі бою в Україні: «Очевидно, що режим Путіна, який втрачає кілометри лінії фронту в Україні, стає менш лякаючим для його власного населення». До того ж, говорить він, значна частина репресивної машини Кремля є недієздатною, оскільки перебуває на передовій в Україні – Росгвардія, наприклад.

«І вони не зможуть стримувати людей на вулицях з тією самою ефективністю, з якою це робили у 2021 році», - говорить журналіст-розслідувач. За словами Грозєва, який цього тижня був у Вашингтоні, його головне повідомлення до представників американської влади та ескпертного середовища полягало у тому, що у російському суспільстві відбувається чимало процесів, які можуть привести до кінця цього режиму.

Дослідниця Джорджтаунського університету Анджела Стент сказала в інтерв'ю кореспонденту Російської служби «Голосу Америки», що оголошена Путіним моблізація посилить невдоволення в середині Росії.

«Досі він не оголошував мобілізацію саме тому, що не хотів провокувати появу набагато більш опозиційних настроїв щодо цієї війни, тому він і посилав на війну чоловіків із бідних російських регіонів, часто не росіян за своїм етнічним походженням. Зараз, коли залучатимуться до війни люди з основних російських міст, у країні виникне набагато більше невдоволення. Я думаю, що вони дозволили різним «яструбам» у пропагандистських шоу практично відкрито критикувати владу та співвітчизників за те, що немає більш рішучих дій, і тепер намагаються подати мобілізацію такою собі відповіддю на критику».

За її словами, у разі оголошення окупованих українських територій російськими ніхто не збирається визнавати ці референдуми легітимними:

«Україна та Захід скажуть, що ніяка це не частина Росії. Очевидно, що Путін намагається залякати Сполучені Штати та українців, щоб зупинити їхній контрнаступ, і налякати країни НАТО, щоб вони припинили підтримувати Україну. Але я не думаю, що це спрацює. Якщо ви послухаєте промову Байдена на Генеральній Асамблеї ООН або (…) промову президента Франції там же, то ясно, що дії Путіна викликають протилежний ефект».

«Те, що він зробив, – продовжує Анджела Стент, – лише подвоїть рішучість США та європейських країн підтримувати Україну, давати їй більше зброї».

Анджела Стент сумнівається, що Вашингтон готовий прямо зараз почати постачати Україні більш серйозне та далекобійне озброєння, але дискусії з союзниками про це йдуть: «Я бачу, що Польща, країни Балтії та Великобританія рішуче налаштовані в сенсі надання озброєнь Україні, але я маю відчуття, що позиція США поки залишиться такою, якою вона є зараз».

Заходу треба щонайменше продовжувати дотримуватися існуючої стартегії стримування, говорить Файфер.

«Я думаю, що потрібно просто продовжувати вперто робити те, що Захід вже робить, і продовжувати це ще більшою мірою: Україні потрібно більше зброї, Україні потрібно більше навчання у зв'язку з цими озброєннями, і їй потрібна економічна підтримка. Заходу необхідно посилити підтримку України, щоб гарантувати відсутність Кремля будь-яких шансів на перемогу в цій війні».

Більше того, Захід, на думку Файфера, повинен ясно дати зрозуміти, що він домогатиметься повного військового фіаско для Путіна та його режиму: «Путін розуміє тільки силу, і західні країни мають бути в змозі показати, що немає жодних обмежень на силу, яку Захід зрештою може застосувати у цьому конфлікті».

За словами Грозєва, успішний український контрнаступ та спроби Путіна відповісти на нього зменшують його підтримку й всередині його оточенння.

«По-перше, навколо Путіна є дуже маленька бульбашка, яка справді свідомо хотіла цієї війни, половина з них тому, що вони заробляли на цій війні мільярди, а друга половина - через бажання знайти механізм, щоб залишатися при владі назавжди, що ця війна ніби пропонував їм. Але люди в трохи більшому колі не мають ідеологічного відношення до цілей війни, але можуть втрати усе економічно та щодо способу життя. Отже, це зовнішнє коло зараз, на мій погляд, розглядає ситуацію як можливість для них або вплинути на те, щоб Путін пішов, або фактично замінити Путіна, тому що вони не збираються страждати за те, що вони ніколи не підтримували або в чому не брали активної участі».

Чи показують відчайдушні дії Путіна, що він хоче якнайшвидшого закінчення військових дій в Україні, які обернулися для нього великим провалом? Про це нещодавно говорив президент Туреччини Ердоган, але Грегорі Файфер сумнівається в цьому:

«Я вважаю, що тим, хто формує політику на Заході, варто враховувати, що Путін хоче продовження цього конфлікту якнайдовше. Він уже отримував вигоди від заморожених конфліктів у Грузії та Молдові, і думка про те, що зараз він шукає якихось шляхів виходу з цієї війни – це дуже характерна для західного аналізу ідея, у якій я сумніваюся».

Вигоди, яких Володимир Путін намагається досягти, піднімаючи ставки, кажуть експерти, здаються абсолютно ілюзорними, порівняно з реальними ризиками для його режиму. Судячи з нещодавнього саміту ШОС в Узбекистані, від Кремля починають дистанціюватися країни, які ще нещодавно були налаштвоані давно були налаштовані до нього доброзичливо чи нейтрально.

«Це Ердоган, який займає дуже чітку позицію щодо війни на користь України, але що ще більш важливо, і китайське керівництво, і Індія, і країни, які Росія воліла б, щоб вони принаймні не приєдналися, тепер стають більш критичними. І це, знову ж таки, я думаю, є функцією цих лідерів, які сьогодні бачать у Путіну невдаху і не хочуть бути з ними пов’язаними», - говорить Грозєв.

Дивіться також: «Суспільство втрачає страх влади». Інтерв’ю з дослідником Bellingcat Хрісто Грозєвим про російське суспільство та ядерну загрозу. Відео

Всі новини дня

До США звернулися британські адвокати зі запитом про розслідування шейха ОАЕ за сприяння ухиленню від санкцій російських олігархів

Шейх Мансур бін Заїд Аль-Нахайян, віце-прем’єр-міністр ОАЕ (праворуч) з шейхом Тахнуном бін Заїдом аль-Нахайяном, радником з національної безпеки ОАЕ, під час прийому президента Сирії в Абу-Дабі, Об’єднані Арабські Емірати, 19 березня 2023 р. Фото Хамад Аль-Каабі/REUTERS

Британські адвокати, що діють від імені громадянина України, закликали уряд США розпочати розслідування щодо високопосадовця та члена правлячої родини Об’єднаних Арабських Еміратів за звинуваченнями в тому, що він міг допомагає російським олігархам в ухиленні від санкцій США, накладених на них унаслідок вторгнення в Україну.

Запит, який було оприлюднено 30 березня, адресовано Державному департаменту, Міністерству фінансів і Управлінню з контролю за іноземними активами (OFAC) і стосується шейха Мансура бін Заїда Аль-Нахайяна, заступника прем’єр-міністра Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ).

Шейх Мансур є одним з перших осіб країни, він є братом президента ОАЕ шейха Мохаммеда бін Заїда Аль-Нахайяна. Він одружений з донькою правителя Дубая шейха Мухаммеда бін Рашида Аль-Мактума. Нещодавно його призначили головою правління інвестиційної компанії Mubadala, державного інвестиційного фонду в 285 мільярдів доларів.

Адвокати вимагають санкцій проти самого шейха Мансура, якщо звинувачення підтвердяться

Запит подали британські адвокати Ріс Дейвіс і Бен Кіт від імені українського правозахисника, який не розкриває свого імені через побоювання за свою безпеку.

У повідомленні мовиться, що адвокати надали «широко задокументовані докази, які вказують на очевидне сприяння шейха Мансуру конкретно – та ОАЕ загалом – переказуванню активів російськими олігархами до ОАЕ».

