Спеціальні потреби

Актуально

Зеленський у Саудівській Аравії закликає арабський світ «не закривати очі» на російське вторгнення

Cаудівський наслідний принц Мохаммед бін Салман зустрічається з президентом України Володимиром Зеленським під час арабського саміту в Джидді, Саудівська Аравія, у п’ятницю, 19 травня 2023 р. (Saudi Press Agency через AP)

Під час свого першого візиту до Саудівської Аравії президент України Володимир Зеленський закликав арабських лідерів не піддаватися російському впливу.

Як зауважують оглядачі, український лідер розпочав новий дипломатичний тур для зміцнення міжнародної підтримки у країнах, що не належать до Заходу, напередодні довгоочікуваного українського контрнаступу.

«Починаю мій перший в історії візит до Королівства Саудівська Аравія з метою зміцнення двосторонніх відносин і зв’язків України з арабським світом. Політв'язні в Криму та на тимчасово окупованих територіях, повернення наших людей, Формула миру, енергетична співпраця. Королівство Саудівська Аравія відіграє значну роль, і ми готові вивести нашу співпрацю на новий рівень», – повідомив Зеленський у Twitter.

Президент Зеленський зустрівся зі спадкоємним принцом Мухаммедом ібн Салман аль-Саудом, який у вересні минулого року взяв участь у поверненні з російського полону 10 іноземних військовополонених, які були ув'язнені на підконтрольних російським військовим українських територіях.

Тоді Росія та Україна здійснили масштабний обмін військовополоненими, під час якого Києву передали 215 військових, зокрема командирів та бійців полку "Азов", а Москві - 55 російських військових та українського політика та бізнесмена Віктора Медведчука, у поверненні якого був зацікавлений особисто президент Росії Володимир Путін.

Президент Зеленський подякував саудівському лідеру за його участь у цьому обміні та висловив сподівання на продовження спільних зусиль заради звільнення бранців, мовиться у повідомленні президентської прес-служби.

Зеленський говорив і про звільнення та повернення політв'язнів, жителів окупованого Криму та інших захоплених Росією територій.

«Більшість тих, кого торкнулися репресії в Криму, – мусульмани», – зазначив Зеленський, чия делегація включає і лідера кримських татар Мустафу Джемілєва.

Виступаючи у п’ятницю на саміті Ліги арабських держав у столиці Саудівської Аравії, Джидді, Зеленський закликав арабських лідерів допомогти врятувати українців «з кліток російських тюрем». При цьому він звернувся не лише до багатих країн Перської затоки, які підтримують теплі стосунки з Росією, а й до сирійського лідера Башара Асада, який має тісний військовий союз з Росією.

«На жаль, є деякі у світі, і тут серед вас, хто закриває очі на ці клітки та незаконні анексії, і я тут, щоб кожен міг чесно на це поглянути, як би росіяни не намагалися впливати на їхній погляд», – сказав Зеленський.

Агентство Associated Press звернуло увагу на те, що Зеленський, схоже, намагався провести паралель з неспокійною історією арабського світу, який також пережив вторгнення та окупації, коли він сказав, що ці країни зрозуміють, що Україна «ніколи не підкорятиметься ніяким іноземцям чи колонізаторам». Ось чому вона бореться.

Як зауважує газета New York Times, Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати та інші арабські держави уникали ставати на бік Росії чи України після ескалації вторгнення Москви майже 15 місяців тому. Вони заявляли, що вони не хочуть брати участь у змаганні великих держав і повинні мати можливість переслідувати власні інтереси.

Так, зокрема cаудівські чиновники намагалися підтримувати добрі відносини з обома сторонами конфлікту, координуючи дії з Росією та іншими виробниками нафти в картелі ОПЕК Плюс, щоб підвищити ціни на енергоносії.

З іншого боку, вони пообіцяли надати Україні 400 мільйонів доларів допомоги. Також Саудівська Аравія висловлювалася на підтримку територіальної цілісності й суверенітету України, і, як мовиться у повідомленні прес-служби Зеленського, президент України подякував спадковому принцу Саудівської Аравії Мухаммеду за «принципову позицію в межах міжнародних організацій» та за фінансову підтримку.

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG