Спеціальні потреби

Актуально

Путін – об’єднувач України (огляд преси)

Володимир Путін і Ангела Меркель

Дипломатичні заходи та санкції країн Заходу, не здатні зупинити Путіна, пише Джуді Демпсі з Carnegie Center. Останнім часом сталися три події, які матимуть суттєвий вплив на безпеку ЄС і його стратегію щодо своїх східних сусідів, пише аналітик.

Перша – це посилення військової присутності Росії на територіях, захоплених терористами, що означає кінець хиткого перемир’я та переходу Росії в наступ на східній Україні.

Друга – численні порушення повітряного простору балтійських країн російськими літаками, які свідчать, що Росія перевіряє готовність НАТО захищати держави-союзники. А отже, Європу та НАТО чекає тривале протистояння з Путіним.

І, нарешті, третя подія – це підписання спільної заяви США, Австралії та Японії, в якій вони засудили дії Росії. Це свідчить, що Кремль критикують уже не тільки Північна Америка та Європа.

Питання тепер у тому, пише Демпсі, що робити з такою одностайністю, і тут багато чого залежить від канцлера Німеччини Анґели Меркель, яка докладає великих зусиль до вирішення кризи, проводячи тривалі особисті зустрічі та численні телефонні переговори з Путіним.

«Меркель не хоче давати Путіну можливість зберегти обличчя, що могло б сподобатися деяким європейським дипломатам і керівникам, бо дало б їм змогу прибрати українське досьє зі свого столу. Вона просто не довіряє йому. Тридцять вісім телефонних переговорів між Меркель і Путіним лише поглибил цю недовіру».

Канцлер Німеччини не готова заплющити очі на анексію Криму та втручання Путіна в Східній Україні, однак Захід не піде на військове вирішення конфлікту. Натомість Меркель готова просувати додаткові санкції проти Росії.

«Контрзаходи, які Москва вже застосувала до кількох європейських країн, справді болючі, особливо для Польщі. Але Меркель впевнена, що німецька промисловість, як і вся Європа, повинна бути готова заплатити ціну за порушення Путіним територіальної цілісності України», – пише Демпсі.

«Путін-об’єднувач» – під таким заголовком вийшла стаття Ганни Тоберн у World Affairs Journal. Завдяки російському президентові Україна зараз, як ніколи, об’єднана, пише аналітик: «Його дії у Східній Україні стали тим каталізатором, під впливом якого з групи людей, які безкінечно гризлися через політику, мовні права та податки, народилася нація».

Південна Україна, яка раніше вважала «західняків» націоналістами, на парламентських виборах дала несподівано багато голосів за партію «Самопоміч» із Західної України, а ті, хто розмовляв російською, нерідко переходять на українську, пише авторка.

Однак на противагу таким проблискам надії потужний розлам відрізав від решти України її східні території. Невизнані «республіки» не хочуть примирення з Україною, і багато українців така перспектива влаштовує, пише авторка.

«Звичайні українці втомилися посилати своїх синів і дочок на війну та смерть за ті землі, які, на їхню думку, лише тягнуть Україну донизу зі своєю радянською ностальгією та депресивною промисловістю. Їхня антипатія лише посилюється з огляду на те, що в разі повернення Донбасу під контроль України на відновлення регіону, повністю знищеного війною, доведеться витратити мільярди доларів. Для країни, яка й без того перебуває в тяжкому фінансовому становищі, думка про витрачання цінних коштів на бунтівний Донбас замість розбудови інфраструктури, оплати газу, реформування судової системи чи підвищення пенсій – це просто сіль на рану», – пише аналітик.

Проте українці усвідомлюють, що Україна не може позбутися Донбасу з політичних міркувань, інакше доведеться змиритися з порушенням свого суверенітету. А головне, у такому разі Путін втратить ті важелі впливу на український уряд, які дає йому конфлікт на Донбасі, та може вдатися до відновлення конфлікту, щоб захопити більше українських земель, пише Тоберн.

Українці знають, що розколений дім не вистоїть, підсумовує авторка, тож дедалі більше з них готові відрізати Донбас, щоб не дозволити йому тягти країну в минуле. Навіть у разі возз’єднання України усунути емоційний і психологічний розкол буде так само тяжко, як і відбудувати регіон.

«Для багатьох українців розкол – рішення йти у двох різних політичних напрямках – є остаточним. Його подолання дедалі сумнівніше», – підсумовує аналітик.

«Кремлівський спрут міжнародної пропаганди: очевидні та приховані мацаки» – таку статтю Фатіми Тлісової надрукував Eurasia Daily Monitor, який видає аналітичний центр Jamestown Foundation.

«Росія стрімко розширює свою світову пропагандистську імперію, і тимчасом як деякі її рупори та засоби масової «інформації» широко відомі своїми тісними зв’язками або належністю Кремлю, інші вислизають з уваги світу, видаючи себе за незалежні проекти», – пише авторка.