Як повідомляють адвокати, вони надали свідчення того, що «значні статки, контрольовані російськими олігархами, які симпатизують президенту Путіну, багато з яких уже були під санкціями урядів США та Великої Британії, а також ЄС, були переказані до ОАЕ одразу після вторгнення в Україну в лютому 2022 року».

У повідомленні названо ім’я підсанкційного мільярдера і депутата Російської Думи Андрія Скоча, в числі цілого списку російських олігархів, які переказали активи до ОАЕ після того, як вони були включені до санкційного списку.

У сперпні 2022 року Департамент юстиції США виписав ордер на арешт літака Airbus A319 вартістю у понад 90 мільйонів доларів, який, за даними Вашингтона, належить Скочу, його також підозрюють у відмиванні грошей. Родина Скоча має металургійний бізнес, за даними журналу Форбс, він входив до 20-ти найбагатших росіян.

«Уряд США має розпочати розслідування, щоб з’ясувати, чи сприяв шейх Мансур цьому ухиленню від санкцій. Якщо буде встановлено, що він це робить, він сам може потрапити під санкції в рамках програми санкцій США», – мовиться у повідомленні про подання.

«Немає жодних сумнівів, що зараз ОАЕ є місцем, яке обирають росіяни, які перебувають під санкціями, щоб приховати свої активи, – сказав Ріс Дейвіс. – Ми просимо уряд США терміново розслідувати цю справу».

У повідомленні мовиться, що це перший такий запит, який було оприлюднено у США, і його було зроблено після візиту високопосадовця Міністерства фінансів США до ОАЕ в січні 2023 року.

Санкції проти урядовця дружньої країни є чутливим питанням, але важливо не робити винятків – колишній розробник санкцій

Наприкінці січня Брайан Нельсон, який опікується питанням санкцій у Міністерстві фінансів США, відвідав Оман, Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) і Туреччину, де він попередив урядовців, представників бізнесу та фінансових установ, що Вашингтон може позбавити їх доступу на американський ринок, якщо вони не дотримуватимуться санкційного режиму, накладеного на росіян через війну Росії проти України.

У коментарі для Голосу Америки попередній координатор політики санкцій, а нині провідни експерт Атлантичної ради Деніел Фрід сказав, що для успіху санкцій, потрібно забезпечити їхнє дотримання, незалежно від того, чи йдеться про союзників.

«Осіб, які ухиляються від санкцій, потрібно встановлювати та притягати до відповідальності. Як і виявляти і переслідувати тих, хто допомагає росіянам уникатии санкцій. Якщо ви не бажаєте цього робити, то ви несерйозно ставитесь до санкцій. Якщо ви робите виняток для когось із своїх союзників чи друзів, то ви не ставитеся до цього серйозно», – сказав Деніел Фрід.

Не коментуючи конкретно цю справу, він сказав, що «якщо високопоставлений чиновник навіть в дружньому уряді допомагає росіянам уникати санкцій, його потрібно попередити, що будуть наслідки».

Олігархи шукають шляхів для виведення грошей з-під санкцій

CША, Велика Британія, Європейський Союз та низка інших країн запровадили санкції проти російських компаній та осіб, які сприяють веденню російської війни проти України з лютого мигулого року. Це спонукало російських олігархів шукати шляхів виведення своїх капіталів з-під дії санкцій Заходу.

Як повідомляв Голос Америки, низка американських експертів називали Об’єднані Арабські Емірати та Туреччину серед країн, які російські багатії, пов’язані з режимом Путіна, використовують для уникнення санкцій.

У досліджені під назвою «Клептократична адаптація: наступні кроки в боротьбі з клептократією», презентацію якого наприкінці січня організував Національний фонд демократії (NED) у Вашингтоні, мовиться, що з початку війни ОАЕ та Туреччина стали «прихистком» для російських яхт і приватних літаків.

Обидві країни є стратегічно важливими для США ОАЕ – через те, що там розташовані американські та французькі морські бази, а Туреччина, яка є членом НАТО, відіграє важливу роль у Чорному морі, і її згода потрібна для того, щоб прийняти в НАТО Фінляндію та Швецію.

У матеріалі використано інформацію видання Forbes

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG