Спеціальні потреби

Актуально

Законодавці у США закликають Білий дім не повторювати “українських помилок” у Тайвані

Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі Роберт Менендес 

Передбачити агресію на Тайвань і підготуватись до неї закликає сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі Роберт Менендес. В авторській статті для газети New York Times він закликає винести уроки з помилок в американській політиці щодо України, аби не повторити їх у Тайвані.

Ми бачили тривожні сигнали щодо України в 2014 році і не вжили заходів, щоб стримати подальшу російську агресію. Не можна дозволити повторити цю помилку з Тайванем.

“Чіткий урок від війни в Україні полягає в тому, що останніми роками авторитарні лідери підбадьорені непрацюючими демократіями та нерішучими міжнародними інституціями. Відповідно, Сполученим Штатам потрібно менше двозначності, щоб формувати наш підхід до Тайваню”, - пише сенатор Менендес у статті для NYT.

За його словами, план Китаю у Тайвані “моторошно нагадує план пана Путіна в Україні”.

“Ми бачили тривожні сигнали щодо України в 2014 році і не вжили заходів, які могли б стримати подальшу російську агресію. Ми не можемо дозволити собі повторити цю помилку з Тайванем”.

Напередодні сенатор-демократ Роберт Менендес разом із колегою від Республіканської партії Ліндсі Гремом презентували двопартійний законопроект “Про політику щодо Тайваню 2022”.

Законопроект передбачає виділення Тайваню 4,5 мільярда доларів безпекової допомоги впродовж наступних чотирьох років та визнає Тайвань “головним союзником США поза НАТО”.

“Якщо ми нічого не зробимо, тоді ми повинні будемо задовольнитись фактично поступками щодо Тайваню, дозволивши Китаю продовжити свою невпинну військову, економічну та дипломатичну кампанію залякування”, - продовжує у статті американський законодавець.

“Яснішого пояснення катастрофічних глобальних наслідків, ніж ілюзії пана Путіна в Україні, не може бути”, - додав Менедес.

Колишній спікер Палати представників США, республіканець Ньют Гінгріч
Колишній спікер Палати представників США, республіканець Ньют Гінгріч

Тим часом представник від Республіканської партії, колишній спікер Палати представників Ньют Гінгріч рекомендує Адміністрації Байдена озброїти Тайвань. В інтерв’ю "Голосу Америки" Гінгріч заявив, що, на його думку, США повинні були почати поставки зброї в Україну ще за два роки до війни, щоб не допустити російського вторгнення.

“Ви можете перетворити Тайвань на дикобраза, ви могли б оснастити його такою кількістю різноманітної оборонної зброї, що вартість навіть спроби атакувати його була б настільки непомірною, що китайці просто б не пішли на це. Якби ми зробили це два роки тому з Україною, нападу Росії б не сталося, тому що це було б занадто дорого. І я думаю, що це справжній урок, який ми повинні винести з катастрофи в Україні”, - заявив Ньют Гінгріч в інтерв'ю “Голосу Америки” .

У 1997 році Ньют Гінгріч, як нині Ненсі Пелосі, на посаді спікера Палати представників відвідував і Тайвань, і Китай.

Щоб не допустити ще одного військового конфлікту у світі, політик рекомендує адміністрації Байдена “відновити американську армію. Дуже драматично. Переконайтеся, що ви можете домінувати в космічній боєготовності, щоб вижити атаку електронного магнітного імпульсу, бути готовим домінувати в кібервійні. Спочатку треба мати інструменти. Це не дипломатичні танці. Йдеться про те, щоб мати абсолютну силу, щоб за будь-яким прийнятним стандартом китайська диктатура вирішила, що протистояти нам неможливо”,- зазначив Гінгріч в інтерв’ю “Голосу Америки”.