Окрім відомого пропагандистського телеканалу RT, чиє фінансування наступного року збільшиться на 41% і становитиме 337 млн. доларів, та запуску нової величезної агенції новин «Спутник», існують й інші, менш очевидні знаряддя кремлівської пропаганди. Наприклад, новий проект Babo, недавно запущений у Лондоні, власником якого є Ашот Габрелянов, колишній виконавчий директор російської компанії News Media та син її власника, Арама Габрелянова, добре відомого своєю відданістю Путіну.

Невдовзі після запуску проекту Ашот Габрелянов повідомив у Твіттері про перші успіхи, зокрема про підписання договорів з державним телебаченням Чечні та популярними ЗМІ Туреччини.

«Зростання RT і News Media – та їхні зусилля з налагодження зв’язків з міжнародними та незалежними мережами новин – показує, як спрут кремлівської пропаганди простягає свої мацаки по всьому світу. І хоча цей процес може здаватися реакційним, шкода, яку може завдати така пропагандистська мережа, якщо її проігнорувати чи недооцінити, може стати незворотною», – підсумовує Тлісова.

Всі новини дня

Коли Україні чекати на доставку найновішого озброєння від США? Відео

Коли Україні чекати на доставку найновішого озброєння від США? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:56 0:00

Сполучені Штати оголосили новий пакет безпекової допомоги Україні на суму 625 мільйонів доларів. Він включає, серед іншого, ще 4 ракетні системи підвищеної мобільності HIMARS і додаткову артилерію.

Рішення про суверенітет України - за українцями - Білий дім щодо дописів Ілона Маска у Twitter

Прес-секретарка Білого дому Карін Жан-П'єр під час брифінгу, Вашингтон, 4 жовтня 2022. REUTERS/Elizabeth Frantz

Вирішувати питання про суверенітет України повинні українці. Так прес-секретарка Білого дому Карін Жан-П'єр відповіла напередодні на запитання журналістів щодо дописів американського мільярдера Ілона Маска у Twitter.

"Ми не будемо говорити про Україну без України. Це їхнє рішення, коли йдеться про будь-яку дипломатію чи переговори щодо цього. І тому я залишаю це українському народу, - підкреслила Жан-П'єр. - Ми будемо поруч з українцями, коли вони борються за свій власний - за свій суверенітет [...] рішення про суверенітет, про свободу, про демократію будуть приймати разом з ними".

Днями мільярдер і засновник компанії SpaceX написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а "Крим формально стає частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)".

Президент України Володимир Зеленський зробив своє опитування у соцмедіа: "Який Ілон Маск вам подобається більше? - 1. Той, який підтримує Україну. 2. Той, який підтримує РФ".

Пізніше у відповідь на допис Маск заявив: "Я все ще дуже підтримую Україну, але переконаний, що масштабна ескалація війни завдасть великої шкоди Україні і, можливо, світу".

Після початку повномасштабного вторгнення Росії Ілон Маск висловлював підтримку Україні, але й співчуття "великим людям Росії", які "не бажають" війни, згадує "Радіо Свобода".

Також раніше "Голос Америки" повідомляв, що Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військовиків.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода"

Президент Латвії: «Ми бачимо Україну в майбутньому як потужного члена НАТО»

Архівне фото - президент Латвії Егілс Левітс під час саміту НАТО у Мадриді 29 червня 2022 року. Фото AP/Bertrand Guay

Латвія бачить Україну у майбутньому як потужного члена НАТО. Про це заявив президент Латвії Егілс Левітс під час безпекового форуму у Варшаві. За словами Левітса, НАТО виграло б від вступу України.

«Коли прийде час, ми не просто готові, ми хочемо бачити Україну в нашому союзі. Україна, українська армія, суспільство – це єдине суспільство зараз в Європі та єдина армія, які мають досвід оборони своєї країни, - заявляє президент Латвії. Українська армія вмотивована, українське суспільство дуже вмотивоване захищати демократію. І для НАТО мати такого сильного члена було б перевагою. Ми повинні думати, як допомогти інтегруватись в належний час, звичайно, коли всі члени НАТО будуть готові до цього. Але ми бачимо Україну в майбутньому як сильного члена НАТО».

Егілс Левітс наголошує на тому, що НАТО – оборонна організація і це основа колективної безпеки. «Україна теж хоче бути членом цього оборонного союзу, тому що Україна знає, що цей союз є гарантом миру», - говорить Левітс.

Збільшення оборонних бюджетів та ідеологія Росії

На форумі йшлось і про збільшення оборонних бюджетів через Росію, яка веде війну в Європі та нехтує правами людини і міжнародними законами.

«Ми внесли додаткові 24 мільярди фунтів стерлінгів (в оборонний бюджет) безпосередньо перед тим, як Росія вторглась в Україну. Але знаєте – думаю, ми всі повинні поставити собі питання – як ми можемо дозволити собі не збільшувати витрати на оборонний бюджет?» - заявив міністр оборони Великої Британії Бен Воллес.

На думку Бена Воллеса, збільшення оборонних бюджетів необхідно через безпекові ризики, які створює Росія для регіону: «В Європі Росія є набагато небезпечнішим супротивником, ніж, думаю, ми всі могли собі уявити. Вона не тільки веде війну в Європі і нехтує правами людини і міжнародними законами. Ми також бачили загрози – поки що загадкові вибухи газопроводу та інші події, які відбуваються», - говорить Бен Воллес.

Про загрози Росії говорив і прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький: «Для мене це не війна Путіна, як декому хочеться думати, особливо на Заході. Це війна Росії та її ідеології, її загального багажу історії і ми це знали завжди, але сьогодні ми це розуміємо більше, ніж будь-коли. Росія має змінитись значно більше, щоб вона не була загрозою для сусідів у майбутньому».

Ядерна загроза

Під час безпекового форуму також обговорювали ризики використання Росією ядерної зброї та можливі форми відповіді країн НАТО на це.

«Низка американських офіційних осіб відзначали, що вони не бачать ознак будь-якої підготовки до використання ядерної зброї, окрім безвідповідального бряцання ядерною зброєю, що нещодавно зробив Путін», - заявив колишній директор ЦРУ Девід Петреус. Втім, на його думку, країни НАТО вже мають варіанти відповіді на потенційну ядерну загрозу.

«Одна з форм відповіді, і це лише можливість, гіпотетична, полягала б у тому, що Сполучені Штати, та ймовірно інші країни, чи це буде НАТО чи об’єднання країн, важко сказати – могли б вжити заходів всередині України таким чином, що це б ще більше погіршило ситуацію Росії. Іншими словами, знищити з використанням звичайних засобів ведення війни багато потужностей Росії, які все ще існують в Україні і, можливо, навіть в Чорному морі. Тож це зробило б цю катастрофічну ситуацію ще більш жахливою для Росії», - аналізує ситуацію Девід Петреус.

"Лицар свободи"

Під час форуму народові України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська. «Українська хоробрість змінює світ. Сьогодні я можу сказати з абсолютною впевненістю: Україна непереможна», - заявила прем'єр-міністерка Литви Інґріда Шимоніте під час промови перед врученням нагороди.

«Україна показала усьому світові, що «друга найпотужніша армія світу» виявилася неспроможною перед мужністю та відвагою волелюбного народу. Ті, хто волів закривати очі, зараз можуть чітко побачити, що народ України буде відстоювати кожен дюйм своєї території і право кожної дитини України рости на вільній та незалежній батьківщині», - сказала Шимоніте.

Путін ратифікував анексію 4 окупованих областей України, поки Київ повідомляє про звільнення нових районів

Рада Федерацій РФ, 4 жовтня 2022. Russian Federation Council/REUTERS

Президент РФ Володимир Путін у середу, 5 жовтня, підписав федеральні закони, що ратифікують договори про анексію, або як це називає Кремль "входження" окупованих українських територій Донецької, Запорізької, Луганської, частини Миколаївської та Херсонської областей "до складу" Росії.

Раніше "договори" ратифікувала Рада Федерації. Анексію українських територій підтримали всі присутні у залі члени палати: 153 із 170.

Напердодні президент України Володимир Зеленський підписав указ про нікчемність, тобто відсутність юридичних наслідків актів, ухвалених в РФ, які порушують суверенітет і територіальну цілісність України. Голова офісу президента України Андрій Єрмак написав у Telegram: "Нікчемні рішення країни-терориста не варті паперу, на якому підписані".

Також учора Вашингтон та Київ повідомили, що президент США Джо Байден у телефонній розмові із Зеленським запевнив, що США ніколи не визнають спробу анексувати українські землі, а також "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті демократії".

Водночас, Москва не контролює значну частину територій, про анексію яких оголосила. Київ продовжує там успішний контрнаступ і планує звільнити їх.

У середу голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив про початок деокупації регіону, пише "Радіо Свобода".

А карта бойових дій, яку 4 жовтня показало Міністерство оборони РФ, свідчить про відступ російських військ майже на 30 кілометрів на Херсонщині.

Проте, як нині заявив прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков, "території нових регіонів РФ, тимчасово залишені російськими військовиками, будуть повернуті", а повномасштабну війну в Україні від 24 лютого Москва й досі називає "спецоперацією".

Як "Голос Америки" повідомляв напередодні, США оголосили новий пакет допомоги Україні, що включає додаткові системи HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання.

