Актуально
Зима. Друг чи ворог для українського війська?

Бойові дії в умовах зими можуть бути надзвичайно складними – степ пронизує морозний вітер, танк замерзає, а військова форма просочується вологою. Утриматися на позиціях у таких умовах кілька днів, чи навіть тижнів, може стати неабияким випробуванням для військових – українських та і противника.
Тому зараз зусилля союзників спрямовані на те, щоб якомога краще оснастити українських військових зимовим одягом та спорядженням, щоб українська армія могла продовжити свій контрнаступ. При цьому деякі експерти кажуть, що як підказує історичний досвід, зокрема Фінляндії, зима може навіть сприяти українському війську.
Кожній країні НАТО оснастити по українській бригаді– пропозиція від Естонії
Як допомогти українській армії воювати в умовах зими та за постійних обстрілів української інфраструктури з боку Росії, коли тепла не вистачає навіть цивільним? Це було одне з основних питань, які обговорювали союзники з понад 50 країн, що зібралися минулого тижня на нараду міністрів оборони.
«Ми зробимо все можливе, щоб вони мали все, що потрібно, щоб Україна могла повернути свою територію та бути ефективною на полі бою», – заявив міністр оборони Ллойд Остін у Брюсселі.
Говорячи від імені Альянсу, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що в найближчий час завданням союзників буде дати українцям змогу «проводити значні операції протягом зими та продовжувати забезпечувати їх усім: від палива, зимового одягу, наметів до передової зброї».
Як повідомив часопис Politico, кілька країн НАТО вже почали спішно відправляти в Україну зимову техніку та одяг. Зокрема Канада оголосила цього місяця, що відправить в Україну зимовий одяг на суму 15 мільйонів доларів – півмільйона зимових курток, штанів, черевиків і рукавичок, вилучених з військових запасів та придбаних у канадських компаній.
Згідно з Politico, міністр оборони Естонії Ганно Певкур у кулуарах закликав союзників по НАТО наслідувати приклад його країни і надати зимове спорядження «на одну-дві бригади» (українська бригада налічує близько 3 тисяч осіб, – ред.).
Але на думку деяких військових експертів, зима не обов’язково має стати стримуючим чинником для українців. Вони наводять приклад Зимової війни 1939-1940 року, яку СРСР вів проти Фінляндії, та мусив завершити, не досягнувши своїх цілей.
Фіни показали, як використати глибоку зиму собі на користь, проти погано підготовленого противника – генерал Раян
На думку Міка Раяна, генерал-майора австралійської армії у відставці, який нині є співробітником Вашингтонського Центру стратегічних і міжнародних досліджень, фінська війна дає важливий урок, що «війни можна вести, а битви можна вигравати під час найекстремальнішої погоди, включаючи глибоку зиму».
Він вважає, що метою Росії в Україні буде втримати позиції до весни та протягнути війну якомога довше – щонайменше до середини наступного року в надії виснажити і українців і їхніх союзників. Для цього росіяни будуть використовувати новобранців для стабілізації лінії фронту.
«Але найважливішим аспектом стратегії Росії на зиму є її стратегічна енергетична війна», – каже Раян. Він пояснює, що Росія методично знищує українську енергетичну інфраструктуру, для того щоб завдати шкоди цивільному населенню.
«Ця «відмова у теплі» з боку Путіна в найхолодніші місяці війни є навмисною стратегією щоб як тероризувати населення, так і чинити тиск на український уряд з метою або припинення вогню, або досягнення угоди з російськими загарбниками, – пише Раян у серії твітів. – Але, судячи з витривалості українців, їхня стійкість і дуже висока підтримка ідеї вигнання російської армії означає, що для Путіна це малоймовірний результат».
Для армії, як каже Раян, воювати у такій ситуації важко, але як показує фінський досвід, можливо. Раян наводить думку іншого експерта, Іскандера Реймана, який каже, що «недостатньо адаптуватися до суворої географії».
Потрібно «розробити нові форми оперативного мистецтва, які дозволять використати ту саму географію проти непристосованого ворога». Фіни, наприклад, швидко пересувалися на лижах, і були цілком безшумними та непомітними у лісі, бо використовували оленів для перевозки військових вантажів. Вони нападали на радянських військових тоді, коли ті розпалювали вогонь уночі, щоб зігрітися, не давали їм таким чином заснути, що позначалося на ефективності цих бійців у бою.
Безліч менших і більших хитрощів дозволити фінам зазнати мінімальних втрат і завдати максимальної шкоди противнику, коли фіни втратили протягом 105 днів війни 25 тисяч, а Радянський Союз – 200 тисяч військових.
Як каже Раян, українці вже показали свою винахідливість на полі бою раніше, тож слід чекати, що і цієї зими вони зможуть використати фінський досвід і зможуть обернути суворі умови зими собі на користь.
Всі новини дня
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії: чому ці візити є важливими для України? Відео
Цього тижня Вашингтон відвідують лідери Данії та Британії. Серед іншого - для того, аби скоординувати із США зусилля із підтримки української армії.
- Голос Америки
Західні експерти активно обговорюють останні маневри на полі бою. Відео
Останні маневри на полі бою активно обговорюють західні експерти. Дехто звертає увагу на те, що впевненість ЗСУ контрастує із ознаками хаосу в Росії. Про це зокрема кажуть в американському Інституті вивчення війни.
- Голос Америки
В Держдепі вірять, що РФ програє, та сподіваються, що зупиниться, поки не втратила більше

Росія програє у своїй війні проти України та має припинити агресію, поки не втратила ще більше. Про це заявив під час брифінгу заступник речника Держдепартаменту США Ведант Пател.
"Я не збираюся вдаватися в конкретні оцінки щодо ситуації на полі бою або говорити від імені української влади. Проте, відверто кажучи, я вірю, що Росія програє у цій війні. Тому я сподіваюся, що Кремль переоцінить свою присутність, зупиниться, поки не втратив більше, та негайно покине українську територію", - відповів Пател на прохання оцінити ситуацію на полі бою.
Він додав, що США загалом не підтримують атаки всередині Росії, але нагадав, що саме Росія завдає жорстоких ударів по цивільному населенню України.
«Загалом ми не підтримуємо напади всередині Росії, але Росія продовжує свої авіаудари по Києву, багато з яких спустошили цивільні райони, і Росія продовжує свої жорстокі напади на народ України. І тому важливо те, що Росія може закінчити цю війну в будь-який час, вивівши свої сили з України, замість того, щоб продовжувати щоденні жорстокі атаки на українські міста з людьми, націлюючись на цивільну інфраструктуру, націлюючись на цивільні території».
Він також додав, що союзники продовжують забезпечувати українські війська технікою та тренуванням, щоб Україна змогла повернути свої суверенні території.
Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ - думки сенаторів США

На тлі посилення російських атак на Україну та довгоочікуваного контрнаступу кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова запитала американських сенаторів, чи вважають вони допустимою воєнну відповідь України по території РФ?
"Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, - такою є природа війни".Боб Менендес, сенатор-демократ, штат Нью-Джерсі
А також, чи вплине таке розширення географії війни на військову допомогу Україні, яку надають західні партнери?
Сенатор-демократ від штату Нью-Джерсі та голова сенатського Комітету із міжнародних відносин Боб Менендес заявив, що Україна має право захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор.
"В Україні йде війна. І це не війна, яку вони обирали. Це війна, яку їм нав’язав Володимир Путін. Отже, Україна має право захищатися. І захищатися не лише на своїй суверенній території, але й скрізь, де є агресор, такою є природа війни. Знову ж таки, якби Путін не розв'язав цю війну, він би не опинився в тих обставинах, в яких зараз перебуває", - каже сенатор Боб Менендес у коментарі для Голосу Америки.
Своєю чергою сенатор-республіканець від штату Айдаго Джим Ріш вважає, що вирішувати характер своїх воєнних операцій мають самі українці.
"Це питання, на яке українці мають відповісти самі. Це їхній конфлікт. Вони краще знають, що їм робити, яку дати відповідь. І я це розумію. Я точно не з тих, хто збирається сидіти та засуджувати, що вони роблять. А щодо самої Росії, коли вона чинить такі речі, то більшість людей мали б усвідомити, що на це буде реакція. І реакція, найімовірніше, буде аналогічною", - вважає співголова сенатського Комітету із міжнародних відносин.
Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Мериленд, вважає, що існують певні обмеження, яких потрібно дотримуватись. Але при цьому варто не забувати, що будь-які дії Києва є лише захистом від російської агресії.
"Треба визнати, що Росія є винною в цій загарбницькій війні. Усі наслідки цієї війни, включно з діями обох сторін, ініційовані саме росіянами, і вони мають нести відповідальність. Україна захищається. Ми визнаємо, що існують певні обмеження, і їх потрібно дотримуватись. Україна проявила велику стриманість під час цієї загарбницької війни, яку почала Росія. Тим часом Росія не стримується взагалі", - коментує Кардін в інтерв'ю Голосу Америки.
Сенатор-республіканець від штату Небраска Джон Рікеттс вважає, що українці мають робити усе необхідне, щоб виграти цю війну. "Знову ж таки, це війна. Україні потрібно переконатися, що вона переживе цю війну. Тож їм доведеться робити усе, що вони повинні робити, аби виграти цю війну", - наголошує законодавець.
Також, за словами Рікеттса, США мають допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно: "Перше і найголовніше – зробити так, щоб Україна виграла цю війну. Щодо конкретної тактики, то це ми залишимо на розсуд України, саме вони мають визначити, як найкраще вести цю війну. Але найважливіше - Україна має виграти, а Путін – програти. Якою тактикою та стратегією цього досягти? Я тут не експерт. Але Сполучені Штати повинні бути відданими допомозі Україні у довгостроковій перспективі, щоб переконатися, що українці виграють цю війну", - пояснив сенатор.
Дивіться також: Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США.
Гроссі звітує про дипломатичні успіхи на Запорізькій АЕС. Експерти не поділяють оптимізму

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що його агенція “зробила кроки у правильному напрямку”, щоб запобігти ядерній аварії на Запорізькій атомній електростанції в Україні. Про це він сказав, виступаючи перед Радою директорів МАГАТЕ.
"Я думаю, що ми отримали дуже хорошу підтримку в цьому питанні. Місія МАГАТЕ у Запоріжжі стежить за цим. Ми сподіваємося продовжувати нашу роботу до повної стабілізації ситуації там. Це ще не кінець. Я продовжу спілкуватись з усіма сторонами з дипломатичних та технічних питань. І ми сподіваємося розраховувати на вашу повну підтримку в цьому”, - сказав Гроссі, виступаючи перед Радою директорів агенції.
Менш оптимістичний щодо місії МАГАТЕ в Запоріжжі професор Гарвардського Університету Сергій Плохій, автор кількох книг про ядерні загрози, зокрема "Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи", "Ядерна дурість: кубинська ракетна криза", "Атоми й попіл: глобальна історія атомних катастроф".
В інтерв'ю “Голосу Америки” він розповів про залежність МАГАТЕ від голосу Росії в ООН та про застарілі міжнародні угоди щодо ядерної безпеки.
“Вони не роблять достатньо, і вони це прекрасно розуміють. Питання не до Гроссі, проблема в тому, що ми як міжнародна громада не готові мати справу з подібними кризами. Міжнародні угоди, які це регулюють, не працюють. Ті, що є, вони були підписані ще в 60-х роках”, - зазначив професор Плохій.
“МАГАТЕ - це агенція, яка є органом ООН. А Росія - постійний член Ради Безпеки ООН, а це означає, що вибори генсека ООН, зарплати людей, які працюють в агенціях, залежать, зокрема, і від доброї волі Росії. То ж структурно, юридично, інституційно ми не готові мати справу з кризою, яка може розвинутися навколо Запоріжжя”, - сказав професор Гарварду Плохій.
Про те, що зусилля МАГАТЕ з демілітаризації зони навколо ЗАЕС "нікуди не привели", сказав також напередодні американський дипломат, перший посол США в Україні Роман Попадюк під час модерування конференції у Manor College, що у Дженкінтаун, Пенсильванія. Попадюк додав, що Україна не може відповідати на вогонь Росії з АЕС через побоювання спричинити "радіоактивний витік".
Минулого тижня під час засідання Ради Безпеки ООН Рафаель Гроссі представив п’ять принципів, які, на його думку, допоможуть запобігти ядерній аварії на Запорізькій АЕС.
1 червня глава російської державної компанії "Росатом" заявив, що високо цінує роботу глави МАГАТЕ Рафаеля Гроссі щодо захисту Запорізької АЕС.
Посол України в ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки заявив, що Україна вважає єдиним способом убезпечити Запорізьку АЕС - це повернути її під контроль України за участі інспекторів МАГАТЕ. До принципів, які Гроссі виголосив на Раді Безпеки, Кислиця додав демілітаризацію та деокупацію ЗАЕС.
Дивіться також: Сергій Плохій про роль України у світі, ядерні загрози та можливі сценарії для Москви
п
Форум