Спеціальні потреби

Актуально

Американські газети критикують Трампа, наголошуючи на важливості преси для демократії

Допис президента Трампа 5 серпня у Twitter, в якому він пише про небезпеку "фальшивих новин" і "ворогів народу".

Сотні газет у США і деякі видання в інших країнах оголосили, що долучаються до кампанії на захист свободи преси у відповідь на заяви президента Дональда Трампа, який гостро критикує деякі часописи і телеканали, часто називаючи їх “фальшивими новинами” і “ворогами народу”.

Часопис Boston Globe виступив з ініціативою скоординованої публікації у четвер 16 серпня редакційних статей, у яких журналісти роз'яснюватимуть загрози від того, що газета назвала “брудною війною” проти ЗМІ.

Дональд Трамп - не перший президент США, який нападає на пресу, чи вважає, що преса поводиться з ним несправедливо. Але він перший, хто, як виглядає, проводить продуману політику підриву й делегітимізації роботи преси.

Прибічники преси наголошують, що безпідставна критика роботи журналістів руйнує одну із основ демократичного суспільства, а також створює атмосферу, в якій окремі представники ЗМІ можуть стати жертвами насильства.

Натомість, критики засобів масової інформації закидають їм упередженість і маніпулювання.

Трамп часто називає фальшивими ті ЗМІ, які публікували критичну щодо нього інформацію.

5 серпня президент написав у Twitter: "Фальшиві Новини ненавидять те, що я кажу, що вони Ворог Народу лише тому, що знають - це ПРАВДА. Я роблю велику послугу, пояснюючи це Американському Народу. Вони навмисно спричиняють великий розкол і недовіру. Вони також можуть спричинити війну! Вони дуже небезпечні і хворі!"

Агенція Reuters наводить допис Трампа у у лютому 2017: “Медіа ФАЛЬШИВИХ НОВИН (провальна @nytimes, @NBCNews, @ABC, @CBS, @CNN) вороги не мої, вони вороги американського народу!”

Результати опитування американського університету Квініпіак, опубліковані цього тижня, вказують, що 65% американських виборців вважають ЗМІ важливою складовою демократії, а 26% сказали, що вважають новинні медіа ворогами народу.

Але серед тих, хто асоціює себе з Республіканською партією, кількість тих, хто згоден з твердженням президента Трампа про пресу як ворогів народу, сягає 51% і лише 36% вважають новинні медіа важливими для демократії.

Що кажуть газети?

“Велич Америки тримається на завданні вільної преси говорити можновладцям правду”, - пише Boston Globe і додає, що “називати пресу ворогом народу - це не по-американські і загрожує суспільному порозумінню, яке ми мали понад два сторіччя”.

Британська Guardian разом з деякими іншими міжнародними виданнями підтримала акцію, яку спочатку оголосили 100 американських часописів, а потім число зросло до 350.

“Свободу преси винайшли не у Сполучених Штатах, але не у багатьох країнах важливість незалежної преси так глибоко вплетена в історію. Тепер ця велика американська традиція поваги суспільства до висловлювання правди опинилася під загрозою. Дональд Трамп - не перший президент США, який нападає на пресу, чи вважає, що преса поводиться з ним несправедливо. Але він перший, хто, як виглядає, проводить продуману політику підриву й делегітимізації роботи преси”, - проголошує Guardian у своїй редакційній статті.

“Ми в Sun-Times - вороги непідконтрольної влади і незаслужених привілеїв. Ми - вороги самозвеличення. Ми - вороги принципу, за яким нагору просуваються по головах інших”, - написала у своїй редакційній американська газета Chicago Sun-Times.

При цьому чиказький часопис визнає, що ЗМІ також не повинні бути понад мораллю та законом і вказує: “понад усе - ми вороги поганої журналістики і зобов’язуємося щодня працювати якнайкраще”.

New York Times цитує знаменитого листа одного із засновників США Томаса Джефферсона з рядками: “Якби мені довелося вирішувати, чи нам краще мати уряд без газет, або газети без уряду, я не вагаючись і хвилини, обрав би друге”.

Дивіться також: Суд над Манафортом - заключні дні. Коли можна очікувати рішення присяжних? ​

Суд над Манафортом - заключні дні. Коли можна очікувати рішення присяжних? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:47 0:00


Всі новини дня

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Більше

XS
SM
MD
LG