Спеціальні потреби

Актуально

Звіт CSIS пояснює, як Росії вдається долати вплив санкцій на її оборонну промисловість

Глядачі змагання з танкового біатлону сидять на танку, Росія, 11 серпня 2018 р. AP Photo/Pavel Golovkin

Центр стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) опублікував аналітичний звіт “Немає в наявності? Оцінка впливу санкцій на оборонну промисловість Росії”.

У звіті проаналізовано, як західні санкції та експортний контроль впливають на російську оборонну промисловість, здатність Росії вести війну в Україні, а також зможливість Кремля подолати встановлені обмеження.

Звіт описує намагання Росії обійти санкції та кроки, які для цього зроблено. Йдеться про постачання та виробництво зброї та систем, включаючи танки, ракети, літальні апарати, літаки та системи електронної боротьби.

Автори звіту розглядають також обмеження на продаж Росії ключових іноземних компонентів, необхідних для виробництва зброї та для російських оборонних технологій, таких як оптика, підшипники, верстати, двигуни та мікрочіпи.

Експерти зазначають і зусилля Кремля щодо імпортозаміщення.

“Санкції справляють відчутний вплив на Росію, на російську оборонну промисловість. Однак їх не слід розглядати як чарівну паличку, яка закінчить війну чи просто змінить хід подій на полі бою. Вони сприяють деградації оборонно-промислового потенціалу Росії, шкодять її здатності нарощувати виробництво для заміни пошкодженого або знищеного силами України обладнання. Росія також відчуває дефіцит високоякісних іноземних двигунів, оптичних систем, підшипників і мікрочипів, що пояснює її намагання задіювати старіші альтернативи нижчої якості”, - сказав директор Центру CSIS Макс Бергман під час онлайн-дискусії за результатами звіту.

Проте брак обладнання не завадить Москві проводити бойові операції й надалі, - вважає Бергман.

РФ, на його думку, продемонструвала надзвичайну майстерність і стійкість, коли справа дійшла до придбання офіційно заборонених для експорту компонентів. Крім того, у неї досі наявні значні резерви. І на допомогу приходять країни, які бажають постачати до Москви товари та технології подвійного використання (складові яких можна переорієнтувати на користь оборонної промисловості) через мережу незаконних ланцюжків поставок.

“По суті бачимо, що якість російського обладнання падає, тоді як ми сподіваємося побачити, що якість українського обладнання зростає, оскільки вона отримує все більші поставки від партнерів”, - підсумував Бергман.

За інформацією розвідки США, яку цитують у звіті, з лютого 2022 року експортний контроль погіршив здатність Росії замінити понад 6000 одиниць військової техніки. Крім того, ключові об'єкти оборонної промисловості вимушено призупинили виробництво, виник дефіцит критичних компонентів для танків і літаків.

Утім Кремль не демонструє жодних ознак відмови від своєї головної мети — окупації України, тому Захід і надалі коригує власні дії із запровадження найширших на сьогодні санкцій проти РФ, кажуть аналітики.

У висновках звіту йдеться:

  • Санкції діють, створюючи дефіцит компонентів вищого класу та примушуючи російське Міноборони заміняти їх менш якісними альтернативами. Зокрема, покладатися на старіші, менш точні ракети.
  • Продовження російських ударів по Україні є важливим показником того, що РФ все ще може адаптуватися, перепрофільовуючи різні типи ракет. Здатність Росії продовжувати такі атаки може бути збільшена зусиллями країн-партнерів, таких як Іран чи Китай, чиї поставки запчастин і технологій можуть не бути під впливом санкцій, ініційованих США.
  • Зусилля російського уряду придбати мікрочипи провідних світових компаній можуть стати ще більш помітними у 2023 році.
  • Росія все ще має надзвичайний ступінь адаптивності до західних санкцій. Російська армія хитро використовує компоненти подвійного призначення.
  • Санкції змусили Москву вибрати стратегію більш повільної кампанії на виснаження. Це може бути однією з причин, чому російський уряд і президент Путін представляють цю війну як довгострокову необхідність для безпеки Росії, а насправді – для повільного виснаження українських запасів зброї.
  • Є певні докази того, що російський уряд і військові вже виснажені й воліли б, аби цей конфлікт перейшов до завершальної стадії.
  • Навіть якби Київ погодився на мирні переговори, залишається незрозумілим, чи обмежить російський уряд свої амбіції щодо регіонів, які він вже окупував, якщо Україна збереже свою прозахідну політичну та військову орієнтацію.
  • Поки Кремль зберігає свій нинішній погляд на Україну, очікується, що війна триватиме.

Поки повністю контролювати потік деталей до Росії неможливо, автори звіту пропонують західним політикам продовжувати постачати в Україну високоякісну військову техніку темпами, які перевищують російські темпи виробництва, що ускладнить для Росії ведення війни на виснаження.

Серед інших рекомендацій - виявляти незаконні мережі і, зокрема, осіб, залучених до поточних ухилень від санкцій. “Роблячи це, Сполучені Штати повинні більш активно використовувати свої важелі впливу на пострадянському просторі, у тому числі, у Вірменії, Грузії та Казахстані”, - йдеться у звіті.

Крім того, аналітики радять обмежити будь-які операції з російськими та пов’язаними з Росією оборонними компаніями та їх філіями. Наприклад, запобігати співпраці з дочірніми і афілійованими компаніям “Ростеха”, які займаються цивільною авіацією. А також усунути “лазівки”, які дозволяють деяким західним компаніям імпортувати обладнання до Росії, у відповідності з контрактами, укладеними до впровадження санкцій.

Як повідомляв Голос Америки, деякі підприємства з Китаю, Росії, Узбекистану та Туреччини, всупереч санкціям, купували або намагалися придбати товари, у тому числі, американського походження, необхідні для армії чи оборонної промисловості РФ.

Міністерство торгівлі США наклало торговельні обмеження на 28 таких підприємств.

Голова Нацбанку України: Санкції приведуть Росію до економічного краху. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:40 0:00

Всі новини дня

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Україна домагається чіткого плану щодо вступу в НАТО. Союзники узгоджують позиції

Президент України Володимир Зеленський виступає під час саміту Європейського політичного співтовариства в Молдові, у четвер, 1 червня 2023 року. Мета саміту - продемонструвати єдиний фронт проти війни Росії в Україні. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Північноатлантичний альянс має ухвалити рішення щодо членства України цього року, заявив президент України Володимир Зеленський на саміті європейських лідерів у Молдові у четвер.

Ця заява пролунала на тлі зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, що відбувається в Осло, і на якій країни-партнери України, що допомагають їй відбити російську агресію, мають узгодити свої позиції щодо потенційного вступу України.

«Для України важливо отримати чіткий сигнал про перспективи членства в альянсі, що стане ще одним мотивуючим фактором для Збройних Сил України та всього українського народу», – заявив президент Зеленський після зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком.

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив, що місце України є в НАТО. Він написав про це на своїй сторінці у Twitter.

Після понад року російської агресії проти України уряд у Києві розглядає членство як найвищу гарантію своєї безпеки. Позицію України підтримують Східноєвропейські країни, які мали досвід російської чи радянської окупації.

Міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс нагадав, що Київ пережив два вторгнення, очікуючи на відповідь від НАТО протягом 14 років, після того, як на Бухарестському саміті НАТО у 2008-му році Україні пообіцяли членство в альянсі, але не прописали процедури, за якою Україна могла б набути це членство.

«Настав час сісти за стіл переговорів і знайти конкретну відповідь на питання, як Україна інтегруватиметься в НАТО і коли вона стане членом альянсу», – сказав глава МЗС Литви.

Міністр закордонних справ Естонії Марґус Цахкна підтримав цей заклик, додавши, що необхідно надати Києву надійні гарантії безпеки після війни, щоб не залишати сірих зон, якими може скористатися Росія.

Неочікувано для багатьох у своїй промові на конференції GLOBSEC, що проходила цього тижня у Братиславі, президент Франції Еммануель Макрон приєднав свій голос до голосів лідерів Східної Європи і наголосив, що Україна має отримати гарантії безпеки ще до вступу до НАТО.

Французький президент заявив, що союзники повинні включити Україну у «надійну архітектуру безпеки, яка також потрібна і нам».

«Я виступаю за надання суттєвих та потужних гарантій безпеки Україні з двох причин: Україна сьогодні захищає Європу. Вона дає Європі гарантії безпеки. Друга причина полягає в тому, що в Україні зараз так багато військової техніки, що розширення гарантій безпеки відповідає нашим інтересам», - сказав президент Франції.

Інші члени альянсу, зокрема Німеччина та Люксембург, наголосили на ризиках, пов'язаних з можливістю швидкого вступу України до НАТО.

Угорщина взагалі вважає, що це питання не може стояти на порядку денному саміту.

Експерти говорять, що рішення у Вільнюсі буде залежати передусім від Сполучених Штатів, які надають найбільшу військову підтримку.

Але у Вашингтоні мають побоювання, що вступ України до альянсу ще до завершення війни може спровокувати участь у конфлікті країн НАТО через застосування 5-ї статті Статуту НАТО про те, що напад на одну з країн НАТО означає напад на весь альянс.

На зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Осло генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберґ наголосив, що «двері НАТО залишаються відкритими», і всі члени НАТО погоджуються, що Україна стане членом альянсу, «коли настане відповідний час».

Він додав, що головне зараз – забезпечити перемогу України, «тому що лише з незалежною, суверенною Україною в Європі взагалі можна вирішувати питання членства», та інші питання, які постануть вже після того, як війна закінчиться.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що «однією з головних причин успіху, якого Україна досягла у відсічі російській агресії», була єдність НАТО у підтримці України.

«Ми з першого дня говорили, що ми будемо робити і щодо підтримки України, і щодо тиску на Росію, і щодо зміцнення власного альянсу. Ми зробили те, що сказали, і будемо далі це робити», – сказав Ентоні Блінкен під час спільної пресконференції з Єнсом Столтенберґом в Осло.

Більше

XS
SM
MD
LG