Спеціальні потреби

Актуально

Українці можуть взяти в оточення 20 тисяч російських солдатів під Херсоном – британський аналітик

За допомогою наданих американцями системам HIMARS Київ проводив підготовчий етап для контрнаступу на Херсон – знищував мости через Дніпро, склади, командні пункти та аеродроми, які противник використовував для постачання свого війська.

Через чотири дні після оголошення про початок контрнаступу України, аналітики вважають, що Київ розпочав «амбітну операцію», яка може призвести до оточення майже 20 тисяч російських солдатів та звільнення півдня. Деякі оглядачі звертають увагу на те, що українцям вдається проводити цю операцію без підтримки авіації, що було необхідною умовою для успішного наступу протягом останніх 100 років.

Контрнаступ української армії на Херсон, на думку британського військового аналітика Майкла Кларка, є «амбітним» і «важливим моментом» у війні з Росією, адже лінія наступу розтягнулася на 160 кілометрів, а мета – звільнити економічно важливі південні райони країни.

У програмі британського телеканалу Sky News колишній директор Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) сказав, що на його думку, метою українського війська є звільнити Херсон та Нову Каховку, яка розташована на стратегічно важливій трасі неподалік гідроелектростанції та дамби, яка контролює водні потоки на територіях, які опинилися під контролем Росії.

Британський військовий дослідник, який нині є заступником директора Інституту стратегії та безпеки Університету Ексетера вважає, що українська армія може виграти битву за Херсон без бою, якщо їй вдасться переконати росіян у тому, що вона може оточити 20 тисяч російських солдатів, які базуються на правому березі Дніпра. Сама ця загроза може змусити росіян відступити без бою, вважає британський аналітик.

Американський Інститут вивчення війни ISW зауважує, що «час початку контрнаступу відповідає помітній деградації російських можливостей на заході Херсонщини», також, на думку американських аналітиків, для Києва важливо якнайшвидше почати звільнення окупованих українських земель і людей».

Проте, як зауважує ISW у твіті, незважаючи на те, що українці чітко ціляться в окремі сектори, які вони визначили як вразливі ланки російської оборони, «контрнаступальні операції можуть розгорнуться на найближчі тижні і, можливо, місяці».

Американські експерти наголошують, що українським збройним силам доводиться проводити наступальні операції без кількісної переваги, яка зазвичай необхідна для успіху в таких операціях. Тому українці беруть швидше хитрістю, ніж кількістю – наприклад, спрямовують атаки противника у хибному напрямку, або застосовують інші хитрощі, щоб відвернути увагу росіян від секторів лінії, на яких буде зосереджено зусилля прориву.

Ситуація під час цієї затримки цілком може виглядати так, ніби атака не вдалася, що російські інформаційні операції намагатимуться використовувати для пропаганди
Експерти ISW

Експерти попереджають, що не варто розчаровуватися, якщо буде затримка між початковими відволікаючими маневрами і початком вирішальних операцій.

«Ситуація під час цієї затримки цілком може виглядати так, ніби атака не вдалася, що російські інформаційні операції намагатимуться використовувати для пропаганди», – попереджають експерти ISW.

Британський військовий експерт Філіпс О’Браян також звертає увагу на те, що українцям доводиться переходити у контрнаступ, коли в них немає підтримки авіації, чого військові стратеги не бачили з часів ще до Першої світової війни.

«Для тих, хто цікавиться, чому просування України здається повільним, хочу сказати, що це не так. Це безпрецедентно. Українці намагаються просуватися без переваги в повітрі та тактичної підтримки з повітря, що було передумовою майже всіх успішних наступальних кампаній з 1939 чи навіть 1918 року», – каже у своєму твіті професор стратегічних досліджень шотландського університету Сент-Ендрю.

«Крім того, – веде далі британський експерт, – вони намагаються наступати на ворога, який має перевагу в техніці. Той факт, що вони роблять це самі, є помітним у сучасній війні. Ані США, ані СРСР/Росія майже століття не робили нічого подібного з успіхом».

Ситуаційний центр НАТО повідомив у середу, що під час контрнаступу на Херсон українська військова авіація збила всі російські системи ППО в цьому районі новими протирадіолокаційними ракетами, наданими США.

Американський часопис Politico цього тижня повідомив з посиланням на неназваного чиновника міністерства оборони США, що знищення мостів, які Київ проводив за допомогою наданих американцями системами HIMARS, є частиною операції з підготовки поля бою до контрнаступу.

На етапі підготовки до контрнаступу українські війська також знищували склади, командні пункти та аеродроми, які противник використовував для постачання свого війська.

Інший чиновник Міністрества оборони США додав, що Сполучені Штати підтримують контрнаступ за допомогою даних візуальної розвідки про поле бою із супутників і порадами щодо того, як найкраще використовувати системи озброєння.

На брифінгу у Міністерстві оборони США у четвер, речник Пентагону Пет Райдер відмовився коментувати деталі української операції «заради її безпеки», але сказав, що військове відомство США стежить за просуванням українських військ, а також йому відомо про «деякі випадки відступу російських підрозділів».

При цьому він додав, що США «зосереджені на роботі з українцями, нашими союзниками та нашими партнерами по всьому світу, щоб переконатися, що вони мають те, що їм потрібно для боротьби проти Росії для звільнення своєї батьківщині».

Як повідомив речник Пентагону, міністр оборони США Ллойд Остін та голова Об’єднаного комітету начальників штабів Марк Міллі наступного тижня вирушить на авіабазу Рамштайн, Німеччина, щоб наступної середи, 8 вересня, взяти участь у зустрічі Контактної групи з питань оборони України, яку було створено у квітні цього року для координації зусиль 50 країн, що допомагають Україні у подоланні російської агресії.

Раніше речник Білого дому Джон Кірбі заявив, що найближчими днями буде оголошено про новий пакет військової допомоги США.

Всі новини дня

Компанія Meta викрила дві мережі дезінформації з Китаю та Росії

Логотип компанії Meta на фоні російського прапора крізь розбите скло

Компанія Meta, яка є материнською компанією Facebook, заявила про вимкнення мереж вебсайтів в Китаї та Росії, які займалися операціями із впливу.

Зокрема, за даними компанії, мережа в Росії була націлена насамперед на Німеччину, Францію, Італію, Україну та Великобританію.

В операції брали участь понад 60 веб-сайтів, створених для імітації законних новинних сайтів, зокрема були створені копії таких газет як The Guardian у Великобританії та німецької Der Spiegel. Втім замість новин, які публікують на своїх сайтах оригінальні видання, ці фейкові сайти містили посилання на російську пропаганду та дезінформацію про Україну.

Meta визнає, що російська операція почалася в травні цього року. На своїх сайтах так звані новинні організації публікували статті, в яких критикували Україну та українських біженців, підтримували Росію та стверджували, що санкції Заходу проти Росії матимуть зворотний ефект.

Крім того, вони рекламували свої статті у багатьох інтернет-сервісах, включаючи Facebook, Instagram, Telegram, Twitter, на веб-сайтах петицій Change.org, Avaaz і LiveJournal.

Цю інформаційну операцію Meta називає наймасштабнішою операцією російського походження. Задля ефективного впровадження таких підроблений веб-сайтів, Росія також використала висвітлювання інформації різними мовами, що вимагало як технічних, так і лінгвістичних інвестицій. Посилення в соціальних мережах, з іншого боку, покладалося насамперед на масивну рекламу.

У Meta заявляють, що під час їхнього розслідування, російська сторона одночасно створювала нові веб-сайти. Це є підтвердженням того, що в основі таких діяльностей Росії лежать фінансування та інвестиції.

Девід Агранович, директор із запобігання загрозам Meta, прокоментував успішне викриття платформ дезінформації на своїй сторінці у мережі Twitter: «Ми знаємо, що загрозливі суб’єкти наполегливі та намагатимуться відновитися. Ми продовжуватимемо досліджувати такі мережі, ліквідовувати їх, ділитися інформацією з правоохоронними органами та колегами галузі та публікувати наші висновки».

Операція впливу з боку Китаю, за даними компанії, проходила на кількох платформах соціальних мереж і була першою, що спрямована на внутрішню політику США напередодні проміжних виборів 2022 року, а також на зовнішню політику Чехії відносно Китаю та України.

У Чехії ця діяльність була здебільшого антиурядовою, критикувалась державна підтримка України у війні з Росією, як війна впливає на чеську економіку, - мовиться у прес-релізі компанії. "Кожен кластер облікових записів публікував контент у невеликих обсягах у робочий час у Китаї, а не тоді, коли цільова аудиторія (цих сторінок - ред.) зазвичай не спала", - повідомляє Meta.

Щоб підтримати подальші дослідження подібних крос-інтернет-діяльностей, Meta включила до свого звіту список доменів, петицій і каналів Telegram, які, на їх думку, пов’язані з цією операцією.

У статті використані матеріали з веб-сайтів Meta та Associated Press.

Дивіться також: У США закликають Росію припинити війну на ядерних об'єктах

Українців в окупації змушують до участі в "пародії на виборчий процес" - посол США в ОБСЄ

Представники так званої "виборчої комісії" проводять псевдореферендум у Маріуполі, 24 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Фіктивні "референдуми", скликані Росією на окупованих територіях України - це ніщо інше як "пропагандистські трюки для легітимізації насильницького захоплення українських територій Росією". Про це під час спеціального брифінгу Державного департаменту США у Брюсселі заявив постійний представник США в ОБСЄ Майкл Карпентер.

"Повідомлення свідчать про те, що збройні сили змушують людей голосувати у власних домівках, і що багатьом працівникам погрожують втратою роботи, якщо вони не проголосують", - наголосив Карпентер, говорячи, зокрема, про Маріуполь.

Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

"Це ті ж самі громадяни, які постраждали від війни, які піддалися жорстокому процесу фільтрації, іноді під тортурами, і тепер змушені в повній пародії на виборчий процес дати свою згоду на неоколоніальні претензії Росії. Якби це не була така трагедія, це цілком можна було б кваліфікувати як пародію", - сказав представник США в ОБСЄ.

Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що президент США Джо Байден назвав ці "референдуми" - "хибним приводом для спроби силової анексії частин України шляхом зухвалого порушення міжнародного права, включаючи Статут ООН". Американський глава держави запевнив, що США не визнають "результати" і пообіцяв швидкі та суворі економічні заходи щодо Росії у відповідь.

Напередодні про запровадження нових санкцій через псевдореферендуми проти 92 осіб та організацій в Росії оголосила Велика Британія​. Відповідні санкції анонсує і ЄС.

27 вересня Палата громад Парламенту Канади одноголосно прийняла заяву про засудження фейкових референдумів та декларувала, що Оттава ніколи не визнає їхню легітимність, повідомила посолка України у Канаді Юлія Ковалів.

Країни НАТО також заявили, що не визнають "незаконну і неправову" анексію Криму, а також окупованих Росією територій України.

Українська влада також наголошує, що це "голосування" не матиме реальних наслідків.

Минулого тижня у Кремлі заявляли, що після проведення "референдумів" в окупованих районах України, для захисту новостворених так званих "російськи територій" можуть бути використані всі наявні засоби, включно із ядерною зброєю.

Російські ЗМІ вже оприлюднили попередні результати так званих "референдумів" на окупованих територіях. За їхніми даними, 96% "голосів" на окупованих територіях висловились за приєдання до Росії, повідомляє Reuters.

Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
Псевдореферендум у Маріуполі, 25 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

У вівторок у Нью-Йорку о 15:00 за місцевим часом відбудеться скликане Україною засідання Ради безпеки ООН щодо так званих "референдумів".

Тим часом британська розвідка повідомляє, що президент РФ Володимир Путін 30 вересня під час виступу перед обома палатами російського парламенту може оголосити про анексію окупованих українських територій, повідомляє "Радіо Свобода".

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", Reuters.

Дивіться також: Як Краків допомагає українським біженцям

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

Міністерка енергетики США: Ми закликаємо Росію негайно припинити військові дії на ядерних об’єктах в Україні. Відео

Виступаючи на конференції МАГАТЕ, міністерка енергетики США Дженніфер Ґренголм вкотре підкреслила "непохитну підтримку уряду та народу України" з боку Вашингтона та його "відданості безпеці та захисту українських ядерних об'єктів під час варварського вторгнення Росії".

"Не бачимо причин коригувати нашу власну ядерну позицію" - Білий дім про ядерні погрози Росії 

Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр заявила: "Ми сприймаємо ці загрози дуже серйозно. Наразі ми не бачимо жодних причин коригувати нашу власну ядерну позицію". 

США не бачать готовності Росії застосовувати ядерну зброю, але погрози з Кремля сприймають дуже серйозно. Про це заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр у понеділок 26 вересня.

"Що стосується будь-яких доказів чи шансів – наразі ми цього не бачимо. Але ми сприймаємо ці загрози дуже серйозно. Наразі ми не бачимо жодних причин коригувати нашу власну ядерну позицію", – так речниця Білого дому відповіла на запитання, чи вважають США, що шанси застосування Росією ядерної зброї зараз вищі, ніж це було на початку повномасштабного вторгнення до України.

Напередодні Держсекретар США Ентоні Блінкен в інтерв'ю одному з американських каналів заявив, що США закликають Кремль припинити розмови про можливе використання ядерної зброї.

Блінкен також запевнив, що у США вже є план реагування на випадок, якщо Москва вирішить використати ядерну зброю.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що США дадуть рішучу відповідь на будь-яке застосування Росією ядерної зброї проти України і що Вашингтон вже повідомив Москву про "катастрофічні наслідки", з якими вона зіткнеться. Він не уточнив, якою саме буде відповідь США, але наголосив, що Сполучені Штати приватно "докладно пояснили Москві, що саме це означатиме".

Володимир Путін 21 вересня сказав, що Росія готова використовувати "всі наявні засоби" для захисту "своїх територій". Після так званих "референдумів" Росія може вважати українські території "своїми землями".

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

Українців у полоні РФ систематично страчують, гвалтують, обмежують у їжі, воді й медичній допомозі - ООН

Пошук тіл загиблих після звільнення від російської окупації в Ізюмі, Харківщина, 26 вересня 2022. REUTERS/Abdelaziz Boumzar

Російські сили та проросійські збройні угруповання піддавали українських в’язнів позасудовим стратам, сексуальному насильству та іншим зловживанням. Про це йдеться у доповіді офісу ООН з прав людини, яку оприлюднили у вівторок, повідомляє Reuters.

У звіті, опублікованому Управлінням Верховного комісара з прав людини, виявлено певні порушення прав обома сторонами конфлікту, але висловлюється особливе занепокоєння з приводу жорстокого поводження з цивільними та військовополоненими з боку російських військ і афілійованих збройних груп.

Звіт охоплює період з 1 лютого по 31 липня та заснований на роботі Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Росія та Україна заперечують звинувачення в порушеннях прав людини.

"Триваючий збройний напад Російської Федерації на Україну і пов’язані з ним бойові дії призвели до жахливої ситуації з правами людини по всій країні. Збройний конфлікт призвів до широкого спектру порушень прав людини, які стосуються як цивільних осіб, так і учасників бойових дій", – йдеться у звіті.

Голова місії Матильда Богнер заявила, що українські військовополонені "піддавалися жорстокому та такому, що принижує гідність, поводженню з боку російських сил безпеки та афілійованих збройних груп, яке, як видається, було систематичним", - сказала вона, представляючи звіт на прес-конференції в Києві.

Днями голова слідчого органу, уповноваженого ООН, заявив, що Росія вчинила воєнні злочини, включаючи позасудові страти, зґвалтування, тортури, відсутність їжі, води та медичної допомоги та ув’язнення дітей на окупованих нею територіях в Україні, що "можуть бути кваліфіковані як воєнні злочини".

Слідчі ООН заявили, що продовжують документувати та перевіряти твердження про незаконні вбивства сотень мирних жителів російськими збройними силами у звільнених після російської окупації Київській, Сумській та Харківській областях.

Слідство також задокументувало щонайменше шість вбивств цивільних осіб в Україні, яких вважають зрадниками за ймовірну співпрацю з Росією на окупованих територіях.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Росія може готуватись до примусової мобілізації українських військовополонених для того, щоб вони воювали на боці РФ, що порушить Женевську конвенцію про поводження із військовополоненими.

У статті використано матеріали Reuters.

Дивіться також: Інтерв'ю з дружиною звільненого з полону Сергія Волинського

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG