Спеціальні потреби

Актуально

Бібліотека – найкраще місце відпочинку чехів

Клементинум

Прага – У 10-мільйнній Чехії працює п’ять з половино тисяч державних бібліотек, не рахуючи спеціальних – при музеях, чи спеціалізованих, наприклад, при вищих школах. Як і раніше бібліотека для пересічного чеха є місцем, де можна позичити чи зайти почитати книжку. Однак розквіт бібліотек, бібліотечної справи в цілому полягає в іншому. Протягом останніх років чехи зуміли бібліотеки адаптувати до потреб часу, до вимог відвідувача бібліотеки початку 21-го століття. Тепер це також одне з улюблених місць проведення вільного часу.

Не буде перебільшенням сказати, що бібліотеки в Чехії переживають справжній бум. Цього б не сталось, якби фахівці від книжки – від видавців і продавців книги до бібліотекарів і письменників – вчасно не врахували змін, внесених новим поколінням читачів. Передусім потрібно було адаптуватися до появи електронної книжки та інтернету.

У Чехії вирішили не конкурувати, а разом з читачем іти в ногу з часом. Нині навіть у сільській бібліотеці є інтернет, а в більших із бібліотек вам ще й безкоштовно допоможуть переписати на вашу Е-книжку потрібну літературу.

До бібліотеки на виставу і на курси іноземної мови

Прикладом успіху в бібліотечній справі може бути Міська бібліотека в Празі, в якій зареєстровано понад 220 тисяч читачів, тобто кожний п’ятий пражанин, а протягом минулого року бібліотеку відвідало рекордних 2 мільйони людей. Зауважте: не тільки читачів, але і гостей, які прийшли до бібліотеки на інші акції, які тут проводяться.

Речник бібліотеки Ленка Ганзлікова у розмові з Радіо Свобода зазначила: «Міська бібліотека в Празі – це не тільки місце, де позичають книжки, це така своєрідна міська вітальня з продовженим часом роботи. Це означає, що всі, також і гості міста, можуть вибрати для себе якусь акцію. При чому не тільки в нашій головній будівлі, але і в філіях, де ми маємо свої галереї, читальні зали, де проводимо виставки і театральні вистави. А ще ми розбудовуємо Е-книгарню, її робота побудована так, що не конче бути нашим читачем, потрібно тільки зареєструватись на нашому сайті й безкоштовно собі читати чи завантажувати на свою Е-книжку улюблену літературу. Дуже великою є також програма для дітей. Для них влаштовані куточки зі спеціальними меблями та іграшками, де діти можуть відпочивати й їх ніхто не чіпатиме».

Бібліотечні програми для малюків і пенсіонерів

Традиційними для бібліотек у Чехії стали щорічні «Ночі з Андерсеном». Із допомогою акторів аматорських театрів для дітей пізньої ночі у стінах бібліотек оживають казкові персонажі. І діти, і батьки з нетерпінням чекають цих зустрічей, адже коли ще ви можете заночувати в бібліотечній залі поруч зі Сніжною королевою чи феями.

Міська бібліотека – це також місце, де іноземці вивчають чеську мову. Курси бібліотека організувала у співпраці з Центром з інтеграції іноземців. Курси безкоштовні, охочих завжди багато.

Спеціальні програми готують чеські бібліотеки для людей старшого віку, яких тут шанобливо називають «сеньйорами».

«Комп’ютерні курси для них проводять бібліотекарі, тобто наші старші відвідувачі отримують інтернет безкоштовно, – зауважує Ленка Ганзлікова. – Це такі міні-курси з основ інтернетної грамотності. Ми навчимо їх основ: пошуку інформації чи як надіслати е-mail. Цьогорічною новинкою є також курси тренування пам’яті. Це курси як для «сеньйорів», так і для студентів, щоб навчити їх добре запам’ятати те, що викладають у вищій школі».

Найкраща бібліотека Чехії – сільська

Успіх у роботі бібліотек у Чехії свідчить, що чехи вибрали правильну концепцію розбудови бібліотечної справи. Нині Чехія належить до найбільше читаючих країн Європи, кожний чех в середньому прочитає 17 книжок на рік, а придбає 5. У середньому домашня бібліотека в Чехії нараховує 250 книжок.

Бібліотеки охоче навчають, як не згубитись у безмежному книжковому морі. Адже минулого року в Чехії вийшло понад 19 тисяч нових титулів книг, книгарні продали близько 57 мільйонів томів.

Бібліотечній справі служать і щорічні конкурси на найкращу бібліотеку року. Минулого року нею стала сільська бібліотека в маленькому південно-моравському селі Вавржінец. Близько трьохсот селян спочатку відремонтували будиночок бібліотеки, потім наповнили його книжками, а тепер охоче проводять тут свій вільний час за книжкою, інтернетом чи приходять просто так погомоніти, як до близьких знайомих.
Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

Європа ввела заборону на російський дизель

У неділю Європа ввела заборону на російське дизельне паливо та інші нафтопродукти у намаганнях скоротити енергетичну залежність від Москви та доходи Кремля від викопного палива через вторгнення в Україну, повідомляє агентство AP.

Раніше країни "Групи семи" погодились обмежити ціну на дизельне паливо з Росії, щоб дозволити російському дизельному паливу продовжувати надходити до таких країн, як Китай та Індія, і таким чином уникнути раптового зростання цін, яке зашкодить споживачам у всьому світі, одночасно зменшуючи прибутки, що фінансують бюджет і війну Москви.

Ціни на дизельне пальне зросли через відновлення попиту після пандемії COVID-19 та обмеження нафтопереробних потужностей, що спричинило інфляцію інших товарів у всьому світі.

Наразі, як повідомляє AP, 27 країн Європейського Союзу шукають нові поставки дизельного палива зі США, Близького Сходу та Індії, щоб замінити поставки з Росії, яка свого часу забезпечувала 10% загальних потреб Європи в дизельному паливі.

Обмеження ціни в 100 доларів за барель на дизельне пальне, авіаційне паливо та бензин має бути забезпечено шляхом заборони страховим службам і транспортним службам перевозити дизельне пальне з вищою ціною. Більшість цих страхових та транспортних компаній знаходяться в західних країнах.

Це слідує за обмеженням на російську сиру нафту, встановлене у 60 доларів за барель, яке набуло чинності в грудні.

Заборона передбачає 55-денний пільговий період для дизельного палива, завантаженого в танкери до неділі, щоб уникнути нестабільності на ринках. Офіційні особи Європейського Союзу кажуть, що імпортери мали час пристосуватися після оголошення про заборону в червні.

Тільки в грудні, повідомляє AP Росія заробила понад 2 мільярди доларів від продажу дизельного палива в Європу, оскільки імпортери, схоже, запасалися додатковими закупівлями перед вступом в дію заборони.

Європа вже заборонила російське вугілля та більшість сирої нафти, тоді як Москва припинила більшість поставок природного газу.

В матеріалі використані джерела AP

Українському студенту у США під час баскетбольної гри кричали "Росія". Команда-суперник попросила вибачень

Киянин Макс Шульга (справа) під час гри команд Utah State Aggies проти Colorado State Rams. 4 лютого 2023. Фото: Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports/Reuters

Університетська баскетбольна команда Colorado State Rams принесла вибачення за те, що її вболівальники скандували "Росія" на адресу українця з команди-супротивника Utah State Aggies Максу Шульзі.

Вигуки лунали від "невеликої групи осіб" з трибун й вони були чутні в телевізійній трансляції гри на калані CBS, коли Шульга виходив на лінію штрафного кидка в другій половині матчу. Зрештою команда, в якій грає українець, перемогла 88 проти 79, зокрема, завдяки успішному кидку Шульги на останніх секундах.

"Від імені команди університету Colorado State ми приносимо вибачення студенту-спортсмену та команді університету Utah State, - йдеться в серії твітів. - Це є порушенням нашої непохитної віри в Політику спортивної порядності Маунтін-Вест (ліги західних американських штатів - ред.) і принципів спільноти університету".

Там додали: "Кожен учасник, студент і вболівальник повинні почувати себе бажаними на наших майданчиках, і те, що таке сталося, неприпустимо в університеті штату Колорадо".

Тренер Rams Ніко Медвед також написав вибачення у Twitter: "Я дуже поважаю (команду університету штату Юта) і Макса Шульгу. У нас чудові фанати та студенти, але це неприпустимо! Мої щирі вибачення".

Сім'я Шульги живе у Києві, сам хлопець вчився у школі в Іспанії.

Папа Римський заявив про готовність зустрітися з Зеленським та Путіним

Папа Римський Франциск

Папа Римський Франциск запевнив, що він готовий провести зустріч із президентом України Володимиром Зеленським та російським лідером Володимиром Путіним, пише Rai News.

«Я відкритий для зустрічі з обома президентами – Україною та Росією», – заявив понтифік під час пресконференції.

Він також додав, що досі не відвідав Київ, оскільки зараз ще немає можливості приїхати до Москви. Але Папа зазначив, що просить про діалог.

Папа Римський Франциск 9 січня у щорічній промові перед акредитованими у Ватикані дипломатами заявив, що війни, подібні до війни в Україні, де цивільні території піддаються безладному знищенню, «є злочином проти Бога та людства».

Раніше у різдвяній промові 25 грудня папа Римський Франциск згадав про «українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через знищення, спричинені десятьма місяцями війни».