"Разом з нашими союзниками і партнерами з 50-ти країн світу ми доставляємо зброю та обладнання, які ефективно використовуються українськими силами в успішному контрнаступі задля повернення їхніх земель, незаконно захоплених Росією", - сказав державний секретар США Ентоні Блінкен.

У статті використано матеріали Reuters, "Радіо Свобода"

Джо Байден: "Йом Кіпур - це час для протистояння несправедливості у світі"

Юдеї читають Селіхот - вірші та молитиви покаяння, напередодні свята Йом Кіпур. Молитовний обряд відбувається біля Стіни плачу в районі Старого міста, Єрусалим, Ізраїль.

У вівторок 4-го жовтня президент США Джо Байден привітав єврейські громади у Сполучених Штатах та в усьому світі із початком свята Йом Кіпур. Він зокрема заявив про

"Немає більшої радості розпочати Йом Кіпур - як допомога захисникам України!"
Головний рабин України, Моше Реувен Асман

підтримку єврейських сімей, які постраждали від урагану "Іан": "У цей Йом Кіпур наші серця з усіма американцями, які опинилсь на шляху урагану "Іан", особливо з тими, чиї синагоги закриті та кому доведеться зустріти свято не в рідному колі сім'ї".

Також, 46-й президент наголосив що Йом Кіпур - це час для спокути гріхів та спроб виправити несправедливість у всьому світі.

"В основі Йом Кіпуру лежить універсальна істина про те, що всі ми здатні рости та вдосконалюватися. Кожен із нас має зіграти свою роль не лише в загоєнні ран, які ми завдали іншим, але й у виправленні розколів у наших громадах, нашій країні та в усьому світі. Давайте всі використаємо цю нагоду, щоб чесно протистояти несправедливості та нелюдяності у світі та зробимо свій внесок у виправлення зламаного", - йдеться на офіційній сторінці Білого Дому.

За словами головного рабина Москви, Пінхаса Гольдшмідта десятки тисяч євреїв втекли з Росії до Ізраїлю після повномасштабного вторгнення в Україну. Про це йдеться в статті рабина для видння New York Times "Мій перший Йом Кіпур у вигнанні".

Рабин Гольдшмідт був змушений покинути Москву після 24-го лютого: "Я отримував повідомлення про те, що на лідерів релігійних громад — священиків, імамів, рабинів — тиснули, щоб вони підтримали війну. Одного разу, джерело в російському уряді повідомило синагозі, що від нас також очікується підтримка війни — інакше будуть наслідки. Саме тоді ми з дружиною вирішили виїхати з країни. Це буде наш перший Йом Кіпур у справжньому вигнанні з місця, яке ми називали своїм домом протягом трьох десятиліть", - йдеться в публікації рабина.

Раніше в коментарі для Голосу Америки головний рабин України Моше Реувен Асман наголосив, що тікати від війни були змушені євреї в Україні. Зокрема через зруйновані синагоги та розорені громади.

"Своєю "денацифікацією" вони майже зруйнували єврейські громади України. По-перше, ніхто тут не просив нікого "денацифікувати". Нам тут чудово жилося - і євреям, і росіянам, усім в Україні жилося добре. Нині багато єврейських громад евакуювались. А громади в Маріуполі вже просто не існує. Дві синагоги в Маріуполі зруйновані. Зрозуміло, що кріс українців та росіян, які жили в Маріуполі, загинули і євреї. В Харкові громада постійно сидить під обстрілами. Тобто те, що залишилось від громади. Те саме відбувається в Миколаєві. Ось така "денацифікація", - розповідає Моше Реувен Асман.

Однак, попри зруйновані синагоги та культурні будівлі, багато єврейських релігійних та громадських організацій, які могли виїхати в Ізраїль, залишились в Україні та допомагають протистояти російській агресії.

"Немає більшої радості розпочати Йом Кіпур - як допомога захисникам України!" - написав Моше Реувен Асман на своїй сторінці у Facebook перед початком цьогорічного свята Йом Кіпур.

В юдейській вірі Йом Кіпур вважається найважливішим святом. Його також називають Судним Денем та Днем Спокути. Свято є завершенням 10-ти днів самоаналізу і покаяння, які настають після єврейського Нового року, Рош га-Шана.

Вважається, що саме на Йом Кіпур Господь вирішує долю кожної людини та обирає кого записати у книгу життя на наступний рік. Тому євреїв закликають спокутувати провину і просити прощення за гріхи, скоєні впродовж минулого року.

У цей день юдеї дотримуються 25-годинного посту та виконують особливі релігійні богослужіння. Йом Кіпур 2022 року розпочався у вівторок ввечері, 4 жовтня, і завершиться ввечері в середу, 5 жовтня.

Дивіться також: Як війна Росії проти України вплинула на єврейську громаду в Україні та Росії, і на політику Ізраїлю.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG