Актуально
Українці можуть взяти в оточення 20 тисяч російських солдатів під Херсоном – британський аналітик

Через чотири дні після оголошення про початок контрнаступу України, аналітики вважають, що Київ розпочав «амбітну операцію», яка може призвести до оточення майже 20 тисяч російських солдатів та звільнення півдня. Деякі оглядачі звертають увагу на те, що українцям вдається проводити цю операцію без підтримки авіації, що було необхідною умовою для успішного наступу протягом останніх 100 років.
Контрнаступ української армії на Херсон, на думку британського військового аналітика Майкла Кларка, є «амбітним» і «важливим моментом» у війні з Росією, адже лінія наступу розтягнулася на 160 кілометрів, а мета – звільнити економічно важливі південні райони країни.
У програмі британського телеканалу Sky News колишній директор Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) сказав, що на його думку, метою українського війська є звільнити Херсон та Нову Каховку, яка розташована на стратегічно важливій трасі неподалік гідроелектростанції та дамби, яка контролює водні потоки на територіях, які опинилися під контролем Росії.
Британський військовий дослідник, який нині є заступником директора Інституту стратегії та безпеки Університету Ексетера вважає, що українська армія може виграти битву за Херсон без бою, якщо їй вдасться переконати росіян у тому, що вона може оточити 20 тисяч російських солдатів, які базуються на правому березі Дніпра. Сама ця загроза може змусити росіян відступити без бою, вважає британський аналітик.
Американський Інститут вивчення війни ISW зауважує, що «час початку контрнаступу відповідає помітній деградації російських можливостей на заході Херсонщини», також, на думку американських аналітиків, для Києва важливо якнайшвидше почати звільнення окупованих українських земель і людей».
Проте, як зауважує ISW у твіті, незважаючи на те, що українці чітко ціляться в окремі сектори, які вони визначили як вразливі ланки російської оборони, «контрнаступальні операції можуть розгорнуться на найближчі тижні і, можливо, місяці».
Американські експерти наголошують, що українським збройним силам доводиться проводити наступальні операції без кількісної переваги, яка зазвичай необхідна для успіху в таких операціях. Тому українці беруть швидше хитрістю, ніж кількістю – наприклад, спрямовують атаки противника у хибному напрямку, або застосовують інші хитрощі, щоб відвернути увагу росіян від секторів лінії, на яких буде зосереджено зусилля прориву.
Ситуація під час цієї затримки цілком може виглядати так, ніби атака не вдалася, що російські інформаційні операції намагатимуться використовувати для пропагандиЕксперти ISW
Експерти попереджають, що не варто розчаровуватися, якщо буде затримка між початковими відволікаючими маневрами і початком вирішальних операцій.
«Ситуація під час цієї затримки цілком може виглядати так, ніби атака не вдалася, що російські інформаційні операції намагатимуться використовувати для пропаганди», – попереджають експерти ISW.
Британський військовий експерт Філіпс О’Браян також звертає увагу на те, що українцям доводиться переходити у контрнаступ, коли в них немає підтримки авіації, чого військові стратеги не бачили з часів ще до Першої світової війни.
«Для тих, хто цікавиться, чому просування України здається повільним, хочу сказати, що це не так. Це безпрецедентно. Українці намагаються просуватися без переваги в повітрі та тактичної підтримки з повітря, що було передумовою майже всіх успішних наступальних кампаній з 1939 чи навіть 1918 року», – каже у своєму твіті професор стратегічних досліджень шотландського університету Сент-Ендрю.
«Крім того, – веде далі британський експерт, – вони намагаються наступати на ворога, який має перевагу в техніці. Той факт, що вони роблять це самі, є помітним у сучасній війні. Ані США, ані СРСР/Росія майже століття не робили нічого подібного з успіхом».
Ситуаційний центр НАТО повідомив у середу, що під час контрнаступу на Херсон українська військова авіація збила всі російські системи ППО в цьому районі новими протирадіолокаційними ракетами, наданими США.
Американський часопис Politico цього тижня повідомив з посиланням на неназваного чиновника міністерства оборони США, що знищення мостів, які Київ проводив за допомогою наданих американцями системами HIMARS, є частиною операції з підготовки поля бою до контрнаступу.
На етапі підготовки до контрнаступу українські війська також знищували склади, командні пункти та аеродроми, які противник використовував для постачання свого війська.
Інший чиновник Міністрества оборони США додав, що Сполучені Штати підтримують контрнаступ за допомогою даних візуальної розвідки про поле бою із супутників і порадами щодо того, як найкраще використовувати системи озброєння.
На брифінгу у Міністерстві оборони США у четвер, речник Пентагону Пет Райдер відмовився коментувати деталі української операції «заради її безпеки», але сказав, що військове відомство США стежить за просуванням українських військ, а також йому відомо про «деякі випадки відступу російських підрозділів».
При цьому він додав, що США «зосереджені на роботі з українцями, нашими союзниками та нашими партнерами по всьому світу, щоб переконатися, що вони мають те, що їм потрібно для боротьби проти Росії для звільнення своєї батьківщині».
Як повідомив речник Пентагону, міністр оборони США Ллойд Остін та голова Об’єднаного комітету начальників штабів Марк Міллі наступного тижня вирушить на авіабазу Рамштайн, Німеччина, щоб наступної середи, 8 вересня, взяти участь у зустрічі Контактної групи з питань оборони України, яку було створено у квітні цього року для координації зусиль 50 країн, що допомагають Україні у подоланні російської агресії.
Раніше речник Білого дому Джон Кірбі заявив, що найближчими днями буде оголошено про новий пакет військової допомоги США.
Всі новини дня
Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.
“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.
Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.
Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.
"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.
З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.
У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.
США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.
Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео
Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.
- Голос Америки
Директор ЦРУ Бернс таємно їздив до Китаю налагоджувати лінії зв'язку – ЗМІ

Директор ЦРУ Білл Бернс у травні таємно їздив до Пекіна, щоб продемонструвати офіційним особам в Китаї бажання США підтримувати відкриті лінії зв’язку з розвідкою. Про це першою повідомила британська ділова газета Financial Times, а пізніше агентству Reuters підтвердили два американських урядовці.
«Минулого місяця директор Бернс відвідав Пекін, де зустрівся з китайськими колегами та наголосив на важливості підтримки відкритих ліній зв’язку в розвідувальних каналах», – сказав Reuters один із чиновників.
Коментуючи поїздку для американської газети Hill, експерт з Китаю програми Прінстонського університету з науки та глобальної безпеки Тонг Чжао сказав, що поїздка Бернса до Китаю демонструє вплив істеблішменту національної безпеки Китаю на його внутрішню та стратегічну політику.
«Найбільше занепокоєння Китаю сьогодні викликають навмисні зусилля США просувати «кольорові» революції, загрожувати внутрішній стабільності Китаю, підривати безпеку китайського режиму», – сказав Чжао в інтерв’ю The Hill, посилаючись на публічні застереження президента Китаю Сі Цзіньпіна щодо народних продемократичних протестів.
«Китайське традиційне мислення полягає в тому, що апарат безпеки США, ЦРУ та інші виконують справді брудну роботу. Тож я вважаю, що Бернс міг би напряму спробувати запевнити Китай у тому, що США не мають таких стратегічних намірів. Таке запевнення з боку керівництва ЦРУ може бути корисним», – наголосив китайський експерт.
Візит директора ЦРУ відбувся перед тим, як президент США Джо Байден сказав про можливу «відлигу» у відносинах з Пекіном на саміті G7 в Японії наприкінці травня.
Як нагадує Reuters, Бернс є досвідченим американським дипломатом, який здійснив численні поїздки для переговорів з росіянами, а також з Талібаном в Афганістані.
Офіційні особи США обережно підкреслюють, що його місії, пов’язані з розвідкою, не пов’язані безпосередньо з дипломатією США.
Раніше цього тижня Китай відхилив запрошення Пентагону провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях Азійського форуму з питань безпеки в Сінгапурі.
Остін лише потиснув руку китайському колезі в кулуарах саміту з питань безпеки в Сінгапурі, але між ними не було «обміну по суті», повідомили в Пентагоні в п'ятницю.
- Голос Америки
США розглядають постачання вибухівки з Японії до снарядів для України – The Hill

Сполучені Штати розглядають можливість купувати тротил у Японії, щоб збільшити виробництво артилерійських снарядів для України. А також з метою нарощення власного виробництва боєприпасів, з огляду на наявні загрози.
За повідомленням видання The Hill, японська сторона готова зробити виняток із власного законодавства, яке не дозволяє постачати летальну зброю, оскільки тротил є продуктом не лише військового призначення.
Посилаючись на агенцію Reuters, The Hill повідомляє, що наразі відповідна угода лише на стадії розгляду. Якщо угоду буде укладено, то США підключать японську компанію, що виробляє тротил, до ланцюга постачання вибухівки на американські заводи з виробництва боєприпасів.
Тротил необхідний для виробництва 155-міліметрових артилерійських снарядів.
Як повідомляв Голос Америки, наразі саме цих снарядів гостро бракує Україні. У США намагаються посилити їх виробництво, при чому “не тільки для підтримки України, але й для того, щоб бути готовими до потенційного конфлікту з Китаєм” - інформувала агенція АР.
Про це пише і видання The Hill: цього року Пентагон почав суттєво збільшувати витрати на виробництво артилерійських снарядів, оскільки він прагне як краще підтримати Україну, так і підготуватись до потенційного конфлікту з Китаєм.
Наразі у США працюють лише два заводи, де виготовляють сталеві корпуси для 155-мм гаубичних снарядів. Один з них - завод у Скрентоні, де цього року побувала і знімальна група Української служби Голосу Америки.
Японія ще не надавала Україні летальну зброю, але допомагає продовольством, малими безпілотниками та, наприклад, одягом для українців. Але цього тижня у Токіо оголосили про надання 100 військових вантажівок для українських військ, повідомляла агенція Associated Press.
Журналістка Голосу Америки Юлія Ярмоленко також підготувала репортаж із Японії про те, як країна змінила власну політику, щоб допомогти переселенцям з України.
Нещодавно міністр оборони США Ллойд Остін привітав рішення Японії вперше з часів Другої світової війни збільшити свої витрати на оборону та набуття можливостей контрудару в умовах складної безпекової ситуації довкола Китаю і Північної Кореї, інформує The Hill.
Тема стримування Китаю та Росії були основними темами зустрічі президента США Джо Байдена та прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіду раніше цього року у Вашингтоні, - повідомляв Голос Америки.
Форум