Як у США виготовляють артилерійські снаряди для України - репортаж NYT

Український військовик використовує американський зенітно-ракетний комплекс Stinger на Миколаївщині, 11 серпня 2022. REUTERS/Anna Kudriavtseva

Щодня у США виробляють понад 460 артилерійських снарядів, більшість з яких іде в Україну. Журналісти газети The New York Times отримали дозвіл від Пентагону відвідати заводи Міноборони США із виготовлення боєприпасів: у Скрентоні, штат Пенсильванія, виготовляють корпуси, а в Міддлтауні, штат Айова, - наповнюють їх вибуховою речовиною і пакують для відправлення.

Фабрика у Скрентоні почала виготовляти корпуси до боєприпасів іще у 1950-х роках під час Корейської війни. Там 10-метрові сталеві балки розрізають, нагрівають до понад 1000 градусів за Цельсієм і завдяки роботизованій техніці переплавляють на заготовку. "По 40 снарядів за один раз упаковують у лотки, які подають у довгу піч для чотиригодинного процесу термічної обробки, завдяки якому сталь розбивається на дрібні смертоносні шматки, коли снаряд вибухає", - йдеться у статті.

Після охолодження, токарського верстата й фарбування у Скрентоні снаряди відправляють до Айови, де "порожні болванки перетворюються на зброю". Там боєприпаси наповнюють вибуховою речовиною IMX-101 - знімати в одному з приміщень заборонено, адже будь-яка електроніка через її статичну електрику може спричинити детонацію вибухових речовин у повітрі.

Після того "рентгенівські промені виявляють будь-які порожнечі всередині снарядів, які можуть перешкоджати їхнім бойовим характеристикам. Це одна з останніх перевірок якості зброї".

Виготовлення цих снарядів на обох заводах забирає кілька тижнів, йдеться у репортажі.

Журналісти видання описують ретельний процес перевірок на багатьох етапах, після чого снаряди випробують. "Палети з 24 снарядів забирають краном і переміщуються в сусіднє приміщення, де на них чекають вагони на двох залізничних коліях. Частина снарядів буде відправлена в Юму, штат Аризона, де їх оснастять детонаторами та випробують на гаубицях. Якщо вони пройдуть тест, решта партії у десятки тисяч снарядів, виготовлених того місяця, будуть схвалені для використання та сертифіковані для бойових дій. Більшість поїде в Україну".

NYT пише, що Пентагон планує наростити виробництво на цих потужностях до 90 тисяч на місяць за два роки.

Нагадаємо, 3 лютого адміністрація президента Джо Байдена оголосила про додаткову безпекову допомогу Україні на загальну суму майже 2.2 мільярда доларів. Оголошений пакет включає критично важливі засоби протиповітряної оборони, броньовані машини піхоти та інше обладнання, включно з протитанковими ракетами Javelin, артилерійськими боєприпасами, звичайними ракетами та ракетами великої дальності для наданих раніше HIMARS.

США попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій проти Росії

Міністерство фінансів США

Сполучені Штати застерегли Туреччину від експорту до Росії хімікатів, мікрочіпів та інших продуктів, які можуть бути використані під час війни Москви в Україні, в обхід західних санкцій, повідомляє агентство Reuters.

Браян Нельсон, посадовець Міністерства фінансів США, який займається санкціями, зустрівся з турецькими посадовцями та приватним сектором в четвер і п’ятницю, щоб закликати до більшої співпраці в припиненні потоку таких товарів. Під час зустрічей в Анкарі та Стамбулі Нельсон та представники делегації підкреслили, що до Росії здійснюється експорт у десятки мільйонів доларів, що викликає занепокоєння, сказав чиновник на умовах анонімності.

«Немає нічого дивного в тому, що Росія активно прагне використовувати історичні економічні зв’язки, які вона має з Туреччиною», - сказав посадовець і додав, що питання в тому, якою буде відповідь Туреччини.

Анкара принципово виступає проти широких санкцій проти Росії, але каже, що Туреччина не буде їх обходити, закликаючи Захід надати будь-які докази порушення обмежень.

Посилаючись на дані російської митниці, агентство Reuters у грудні повідомило, що за сім місяців до 31 жовтня 2022 року до Росії надійшли комп’ютерні та інші електронні компоненти щонайменше на 2,6 мільярдів доларів. З них товари на суму 777 мільйонів доларів були виготовлені західними фірмами, чиї мікросхеми були знайдені в російських системах озброєння.

Поїздка Нельсона, заступника міністра фінансів з питань тероризму та фінансової розвідки, є останнім візитом високопосадовців США до Туреччини, які прагнуть посилити тиск на Анкару, щоб забезпечити дотримання обмежень США на Росію.

Під час переговорів з турецькими фірмами цього тижня Нельсон зазначив, що Росія може ухилятися від західного контролю для імпорту пластмас, гуми та напівпровідників, які містяться в експортованих товарах і використовуються військовими.

Браян Нельсон також відвідав Об’єднані Арабські Емірати та Оман, щоб підтвердити, що Вашингтон продовжуватиме застосування запроваджених ними санкцій, повідомило минулого тижня Міністерство фінансів США.

Більше

XS
SM
MD
LG