Якщо вони не зможуть імпортувати, вони почнуть голодувати
Ньют Грінгріч

Пізніше, в інтерв'ю телеканалу “Фокс” Ньют Гінгріч також назвав “малоймовірним” військове зіткнення Китаю зі США.

“Ми можемо дуже швидко ізолювати Китай. У їхніх містах (почнеться - ред.) безробіття. Якщо вони не зможуть імпортувати, вони почнуть голодувати. То ж китайці не обов'язково перебувають у сильній позиції, щоб намагатися залякувати нас”, - сказав колишній спікер Палати представників США.

Група семи закликає Китай до переговорів з Тайванем

У середу, 3 серпня, міністри закордонних справ країн “Групи семи” у спільній заяві закликали Китай не намагатися силою змінити ситуацію щодо Тайваню, натомість врегулювати розбіжності мирним шляхом.

“Ми стурбовані нещодавніми оголошеними загрозливими діями КНР, особливо навчаннями з бойовими стрільбами та заходами економічного тиску, які можуть призвести до непотрібної ескалації. Немає жодних підстав використовувати цей візит (візит Ненсі Пелосі до Тайваню - ред.) як привід для агресивних військових дій в Тайванській протоці. Для законодавців наших країн поїздки за кордон є нормальним і звичним явищем”, - мовиться у заяві міністрів закордонних справ “Групи семи”.

Глави МЗС США, Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Великої Британії та Євросоюзу закликали Китай не змінювати статус-кво в регіоні в односторонньому порядку "і мирним чином врегулювати розбіжності у протоці".

Дивіться також: Ненсі Пелосі у Тайвані

Всі новини дня

Західна розвідка – про невдачі Росії. Відео

Західна розвідка – про невдачі Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

Новий пакет допомоги США: Чи отримає Україна далекобійні ракети ATACMS з дальністю ураження до 300 км? Відео

Сполучені Штати готують новий пакет оборонної допомоги Україні на суму 775 мільйонів доларів. Серед іншого військового обладнання, в нього закладуть більше боєприпасів для ракетних установок HIMARS, які, за оцінками Пентагону, значно змінили динаміку на полі бою.

«Це наш моральний обов'язок – донести росіянам, що вони співвідповідальні за війну» – Давід Стулік

Старший аналітик дослідницького центру «Європейські цінності» в Празі Давід Стулік.

Російська англомовна газета Moscow Times повідомляє, що різко зросла кількість росіян, які поспішають отримати європейські візи, побоюючись, що Європейський Союз може заборонити російським туристам в’їзд. Низка країн, переважно сусіди Росії, вже оголосили про такі обмеження, і очікується, що це питання буде обговорюватися на неформальній нараді міністрів закордонних справ ЄС у Празі наприкінці серпня.

Наскільки близький ЄС до консенсусу в цьому питанні, і які є аргументи прихильників та противників цього рішення? Про це кореспондентка Голосу Америки Наталія Чурікова говорила з колишнім речником делегації Європейського Союзу у Києві, а нині старшим аналітиком дослідницького центру «Європейські цінності» в Празі Давідом Стуліком.

Інтерв'ю відредаговане для ясності та плинності.

Наталія Чурікова: Фінляндія, як заявив міністр закордонних справ Пекка Гаaвісто 16 серпня, замість тисячі на день буде видавати громадянам Росії лише 100-200 віз. Чехія запровадила майже повну заборону на видачу віз росіянам від самого початку широкомасштабного конфлікту Росії з Україною. Які є результати цього кроку? Як його оцінюють у Празі?

Чеська дипломатія виходить з того поняття, що громадяни будь-якої країни певною мірою відповідальні за дії власної країни

Давід Стулік: Тут у Чехії з початку була повна заборона на в'їзд для громадян Російської Федерації та Білорусі. Це була така форма, скажімо, покарання громадян за те, що робить їхня держава. Чеська дипломатія виходить з того поняття, що громадяни будь-якої країни певною мірою відповідальні за дії власної країни. Але також була створена програма для допомоги росіянам і білорусам, яких переслідує цей режим.

Тобто ми не маємо повної заборони. Ми допомагаємо тим, хто потерпає від цих режимів. Така політика має велику політичну підтримку, і має підтримку на рівні нашого суспільства.

Ми просто не можемо давати їм такі привілеї, які мають громадяни інших країн, які поводяться цивілізовано, і не нападають на своїх сусідів

Звісно, є багато росіян, які жили в Чехії і раніше, і яким соромно за Росію, і навіть такі люди підтримують такі заборони, санкції, які стосуються конкретних громадян.

Тут є консенсус, що це один з механізмів, як можна спробувати донести до російських громадян, що ми не можемо до них ставитися як раніше, що це їхня країна почала війну, їхня країна напала на іншу європейську країну, це Росія є тією країною, яка порушує міжнародне право. І ми просто не можемо давати їм такі привілеї, які мають громадяни інших країн, які поводяться цивілізовано, і не нападають на своїх сусідів.

Н.Ч.: У травні відбувся форум, на якому росіяни, які живуть за кордоном і перебувають в опозиції до російського режиму, говорили про те, що потрібно створювати якийсь «паспорт доброго росіянина», тобто, щоб вони могли подорожувати світом так, як раніше. Чи це не є просто спосіб полегшити собі життя, але жодним чином не вплинути на той курс, який тримає Кремль до сьогоднішнього дня?

Деякі дійсно скаржаться, що зараз їхні права обмежені, на що я відповідаю, що вони не гинуть під бомбами

Д.С.: Це дуже складна моральна та етична дилема, як ставитися до таких людей. Я на особистому рівні зустрічаюся з різними людьми з Росії, деякі дійсно скаржаться, що зараз їхні права обмежені, на що я відповідаю, що вони не гинуть під бомбами, не втікають з власних домівок.

Але є і інші мої російські колеги, які кажуть, що будуть мовчати і терпіти, бо основне зараз – страждання українців. Ці люди визнають, що вони є за це відповідальні, бо зробили замало у себе в країні, для того, щоб протиставитися тому режиму, який там зараз є . І вони кажуть, що навіть не розраховують на якесь там примирення з українцями. Єдине, що вони хочуть робити, це щоб російський режим якнайшвидше програв цю війну, і щоб Україна перемогла. І звісно, таких людей є абсолютна меншість, але такі люди теж є.

Н.Ч.: У Чехії є цікавий досвід на рівні окремих громадян. Я пригадую на початку війни у 2014-му році один з чеських власників готелів у Остраві заборонив заселяти у свій готель російських громадян. Тоді на нього подали в суд за дискримінацію, але він його зрештою виграв. На якомусь етапі, він просив росіян підписати заяву про те, що вони не підтримують захоплення українського Криму.

Чи це міг би бути такий шлях, який би відкривав «хорошим росіянам» можливість приїхати до Європи, щоб вони підписали при отриманні візи якусь заяву про те, що вони не підтримують російську агресію проти України?

Д.С.: Звісно, така можливість обговорюється. Тут у Чехії діє не діяла заборона для всіх росіян. Тим, хто не погоджувався з нелегальною анексією Криму, власник дозволяв перебувати у своєму готелі.

Це питання національної безпеки

І, наприклад, у Сполучених Штатах є така візова практика, що імміграційні органи можуть не впустити на територію Сполучених Штатів людей, які не підтримують зовнішню політику Сполучених Штатів. І той, хто підтримує російську агресію, підпадає під цей параграф. І, звісно можна вимагати від таких людей підписати декларацію, що «я не погоджуюся з російською агресією проти України».

Люди, які витрачають гроші на західних узбережжях Франції, Італії та Іспанії – не пересічні росіяни, бо 70% росіян ніколи не покинуло межі власного регіону

Це питання національної безпеки. І ще раз наголошую – ніхто не каже, що люди, яких переслідує власний режим, не зможуть в’їхати.

Ми тут говоримо про туристичні візи, про те що люди витрачають гроші на західних узбережжях Франції, Італії та Іспанії. А часто це – не пересічні росіяни, бо 70% росіян ніколи не покидало межі власного регіону.

Це клас російського суспільства, який активно підтримує цю агресію, який навіть заробляє на цій агресії. У мене було б питання, звідки ці люди мають гроші, звідки їх заробили, з державного бюджету, на різних корупційних схемах і тільки тому, що наближені до певних структур? Тобто це моральний обов’язок заборонити таким людям користуватися привілеями, як сказала естонська прем'єр-міністр, бо це не є право людини. Тут мусимо бути чіткі, щоб мати морально чисту власну совість. І таким самим чином показати українцям, на чиєму боці ми є.

Н.Ч.: Ми знаємо про те що зараз в Європейському Союзі відбуваються дискусії про те, чи потрібно заборонити видачу віз для росіян в усьому Європейському Союзі.

Деякі країни вже це зробили, так само як і Чехія, це зробили Балтійські країни, зараз активно про це говорять у Польщі, але разом з тим є активні противники цього кроку, наприклад канцлер Німеччини Олаф Шольц, який говорить, що «це війна Кремля, а не війна росіян», хоча опитування громадської думки в Росії говорять про те, що абсолютна більшість російських громадян підтримують війну. На чий бік буде схилятися дискусія в Європейському Союзі?

Д.С.: ​Я думаю, вона буде схилятися в бік тих, хто буде пропонувати якусь заборону. Бо тут, наприклад, пан Шольц забуває історію власної країни.

У 1930-х роках Гітлер був тим єдиним, хто почав усі ці війни. А чи він також мав підтримку німецького суспільства? І тут ця аналогія до Росії є дуже чітка, і не можна говорити,що це є «війна Путіна». Я думаю, вже мало хто Європі в буде так говорити. Ні, це –війна путінської Росії, так, як колись була війна фашистської, гітлерівської Німеччини, яка мала підтримку власних громадян у суспільстві.

Ми будемо йти до того, що треба перенести це відчуття відповідальності за цю війну на рівень громадян

І аргумент, що тут не йдеться про війну росіян, він хибний, мені здається. Тут краще говорити про те, що я згадав раніше, що це є співвідповідальність громадян за те, який в них уряд, хто в них є президентом.

Так що, я думаю, це буде більше і більше зрозуміло європейським політикам. І ми будемо йти до того, що треба перенести це відчуття відповідальності за цю війну на рівень громадян.

Щодо громадян, які підтримують Путіна, я скептичний, що вони це зрозуміють, бо їм російська пропаганда пояснить, що поганий Захід, НАТО, не хочуть їх до себе пускати. І це буде, скоріше за все, використано на користь путінського режиму. Тобто парадоксально, кількість прихильників путінського режиму і війни в Україні з боку російських громадян може зрости, вони можуть почуватися під загрозою. Але з боку нашого, з боку України, це моральний обов'язок - донести цим людям, що вони співвідповідальні за війну.

«Відмова росіянам у візах ЄС - це питання національної безпеки» - Стулік. Інтерв'ю

За повідомленнями ЗМІ, останнім часом різко зросла кількість росіян, які поспішають отримати європейські візи - хвилюючись, що ЄС може заборонити їм в’їзд.

"Солдати музики": Нью-Йорк зустрів оваціями Український оркестр свободи. Відео

"Солдати музики": Нью-Йорк зустрів оваціями Український оркестр свободи. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:01 0:00

У четвер Нью-Йорк зустрічав оваціями Український оркестр свободи - концерт українських музикантів відбувся в межах світового турне.

Більше

Відео - найголовніше

Західна розвідка – про невдачі Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00
XS
SM
MD
LG